Прескочи до съдържание

До Прага с кола


yanapm

Препоръчани мнения

Здравейте, планирах пътуване до Прага със самолет, но аха да купя билетите и по здравословни причини получихме забрана за летене. И тъкмо се бях отчаяла и мъжа каза - ще тръгнем с кола.

Нали съм навигатора, сега ми се е паднала задачата да проуча маршрут, да избера "питстоп" по пътя и да се надявам, че с две деца - на 5г и на 5 месеца ще е възможно, приятно и забавно за всички.

Сега конкретно - колебая се между два маршрута - през Сърбия и през Румъния.

Живеем в Поморие - по близко ни е Русе - Букурещ - Дева - Сегед - Будапеща - Братислава - Бърно - Прага. Сега Румъния нали си има магистрала и доста от пътеписите са писани преди това или се пътува със самолет, та не намерих много отзиви за пътя през Румъния, но познати ми препоръчват да мина оттам.

Но имаме рода и в Радомир (до София) и ако пренощуваме там не е невероятен и пътя Калотина - Ниш - Белград - Нови сад - Будапеща - Братислава - Бърно - Прага, откъдето други познати ми препоръчват, а и повечето пътеписи са през там.

Не ни е страх от път, караме и двамата, багаж знаем да събираме 😉 Но децата са неизвестна, пък и с кола, нали, 🙂.

Втора питанка - откъдето и да минем искаме да спим някъде за малко - може ли по пътя да препоръчате някакви мотелчета/хотелчета, само за спане нали - никакви лукс, спа-ма екстри, но пък и подходящи за деца хаха. Пътуваме 24/25 ноември и се връщаме наобратно 4 декември. Осъзнавам, че времето ще е гадно, но пък се надявам хем да хванем коледния дух, хем да избегнем коледната навалица.

Имаме познати там, пък и изчетох доста истории и в Прага ми е горе долу ясно как ще е - все пак с малки деца нямам илюзиите, че ще обикалям музеи и църкви по цял ден, нали.

За толкова нощувки искам да отскочим до Карлови Вари или Пилзен или Дрезден. Кое е подходящо за семейно еднодневно мотане, с влак искам да отбележа! Някои пътувал ли е с техния Джет рейл?  Толкова за сега, благодаря ви, че ме изчетохте до тук!

Връзка към мнение

Зависи дали и какво искате да видите по пътя. 

За мен по-удачният вариант е Поморие-София-Сърбия_и т.н.

Разстоянието е със стотина километра повече, но шофирането е по широки и прави пътища, с висока скорост. 

Основният недостатък на минаването през Румъния е малкото магистрала и многото населени места с ограничение 40-50 км/ч. 

И по двата маршрута има какво да се види, хората и в двете държави са гостоприемни и лесно може да намерите места за нощувка. 

Отново личното ми мнение е че ако се бърза трябва да се избягват големите градове и столиците, като места за нощувка поради трафика там и загубата на време докато си намерите хотела.  И в двете държави букинг предлага множество семейни хотели ( в страни от населените места) на добри цени с много удобства. 

Нямам информация за сериозен трафик през Сърбия и Унгария по това време, така че избора е ваш 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами, тъй като първоначално планирахме самолет, максималните нощувки - 9 са в Прага. Т.е. планирала съм там да си прекараме времето, бавно, славно и оттам да отскочим с влак за един ден някъде. Та пътя с кола ни се удължава с три - четири дни, което е свързано с финанси и логистика. Но пък ще е необходима почивка по средата. Да, и ние мислим нещо не-голямо и за малко като дестинация, за съжаление няма да гледаме нищо, тази работа ще я оставим за Карлови Вари/Пилзен/Дрезден каквото дойде 🙂 

Редактирано от yanapm
Връзка към мнение
преди 19 минути , yanapm каза:

Ами, тъй като първоначално планирахме самолет, максималните нощувки - 9 са в Прага. Т.е. планирала съм там да си прекараме времето, бавно, славно и оттам да отскочим с влак за един ден някъде. Та пътя с кола ни се удължава с три - четири дни, което е свързано с финанси и логистика. Но пък ще е необходима почивка по средата. Да, и ние мислим нещо не-голямо и за малко като дестинация, за съжаление няма да гледаме нищо, тази работа ще я оставим за Карлови Вари/Пилзен/Дрезден каквото дойде 🙂 

9 дни в Прага по това време на годината си е малко множко и е означава много пиянски вечери. Чарът на този град е в мотането из малките улички. Ако уцелите дъждовно време, като почне, няма спиране. Що не включите по някоя готина спирка във всяка посока Децата биха се зарадвали на Пратера или нещо друго във Виена (само като пример).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

1. Препоръчвам да се мине през Сърбия, ако не ви е проблем да спите при роднините в Радомир предната вечер. Скоростен път до Калотина, а от там само магистрала до Прага.

2. Хотел около/извън Бъдапеща е добра опция. Ще сте минали по-голямата част от пътя и за другия ден ще останат малко над 500 км.

3. Чудесни опции за дневни екскурзии от Прага с колата са Дрезден (150км), Чешки Крумлов (170км), Пилзен (100км), Карлови Вари (130км)

4. Както каза и @Zaro над мен, не е лошо тези 9 дни да ги разбиете на няколко места. Например на отиване в Будапеща, навръщане във Виена/Братислава по 2-3 нощувки. Има доста опции

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте,

 

Ходихте ли вече до Прага. Ние също плануваме подобно пътуване и ще се радвам, ако споделите полезна информация! 🙂

 

Благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 7.02.2019 г. в 15:51, Magitu1 каза:

Здравейте,

 

Ходихте ли вече до Прага. Ние също плануваме подобно пътуване и ще се радвам, ако споделите полезна информация! 🙂

 

Благодаря!

Здравейте, отидохме и се върнахме. Беше прекрасно, съжалявам, че чак сега виждам въпроса! Написах пътепис, като го одобрят ще ви пратя линка, но ако все още ви интересува нещо, питайте, ще се радвам да съм полезна!

Редактирано от yanapm
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
5 hours ago, yanapm said:

Здравейте, отидохме и се върнахме. Беше прекрасно, съжалявам, че чак сега виждам въпроса! Написах пътепис, като го одобрят ще ви пратя линка, но ако все още ви интересува нещо, питайте, ще се радвам да съм полезна!

Здравейте,

 

Пратете линк, пък после, ако имам въпроси, ще питам! 🙂

 

Чакам с нетърпение! 🙂 🙂 🙂

Връзка към мнение
On 3/12/2019 at 6:20 PM, yanapm said:

Здравейте, отидохме и се върнахме. Беше прекрасно, съжалявам, че чак сега виждам въпроса! Написах пътепис, като го одобрят ще ви пратя линка, но ако все още ви интересува нещо, питайте, ще се радвам да съм полезна!

Прочетох пътеписите ви. Страхотни са. Може ли малко повече инфо за спането в Прага? Кой район да изберем и какви са цените на градския транспорт?

 

Благодаря! 🙂 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Magitu1 каза:

Прочетох пътеписите ви. Страхотни са. Може ли малко повече инфо за спането в Прага? Кой район да изберем и какви са цените на градския транспорт?

 

Благодаря! 🙂 

Аз благодаря!

 

https://czech-transport.com/index.php?id=39

 

Това е сайта за билетите - те са на време, важат за всички видове транспорт - метро, трамвай, автобус, има за 60 мин, за 90 мин - 24/32 крони, продават се във вестникарските будки и имат автомати за билети по спирките на метрото, но работят само с монети и са само на чешки, за 24 часа 5.2 евро - в повечето вестникарски будки ги имаше. За тридневния билет трябва да се намери инфоцентър на градския транспорт - на Хлавни Надражи имаше такъв. От там може да се вземат всички видове карти и билети. Децата до 6 г пътуват безплатно, на сайта пише, че искат само паспорт за удостоверение, но нас контролата ни избягваше, не знам защо. Иначе всичко е на чешки на място, сигурно ни се събират няколко часа взиране по табели първите дни докато се ориентираме, а после познати ни обясниха хаха.

 

Ние бяхме с кола, която обаче оставихме в покрайнините на Прага, при познати. Иначе се влиза супер лесно по булевард 5кветна, направо от магистралата, буквално по права линия. Имат много кръгови, движението е твърде спокойно за столица, правят път. Ако сте със самолет не мога да помогна с транспорта от летището 😞

 

За настаняването не мога да кажа нещо кой знае колко полезно. Ние бяхме в апартамент от Airbnb, но на наши познати. Т.е. минахме с много намаления. Прага е много скъп град. Както и голям, разстоянията са големи и има много за гледане. Центъра е сравнително лесно обходим, ако мога да се изразя така, но като концентрация на атракции също е времеемък. Зависи и от сезона и броя туристи по опашките. Не знам дали ще сте с деца и колко са големи, и за колко време ще сте там, но моя съвет е да си разгледате забележителностите, да си планирате гъвкави маршрути с резервни варианти, ако вали; тогава според удобния транспорт да си харесате район, и не е нужно да е в центъра. Аз предпочитам малки семейни хотели пред апартаменти, защото не обичам да готвя, а да ям местна храна, но ако сме на бюджет ми се налага хаха. ПС Имат Лидъл и Теско - сравнявах цените на Лидъл едно към едно с нашите въпреки по-високия стандарт, даже промоциите им бяха едно към едно със седмица закъснения.

 

В такъв смисъл разгледайте предложенията и четете отзивите. Може да има промоции за настаняване, зависи и по кое време ще пътувате. Просто не съм проучвала нощувки.

Редактирано от yanapm
Връзка към мнение

Много благодаря отново. Двама ще сме, без деца. 

Плануваме да посетим Белград-Будапеща-Братислава-Виена-Прага. Още нямаме конкретено избран месец, но събираме информация, за да сме максимално подготвени.

Връзка към мнение
На 15.03.2019 г. в 10:21, Magitu1 каза:

Много благодаря отново. Двама ще сме, без деца. 

Плануваме да посетим Белград-Будапеща-Братислава-Виена-Прага. Още нямаме конкретено избран месец, но събираме информация, за да сме максимално подготвени.

Някой ден ще се върнем, но по това време, и ще е в провинцията, казват, че всичко разсцъфва и става като Сакура, почти всяко село има замък и мисля, че ще е забавно. Успех и ще си изкарате забавно, сигурна съм 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.