Прескочи до съдържание

Натривки от ръцете при летищни проверки


Препоръчани мнения

И се сещам за една случка от моя архив  🙂
Преди няколко години майка ми и баща ми отиват за Коледа на гости на сестра ми, която живее в Англия. Като пристигнали на летището, а те винаги пристигат доста по-рано, пуснали си багажа и тръгнали към проверката. На майка ми й се доходило в тоалетната, обаче решила, че ще устиска - да минат проверките и тогава. Да, ама опашката нещо забила и ставало бавно. По някое време майка ми леко потропва на място, даже се пробва да се предреди и накрая минава безпрепятствено, мята се към лентата, грабва си дамската чанта и газ към кенефа. След малко излиза и щрак - на вратата двама я закопчват и я отвеждат в някакво стайче, където освен  куп разни въпроси и нова пре-подробна проверка на дрехите и чантата й, също и сто пъти я попитали ама защо така драматично е влетяла в тоалетната, и изобщо само дето не я разпарчетосали. Естествено нищо не открили, но били доста озадачени  🙂

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение

И на мен ми е интересно, защото детето ни на 1г го проверяваха допълнително с апарата. Вече беше проходил и голяма радост да се движи, самичък мина през проверката, аз го чаках от другата страна. Интересно ми е на какви химикали е дал положително.

Иначе мен редовно ме търкат за допълнителни проби, не съм се замисляла дори, но детето нито козметика, нито парфюми, нито нищо. С това бело мляко около устата, определено е подозриподозрителен. 😉

Връзка към мнение

Моите впечатления са, че техниката реагира различно на различните летища и не знам колко общо има с пола. На летище Пловдив винаги ме проверяват много, защото пищят банелите на сутиена. На никое друго летище не ми се случва. 

Тая палатка на Шарлероа не знам за какво я държат още, почти никога никой не проверяват. 

На Станстед пък аз минах без проблем, но мъж ми го вкараха във въртящия скенер, а детето как проверяваха... 2 пъти - първия път беше бебе с количка, втория примерно на 6. Не знам какво толкова при нея търсеха, брат й все транзит минаваше. А в същото време на нито един от полетите от Станстед не ни поискаха ID. Електронен пас и минаваме навсякъде. Това как да го таксувам къмто анти - мерките им? 

Връзка към мнение
преди 3 часа, Captain45 каза:

До сега никога не са ме проверявали. За първи път ми се случи на полета от Акаба до София. 

Зависи на кого си попаднал. Мен пък на същото летище в Акаба преди няколко  години ме пуснаха и с бутилка минерална вода в ръчния багаж. Те си приказваха, смяха се и почти не поглеждаха към екраните, няколко души минахме с вода.  Въобще... това летище, както и Пунта Кана водят личната ми класация на безметежието и купона. Обратното пък... в Мексико пуснаха куче да души всеки куфар на опашката при чек-ин ...

Що се отнася до въпросния уред, дето е на софийското летище, минавал съм през него при скенерите на Т2 тази есен. И нямаше подбор на случаен принцип, а минаваха всички

Редактирано от montepinar
Връзка към мнение

До сега редовно ме проверяват на летище София, само при последния ми полет до Братислава не ме провериха, и се чувствах, така да се каже - засегнат. Не знам на какво се дължи тази "любов" на проверяващите към скромната ми особа,  но е факт 🙂 

Все пак незабравим за мен ще остане един случай от далечната 1988 година. То за това аз си бях виновен, щото си седях на куфара и чаках на гаджето да и излезе куфара, ама той не излизаше, пък митничаря( щото през тези години се минаваше през митническа проверка) най-учтиво ме кани да мина проверка. Ама аз - джентълмен, не мога да оставя гаджето само да си мъкне куфара. И му викам, на митничаря - А бе ще мина когато аз си реша. За по-малко от минута аз и куфара ми бяхме обградени от двама здравеняци, появили се от нищото, които ме замъкнаха в една стаичка. В стаичката стоеше навръщен служител, който взе куфара ми и започна да вади от него съдържанието му. По едно време спря, изгледа ме, и каза- Събличай се. Съблякох аз дрехите оставайки само по слип

-Казах всичко -  с нетърпящ възражение тон изръмжа служителя. Нямаше как, свалих и слипа. Краката разкрачени, ръцете горе - изкомандва служителя. Заех аз наредената ми позиция и ... в стаичката влезе митничарка. Инстиктивно понечих да се прикрия. Казах ръцете горе - почти изкрещя служителя. Останах си аз гол като сокол с вдигнати ръце, пред очите на другарката митничарка, която че огледа отгоре до долу. Усмихна се, отиде при другаря Служител и му каза нещо. Служителя само кимна. И като се почна едно влизане и излизане в тази стаичка. Имах чувството, че целия наличен персонал се изреди да минава през стичката...

След време, не мога да кажа какво, служителя дойде при мен, усмихна се и ме попита

- И следващия път, когато колега те покани да минеш проверка, ти какво ще направиш?

- Ще мина проверка -  отговорих без да се замисля - Ама тогава чаках приятелката си, да и се появи багажа

- Правилен отговор - каза служителя - А сега обличай се, вземай куфара, и изчезвай от тук, че гаджето сигурно те чака.

За минути бях облечен грабнах куфара и напуснах Стаичката.

Та от тогава изпълнявам безприкословно нарежданията на митническите и гранични служители.

А ако се питате какво стана с гаджето? Ами беше си тръгнала. 

  • Харесвам 2
  • Шок 3
  • Смея се 28
Връзка към мнение

Мене пък ме проверяваха на 1-и януари, след като цяла нощ бях палил бенгалски огньове и всякакви пиротехники, и нищо не отчете малоумното им апаратче. Иначе най-често ме проверяват на терминал 1. Веднъж даже някаква нервна лелка ми се скара защо съм седял нагло с ръце на кръста, докато чакам за резултатите от пробата, хахаха 😄 При един друг случай пък явно бяха много заети с това да разгадаят какви пиротехнически смеси са полепнали от обратната страна на колана, защото си минах с нож, който бях забравил в ръчния от предното пътуване. Толкова за мерките за "сигурност".

  • Шок 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
На 28.12.2018 г. в 16:30, aleksandrina каза:

3 поредни пъти ми правят натривка на ръцете, която разбира се е отрицателна. Първият път малко се стреснах, защото не очаквах, но следващите пъти вече бях психически готова. Сега на последното ми пътуване нямаше проверка с натривка, което малко ме изненада. Викам си тия па защо ме пренебрегват така 😀

 

Обаче за първи път нещо друго ми направи впечатление. На бордната карта, която ми издадоха от Суиспорт, са изписани символи, които не зная какво означават. Почудих се и се зарекох като се прибера да проверя и ето че вие вече сте отворили темата:

 

😮😮😮

IMG_7220.JPG.71fb1a8b2a706966e3ecb0f674931c5f.JPG

 

Сега разбирам какво означава, но на мен не са ми правили абсолютно нищо в повече. Всичи проверки (документални и физически) бяха най-стандартните и дори много бързо и безпроблемно мина всичко. Вярно, че на формата за влизане в САЩ бях обявила, че нося храна (домашни бисквити) и трябваше да метна ръчния си багаж на още 1 допълнителен рентген, но нямаше нито разпит, нито "pat down". 🤨

 

А какво означава това "М" изписано със звездички пак на бордната карта?

 

IMG_7221.JPG.b64d6f67b124103099eaa5f28b9525df.JPG

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, iliana_t каза:

3 поредни пъти ми правят натривка на ръцете, която разбира се е отрицателна. Първият път малко се стреснах, защото не очаквах, но следващите пъти вече бях психически готова. Сега на последното ми пътуване нямаше проверка с натривка, което малко ме изненада. Викам си тия па защо ме пренебрегват така 😀

 

Обаче за първи път нещо друго ми направи впечатление. На бордната карта, която ми издадоха от Суиспорт, са изписани символи, които не зная какво означават. Почудих се и се зарекох като се прибера да проверя и ето че вие вече сте отворили темата:

 

😮😮😮

IMG_7220.JPG.71fb1a8b2a706966e3ecb0f674931c5f.JPG

 

Сега разбирам какво означава, но на мен не са ми правили абсолютно нищо в повече. Всичи проверки (документални и физически) бяха най-стандартните и дори много бързо и безпроблемно мина всичко. Вярно, че на формата за влизане в САЩ бях обявила, че нося храна (домашни бисквити) и трябваше да метна ръчния си багаж на още 1 допълнителен рентген, но нямаше нито разпит, нито "pat down". 🤨

 

А какво означава това "М" изписано със звездички пак на бордната карта?

 

IMG_7221.JPG.b64d6f67b124103099eaa5f28b9525df.JPG

Уау! Ти ли си била толкова опасна? Никаква идея на какъв принцип е всичко това...

Връзка към мнение

Предполагам, че влизам в определена таргет група: жена, средна възраст, пътуваща сама за САЩ само няколко месеца след първото влизане...🙄

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Има ли разлика спрямо хората, минаващи през бързите ленти?  Не си представям как обискирват (опипват) някой мастит бизнесмен.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , Nikolay Ivanov каза:

Не си представям как обискирват (опипват) някой мастит бизнесмен.

Щом е на секюрити проверка, може и гол да го съблекат... Особено ако не им хареса как отговаря... Питай @Костов :girl_blum:

  • Харесвам 1
  • Смея се 4
Връзка към мнение
Дани Магелани
На 28.12.2018 г. в 21:50, Костов каза:

 

Все пак незабравим за мен ще остане един случай от далечната 1988 година.

Щом ще споделяме усмивки от старите ленти, да разкажа и аз. Пътувам от Москва до София с БГА "Балкан" в гладните години, когато нямаше нищо на пазара. Тогава руснаците внасяха стоки от първа необходимост бартер срещу метали и др. суровини. И аз се кефя, че съм купила луексозни сапуни западно производство за подаръци около 20 броя.  Подредила съм ги в новия си куфар със шифър, който бях купила от първото си пътуване в Париж. И съм заключила, и съм сложила шифъра, за да не ми откраднат големите ценности летищните служители. И бг митничарите питат какво има в куфара. Казвам - дрехи, книги, играчки, но за сапуните не се сещам. Друго? Не. Митничарят строго: Отваряй!

Да ама аз като се паникьосах, не мога да се сетя за шифъра. Мъкааа! По едно време успявам, отварям го и те започват да се хилят, а аз се треса. Оказа се, че моите сапуни през скенера са им изглеждали като добре подреден пластичен експлозив. А аз като опасен терорист. Всичко мина със смях, но от тогава дори не заключвам куфарите си. Да краде кой каквото иска, втори път не искам да преживея същото.

  • Смея се 5
Връзка към мнение
  • 11 месеца по-късно ...

И аз като Костов в далечната 1988 ме вкараха в стаичката и по д. гащи заедно с куфара от багажното... 

Но аз си бях чист и колкото напредваше проверката толкова по-нервни ставаха, а аз обратното по-ироничен.. 

И накрая ми рекоха да се махам. 

А причината за проверката беше, че тогава се попълваха едни карти и бях

забравил да попълня причината за пътуването в едно малко поленце. 

Два пъти ме връщаха и накрая хайде в стаичката. 

Връзка към мнение
Дани Магелани

В стаичка не са ме вкарвали, но в Рим сериозно ме опипа дамата на секюрити контрола. Нещо ми звънеше на ренгена.

Пита накрая дали имам импланти. И аз тогава зацепих, че съм с изкуствени тазобедрени стави от скоро.

Може би,  като са ме монтирали , са използвали нещо като винтчета, знам ли? А бе киборг станах. Ха ха!

Нищо не казах, пуснаха ме.

Нашите и руснаците нищо не забелязаха странно. Сега за японците съм им превела едно изречение, уточняващо медицинската процедура.

Не ми се мисли за американците и канадците през април. Май трябва да си направя снимка на плака и да си я нося, че досегашните са на CD.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 28.12.2018 г. в 19:15, montepinar каза:

Зависи на кого си попаднал. Мен пък на същото летище в Акаба преди няколко  години ме пуснаха и с бутилка минерална вода в ръчния багаж. Те си приказваха, смяха се и почти не поглеждаха към екраните, няколко души минахме с вода.  Въобще... това летище, както и Пунта Кана водят личната ми класация на безметежието и купона. Обратното пък... в Мексико пуснаха куче да души всеки куфар на опашката при чек-ин ...

Що се отнася до въпросния уред, дето е на софийското летище, минавал съм през него при скенерите на Т2 тази есен. И нямаше подбор на случаен принцип, а минаваха всички

Не знам кои летища водят класацията на "безметежието и купона", но моят сак с две!!! бутилки от кока кола но вече пълни със "светена " (уж)вода от Йерусалим мина през скенерите на летището на Тел Авив, най- охраняваното летище (уж). Дали пък от горе някой ги пусна? А това за ръцете, няма нито пол, нито нито възраст, нито външен вид, нито психично състояние, нито случаен принцип, апаратът отчита химически реакции по ръцете и пищи. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Преди, мен всеки път ме проверяваха на терминал 1 на софийското летище. И се замислих каква може да е причината. И си помислих, че може да е заради дезодоранта, който ползвам всеки път преди полет. Направих си експеримент и го смених с део стик и изненада - нито веднъж не са ме проверявали от тогава. Не знам дали е съвпадение или не 🙂

Връзка към мнение

За мен Пунта Кана изобщо не е безметежно летище с понижена сигурност: разкоствали са ми ръчния багаж заради пакет кафе, а в допълнение на всички изходи към самолетите имаше по едно 14 - 16 годишно хлапе с немска овчарка, която душеше абсолютно всички, които преминаваха; и нямаше избирателно - всички си минаваха по своя ред през хлапака и кучето. Мой приятел също е летял от там - същото преживяване. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@Eva eva И за доколкото знам, че е за експлозиви. Майка ми я проверяват всеки път още преди 1г. и половина на летището в Белгия първо ръцете, после извадиха целия й багаж и го ровиха, вадиха, слагаха го отново на скенер, а не сме носили нищо опасно, подозрително или каквото и да е. Цялата проверка продължи около 40-50 минути и за малко да си изпуснем полета. Въпреки че бяхме заедно, мен нищо не ме питаха или проверяваха. Не знам дали общо с визията, но тя е тъмна госпожа с тъмна коса и може да си помисли някой, че има нещо близкоизточно в нея. Дори се чудехме, ако изпусне полета и нищо не са намерили, дали има основание за обезщетение, защото ни задържаха толкова дълго. Според мен има хора, които си ги проверяват регулярно без основание. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 28.12.2018 г. в 21:50, Костов каза:

До сега редовно ме проверяват на летище София, само при последния ми полет до Братислава не ме провериха, и се чувствах, така да се каже - засегнат. Не знам на какво се дължи тази "любов" на проверяващите към скромната ми особа,  но е факт 🙂 

Все пак незабравим за мен ще остане един случай от далечната 1988 година. То за това аз си бях виновен, щото си седях на куфара и чаках на гаджето да и излезе куфара, ама той не излизаше, пък митничаря( щото през тези години се минаваше през митническа проверка) най-учтиво ме кани да мина проверка. Ама аз - джентълмен, не мога да оставя гаджето само да си мъкне куфара. И му викам, на митничаря - А бе ще мина когато аз си реша. За по-малко от минута аз и куфара ми бяхме обградени от двама здравеняци, появили се от нищото, които ме замъкнаха в една стаичка. В стаичката стоеше навръщен служител, който взе куфара ми и започна да вади от него съдържанието му. По едно време спря, изгледа ме, и каза- Събличай се. Съблякох аз дрехите оставайки само по слип

-Казах всичко -  с нетърпящ възражение тон изръмжа служителя. Нямаше как, свалих и слипа. Краката разкрачени, ръцете горе - изкомандва служителя. Заех аз наредената ми позиция и ... в стаичката влезе митничарка. Инстиктивно понечих да се прикрия. Казах ръцете горе - почти изкрещя служителя. Останах си аз гол като сокол с вдигнати ръце, пред очите на другарката митничарка, която че огледа отгоре до долу. Усмихна се, отиде при другаря Служител и му каза нещо. Служителя само кимна. И като се почна едно влизане и излизане в тази стаичка. Имах чувството, че целия наличен персонал се изреди да минава през стичката...

След време, не мога да кажа какво, служителя дойде при мен, усмихна се и ме попита

- И следващия път, когато колега те покани да минеш проверка, ти какво ще направиш?

- Ще мина проверка -  отговорих без да се замисля - Ама тогава чаках приятелката си, да и се появи багажа

- Правилен отговор - каза служителя - А сега обличай се, вземай куфара, и изчезвай от тук, че гаджето сигурно те чака.

За минути бях облечен грабнах куфара и напуснах Стаичката.

Та от тогава изпълнявам безприкословно нарежданията на митническите и гранични служители.

А ако се питате какво стана с гаджето? Ами беше си тръгнала. 

Костов, обясни моля защо се е усмихнала служителката? Има ли връзка с не дочакалато те гадже?

ЧНГ

  • Смея се 4
Връзка към мнение
преди 4 минути , bay_kolio каза:

Костов, обясни моля защо се е усмихнала служителката? Има ли връзка с не дочакалато те гадже?

ЧНГ

ЧНГ!

Много интересен въпрос. Нямам идея защо се е усмихнала служителката, може би защото съм изглеждал идиотски - гол с вдигнати ръце 😂 Не мисля, че има връзка с гаджето, което ме чакаше на гарата и връзката ни продължи.

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, muchachote каза:

Не знам кои летища водят класацията на "безметежието и купона", но моят сак с две!!! бутилки от кока кола но вече пълни със "светена " (уж)вода от Йерусалим мина през скенерите на летището на Тел Авив, най- охраняваното летище (уж). Дали пък от горе някой ги пусна? А това за ръцете, няма нито пол, нито нито възраст, нито външен вид, нито психично състояние, нито случаен принцип, апаратът отчита химически реакции по ръцете и пищи. 

Същата работа с бутилки, но минерална вода на летището в Ейлат. Рускинята от секюрити само каза ОК, давай напред няма проблем. И, да-минаха си през скенер и си ги изпихме докато чакахме полета. Май имаше и кенче с енергийна някаква, но и то мина без проблем! Явно в Израел е така! 

Връзка към мнение

течностите май регионално ги игнорират, например за вътрешни полети в Бразилия никой не ограничава течностите

Връзка към мнение
Дани Магелани

Явно е така. В Окинава си носех за самолета бутилка вода. Поискаха да я пусна на рентгена и после я провериха с друго апаратче. Мина без проблем.

Връзка към мнение
преди 1 час, neuromancer каза:

течностите май регионално ги игнорират, например за вътрешни полети в Бразилия никой не ограничава течностите

Аз мисля, че течностите ги игнорират в цяла Южна Америка. До сега без проблеми съм летяла в Аржентина, Чили и Боливия. Единствено за полети към Европа, а вероятно и към САЩ следят за течности. 

Връзка към мнение

Аз тази година си минах рекорда - 9 поредни проверки за експлозиви.

Иначе за течности на някой летища го карат пез пръсти - в Тиват пускаха бутилки по литър и половина.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.