Прескочи до съдържание

Семейна ваканция - Будапеща следколедно


Borkata

Препоръчани мнения

Здравейте 🙂

Абсолютен новак съм и във форума, и в пътешествията. Прочетох цялата тема, записах си доста неща - храни, обекти, пътни карти, но като че ли имам нужда от допълнителни насоки.

Планираме семейна ваканция от 26.12 до 30.12 в Будапеща. Двама възрастни и две деца - на 7 и 11. Отиването и връщането ще е със самолет (билетите са налице) 🙂 За нощуване се спряхме на хотел Амадеус - някой ако има впечатления оттам да сподели, моля 🙂

Може би е малко рано, но усърдно планирам престоя ни, принтя, чертая, водя записки и т.н. Разполагаме с 4 дни и имам чуденки по някои въпроси:

1. Пристигаме вечерта и идеята с шатъла много ми допадна. За 4-те дни престой удачно ли е да си вземем карти оттук https://www.budapestinfo.hu/free-public-transport-9 и да ползваме част от безплатните входове за музеи и намаления или идеята на Topfly за семейни дневни карти е по-удачна. 

2. Достатъчен ли ще ни е 1 ден за Буда или да отделим 2? Набелязах си доста места за посещаване, вкл. и Тропикариум, Финикуляр, Баните Рудаш, Цитаделата, Лабиринта - още го обмислям, Пещерата Гелерт, Замъка Буда, Рибарските кули, и вероятно нещо изтървам 🙄. Та сега като ги изписах, май 2 дни е по-удачно.

3. Останалите дни ще са в разходки из Пеща, и посещения на останалите забележителности.

4. Ще разполагаме с определена сума форинти в брой, но плащания с дебитни карти възможни ли са, както и теглене от банкомати на съответните банки дали е удачно.

5. Вероятно по това време на годината корабчета няма да има, но дали ще хванем някакви остатъци от коледен базар?

 

Ще съм ви много благодарна за насоки и напътствия. Имах и други въпроси, но ми се изпариха 🙂

 

Благодаря ви предварително, много сте полезни!

Връзка към мнение
преди 1 час, Borkata каза:

4. Ще разполагаме с определена сума форинти в брой, но плащания с дебитни карти възможни ли са, както и теглене от банкомати на съответните банки дали е удачно.

Ние плащахме в част от магазините в Будапеща с дебитни карти на ДСК (която е част от унгарската OTP Group), също си купувахме билети от билетните автомати. Може да попиташ банката от която са ви дебитните карти какви са таксите. За еднократно теглене от банкомат 22000 HUF, мисля че платихме 2 лв. такса, но в магазините няма такси.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

2. Според мен зависи изцяло от темпа ви, иначе преспокойно за 1 ден се обикалят, разбира се, при добра програма. Ако сте фенове на изкуството, националната галерия може да прекарате няколко часа там.

Баните Рудаш ще се къпете ли? Щото ако не, не виждам голям смисъл да ги посещавате. Реално това са просто огромни обществени гьолове, където засядат и не мърдат стотици души. Реално са като минералните басейни в България, само че огромни и всички ги ползват. На фона на цените, които са в Будапеща даже бих казал, че бая солено излизат повечето от тия бани, а не са нещо особено.

5. Корабчета има, даже имат и корабчета, които са част от градския им транспорт и даже предлагат токайско вино да се пие там. Ама е яко да си на кораба горе, а по това време на годината е възможно да е кучи студ, което ще направи цялото изживяване леко замръзващо. Иначе определено си заслужава.

 

 

Връзка към мнение

Добре дошла! 🙂

 

Отделих питанията ти в твоя си тема.

преди 8 часа, Borkata каза:

4. Ще разполагаме с определена сума форинти в брой, но плащания с дебитни карти възможни ли са, както и теглене от банкомати на съответните банки дали е удачно.

 

Относно тегленето на банкомат - през юли прекарахме един ден в Будапеща напът към Мароко. Седнахме в заведение, но не приемаха карти. На входа "услужливо" беше поставен банкомат, който вземаше някаква дебела такса... Нещо от порядъка на около 5€. Евро също не искаха да вземат в ресторанта, после взеха при супер неизгоден курс. В малък магазин под рибарския бастион пък искахме да си купим вода - също не приемаха карти, а в евро искаха 2 евро за еднолитрова бутилка.  

 

Като цяло стискайте форинтите до последно, освен ако не ви се наложи да платите с тях и търсете вариант да плащате с карта. Дори и на местата, където приемаха карти, ни гледаха лошо, когато показвахме картата...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

аз да кажа за баните - ние бяхме в Гелер и определено цената си заслужаваше, но ни отне цял ден 🙂 преценете добре дали ви еважно за малкото дни , които имате 

Коледни базари все още има , бяхме точно по Нова година там 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Лабиринтът е пълна загуба на време. Единственото нещо в Будапеща, което може спокойно да пропуснете. Щом сте с деца, помислете за зоологическата градина - половин ден там преспокойно, и добре се комбинира с площада на героите и близкия замък.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , master_of_germs каза:

 и близкия замък.

Пред който със сигурност по това време на годината ще има огромна ледена пързалка,която е също страхотна забележителност.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 9 часа, Borkata каза:

2. Достатъчен ли ще ни е 1 ден за Буда или да отделим 2? Набелязах си доста места за посещаване, вкл. и Тропикариум, Финикуляр, Баните Рудаш, Цитаделата, Лабиринта - още го обмислям, Пещерата Гелерт, Замъка Буда, Рибарските кули, и вероятно нещо изтървам 🙄.

Преди време бях започнал да пиша пътепис за Будапеща,но така и не можах да го завърша.Ето ти кратък откъс или поне частта която успях да напиша за Буда.

 

Първият ден започна с интензивна и натоварена програма до Хълма на Буда и неговите емблематични сгради.След кратка разходка влязохме в стара Буда през Виенската врата и се озовахме пред  сградата на Националния архив,чийто покрив с разноцветни плочки ясно контрастира на тъмните стени на сградата.Само срещу архива се намира Лютеранската църква.На това място има голяма цветна карта с всички забележителности на територията на стара Буда.В лежерно темпо по калдаръмените улички стигнахме до малко площадче със статуя на папа Инокентий  XI ,чийто заслуга е формирането на Свещения Съюз за освобождение на Буда от турците.Само до него е хотел Хилтън-нелепо и загрозяващо съвременно здание,невписващо се в заобикалящата го градска архитектура.Подминавайки го с лека ръка не обръщаме внимание на фрагментите от древен манастир,които са част от фасадата на хотела.Първата топ забележителност бе достигната-Църквата на Матияш.Главната църква на Будапеща е част от историята на града и страната,с която всеки трябва да се запознае.Построена в средата на 13 век и преустроена два века по късно от крал Матияш,днес храма пази множество реликви от тези времена в ,църковния музей и съкровищница.В църквата са извършвани коронациите на Унгарските крале,както и две кралски сватби.Интериора  се характеризира от ярко оцветени стени.цветни витражи и дърворезба.В екстериора ви грабват разноцветните-глазурени плочки на покрива и високата осмоъгълна готическа кула. Насладете се на църквата от различни места-от площад Света Троица с чумната колона,от рибарските бастиони,от към хотел Хилтън.

Дойде ред и на рибарските бастиони и паметника  на Свети Ищван.Рибарските бастиони са изградени като отбранително съоръжение,но никога не са използвани като такова.Белоснежни дълги галерии,островърхи шатровидни кули,арки и блюстради –рибарските бастиони предоставят невероятни площадки за наблюдение на Пеща и река Дунав,с множеството мостове над нея.На площадката която образуват бастионите се издига статуята на Свети Ищван,възседнан кон и държащ апостолски кръст.На пиедестала на паметника могат да се видят барелефи  изобразяващи сцени от живота на краля-светец.

 

Тука само трябва да добавиш кралския дворец и прилежащите му музей и приключваш.Само да уточня,че ние бяхме през месец юни а тогава деня е два пъти по-дълъг и съответно нашите три дни се равняват на ваши шест,така че ще трябва да оптимизираш програмата до приоритетни за тебе места.

 

Форинти си купи,че може и да имаш главоболия,особено ако решиш да излезеш от туристическите пътеки.

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
11 hours ago, Inception said:

Баните Рудаш ще се къпете ли? Щото ако не, не виждам голям смисъл да ги посещавате. Реално това са просто огромни обществени гьолове, където засядат и не мърдат стотици души. Реално са като минералните басейни в България, само че огромни и всички ги ползват. На фона на цените, които са в Будапеща даже бих казал, че бая солено излизат повечето от тия бани, а не са нещо особено.

Идеята по-скоро е след дълго събиране на студ, да има малко сгряване и релакс. Избрах тези бани, защото разбрах, че не всички са подходящи за деца. Ако имате други идеи - приемам всякакви 🙂

Връзка към мнение

Аз ходих февруари миналата година и си имаше корабчета. Те са си внедрени в системата за градски транспорт, прекосяваш си реката и си продължаваш.  За съжаление не се качих, но цената на едно пътуване би трябвало да е колкото билетче за трамвай/автобус. Имаше и едни като таксита, там нямам представа как се случват нещата, но предполагаемо са чувствително по-скъпи. 

Горе на замъка има стрелба с лък, обезателно да заведете децата. Не се и съмнявам, че много ще им хареса. 
Лабиринтът лично не съм го посетил, но споменавайки го в разговорите ми с други туристи, които бяха ходили, останах с впечатлението, че няма смисъл да се посещава.

Иначе градът е добре пригоден за пешеходци - австрийците са се погрижили за това преди време 😉

Редактирано от Eager_Traveler_Paul
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Преди 1 час, Borkata каза:

Идеята по-скоро е след дълго събиране на студ, да има малко сгряване и релакс. Избрах тези бани, защото разбрах, че не всички са подходящи за деца. Ако имате други идеи - приемам всякакви 🙂

Прегледай тези сайтове може и да намериш отговор на въпроса за баните:

http://www.bathsbudapest.com/

http://www.spasbudapest.com/

Редактирано от krasen_denev
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.