Прескочи до съдържание

За първи път в Италия


bimboto

Препоръчани мнения

Привет, Магеланци!
Четох,четох, но все пак реших да попитам - за първи път , живот и здраве, в началото на ноември ще стъпя на италианска земя. Както можете да си представите - хал хабер нямам почти от нищо и имам нужда от малко помощ. Питането ми е за няколко неща:
Полетът ми е вечерен - лети от София в 10 вечерта и пак в 10 е в Болоня. Това - при добро стечение, без закъснения и т.н. Аз, обаче, въоръжена под мишница с един тийнейджър на 15, заради когото всъщност отиваме, трябва да стигна до Флоренция. Виждам,че има влакове до доста късно през нощта. Има и автобус от летището, последният , мисля е след 12.00. Кой е по-добрия вариант - желателно е все пак да стигна преди изгрев. Разбрала съм се с хотела са ми дали код за достъп, защото естествено е по това време да няма работещ на рецепция, така че това не ме притеснява особено, но ми се ще да не се губя и лутам. 
За наща всеобща радост, улучваме първата неделя на месеца, в която голяма част от музеите са с безплатен достъп. Искам да видя Уфици, Академията и градините Бардини. Мисля си,че Дуомото работи в понеделник,то така или иначе е платено, така че като за неделя тези три неща са достатъчни. Права ли съм или да правя нова план скица. Понеже сме за първи път и с изключение на четене и разкази на очевидци , не съм особено запозната, ще ми бъде от полза да си направя някаква приблизителна план-скица. Възнамерявам да прекарам в шляене и ядене на сладолед из Олтрарно и околии повечето време, но искам и малко култура:)
Ще бъдем там от неделя до вторник вечер. Полетът отново е късен. Ще ми се във вторник сутрин да идем до близкото градче Понтендера, за да видим Пиаджо музея и неговите Веспи. Знам,че трябва да хвана влак за Ливорно и да спра в Понтендера. Но ,това за вторник. После в някакъв момент трябва да се завърна за последен сладолед във Флоренция и да отпраша към Болоня. Ще ми се да имам поне 2 часа за два тегела из Болоня, така че ще преследвам някакъв средно-следобеден транспорт.
Има ли нещо особено важно, което пропускам ? Пиацале Микеланджело ще отразя още в неделя...изобщо ще ми се да е хем лежерно, хем и леко поучително и ще ви бъда признателна, ако ударите едно рамо .
Калина

Връзка към мнение

Калина, и аз бързам да видя всичко, но с тази програма според мен може и да не повториш Италия, защото няма да ти хареса. Така си я претрупала, а никакво време за отпускане и почувстване на атмосферата. Понеже не пишеш кога ще пътуваш приемам, че ще е през зимния период - ноември - март. Ходила съм в градини във Флоренция в края на февруари и не бях възхитена. Да не говорим, че почти не спираше да вали. Според мен пиши в неделята щом е безплатно едно от предвидените неща, но имай предвид, че в безплатен ден всички са там и не знам колко е ок за разглеждане. Останалият ден го пиши за размотаване по улици, хапване, кафенце и гледане на нещата по пътя. Остави нещо за разглеждане и на другия ден, нищо че ще е платено, стига в понеделник да работи.

Два часа ще ви стигнат наистина за два тегела в Болония, а на мен това ми е един от любимите  градове, та спирам до тук. А, каква храна има в Болония, един път!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здравей Калина,

 

Оставам с убеждението, че вече си купила билети, така, че може би е късно да погледнев връзката до Флоренция през Пиза с Райниър. Поне за мен малко по-ранния част и леко по-лесната логистика правят този вариант една идея по -добър. Още повече, щом искате да ходите до Понтендера, Пиза е доста по добрия вариант.

Относно транспорта мисля, че няма влак след 22:00 часа от Болония към Флоренция. За автобуса последния е в 00:30.

Плзвай този сайт https://www.rome2rio.com/

 

По мое мнение единствения ден, който нещо не виждам как ще се справите е последния. 

Понтендера, Флоренция и Болония , за мен няма шанс да стане, единия град трябва да го изключиш. 

 

Редактирано от Щастливеца
Връзка към мнение

Да, билетът ми е за 3,11.

Ммм, най-вероятно ще трябва да посъкратя туй-онуй:) , за да мога да си се шляя по-лежерно. Животът е на улицата, все пак:) Сигурно ще си купя сувенир Веспа и ще пропусна Понтендера...

За влака или каквото е там, трябва да гледам датата 4 според мен. Защото той хубаво пристига тоя полет в 10 тяхно време, но това е само пожелателно.

Гледам,че има някакви шатъл автобуси тип от летището в Болоня до Флоренция..трябва много хубавичко да го преценя, за да не спя по гарите:) 
 

Връзка към мнение
преди 6 минути , bimboto каза:

Да, билетът ми е за 3,11.

Ммм, най-вероятно ще трябва да посъкратя туй-онуй:) , за да мога да си се шляя по-лежерно. Животът е на улицата, все пак:) Сигурно ще си купя сувенир Веспа и ще пропусна Понтендера...

За влака или каквото е там, трябва да гледам датата 4 според мен. Защото той хубаво пристига тоя полет в 10 тяхно време, но това е само пожелателно.

Гледам,че има някакви шатъл автобуси тип от летището в Болоня до Флоренция..трябва много хубавичко да го преценя, за да не спя по гарите:) 
 

Кажи датити за които си купила билети ?

 

Връзка към мнение

За да не отегчиш тинейджъра до степен да се изпокарате след Уфици, посетете и музеят на Галилей - https://www.museogalileo.it/

Пълно е с машинарии и интересни устройства.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, mililia каза:

Калина, и аз бързам да видя всичко, но с тази програма според мен може и да не повториш Италия, защото няма да ти хареса. Така си я претрупала, а никакво време за отпускане и почувстване на атмосферата.

Още един глас за по-лежерна програма за първо ходене в Италия.

Италия преди всичко ( поне според мен) е атмосфера, усещане на духа....

Италия се обикаля лежерно, точно в унисон с нейния ритъм. Да, разбира се че забележителностите трябва да се видят, но моето мнение е че на първото посещение това не трябва да е на всяка цена а по между другото.

Оставете се духа на града да ви води, не следвайте стриктни програми и всичко ще си дойде на мястото 🙂

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 27 минути , bimboto каза:

 3.11-6.11 

На отиване ще трябва да хванеш Автобуса , защото няма влак толкова късно.

За връщането си избери обаче ЖТ, зашото е по-евтино и по-бързо. https://biglietti.italotreno.it/Booking_Acquisto_SelezioneTreno_A.aspx

Връзка към мнение
3 minutes ago, Щастливеца said:

На отиване ще трябва да хванеш Автобуса , защото няма влак толкова късно.

За връщането си избери обаче ЖТ, зашото е по-евтино и по-бързо. https://biglietti.italotreno.it/Booking_Acquisto_SelezioneTreno_A.aspx

Да, освен това ъм чувала, че пътят с влак е много живописен, така че на връщане екстра.
На отиване, обаче, явно ще преследвам автобуса:)
Много благодаря, мили хора!
Ще Ви държа в течение на събитията!

 

2 minutes ago, Щастливеца said:

На отиване ще трябва да хванеш Автобуса , защото няма влак толкова късно.

За връщането си избери обаче ЖТ, зашото е по-евтино и по-бързо. https://biglietti.italotreno.it/Booking_Acquisto_SelezioneTreno_A.aspx

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добре дошла! 🙂 Не знам какви шатъли има от летището, но ако няма удобни или са много скъпи, можеш да пробваш и фликсбус. Много комфортни автобуси, на разумни цени. Препоръчително е вземане на билети предварително. За този в 22:25 може да не стигнеш, но за последния в 23:59, със сигурност ще стигнете до централната гара, от където тръгват. Не знам по това време дали има аеробус до гарата. На същата горе-долу цена излиза и такси, но при 4 души, иначе може и да не ви е изгодно. 

 

E6C74D3A-3C70-416C-B958-D685A6092DD5.png.bd6da10eb651f216ea129c89d1c13c62.png

 

Относно Флоренция, препоръчвам да прекарате поне 2 пълни дни в града. Не си струва да го претупвате, още повече при първо посещение на Италия. Много красив град е и за заслужава всяка минута. Не са само забележителностите там, както в някои други градове. Във Флоренция има атмосфера, има красива архитектура, има много къде да се разходите, а ако времето е лошо има и много музеи, които да посетите. Препоръчвам Palazzo Pitti с музеите на среброто, порцелана и слоновата кост. Уникални произведения има в него! За съжаление останалото от двореца не можахме да го видим, защото работното му време свърши. Пиацале Микеланджело също ми е любимо място. За другото градче нищо не мога да кажа, защото не го бях чувала преди вашия пост и не знам какво специално има там. 

За Болоня имайте предвид, че от гарата до центъра е около 30 мин, но все пак за 2-3 часа може да си направите една разходка до главния площад, университета и по някои от улиците с типичните за там колонади.

Връзка към мнение

Добре дошла @bimboto. Много хубав избор си направила за първа среща с Италия - гранд дамата на туристическа Европа.

Каквото и да си говорим, Уфици ще ви отнеме цял ден в безплатния ден. И още няколко дни при следващото ходене. Градините с музеите са си също един ден, че и повече.

То само да позяпаш по витрините на магазините за ръчно изработени обувки си отхвърчат часове.

Никак не се впрягайте из Болоня. Тя не го заслужава. Директно я остави за друг път. Сега просто си отбележи как се придвижваш от летището. Магистралата от Болоня до Флоренция всява респект у всеки. Нищо общо с това, което познаваш у нас и около нас.

За да сте щастливи и доволни, посветете цялото си време на Флоренция и наснимайте всичко, за да ни покажеш този приказен град в есенна премяна. Пък ако седнете при флорентинските художници да ви направят шаржове - няма да сбъркате. Преди няколко години струваха 15 евро.

Връзка към мнение

Сигурна съм,че ще се връщам още преди да съм отишла:) Няма как да видим всичко наведнъж, а не е и нужно. Още си пазя детския кошмар, в който нашите ме развлачваха из Цвингера в Дрезден един цял ден...Искам да ми е есенно , хубаво и безгрижно. Възнамерявам да се посветя повечко на Олтрарно и да се губя из уличките (това никак няма да е трудно предвид добрата ми ориентация:):) Добре,че има умни телефони.
Много ми хареса идеята с шаржовете - художници май съм виждала по снимките на Пиецалето и около Уфици - ще потърся непременно!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 17 часа, mary_shery каза:

 

За Болоня имайте предвид, че от гарата до центъра е около 30 мин, но все пак за 2-3 часа може да си направите една разходка до главния площад, университета и по някои от улиците с типичните за там колонади.

Е, 30 минути е ако се разхождаш много айляшки и зяпаш, което си е част от времето, отделено на града. С малко стегнат ход е макс. 20 минути.

 

преди 14 часа, patilana каза:

То само да позяпаш по витрините на магазините за ръчно изработени обувки си отхвърчат часове.

Никак не се впрягайте из Болоня. Тя не го заслужава. Директно я остави за друг път. Сега просто си отбележи как се придвижваш от летището. Магистралата от Болоня до Флоренция всява респект у всеки. Нищо общо с това, което познаваш у нас и около нас.

 

Болоня е много готин младежки град. Първото ми стъпване там беше точно за 2-3 часа и ми беше достатъчно, за да искам да я видя пак. Ако има 2-3 часа чисто време за убиване, една разходка до кулите е перфектно уплътняване на времето.

 

Що се отнася до пътя от Болоня до Флоренция, той не е баш магистрала, щото Апенините в тази си част за нещо като нашите Западни Родопи, пътят е 2 летни без аварийна, а тировете са милиони. Помня, че синът ми броеше коя ще е най-дългата поредица само от тирове, които надминаваме и рекордът беше 27! 27 тира един след друг. И все пак, ако това не е повод за притеснение, не виждам проблем с шофирането. Много натоварен трафик, но за разлика от България, предвидимо поведение по пътя от другите коли.

 

Връзка към мнение
преди 10 минути , Zaro каза:

Що се отнася до пътя от Болоня до Флоренция, той не е баш магистрала, щото Апенините в тази си част за нещо като нашите Западни Родопи, пътят е 2 летни без аварийна, а тировете са милиони.

Вече има и дублираща магистрала през планината с мнооого дълги тунели. 😉  След Болоня има табели където магистралата се разклонява - Via panoramica - това е старата магистрала с виадукти и тунели и Via Diretissima - новата магистрала, която не се изкачва в планината, а минава под нея. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Това може да ти е в помощ

 

Промокод за -40% на високоскоростни влакове на Italo Treno 

Routes:

To see all routes, please check https://www.italotreno.it/en/destinations-timetable

Travel dates:

30 October – 19 December 2018

Booking period:

until 15 October

Italo Treno Promo code:

OTTOBRE

Where to book:

Visit ItaloTreno

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.