Прескочи до съдържание

Вино и ракия, закупени на Терминал 2, София


Препоръчани мнения

Здравейте!

Сигурно на някои ще им смешен моят въпрос. Но след няколко дни ще летя и ще се срещна с приятели, емигрирали преди 15 години и знам, че много ще се зарадват да получат по бутилка вино и ракия, родно производство. Притеснява ме да ги сложа в основния багаж и затова бих предпочела да ги купя на летището. Та въпросът ми е дали има достатъчно избор и дали цените са приемливи (т.е. не по-скъпо от 2 пъти), за да не останат хората на сухо. Ако сте летели скоро и сте обърнали внимание, моля споделете. Благодаря предварително!

Връзка към мнение

Според мен сложи 2-3 бутилки в основния багаж и купи още 2-3 бутилки на летището. Като те видят познатите ще изглеждат така все едно дете получава захарен памук. 

 

При последните си излизания винаги имам пърцуца в багажа и не съм имал проблеми. В магазините цените са поносими като за летище. В обратна посока за уискита също са много добри.

Връзка към мнение

Според мен сложи 2-3 бутилки в основния багаж 

Само добре е да се знае, че ако решиш да послушаш горния съвет, с оглед запазване вида на вещите и безопасния им превоз, е разумно течността да се прехвърли в пластмасови бутилки. Предполагам си виждала как при товарене/разтоварване се премятат куфари и чанти от наземния персонал. Или плътно да се опаковат в полиетиленови опаковки за чупливо (онези с въздушните мехурчета).

Връзка към мнение

Само добре е да се знае, че ако решиш да послушаш горния съвет, с оглед запазване вида на вещите и безопасния им превоз, е разумно течността да се прехвърли в пластмасови бутилки. Предполагам си виждала как при товарене/разтоварване се премятат куфари и чанти от наземния персонал. Или плътно да се опаковат в полиетиленови опаковки за чупливо (онези с въздушните мехурчета).

Да, виждала съм, а и скоро дори бяха успели да ми счупят и металните пластини на пътната чанта. Затова предпочитам да ги нося на ръка, т.е. да ги закупя на летището.

Връзка към мнение

Само да вметна, че вече на много места по чужбина (особено в САЩ) могат да се намерят български вина, че и ракия (а и разни други неща като лютеници и пр).

Искам да кажа, че не е като българските емигранти да не могат да се сдобият с ценната течност, ако им се е допило много. ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само да вметна, че вече на много места по чужбина (особено в САЩ) могат да се намерят български вина, че и ракия (а и разни други неща като лютеници и пр).

Искам да кажа, че не е като българските емигранти да не могат да се сдобият с ценната течност, ако им се е допило много. ;)

Това ясно, но няма да ме върнат, ако им занеса, нали. А и с празни ръце ли да ходя? Те искаха боза, но аз първо ще се мотая две седмици и чак тогава ще им ходя на гости, та не става....

Връзка към мнение

Само да вметна, че вече на много места по чужбина (особено в САЩ) могат да се намерят български вина, че и ракия (а и разни други неща като лютеници и пр).

Искам да кажа, че не е като българските емигранти да не могат да се сдобият с ценната течност, ако им се е допило много. ;)

 

Което ме подсети за култовия ресторант "Магурата" в Лас Вегас, който за жалост вече не функционира. Държеше го един бивш чейнчаджия от "Магурата", който беше останал в Чикаго по време на САЩ '94. Оттам се прехвърлил във Вегас, където забил една много готина американка. Мацката държеше фамилен ресторант, който след подобаващи убеждения беше превърнала в български ресторант. Жената наистина беше много работна и с голям хъс, дори каза, че специално е идвала в България да се учи на български гозби. Както и да е, скоро след пускането му в експлоатация ресторант "Магурата" се превръща в сборно място за всички българи живеещи в района. Започват и типично българските прояви - аз ще си празнувам РД-то в твоя ресторант, ама може ли да си внеса алкохол отвън? :lol: Джейн, май така се наричаше мацката, не можеше да вдене за какво става дума. Действието се развива в края на 2002 г. Там в "Магурата" на хиляди километри от България пих бутилирана "Каменица" и ядох български луканки. Още тогава ресторантът беше на загуба, а бюджета се кърпеше от прилепеното бистро "пица на парче" към него. Келнерът беше уникален. Истински български циганин, но с невероятни обноски - още пушех по онова време и той ме дебнеше непрекъснато за две неща - изгасена цигара в пепелника, което действие беше последвано от моментална замяна с нов пепелник и свършване на питието в чашата, което означаваше моментално доливане... :lol:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Това ясно, но няма да ме върнат, ако им занеса, нали.

Не, разбира се ;):)

просто се сетих за една тема във форум, където пишат наши хора в Америката, и че си имат магазини за български стоки там

Връзка към мнение

По принцип (поне за Европа, за другаде не знам) има ограничение за 1л твърд алкохол и 2л вино, но като чета по-горните мнения, не се спазва много-много  :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това, което си нямат(ме) в чужбина обаче е хубава домашнярка и гарантирам, че и се радват(ме) винаги :) Така че, ако искаш си вземи и от летището, но скътай и в куфара нещо домашно от 1-2л. Полета в рамките на ЕС ли е? Ако е извън, може да е малко по-проблемно :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За съжаление няма откъде да намеря хубава домашна ракийка...  :(

Но ме убивате с ентусиазма да взема няколко литра в основния багаж. Сериозни хора  ;)

Връзка към мнение

Аз съм чел за хора на презокеански полети , които пълнят багажа само с двулитрови бутилки  Кока Кола с ракия ... сериозно.  ;) Не знам как се решава проблема с разрешеното количество , но го знам от форума дето се срещаме с Фичо и Duke.

Връзка към мнение

Това ясно, но няма да ме върнат, ако им занеса, нали. А и с празни ръце ли да ходя? Те искаха боза, но аз първо ще се мотая две седмици и чак тогава ще им ходя на гости, та не става....

 

С бозата няма проблем, те я правят вече изключително със подсладител, а няма ли захар - няма и ферментация  :rolleyes:

Връзка към мнение

С бозата няма проблем, те я правят вече изключително със подсладител, а няма ли захар - няма и ферментация  :rolleyes:

Зависи, все още тук-там се намира и истинска боза със захар, последно съм купувал такава от Карфур. Така че е хубаво да се гледа каква е, да не стане някоя инфекция в багажа :lol:

Връзка към мнение

Аз съм чел за хора на презокеански полети , които пълнят багажа само с двулитрови бутилки  Кока Кола с ракия ... сериозно.  ;) Не знам как се решава проблема с разрешеното количество , но го знам от форума дето се срещаме с Фичо и Duke.

ммм да, така е, от личен опит знам въпреки, че не е много за хвалене. Честно казано, не знам какво става ако те хванат, но не искам и да разбирам. Въпреки, че повече от 2 бутилки по 2л. май не сме носили. Не че е за хвалене, ама майка ми носи буркани с ДОМАШНА лютеница, защото купешка вкъщи не ядем, а домашната ракийка на баща ми е задължителна на бг партита във Флорида (купешка ракия вкъщи има само от подаръци).

Връзка към мнение

За хвалби на домашна/о ракийка/винце в тази тема таксата е бутилка от същата/о. А за лютеница - касетка бурканчета.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз да кажа, че проблем с пренасянето на ракия, лютеница, туршии и суджуци съм нямала. Така че не ти пречи да сложиш бутилка в багажа и още 1-2 да си вземеш от летището. Друг въпрос е какво ограничение имаш в кг на самия багаж. Ако нямаш възможност да ги преливаш в пластмасови бутилки, просто добре ги разположи между дрехите, невярвам да се счупят (пак казвам, моите си бяха здрави, дори единия път ми бяха загубили багажа м/у Франкфурт  и Дъблин и всичко си беше на място и здраво).

Връзка към мнение

Аз съм имал проблем с едни луканки, които ги изгледах тъжно в далечната 2004, като ми ги конфискуваха на летището в Амстердам. Но от както влезнахме в ЕС това не е проблем. Аз и за това попитах докъде е полета, вътре в Европа май има ограничения от 1л на човек, но на практика ако не помъкнеш няколко щайги едва ли ще ти правят проблем. Ужасно много хора носят двулитровите пластмасови бутилки, аз съм взимал и по 2 стъклени и проблеми не съм чул да има абсолютно никога. 

 

С цигарите мисля е малко по-стриктно положението. 

Връзка към мнение

Да, в ЕС ми е полетът, но количеството не ми е проблем, защото на отиване ще съм с двама колеги, които могат да помогнат с носенето (но не съм съгласна да помагат с пиенето   ;)  )

Ами май е ясно - ще взема една бутилка ракия в основния багаж и една, ако има на летището. И ще се надявам тази в багажа да не се счупи.

Редактирано от Childish
Връзка към мнение

Десетки стъклени бутилки с алкохол сме пренасяли в основния багаж и фира не сме дали - всичко е изпито! Даже не са ми хрумвали идеи за пластмасови бутилки и лимити...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Между другото, забравих да отбележа, точно днес бях на летището и специално заради тази тема отидох да проверя цените в безмитния. Общо взето - левовете обръщаш в евро и така. Троянската сливова беше около 10 евро. 

 

Говоря за Т1, на Т2 може и да са по-различни цените...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Информацията от днес:

На Т2 има магазин за български алкохол, но изборът не е голям, а цените са доста по-високи от нормалните. Например имаше само Бургас 63 специална селекция и струваше 16 евро (в кварталния ми магазин е по 12лв). Бутилката в основния багаж преживя пътуването, както и тази, закупена на летището, въпреки интереса на колегите към нея...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Съвсем наскоро ми замина една бутилка хубаво 12-годишно уиски, което беше за подарък, а пък да се прелива такова в пластмасово шише си е направо кощунство. Беше идеално уплътнено, в твърд куфар (пластмасов) и въпреки това не оживя, закопчалките на куфара също се бяха разкопчали (с изключение на заключващата) - представяйте си как са го мятали. Така че това с безпроблемното пренасяне е по-скоро голям късмет.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.