Прескочи до съдържание

Пътувания с дрон зад граница


Евгени Димитров

Препоръчани мнения

Евгени Димитров

Здравейте! Видях, че има една тема за дронове вече, но реших да пусна и тази с идеята всеки, който има такава “играчка” да сподели опит и да даде насоки, когато я взима при пътувания извън страната. Надавам се с времето да поразширим темата. 

 

И тъй като съм планувал да взема моят дрон за първи път на разходка, бих искал да попитам дали някой от вас е пътувал така в Тайланд? 

 

Изчетох доста неща от нета, но срещам малко противоречива информация. Това, което намирам засега е, че законите изискват задължителна регистрация на дрон в “Страната на усмивките” без значение размер и тегло. 

Регистрацията обаче отнема 2 месеца и нагоре. Освен това се иска да представиш и застраховка на дрона без значение към кого е сключена. Дронът трябва да се регистрира онлайн в CAAT (Civil Aviation Autority of Thailand), оттам с издадения документ трябва да се отиде на място в The National Beoadcasting and Telecommunication Commisuon (NBTC). Там също се попълва друг формуляр и се издава разрешителното. Другата опция е да се отиде в полицията за регистрация и после пак задължително се минава през NBTC.

Също така пише, че при влизане в Тайланд, дори и да не летиш (моят ще го мъкна от Сингапур или Индонезия) дронът задължително, трябва да се декларира.

 

Ако те хванат да летиш без разрешително, глобата е 100 000 бата и/или 5 години в панделата.

Редактирано от Евгени Димитров
  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
  • 10 месеца по-късно ...

Здравей, Евгени.

 

Ако все пак си пътувал с дрон в Тайланд, моля те да споделиш опит, защото се сблъсках със същите въпроси, а пътувам след две седмици. 🙂

 

 

Връзка към мнение
Евгени Димитров
На 3.09.2019 г. в 3:50, Azucar85 каза:

Здравей, Евгени.

 

Ако все пак си пътувал с дрон в Тайланд, моля те да споделиш опит, защото се сблъсках със същите въпроси, а пътувам след две седмици. 🙂

 

 

Аз го мъкнах, но не се стигна до там да го ползвам. Има процедура по взимане на разрешително, знам че е 1000 Бата и се ходи по полиции и т.н. Ако наистина имаш намерение да го пускаш, по-добре си изкарай разрешителното, че знам глобите са дебели. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

Някой взимал ли е DJI Mini 2 в Италия или по-конкретно в Рим? В картата на DJI се вижда, че на повечето места може да се лети, но май в действителност не е било така и е изцяло забранено в големите градове. Някой с реален опит?

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Някой знае ли как стои въпроса за летене с дрон във Великобритания?

А в самолетите как е? Разрешават ли дрон в ръчния багаж?

 

Връзка към мнение
преди 8 минути , alienad каза:

Някой знае ли как стои въпроса за летене с дрон във Великобритания?

А в самолетите как е? Разрешават ли дрон в ръчния багаж?

 

Не само, че е разрешено, а задължително трябва да е в ръчния багаж, или поне батериите за дрона, т.к. са забранени в чекирания багаж.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 16 часа, П.Кръстев каза:

Не само, че е разрешено, а задължително трябва да е в ръчния багаж, или поне батериите за дрона, т.к. са забранени в чекирания багаж.

Благодаря за отговора. А знаеш ли за Великобритания трябва ли регистрация някъде?

Връзка към мнение
преди 1 час, alienad каза:

Благодаря за отговора. А знаеш ли за Великобритания трябва ли регистрация някъде?

Конкретно за Великобритания не знам, не съм запознат. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 13.03.2023 г. в 18:59, alienad каза:

Някой знае ли как стои въпроса за летене с дрон във Великобритания?

А в самолетите как е? Разрешават ли дрон в ръчния багаж?

 

Намери сайта на гражданската им авиация. Трябва да има секция дронове. Там ще има всички изисквания и правила. Другото е чесане на езици. 

https://www.caa.co.uk/drones/

Успех и безаварийно летене.

А тук може да търсиш за всяка държава. Като мисля имаше линкове към гражданските авиации.

https://uavcoach.com/drone-laws-in-bulgaria/

Иначе дрона и най-вече батериите в ръчния багаж.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

 

 

Доколкото се ориентирах няма изменения в режима за използване на дронове под 250 грама в ЕС:

 

 

 

РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2019/947 НА КОМИСИЯТА

от 24 май 2019 година

относно правилата и процедурите за експлоатация на безпилотни въздухоплавателни средства

 

 

...

чл. 14

...

 

5.  Операторите на БЛС се регистрират:

а) 

когато извършват експлоатация в „неограничената“ категория с което и да било от следните безпилотни въздухоплавателни средства:

i) 

с MTOM от 250 g или повече или което в случай на удар може да предаде на човек кинетична енергия, по-голяма от 80 джаула;

ii) 

което е оборудвано със сензор, който може да улавя лични данни, освен ако не отговаря на изискванията на Директива 2009/48/ЕО.

б) 

когато извършват експлоатация в рамките на „специфичната“ категория с безпилотно въздухоплавателно средство с каквато и да било маса.

 

...

 

т.е. ако дрона е под 250 г. и лети в "неограничена" категория регистрация не е необходима.

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, MayaS каза:

Да, така е, няма промяна. Само, че имаше някакви изисквания ако има камера.

 

преди 47 минути , alienad каза:

@ven62, @MayaS, благодаря ви. Ще пиша после какво е станало.

Говорих с някаква служителка на първия номер:

За въпроси свързани с БЛС (дронове):

тел. 02/ 937 1096 и 02/ 937 1007
email: uas@caa.bg
 
Това е от страницата на ГД ГВА:
 
 
Любезно ми обясни, че ако дрона има камера, то тогава трябва оператора на дрона да се регистрира (on-line).
Тази регистрация важи за целия ЕС. 
Специaлно за UK се зачетох, че също е on-line, но май струва 10 паунда.
 
 
"което е оборудвано със сензор, който може да улавя лични данни, освен ако не отговаря на изискванията на Директива 2009/48/ЕО"
тълкувяането на горния текст е, че камерите  са сензори, които могат да улавят лични данни. А DJI mini ... (тези под 250 гр.) не били детски играчки - това пък са изискванията на Директива 2009/48/ЕО
 
@MayaS, мерси че ми обърна внимание за камерата, та се поразрових.
 
Еми, ще им пусна една форма за регистрация ... когато им заработи сайта, че сега дава cloudflare грешка.
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.