Прескочи до съдържание

"Загубване" на паспорт


Препоръчани мнения

Колко е глобата за "изгубен" паспорт и каква е бюрократичната процедура? 

Искам да си запазя стария по сантиментални причини. 

Връзка към мнение
6 minutes ago, stanimir said:

Колко е глобата за "изгубен" паспорт и каква е бюрократичната процедура? 

Искам да си запазя стария по сантиментални причини. 

Кога е изтекъл? Ако е преди повече от година няма глоба поради минала давност.

Редактирано от BlackArt77
Връзка към мнение
1 hour ago, stanimir said:

Не е изтекъл,  но се налага да го сменям преди да изтече. 

Просто го обяви за огкраднат, като срока да не надминава 3 дни. Глобата беше нещо от сорта на 20-30 лева. Но е важно да не надминава 3 дни, защото ако надвишава глобата е голяма. Даже мисля, че при откраднат и обявен до 3 дни не се плаща глоба, само ще напишеш някакво обяснение как са ти го откраднали.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако имаш някаквк визи в паспорта, дори и стари можеш да задържиш паспорта си без да плащаш нищо. Аз смених моят миналото лято и ми предложиха да задържа стрия, защото имах в него визи за Америка и Канада, но бяха стари.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 2 часа, stanimir каза:

Колко е глобата за "изгубен" паспорт и каква е бюрократичната процедура? 

Искам да си запазя стария по сантиментални причини. 

Вече трети паспорт си "губя" поради тази причина. Досега не са ме глобили. Преди 4 дни си взех новия паспорт, който смених, защото ми свършиха страниците, а не защото му е изтекъл срокът. Така че всичко зависи от районното и късмета.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Хм, предвид множеството електронни визи, може да се пробваш да им кажеш, че имаш издадена електронна виза за този паспорт, която важи докато е валиден паспорта, т.е. новия ти трябва за новите визи, този можеш да си ги ползваш с електронната виза. Не знам дали ще стане, но си струва да се пробва.

 

Иначе, глобата е от 30 до 200 лева, но доколкото знам точната сума е по усмотрение на служителя, който те глобява. По-добре не го обявявай за открадната паспорта, защото това може да те постави в по-кофти ситуация по-късно и да ти търсят отговорност за това. Да го "загубиш" е по-безопасно. Винаги може да се окажа, че по-късно си го "намерил" паспорта, а като веднъж вече са те глобили за това, няма как да те глобят втори път.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Предполагам е известен факт, че всички изгубени и откраднати документи се качват в ШИС и седят в нея за период от 10 години - за да могат властите да хванат някой, който се опитва да злоупотреби с такива документи.

Това прави служителите по граничните пунктове по-внимателни, ако видят пътник за който се знае, че има изгубени или откраднати документи...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 11 часа, stanimir каза:

Колко е глобата за "изгубен" паспорт и каква е бюрократичната процедура? 

Искам да си запазя стария по сантиментални причини. 

Обикновено, когато го връщаш, питат дали имаш валидни визи. Казваш, че имаш, и всичко се решава безболезнено. Дупчат си корицата и те го връщат. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 26 минути , Zaro каза:

Обикновено, когато го връщаш, питат дали имаш валидни визи. Казваш, че имаш, и всичко се решава безболезнено. Дупчат си корицата и те го връщат. 

Може да прелистят,  а аз нямам. 

 

Откраднат, не.  Не съм и помислял,  нямаше да пиша във форум 🙂

Не, че въпросът за "изгубен"  е много ок. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 минути , stanimir каза:

Може да прелистят,  а аз нямам.

Ако е пълен с визи и печати, дали ще гледат всички поред?

Връзка към мнение

Аз по същите причини исках да си запазя моя и когато вадих новия, казах, че имам електронна австралийска виза и искам да запазя стария.  Оставиха ми го, но ми казаха, че като изтече визата, трябва да го върна. 

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 9 минути , Zaro каза:

Ако е пълен с визи и печати, дали ще гледат всички поред?

Поне в моето районно гледат наред. И понеже последните 2 пъти казах, че визата е електронна, дори искаха разпечатка за да се уверят, че още е валидна и е свързана с конкретния паспорт.

преди 3 минути , Фил каза:

Аз по същите причини исках да си запазя моя и когато вадих новия, казах, че имам електронна австралийска виза и искам да запазя стария.  Оставиха ми го, но ми казаха, че като изтече визата, трябва да го върна. 

Същата работа. В момента имам 4 стари паспорта, които ми се водят на отчет и които на теория трябва да върна, когато им изтекат визите. В един момент обаче смятам рязко да 'изгубя' всичките паспорти накуп, като с малко повече късмет (поради изтекла давност) може да мина и без глоба.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ако не се лъжа за да няма глоба срока е 1 година и 3 месеца.

 

Закон за българските лични документи (ЗБЛД)

Чл. 81. (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., доп., бр. 29 от 2003 г., бр. 105 от 2006 г., изм., бр. 82 от 2009 г.) (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. лице, което:

 6. не върне паспорта си или заместващия го документ на органа, който го е издал, в тримесечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването или ползването му.

 

Закон за административните нарушения и наказания

Чл. 34. (1) (Изм. - ДВ, бр. 89 от 1986 г., доп., бр. 102 от 1995 г. и бр. 12 от 1996 г., доп. - ДВ, бр. 61 от 2002 г., доп. - ДВ, бр. 39 от 2005 г., в сила от 12.08.2005 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 97 от 2007 г., доп. - ДВ, бр. 77 от 2011 г., доп. - ДВ, бр. 17 от 2013 г., изм. - ДВ, бр. 76 от 2016 г., в сила от 30.09.2016 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 20 от 2018 г., в сила от 06.03.2018 г.) Не се образува административнонаказателно производство, а образуваното се прекратява, когато:

Не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя или ако е изтекла една година от извършване на нарушението

Редактирано от lamerz1912
Връзка към мнение

Според това: http://www.haskovo.net/news/83458/Година_давност_на_глобите_за_изтекъл_международен_паспорт давността се регламентира от чл. 34 на Закона за административните нарушения и наказания, обаче това е така написано, че трябва да си юрист, за да го разбереш. Без да претендирам, че разбирам на мен ми изглежда, че ако е минала една година от изтичането на последната виза, вече не могат да те глобят.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.