Прескочи до съдържание

Работиш в Брюксел, но къде да живееш ?


Vency

Препоръчани мнения

Здравейте Магеланци,

 

Има възможност да започна работа в Брюксел и сега се оглеждам за квартира.

Обаче.. винаги има едно обаче 🙂  Къде ли да бъде това ? Големият град не ме съблазнява.

Не е проблем да пътувам по 30-40-50 мин на посока и сега го правя в София.

Възможно ли е да наема жилище в района Гент или Мехелен (примерно) и да пътувам до Брюксел всеки ден ?

Въпроса е, че обожавам лодките и да живея в град(че) с канали ми е някаква мечта.

Или искам твърде много ?

 

Връзка към мнение

Виж Keerbergen, там съм живяла, близо е, има голф игрище и речен канал/езеро. Може обаче да е скъпо, че бая богаташи живеят около езерото. 

Връзка към мнение

По принцип може да работиш в Брюксел и да живееш извън, много хора го правят. Колко време се пътува зависи дали си с кола или влак, къде точно е офиса, какви са комуникациите и т.н.     

Връзка към мнение
преди 7 часа, Vency каза:

Здравейте Магеланци,

 

Има възможност да започна работа в Брюксел и сега се оглеждам за квартира.

Обаче.. винаги има едно обаче 🙂  Къде ли да бъде това ? Големият град не ме съблазнява.

Не е проблем да пътувам по 30-40-50 мин на посока и сега го правя в София.

Възможно ли е да наема жилище в района Гент или Мехелен (примерно) и да пътувам до Брюксел всеки ден ?

Въпроса е, че обожавам лодките и да живея в град(че) с канали ми е някаква мечта.

Или искам твърде много ?

Здравей и добре дошъл 🙂

 

Аз не живея в Белгия, но да кажа, че това е много разпространена практика в Западна Европа - а мисля, вече не само там.

 

Просто подбери градче с директна влакова връзка, прецени цената - не само паричната, но и съобразяването с разписанието, и се наслаждавай! 

 

И не, не искаш много - искаш това, което искаш 🙂 Успех! 

 

 

Връзка към мнение

От скромния ми опит в Брюксел, мога да кажа че доста хора, които познавам, живееха в Гент или Лювен и пътуваха до Брюксел всеки ден с влак. Автомобилите също са вариант, но ще трябва да предвидиш доста повече време за придвижване до местоработата си, отколкото ако пътуваш с влак.

Разбира се, можеш да се ориентираш към всеки от околните градове, както и сателитните градчета на Брюксел, като Wavre, Grimbergen, Overijse, Vilvoorde и други подобни.

Що се отнася до жилища лодки - нямам лични впечатления. Като че ли са по-разпространение в Нидерландия.

Връзка към мнение

Гент и Мехелен са удобни, има влакове и градчетата са хубави. 35 минути е с влака от Брюксел до Гент. Иначе може и във валонските градчета, имам много колеги, които живеят в Уатерлоо. В Брюксел също има каналчета и симпатични езерца на Etang d'Ixelles, но там са доста тлъси наемите в този район. 

Имай предвид, че влаковете често стачкуват и тогава може да имаш големи проблеми с транспорт и задръствания. 

Връзка към мнение

Еха 30-40 минути, та за това време спокойно може да минеш 3-4-5 километра с кола в трафика:) Има даже виц, че един човек го глобили сутринта за превишена скорост по булеварда. Брюксел е добър град, има обаче и много места, където не би искал да живееш. Според мен търси място там, където говориш езика. В Мехелен и Гент ти трябва холандски, във Валония-френски. Езерца и паркове има много наблизо, но и наемите са високи. Помисли си добре, Брюксел има много хубав международен балон и живота там е хубав, спокоен, винаги е слънчево и не духа вятър:) Отделно първите 3 години се плащат неустойки ако искаш да се преместиш. Успех! П.С. и утре има някаква стачка-демонстрация и общественият транспорт може да е нередовен някъде.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Благодаря на всички за съветите!

 

Бях забравил за френският национален спорт - стачките 🙂 

Мисля първите 3-4 месеца да наема жилище в Брюксел от тези на принципа на апарт-хотелите и да се ориентирам на място 🙂

 

С езиците .. лошо.. и френският и фламандският са ми на едно ниво - нула 🙂

Иска ми се да се докосна максимално до живота на месните. Все пак в Рим , действаш като римляните 🙂

 

Ще е веселба.

Благодаря на всички отново 🙂

Връзка към мнение

А, с френския във Валонската част на страната определено ще се видиш в приключение. Във фламандската нямаш проблем да се справиш и с немски и особено с английски.

Дори в Брюксел на определени места можеш да се видиш в приключение само с английски 😉 

Освен това, не бъркай френските спортове с белгийските/общо-европейските.

Преди години беше излязла статистика, че Брюксел е градът с най-големи задръствания на континентална Европа. Едва ли нещо се е променило съществено. Имай го предвид.

Връзка към мнение

Лювен е страхотен град, любимия ми в Белгия. Изключителен младежки дух цари там, в положителния смисъл. Метни се да го разгледаш дали няма да го харесаш за база 🙂 Освен това заради международния университет там, вероятно е градът в който най-лесно ще се справяш само с английски. 

Връзка към мнение

По принцип фламандски говорещите много често говорят и френски, английски, докато френски говорещите говорят само френски. В Брюксел са предимно френски говорещи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На ‎02‎.‎10‎.‎2018‎ г. в 10:20, Vency каза:

Благодаря на всички за съветите!

 

Бях забравил за френският национален спорт - стачките 🙂 

Мисля първите 3-4 месеца да наема жилище в Брюксел от тези на принципа на апарт-хотелите и да се ориентирам на място 🙂

 

С езиците .. лошо.. и френският и фламандският са ми на едно ниво - нула 🙂

Иска ми се да се докосна максимално до живота на месните. Все пак в Рим , действаш като римляните 🙂

 

Ще е веселба.

Благодаря на всички отново 🙂

Не знам дали ще помогна за ориентирането Ви на място, но ако при мен стои такъв въпрос, ще гледам да имам директен, удобен транспорт до офиса и до летището, което най-често ще ползвам. 

Връзка към мнение

Харесах си района на Aalst и Dendermonde, но разбира се чисто само по картата и обяви за къщи.

Някой има ли представа как е там ? По-специално интересува ме престъпността и хората от други .. да кажем континенти ?

Връзка към мнение

Хора от други континенти има из цяла Белгия. 🙂 Конкретно за Аалст и Дендермонд не знам, преди няколко години като ходих в тази посока беше много приятно и спокойно място, но имигранти и тогава имаше доста. 🙂 

Дано хората, които живеят в момента в Белгия имат по-конкретни впечатления.

Иначе @Георги ти е дал страхотна идея за Льовен. Но, както и друг път съм казвала, аз съм пристрастна 😉 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , Vency каза:

Ами първите 3 месеца мисля да съм в Брюксел и да се ориентирам и тогава ще реша(може би) 🙂

Това май е най-добрият вариант. Аз така изкарах 1 месец на апартахотел и след 15-тина огледа на място, смея да кажа, че нацелих най-белият квартал с Брюксел, респективно най-спокойният и приятен. Както @neuromancer е отбелязал, във фламандските градчета е много по-вероятно да се оправиш с английски (или немски), отколкото във Валония, което е добре, тъй като тези градчета, поне за мен, за и по-приятни, уредени и богати. Иначе в Брюксел вече са малко ситуациите, в които няма да се разбереш на английски, т.к. градът скоро стана ясно, че е на 2-ро място в света по % чужденци.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На ‎1‎.‎10‎.‎2018‎ г. в 11:19, Vency каза:

Здравейте Магеланци,

 

Има възможност да започна работа в Брюксел и сега се оглеждам за квартира.

Обаче.. винаги има едно обаче 🙂  Къде ли да бъде това ? Големият град не ме съблазнява.

Не е проблем да пътувам по 30-40-50 мин на посока и сега го правя в София.

Възможно ли е да наема жилище в района Гент или Мехелен (примерно) и да пътувам до Брюксел всеки ден ?

Въпроса е, че обожавам лодките и да живея в град(че) с канали ми е някаква мечта.

Или искам твърде много ?

 

Защо не искаш да живееш в Брюксел при положение, че няма какво да те задържа в друг град?

Ще губиш много време всеки ден само в логистика, да се придвижваш до и от работа и вкъщи. Много фламандци, а и валонци пътуват ежедневно с влак или кола до Брюксел за да работят, но семействата са им съответно във Фландрия и Валония. Мехелен и Гент не са толкова малки градове и пак си имат неудобствата на големия град.

Винаги зависи в какъв район/квартал живееш в един (голям) град.

 

Задръстванията в Белгия са пословични, държат световен рекорд в пиковите часове. В 6ч30 сутринта в работен ден е обичайно задръстването да започне от Аалст до Брюксел, вечер в обратно посока. Същото важи и за Антверпен, Льовен, Гент, Шарлероа и т.н.

 

С влак е по-лесно придвижването ако имаш директна връзка и по начесто влакове, но пак имаш придвижване от и до гарите. Преди няколко години имаше доста често стачки. Ако няма влакове и не можеш да отидеш на работа си губиш дни от отпуската или съответно неплатени дни.

 

Около Брюксел има малки населени места, села, но и цените на наемите са по високи, особено ако имат бърза и удобна връзка с Брюксел. 

На ‎8‎.‎10‎.‎2018‎ г. в 15:07, Vency каза:

Харесах си района на Aalst и Dendermonde, но разбира се чисто само по картата и обяви за къщи.

Някой има ли представа как е там ? По-специално интересува ме престъпността и хората от други .. да кажем континенти ?

Добри места са за живеене. Няма някаква завишена престъпност.

 

 

Връзка към мнение
На 14.10.2018 г. в 23:02, zon каза:

Защо не искаш да живееш в Брюксел при положение, че няма какво да те задържа в друг град?

 

Ами основната причина е, че предпочитам да живея сред зеленина. 

Исками се да живея и в къща с двор и гараж.

Но за сега първоначално ще отида в сървис апартамент за 3 месеца и ще се ориентирам на място.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Да дам отчет в темата.

От началото на месеца съм в Брюксел. Поразгледах набързо районите и все повече се ориенирам към южните покрайнини - Waterloo и La Hulpe.

Някакси Валония ме грабна повече. Фламандските градчета са ми прекалено подредени. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 4 часа, Vency каза:

Фламандските градчета са ми прекалено подредени. 

Да, определено имаме всички различни вкусове. Аз пък точно затова предпочитам Фландрия, именно защото ми се стори и на мен по-подредено. На цигания съм се нагледал достатъчно. Но, определено ще ти е по-лесно да научиш френски отколкото холандски, така че те разбирам.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.