Прескочи до съдържание

дневник Camino Portugués - Португалското камино


nomad

Препоръчани мнения

Тази година с @Childish направихме едно от най-яките си пътувания до момента. Както се разбира и от заглавието на темата, става въпрос за т.нар. Camino Portugués или португалския вариант на Камино де Сантяго. Днес повечето хора, като чуят Камино, го свързват с френския маршрут, който минава през Навара, после през Риоха и Кастийя Леон, за да стигне до Сантяго де Компостела, столицата на Галисия. Освен т.нар. френски път има още поне дузина поклоннически маршрута към Сантяго. Според статистиката за 2018 над 55% от всички поклонници избират френския път.

Ние обаче, бяхме на друго мнение. И двамата мразим големи тълпи от хора. Преди десетина години имах възможност да извървя няколко отсечки от френския път, от Памплона до Логроньо и през цялото време имаше овърбукинг в албергетата. Налагаше се да се състезавам с другите и да се опитвам до 13ч. да съм изминал отсечката за деня, иначе нямаше да има места в албергето. Вероятно фактът че бях тръгнал в седмицата след Великден също допринасяше за тълпите, но тогава не изпитах почти никакво удоволствие от вървенето в километрична колона от поклоници и в Логроньо се отказах да продължа.
 
Идеята да извървим португалският път за пръв път ни хрумна по време на дълго пътуване из Америките. Бяхме решили, че е време да се връщаме в Европа, защото привършвах парите, но не ни се искаше веднага да се върнем към сивото ежедневие в София. Тогава, като на шега подхвърлих- "А защо не тргънем по Португалския Път от Порто до Компостела". Аргументът беше, че и двамата не сме били в Португалия, а по тяхното камино, поклониците са 2-3 пъти по-малко, отколкото по френския маршрут. Лили прие идеята радушно, но впоследствие, основно по моя вина зарязахме плана и се прибрахме направо в България.

 

Но идеята за Португалското Камино вече беше пуснала корени в сърцето ми и не ми даваше покой. Затова, когато изникна въпроса къде да отидем през тази година, директно предложих камино. Този път Лили беше резервирана, но след кратко убеждаване прие. Речено-сторено: купихме билети с Уиз до Бергамо и оттам с Райън до Порто. Щяхме да пътуваме само с ръчен и без това на Камино е добре да си с малко багаж.
 
Казват, че Камино те променя, че отваря нови хоризонти. Че след Камино никога няма да си същият. Е, оказа се вярно. Камино определено ме промени.
 
Тъй като в българското интернет пространство информация има основно за френския път, реших докато спомените все още са пресни, да опиша под формата на пътепис нашето приключение. Все още не съм го довършил, описвам всеки етап отделно, надявам се до десетина дни да съм готов. Накрая, ще има и част с практически съвети от типа какво да вземем или колко пари да си носим. А също част за емоциите и духовната страна.
 
Това е линкът към пътеписа ми - https://nomadvps.wordpress.com/
 
Ако някой има въпроси относно португалския път, ще се радвам да отговоря.

  • Харесвам 22
  • Браво 9
Връзка към мнение

Супер идея! Много добре сте планирали всичко. Прав си, че тълпите са по-големи по Френския път, особено в определени периоди като Великден. Аз изкарах късмет 2012 г., когато тръгнах по последната отсечка от 120 км по френския път, че нямаше много хора и нито един ден не валя дъжд. Проблем със спането нямах, освен в Сантяго де Компостела, където евтините хостели бяха заети, а частните си предлагаха услугите на надути цени. По пътя периодично виждах по 3-4 поколонници, с някои от които преминавахме заедно отделни отсечки, но нямаше огромни тълпи. Ето малко снимки от 2012. Ще трябва и аз да убедя жена ми да идем заедно там. Само един въпрос, nomad, френският път е много добре обозначен, така ли е с португалския път? Да не се изгубим някъде из португалските поляни.

2012-03-31 13.57.19.jpg

2012-03-31 17.10.24.jpg

2012-04-01 11.09.52.jpg

2012-04-01 13.54.35.jpg

2012-04-02 10.14.41.jpg

2012-04-02 16.23.44.jpg

2012-04-02 16.25.26.jpg

2012-04-03 10.12.28.jpg

2012-04-03 13.26.12.jpg

2012-04-04 09.37.32.jpg

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Португалския път също е добре обозначен. Единствено имахме проблеми на излиане от предградията на Порто, т.е. през пътрвия ден. Тогава се наложи да питам в една църква, но не можаха да ме упътят и прибягнах до maps.me. След този ден проблеми с маркировката не сме имали. От португалската страна поклонниците бяха поне 3-4 пъти по-малко, отколкото след пресичането на границата. Оказа се, че макар Португалското камино да е второ по-популярност след френското, почти всички избират да тръгнат от Tui, испанският град на границата. Въпреки това, инфраструктура за поклонници между Порто и Туи има, албергета не липсват, повечето са с достатъчен капацитет. В Rubiaes стигнахме в 16ч и нямаше места в албергето, но ни преложиха да спим на матраци на пода.

Редактирано от nomad
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Номад, мен живо ме вълнува да опишеш как ти се е отразило Камино. Духовната страна е тази, която прави пътуването уникално. И още веднъж браво на вас, но вие си знаете, че много ви се кефя. 😊

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 17 минути , nomad каза:

Португалския път също е добре обозначен. Единствено имахме проблеми на излиане от предградията на Порто, т.е. през пътрвия ден. 

Имаше и други отсечки, където пътят не е добре обозначен. На втория ден се бяхме отклонили по туристическа пътека (със синя маркировка) и навигацията ни прекара през хълмиста/планинска местност.

Също един от дните на испанска територия също бяха поспестили от маркировката, но там е по-трудно да се изгубиш заради тълпата.

Но най-тегаво е първият (за нас) ден. В общежитието чух една германка да разказва на други германци, че се е отклонила от пътя и 2ч е вървяла в друга посока и после се е връщала. Освен навигацията, на нас ни помогна и един местен с ръкомахания.

Но като цяло пътят е добре поддържан.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Така е, Tedy! Духовната страна, прави пътуването уникално. Честно казано, това камино, надмина всичките ми очаквания. След като приключа с описанието на всички етапи, ще напиша по-подробно за емоционалният и духовен ефект, който имаше върху мен.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Не може така. Аз трябва да въдворя ред...

 

Пътепис на nomad:

Ден 0. Порто

 

Моите допълнения

(в случая се повтаряме, но съм го писала на деня и не искам да го редактирам):

 

30.05.2018

 

Багажът е пренареден. Отказвам се от част от дрехите, козметиката и лекарствата. Резултатът е 8кг.

nomad е напълно убеден, че излитаме от Т2. Аз се опитвам да проверя на сайта на летището, но според него полетът до Бергамо е следобед, т.е. изтърваваме връзката. Затова и когато на таблото на летището не откривам полет в 7:40, първата ми мисъл е че има промяна на часа на излитане. На гишето за информация ни препращат на Т1. Единственият ни шанс е да вземем такси. Държах да спя до последно - до късно стягах багажа и бяха останали едва 3ч за сън. Затова и нямаме буфер време за реакция на летището. Първото такси отказва да ни закара. Такси, докарващо пътници, се съгласява. Толкова ми е припряно, че се качвам в таксито преди другите хора да го освободят. В крайна сметка всичко минава по план.

На летището в Бергамо се възползваме от коридора за connecting flights със служител минаваме паспортния контрол и по вътрешни коридори достигаме до гейта.

В Порто купуването на билети за метрото отнема повече време от очакваното. Изводът е, че билетите трябва да се купуват поотделно за всеки, зашото 2 билета означава 2 пътувания (2 titulos) в 1 карта, т.е. за 1 човек. Самото метро е нарядко - чакаме 27 мин. до следващото влакче.

Хостела го намираме с навигацията, оставяме багажа и излизаме.

Първа спирка - почти веднага - за кафе и pastel de nata. Сервитьорката е много усмихната и любезна. Какви неща ми правят впечатление.

В Порто има доста туристически атракции - както за посещение, така и различни средства за транспорт като гондола, лифт и т.н., но 6-7ч, с които разполагаме, намирам за достатъчно за първо запознаване с града, а така или иначе забележителностите остават за друг път. Предлагам да потегляме още на следващия ден, а не както сме планирали да останем още един ден. 

Вечеря: дюнери (не струват) и бира (изненадващо ми харесва - Super Bock - която е светла. Друга така и не успявам да опитам, защото предлагат изключително тази).

 

DSC03983.JPG

 

DSC03985.JPG

 

DSC03986.JPG

 

DSC03987.JPG

 

DSC03989.JPG

 

DSC03990.JPG

 

DSC03991.JPG

 

DSC03996.JPG

 

DSC03999.JPG

 

DSC04000.JPG

 

DSC04001.JPG

 

DSC04002.JPG

 

DSC04003.JPG

 

DSC04004.JPG

 

DSC04007.JPG

 

DSC04012.JPG

 

DSC04014.JPG

 

DSC04015.JPG

 

DSC04016.JPG

 

DSC04017.JPG

 

DSC04018.JPG

 

DSC04019.JPG

 

DSC04020.JPG

 

DSC04026.JPG

 

DSC04027.JPG

 

DSC04028.JPG

 

DSC04029.JPG

 

DSC04030.JPG

 

DSC04031.JPG

 

DSC04032.JPG

 

DSC04035.JPG

 

DSC04039.JPG

 

DSC04040.JPG

 

DSC04041.JPG

 

DSC04042.JPG

 

DSC04043.JPG

 

DSC04044.JPG

 

DSC04047.JPG

 

DSC04048.JPG

 

DSC04049.JPG

 

DSC04050.JPG

 

DSC04051.JPG

 

DSC04052.JPG

 

DSC04053.JPG

 

DSC04055.JPG

 

DSC04057.JPG

 

DSC04059.JPG

 

DSC04061.JPG

 

DSC04062.JPG

 

DSC04063.JPG

 

DSC04064.JPG

 

DSC04066.JPG

 

DSC04067.JPG

 

DSC04068.JPG

 

DSC04072.JPG

 

DSC04073.JPG

 

DSC04074.JPG

 

DSC04079.JPG

 

DSC04082.JPG

 

DSC04083.JPG

 

DSC04085.JPG

 

DSC04087.JPG

 

DSC04088.JPG

 

DSC04091.JPG

 

DSC04093.JPG

 

DSC04095.JPG

 

DSC04103.JPG

 

DSC04104.JPG

 

DSC04107.JPG

 

DSC04108.JPG

 

DSC04109.JPG

 

DSC04114.JPG

 

DSC04115.JPG

 

DSC04116.JPG

 

DSC04117.JPG

 

DSC04118.JPG

 

DSC04119.JPG

 

DSC04121.JPG

 

DSC04122.JPG

 

DSC04124.JPG

 

DSC04129.JPG

 

Разходи:

- вода 3e

- metro - 2.20e

- капучино + пастел де ната - 7е

- супер - 4е

- картички - 4 x 0.50e

- марки - 4 x 1.20e

- вечеря - 10е

- нощувка  Duas Nações Guest House - 45e

  • Харесвам 16
  • Браво 3
Връзка към мнение
На 9.10.2018 г. в 10:43, nomad каза:

Така е, Tedy! Духовната страна, прави пътуването уникално. Честно казано, това камино, надмина всичките ми очаквания. След като приключа с описанието на всички етапи, ще напиша по-подробно за емоционалният и духовен ефект, който имаше върху мен.

И аз искам да чуя... В момента мои познати правят класическото Камино. Мисля, че общият им път е над 730 км, започващ от Навара - на 9 септември. Мисля, че тези дни ще финализират. Следя ги само визуално. Много ми е интересно да споделяте с @Childish - и вас следях... Благодаря ви.

Връзка към мнение

Всички основни маршрути, са класически. В смисъл, френския път е толкова класически, колкото и Португалския или пък Виа де Ла Плата. Всъщност, най-старото камино и в този смисъл, класическо е, т.нар. Камино Примитиво от Астуриас през планините. По него са минавали през първите два века, след като църквата решава, че мощите на свети Яков са в Сантяго.

 

Френското камино, има най-голям поток от хора и най-развита инфраструктура, но не е по-старо или по-традиционно от другите основни маршрути. Навремето  се е тръгвало от вътрешността на Франция, а не от границата и съответно е имало инфраструктура за поклонници и в голяма част от  Франция. Днес, липсват албергета във Франция и поклонниците тръгват от границата. Щеше да е много яко, ако има мрежа от албергета от Париж или поне от Бордо или Лион, до границата с Испания 🙂 .

 

 

п.п. В блога, вече съм описал половината от маршрута който извървяхме, до границата с Испания. Надявам се до края на седмицата да съм готов и с останалите 6 етапа, от границата до Сантяго.

Редактирано от nomad
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

@nomad, благодаря ти, за разказа! Много съм чела по въпроса, много снимки съм изгледала и продължавам и да чета, и да гледам,защото винаги ми е била интересна темата. За пръв път,чета разказ “от мястото на събитието”и чакам с нетърпение следващите части.

Имам въпрос:

За мен е интересна мотивацията - защо реши да извървиш този път?

Заради това, че ще извървиш път, който са извървяли хиляди хора, още от Средновековието насам, заради енергията, която, тези хора са оставили по пътя, заради усещането, че никъде не си сам, заради духовната близост и помощ между непознати хора, заради изпитанието на волята и търпението или, заради нещо друго.

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 46 минути , AlexandraKo каза:

@nomad, благодаря ти, за разказа! Много съм чела по въпроса, много снимки съм изгледала и продължавам и да чета, и да гледам,защото винаги ми е била интересна темата. За пръв път,чета разказ “от мястото на събитието”и чакам с нетърпение следващите части.

Имам въпрос:

За мен е интересна мотивацията - защо реши да извървиш този път?

Заради това, че ще извървиш път, който са извървяли хиляди хора, още от Средновековието насам, заради енергията, която, тези хора са оставили по пътя, заради усещането, че никъде не си сам, заради духовната близост и помощ между непознати хора, заради изпитанието на волята и търпението или, заради нещо друго.

 

Честно казано, причините да тръгна на това камино са комплексни, някои изцяло подсъзнателни и дори за мен е трудно да стигна до тях. Мисля, че донякъде и съдбата има пръст, защото всичко започна преди няколко години като на шега, подхвърлих на @Childish да извървим португалското Камино с довода, че не сме били в Португалия и ще я разгледаме по един нестандартен и интересен начин.

 

Тогава нещата, по една или друга причина не се случиха, но идеята се загнезди в мен. Тази година имах голямо желание да пътувам, но ограничен финансов ресурс, което предполагаше пътуване в Европа, а като цяло повечето дестинации тук, са ми скучни. Единствено към Иберийският полуостров имам тръпка от целия континент и по-точно към Испания, където съм живял като по-млад. Затова, идеята за камино отново изплува. Обожавам да вървя, за мен това е, едно от най-важните неща в живота. Камино беше възможност да вървя по цял ден, да изживея приключения, да разгледам нова за мен държава (Португалия), да се върна отново в Испания, но в нова и непозната за мен област (Галисия). Отделно, вървейки пеша по пътя, щях да имам възможност да размишлявам и се надявах да открия отговори на някои житейски въпроси, които ме занимават последните години.

 

Не останах разочарован. Пътят ни предложи много предизвикателства и трудни моменти. Въпреки трудностите, нито за миг, не загубих вярата, че ще го извървим, чуствах  вътрешна сила и устременост през цялото време. Камино, надмина всичките ми очаквания.

Редактирано от nomad
  • Харесвам 10
  • Браво 4
Връзка към мнение

Аз се запалих по Камино преди години когато чрез VirtulaTourist се запознах с една германка, която пътуваше много. Не само, че разказваше много одухотворено след първото си Камино, но и започна да ходи всяка година - колкото й позволява отпуската и да извървява по една отсечка - всеки път различна. Дотогава си мислех, че поклонниците са силно религиозни хора, а не обикновени хора като мен или пътешественици. И тогава ми хрумна, че и аз мога да го направя, но това, което ме притесняваше беше багажа. Можех да вървя с километри, но носенето на раница, дори само 2-3кг ми тежи и уморява. Та това е причината да не съм го правила досега. През 5г. се случи, че минах през част от френския път, но с транспорт и т.к. в хостелите спяха и поклонници, видях, че се предлага услугата носене на багаж, но тази идея фирма да ми пренася багажа малко ме отблъскваше, все едно да преписвам на изпит. И така този маршрут изпадна в по-надолу в списъка от желаните пътувания, доколкото имам изобщо такъв списък.

После се запознах с nomad, но това, че той е вървял по част от френския път не ми беше казано веднага, а след като веднъж се възхищавах на някаква американка, че тя го е изминала и той възкликна нещо от рода - ами това не е кой знае какво, всеки може да го направи.

 

Мотивацията ми за точно това пътуване беше тази година - ами ходи ми се някъде, все едно къде, само искам да пътувам.

  • Харесвам 10
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Пътепис на nomad:

1. Porto – São Pedro de Rates

 

Моите допълнения:

 

31.05.2018

 

През нощта е доста шумно - стаята ни гледа към площадчето - и често ни будят.

Вземаме метро до Villa do Condo (6-та зона, спряваме се със зареждането на картите макар всичко да е на португалски). Метото е пълно до достигане на ... мол. Не мога да си представя как някой в София би пътувал 1 час, за да отиде на мол. Другото, което ми прави впечатление, е, че почвечето са топло облечни и кашлят. Този вирус с кашлицата вече няколко пъти съм го карала - започвайки от пътуванети ни миналия декември в Чили и Аржентина.

На предната спирка преди Villa do Condo гледката към Santa Clara и аквадукта е невероятна!

Едва слизаме и започва първо да ръми, а после и да вали сериозно. Настоявам да минем през църквата за първия си печат, а и се надявам да се извали докато сме вътре. Служителите били нови и не можели да ни упътят накъде да вървим. Чакаме да поспре дъждът. Междувременно пристига по-възрастна служителка и на португалско-английски-ръце-крака се разбираме. Тъкмо потегляме и дъждът се усилва. На 5-тата минута искам да се откажа, но уви: обявила съм за пътуването на целия свят и ме е срам. И двамата сме с мрежести маратонки, за да ни дишат краката. Нищо, че жега няма. Даже ни е студено и си навличаме поларите под якетата за дъжд.

Вървим по шосе. В началото има тротоар, който по-късно изчезва. Португалците карат много бързо, не се съобразяват, че има човек на платното, нищо, че е завой и няма видимост.

Постепенно ни подминават други поклонници. Nomad започва да се притеснява, че за нас няма да има места в заслона. Maps.me е незаменим помощник в търсенето на пътя. Показва, че се движим с 3 км/час.

Най-тежък е последният километър, а после и 150те метра до хостела. Явно имам много изтормозен вид, защото едната доброволка, очевадно германка, се втурва да ми носи раницата до спалното отделение.

В града има празник. Постлакли са килими от цветя и други подръчни материали като копър, морска сол, пера. Цялото население се е събрало и очаква процесията.  Романтично е.

 

DSC04130.JPG

 

DSC04132.JPG

 

DSC04133.JPG

 

DSC04137.JPG

 

DSC04138.JPG

 

DSC04139.JPG

 

DSC04142.JPG

 

DSC04147.JPG

 

DSC04148.JPG

 

DSC04149.JPG

 

DSC04150.JPG

 

DSC04151.JPG

 

DSC04154.JPG

 

DSC04156.JPG

 

DSC04158.JPG

 

DSC04159.JPG

 

DSC04162.JPG

 

DSC04165.JPG

 

DSC04167.JPG

 

DSC04171.JPG

 

DSC04176.JPG

 

DSC04179.JPG

 

DSC04181.JPG

 

DSC04182.JPG

 

DSC04184.JPG

 

DSC04185.JPG

 

DSC04187.JPG

 

DSC04188.JPG

 

DSC04190.JPG

 

DSC04191.JPG

 

DSC04192.JPG

 

DSC04193.JPG

 

DSC04194.JPG

 

DSC04197.JPG

 

DSC04198.JPG

 

DSC04200.JPG

 

DSC04201.JPG

 

DSC04205.JPG

 

DSC04206.JPG

 

DSC04207.JPG

 

DSC04208.JPG

 

DSC04209.JPG

 

DSC04211.JPG

 

DSC04212.JPG

 

DSC04213.JPG

 

DSC04214.JPG

 

Разходи:

6.50е супермаркет

1.65е шоколад

2 x 3.80 - билети за метрото

2 x 5.00 - дарение за хостела (нощувка)

Редактирано от Childish
  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте , 

тази година минах испанското класическо Камино и сега планувам португалското. Някой има ли информация дали в португалския вариант има услугата с носенето на багаж от точка до точка , както го правят на класическото. 

On 10/9/2018 at 12:34 PM, Tedy said:

Номад, мен живо ме вълнува да опишеш как ти се е отразило Камино. Духовната страна е тази, която прави пътуването уникално. И още веднъж браво на вас, но вие си знаете, че много ви се кефя. 😊

Здравейте , мога ли да получа информация дали има услугата с носенето на раници между албергета та , както го има в класическото Камино. 

Връзка към мнение
преди 3 часа, George Ganev каза:

Здравейте , 

тази година минах испанското класическо Камино и сега планувам португалското. Някой има ли информация дали в португалския вариант има услугата с носенето на багаж от точка до точка , както го правят на класическото. 

Здравейте , мога ли да получа информация дали има услугата с носенето на раници между албергета та , както го има в класическото Камино. 

 

Не сме ползвали услугата, но се засичахме с други, които я ползваха, но не съм се интересувала от подробностите. Останах с впечатлението, че е огранизирано предварително, а не ден за ден.

 

edit: бързо търсене в гугъл ми намери поне 3 фирми. Напр. тази не е обвързана с нощувки.

Редактирано от Childish
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Преди няколко години по повод 75-тата ми годишнина приятели от организацията Couchsurfing ми подариха едно пътуване до Испания, вкл Мадрид и Сантяго де Компостела, знаейки моите мераци. За съжаление билетите за самолет и влак бяха такива, че за Камино просто нямах достатъчно време. Все пак направих малко пътуване по Португалския път, но не успях да измина минимума. Преживяването е изумително и неописуемо. Сега мога сам да си позволя такова пътуване, но  съм доста зле със здравето. Наскоро очаквам да се видя с малкия ми внук (21) и ще се опитам да го агитирам да тръгне по Камино португезе. Мога да го финансирам. Дано успея да го навия.

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Прочетох пътеписа с интерес, може би Португалското ще е следващото ми Камино. Още повече, че на няколко пъти се разминавам с това да стъпя на Португалска земя. Тази година направих Френския път, но още ми е твърде прясно и го пиша. В някакъв момент ще го кача и тук. Поздравления на вас.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Благодаря за чудесния пътепис и всички подробни описания. Може ли да обясните от къде се вземат самите печати по целия път. Когато по някаква причина не успеем да преминем целия път (аз съм фен на португалския, частта от Порто), но сме преминали минимума от 100км, накрая все пак трябва ли да се отиде до Сантяго де Компостела? Доколкото някъде прочетох, печатите трябва да се вземат всеки ден от различно място? Много благодаря 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.