Прескочи до съдържание

Програма за Сицилия


КолЮ

Препоръчани мнения

Здравейте,

Дългоочакваният ми дебют в Сицилия вече чука на вратата и то с пълна сила. Малко кратичък, но такива са даденостите към момента. Пък и с двама ученика в групата, края на Септември не е най-подходящия период от годината за дълги отсъствия. Тайничко се надявам там да се окаже толкова хубаво, колкото го описвате и това пътуване да бъде първото от няколко. Ето какви ги надробих до момента, и моля за препоръчки ако някъде мога да подобря/променя маршрута. 

Пътуващи: моя милост (обича да ходи и да зяпа), жената (освен ходенето и зяпането обича, и то много, да се припича на плажа) и два броя младежи (1ви и 8ми клас - все още се съобразяват с това което ние с мама харесваме 😁 )

Времетраене - дълъг weekend, тази седмица използвайки полетите София-Катания на WIZZ. Кацаме в четвъртък вечерта и се връщаме в неделя вечерта.

Проект на пътуването:

27.09 - Кацане, кола от Голдкар, придвижване до Белведере, настаняване там в едно airbnb. Изчетох стотици страници информация тук, и май никъде не срещнах нещо написано за това място (не съм сигурен градче ли е, село ли е, или е квартал или пък предградие на Сиракуза). Там харесахме едно апартаментче и решихме да сме базирани на едно место и да въртим километри на колата.

Тайно се надявам в следващите 3 дни да успяваме да ставаме около 8 и до 9 или пък 9 и малко да сме излезли, но да видим...

28.09 (петък) - Евентуална първа спирка (зависи какво ще бъде времето) за около 2 часа е дългата плажна ивица на юг от Катания, идеята е първо да се топнем в морето и второ определящо точно избора на този плаж, са невероятните пристрастия на най-малкия участник в пътуването към самолетите. Естесвено ще опънем кърпите точно при края на пистата на летището и ще стискаме палци да има кацащи самолети от тази посока.  Следва придвижване с колата до Етна, спираме на паркинга при спирката на лифта, разхождаме се около кратерите Силвестри, зяпаме по магазинчетата, евевнтуално уважаваме някоя кръчма за обяд. Нов трип с цел Таормина и толкова за този ден. Връщане към Белведере

29.09 (събота) - Няколко часа плаж на Fontane Bianche. Остатъка от деня се отделя за Сиракуза

30.09 (неделя) - Авола (не съм сигурен има ли защо), плажуване на Lido di Noto, разглеждане на самото Ното. Според зависи кога привършиме с тази част на програмата или пътуваме директно към летището или отделяме 2-3 часа на Катания.

Евентуално може и да видим Катания още първия ден ,преди Етна или на връщане от Таормина, а последният следобед да бъде отделен за плажа при летището. Но (на база Вашите описания) ми се струва че след Лидо ди Ното, този плаж няма да им хареса толкова, така че най-вероятно ще остане като спирка номер 1 за 28.09, пък и два плажа в един ден ще ми дойдат много.

Моля за подобрения на плана ми и още повече за информация как се процедира с колата в Сиракуза и най-вече в Таормина. Бях чел че са затворени за влизане с кола и колите се оставят някъде по паркинги...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Би трябвало да успеете с плана.

Плажната ивица на юг от Катания е дълга, открито е и може и да е ветровито. Вариантът на отиване към Етна е по-добре май. Щом няма да се изкачвате нагоре, ще успеете. Същия ден може и в Таормина да се топнете в морето. Слезте и до Изола Белла. В Таормина има два големи платени паркинга, зависи откъде ще пристигнете.

Белведере го погледнах. То е на самата магистрала, т.ч. от гледна точка на пътуване е добро мястото.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Белведере е предградие на Сиракуза. Има някакво замъче и една-две църкви.

Добре е, като сте с кола, че ще има паркинг.

 

Авола има защо, ако сте за повече време, да се помоткате - там на много места може да се дегустират хубаво вино и сирене. Неро Ди Авола ни е от любимите вина. Иначе е прелестно селце/ град , де/, има и приличен плаж. Ама сега ще е пусто, не знам дали си струва да ходите.

 

  В Таормина ние винаги ползваме този паркинг - Porta Pasquale, намира се до Porta Messina

 

VgZA7HyrFF_hiyEMOE9BhBn9gLaKNz4WeE9GqScE0BHOkvKmjoUFHtU1TUrNpsxSQ1SJkUW8FiGqz4uOyNrmdzpVf35DJoR47PJH-vvymNZ3itFqFmhOGlfhDLkg2-gxd8RT_lgsXf7ESq_g5-cUqv79nnME6Rh4.jpg.0ed5ac2d5f8055e972fe390abea73a9c.jpg

1. Близо е до центъра

2. Близо е до лифта, с който можете да слезете до Изола Бела.

 

След Таормина се отбийте  за един тегел по крайбрежната на Джардини Наксос, то ви е на път.

 

В Сиракуза, точно до пазара , който горещо ти препоръчвам, направиха паркинг за хиляди коли. И през лятото не е имало проблем да се паркира там, а пък сега - изобщо няма да имате. С паркометър са навсякъде. Оставяте колата там и се разхождате из Сиракуза. Имай предвид, че пазарът го затварят къде 13 часа, ако искате да си купите преснички рибки, мибки, миди, скариди и пр, трябва да сколасате пред това.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 57 минути , AlexandraKo каза:

там на много места може да се дегустират хубаво вино и сирене

В много коментари наред с храната всички отдавате заслуженото и на напитките, без значение дали вино, ликьори или местна бира. Тук възниква въпроса как това се комбинира с рент-а-кара...? Някой знае ли какъв е закона там, мога ли да си позволя чаша вино или половинка бира на обяд или е тотално забранено?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 10 минути , КолЮ каза:

В много коментари наред с храната всички отдавате заслуженото и на напитките, без значение дали вино, ликьори или местна бира. Тук възниква въпроса как това се комбинира с рент-а-кара...? Някой знае ли какъв е закона там, мога ли да си позволя чаша вино или половинка бира на обяд или е тотално забранено?

както със собствената кола, така и с рент-а-кара се комбинират 🙂

Като в България е. От Гугъла

https://etsc.eu/blood-alcohol-content-bac-drink-driving-limits-across-europe/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 30 минути , КолЮ каза:

В много коментари наред с храната всички отдавате заслуженото и на напитките, без значение дали вино, ликьори или местна бира. Тук възниква въпроса как това се комбинира с рент-а-кара...? Някой знае ли какъв е закона там, мога ли да си позволя чаша вино или половинка бира на обяд или е тотално забранено?

Абе, ти, най-добре, като си с колата не пий. Вземате си бутилка винце и вечер си го пиете.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, neuromancer каза:

както със собствената кола, така и с рент-а-кара се комбинират 

Неееее, смисъла по-скоро беше ако случайно стане някаква щета, ще ми важи ли застраховката ако имам 0.2 промила примерно

 

преди 2 часа, AlexandraKo каза:

Абе, ти, най-добре, като си с колата не пий. 

Ама така не е честно🤤 . Вие как го правите? Като чета твоите пътеписи оставам с впечатление, че поливинЪт ти участва в чашата с вино на обяд или в дегустациите за които споменаваш...

Редактирано от КолЮ
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, КолЮ каза:

Неееее, смисъла по-скоро беше ако случайно стане някаква щета, ще ми важи ли застраховката ако имам 0.2 промила примерно

 

Ама така не е честно🤤 . Вие как го правите? Като чета твоите пътеписи оставам с впечатление, че поливинЪт ти участва в чашата с вино на обяд или в дегустациите за които споменаваш...

Не,дори бира не пие, когато сме с кола. В случаите, когато пием по чаша вино на обяд, това значи, че повече няма да пътуваме с колата. На дегустация аз пия и каквото харесам, вземаме за после, като може и той . Ама, дегустацийте не са всеки ден и навсякъде.Сега в Порто ходихме в Гая, в две винарни, ама с такси. Колата си седя в хотела.

А в чужбина пък, с чужда кола, семейството си караш, ще изтраеш докато се приберете , пък тогава си пий, колкото искаш.

Веднъж, човек, ще направи компромис, ще пийне, нищо няма да се случи.

Втори път - пак така, ще стане навик, докато наистина не стане инцидент.

А дали ще ти важи застраховката -ако има алкохол, не. Това е условие на всички застрахователи.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Явно не съм те разбрал правилно. Извинявай! По-скоро опитвах да събера информация как действат колегите в такива ситуации. Не ми беше ясно и какви са правилата на компаниите тип голдкар. И срам, не срам надали ще изчета пълните общи условия и вече признах грехът си, че това ще бъде първото ми наемане на кола. Надали щях да си позволя каквато и да е алкохолна напитка особено в чужбина. Тук, на родна почва си позволявам една бира, но само когато карам в града, налага ли се да излизам извън София не близвам.

Редактирано от КолЮ
Връзка към мнение

Ние сме пресни от Сицилия. Една седмица имахме в Сан Алесио Сикуло, на 8 км. от Таормина. Взехме кола /панда/ под наем и прошетахме източната част. 
Относно колата, колкото по-малка по-добре. Улиците са тесни, имам предвид на злите забележителности, много тесни и завоите са стръмни и остри. Паркирането е проблем също местата малко а желаещите много. Сицилиянците карат като "пернични", свиркат, светкат, притискат, не отстъпват грам. Пешеходните пътеки ги имат за сведение само.
От близките до вас плажове видяхме Елоро - https://goo.gl/maps/Qx5tvFJSZtB2   и Сан Лоренцо https://goo.gl/maps/xY8JXAMtF6k много ни харесаха особено първият. В резерват не урбанизиран, точно каквито харесваме. Останалите на север са чакълести. 
Около Таормина има още няколко баира с подобни на нея готини планински селца: Форца Дагра https://goo.gl/maps/h1X5A7p4v9B2 и Савока https://goo.gl/maps/rEScRwURJ6w не отстъпват на популярната посестрима по нищо освен че са по-малко посетени. Паркирането на Таормина е скъпо, освен ако не си гост на Екселсиор или подобни. По - изгоден е паркинга на Лифта или както казва AlexandraKo. Ако видиш апарат за плащане на който пише Густо, значи не работи и можеш да паркираш безплатно. Така беше в Ното.
Сиракуза успяхме да видим само Ортеджа, но е страхотна иска си време, което не стига. Ното е впечатляващо с барока си но му стига 3, 4 часа. В Месина ако попаднеш опитай Крема ди кафе - това е замразена пяна от нес кафе. Покрай селата на път за Етна или например Кастелвекио Сикуло винаги има какво да се види и са много готини.
Ние стигнахме на север до Тиренското море на Мирабело и Черната Мадона - https://goo.gl/maps/zC2fzpQk8Bw но за вас ще е далеч предполагам.
Ние се бяхме базирали на едно място за 7 дена, което отчитам като грешка, защото ни ограничи в пътуването. Например за да идем в Палермо трябват 4 часа в посока което не е целта да си прекарваме в колата. 
Движехме се на принципа: плаж, култура, кръчма не по-далеч от 150км от нас.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.