Прескочи до съдържание

14 дни Грузия и Армения


BlackArt

Препоръчани мнения

Здравейте, обмисляме 14 дни из Грузия и Армения догодина, полет на Уиз от Солун. Бих се радвал, на всякакви предложения за маршрут за двете държави, една седмица в Грузия и една седмица в Армения. Кацане и връщане от летището на Кутаиси. Благодаря.

Редактирано от BlackArt
Връзка към мнение

Здравей,

 

През лятото ли ще ходиш? Искаш ли да правиш преходи?

Ако и на двата въпроса отговорът е "да", може да прочетеш разказ за нашето пътуване в Грузия в тази тема:

 

Редактирано от Gentleman Basta
Връзка към мнение

Не съм била в Армения, но за Грузия са необходими поне 10 дни. Ние за 1 седмица не успяхме да стигнем до Сванети и региона. Трябваха ни още 3 дни.  И какви са интересите ви?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Всичко е относително. Зависи какви са ви интересите, културни, природни, исторически, кулинарни и т.н. Аз примерно планирам като ида в Грузия да си направя основно кулинарен тур. И на вас препоръчвам каквото и да правите да на пропускате да пробвате местна супа харчо, хачапури аджарули, имерули хачапури със сирене подобно на кашкавал, аджапсандали - нещо като грузински рататуй, бадриджай нигвзит - рула от резени патладжан, пълнени с орехи и други вкуснотии, десерта чурчхела, пхали, грузински шишчета наречени мцвади, ачма - което е нещо между баница и лазаня, чвищари и още много други. Само като си помисля и огладнявам. За първи път опитах грузинска кухня в Литва през 2016 г. и от тогава ми е станала една от любимите кухни. Видя ли грузински ресторант не пропускам да го посетя, където и да съм.

 

Ето още подробности тук
https://www.katherinebelarmino.com/2016/05/georgian-cuisine-traditional-foods.html
https://foodfuntravel.com/georgian-cuisine-khachapuri-khinkali-food/

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Обмисля се за лятото и да преходи доколкото е възможно. Проблема е, ако има такъв е, че никой от нас не е шофьор и ще се разчита основно на местният транспорт и евентуално организирани екскурзии до близки точки. Другото което със сигурност ще пропуснем и не ни впечатлява е морето или района на Батуми. Идеята е, да се тръгне от Кутаиси с крайна точка Ереван и Гарни и от там обратно за полета до София, като по пътя се разгледат каквито е възможно забележителности. Манастири, обекти на ЮНЕСКО, природни дадености и т.н.

Редактирано от BlackArt
Връзка към мнение

За 7 дни бих направила - кацане в Кутаиси, ден за забележителностите около него, после Боржоми - опции за маршрути много - Тбилиси 1 ден, старата столица Мцхета, връщане в Тбилиси, останалите дни -  маршрутка за Ереван от арменския квартал (църква), от там вече има опции за турове из Армения - планина и езерото Севан. По пътя има колкото си искате манастири и църкви, не е нужно да си набелязвате дори.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 14.10.2018 г. в 21:44, BlackArt каза:

Обмисля се за лятото и да преходи доколкото е възможно. Проблема е, ако има такъв е, че никой от нас не е шофьор и ще се разчита основно на местният транспорт и евентуално организирани екскурзии до близки точки. Другото което със сигурност ще пропуснем и не ни впечатлява е морето или района на Батуми. Идеята е, да се тръгне от Кутаиси с крайна точка Ереван и Гарни и от там обратно за полета до София, като по пътя се разгледат каквито е възможно забележителности. Манастири, обекти на ЮНЕСКО, природни дадености и т.н.

Приятелю, много, ама наистина много грешиш за Батуми. Това е един от най- прекрасните градове на Грузия. Аз останах впечатлен. А морето, да, гадно им е, плажът е само камънаци. Няма една песъчинка!!!!

На 17.10.2018 г. в 20:34, Happy_Traveler каза:

За 7 дни бих направила - кацане в Кутаиси, ден за забележителностите около него, после Боржоми - опции за маршрути много - Тбилиси 1 ден, старата столица Мцхета, връщане в Тбилиси, останалите дни -  маршрутка за Ереван от арменския квартал (църква), от там вече има опции за турове из Армения - планина и езерото Севан. По пътя има колкото си искате манастири и църкви, не е нужно да си набелязвате дори.

Другата година и аз съм за Армения. Но така и не разбрах, трябват ли визи. В сайта четох противоречиви мнения.

Редактирано от muchachote
Допълнение
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 часа, muchachote каза:

Другата година и аз съм за Армения. Но така и не разбрах, трябват ли визи.

Както ти е отговорила и @Happy_Traveler, визи за Армения не са необходими - справка - темата за визов режим с различните държави.

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 14.10.2018 г. в 21:44, BlackArt каза:

Обмисля се за лятото и да преходи доколкото е възможно. Проблема е, ако има такъв е, че никой от нас не е шофьор и ще се разчита основно на местният транспорт и евентуално организирани екскурзии до близки точки. Другото което със сигурност ще пропуснем и не ни впечатлява е морето или района на Батуми. Идеята е, да се тръгне от Кутаиси с крайна точка Ереван и Гарни и от там обратно за полета до София, като по пътя се разгледат каквито е възможно забележителности. Манастири, обекти на ЮНЕСКО, природни дадености и т.н.

Аз лично обмислям лятото да направя тази дестинация, и съм шофьор, мисля да проуча цени и условия за кола под наем .

Връзка към мнение

За транспортта няма да имате проблеми- от Кутайси има много маршрутки до основните туристически места като Местия, Батуми, Тбилиси като цените на билетите са доста ниски. Отделно, може да се спазарите с таксиметров шофъор, който да наемете и да ви кара, където поискате - ако сте група от 3-4ма човека, не излиза скъпо. Кутайси-Тбилиси може и с нощен влак. 

 

Имайте предвид, че Грузия е по-евтина от България и използването на частни коли с шофьор е достъпно. Например, в Сванети, където са високо планински пътища и имаше свлачища и паднали камъни по пътя, местните буквално се избиват да ти предлагат транспорт с джипове - в крайна сметка, с това си изкарват прехраната. 

 

Трябва да решите дали искате основно природа (за мен това най-много си струва в Грузия) или манастири/църкви и туристически места. Препоръчвам също да се фокусирате върху един район - т.е. ако имате 1 седмица, разгледайте Кутайси и околността + Сванетия или само Тбилиси и района. 

 

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.