Прескочи до съдържание

С обществен транспорт из Пулия


Deska

Препоръчани мнения

Здравейте,  магеланци! Предстои ми пътуване със семейството  до Бари с Wizz air 09-12.02.2019г. Кацаме около 14 ч. така че планирам нощувка в Бари, на сутринта Алберобело - нощувка,на третия ден Матера - нощувка и обратно  летище Бари. От постовете и сайтовете оставам с впечатление, че общественият транспорт  ще е предизвикателство. Не сме ползвали коли под наем досега. Бихте ли ми дали съвет за връзките между градовете и ако имате информация за нови транспортни връзки предвид, че Матера е столица на културата през 2019 и в пограмата им е записано, че приоритет е инфраструктурата. Предварително благодаря, винаги сте ми били полезни!

 

Връзка към мнение

Има ли някаква причина категорично да сте против колата под наем? Винаги има първи път, а при много пътувания предлага супер гъвкавост.

 

В Пулия има доста градчета, които си заслужават по час-два и ще е трудно да ги наместите с автобуси и влакове. Част от приключението е да си харесате точно това, което най-много ви допада. Не мога да си представя каква би била логистиката за Монополи или Локоротондо, но може и да е възможно. Иначе основните Бари-Алберобело-Матера стават и с обществен транспорт. Но например в Матера няма да можете да стигнете до хълмчето с изглед към целия стар град, ей такива ограничения ще имате. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма някаква конкретна причина, просто не съм се интересувала. Досега сме пътували до големи градове, в които забележителностите са на пеша разстояние и не ни се е налагало да ползваме кола. Има ли някаква особеност  при ползването на кола под наем в Италия?   През сайта на Wizz имаше възможност за наемане или бихте ми препоръчали друго? Има ли къде да се паркира в Матера и Алберобело, не съм предвидила при резервацията на нощувки опцията да е налично място за паркиране ?

 

Връзка към мнение
преди 9 часа, Deska каза:

Няма някаква конкретна причина, просто не съм се интересувала. Досега сме пътували до големи градове, в които забележителностите са на пеша разстояние и не ни се е налагало да ползваме кола. Има ли някаква особеност  при ползването на кола под наем в Италия?   През сайта на Wizz имаше възможност за наемане или бихте ми препоръчали друго? Има ли къде да се паркира в Матера и Алберобело, не съм предвидила при резервацията на нощувки опцията да е налично място за паркиране ?

 

Колко ти се чете? 🙂 Ето един приличен старт по темата за колите под наем: 

 

На Италия и се носи слух на доста джигитска държава, къде с право, къде без право. Товя сякаш е още по-засилено в Южна Италия. Моето лично мнение, е че който може да се оправя в час пик в София ще се справи без проблеми почти навсякъде по света. Сякаш най-големите проблеми там са като влезнеш в някоя зона забранена за шофиране ZTL, трябва да внимаваш за знаците, които обозначават тези зони. Ако навлезеш, а нямаш право следват снимки от камери, глоби и т.н. 

 

Излизайки извън Бари трафикът в Пулия не е кой знае колко сериозен, така че се кара сравнително лесно. Паркирането може да е малко проблемно, но винаги има варианти, дори да са платени. 

 

Аз с две ръце препоръчвам наемането на кола, но съм много пристрастен, защото почти навсякъде наемаме коли, свикнал съм и не си давам свободата на придвижване за нищо на света. Но не се и притеснявам толкова като шофирам в непозната държава. Различни хора, различни мнения 🙂

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз също предпочитам да съм с кола когато има да се обикаля много, понеже не губиш от времето за придвижване, а и си свободен да си направиш маршрута както пожелаеш. В Иаталия съм наемал кола, но в северната част, където няма проблем с шофирането, пътищата хубави, място за паркиране много. В Бергамо бях влязъл по един частен път, но или съм имал късмет камерата да работи или по друга причина не получих глоба. Но нямаше как да се върна тъй като имаше коли зад мен, а беше тясно за да обърна. Не знам как са пътищата в Пулия, но около Неапол не бих препоръчал да се  вземе кола под наем. Там една здрава кола не видях, а всички бяха с метални закопчалки на воланите. Чувал съм и от познати, че е кошмарно да се кара там и е по-добре да се ползва друг транспорт.

Връзка към мнение
Дани Магелани

Въпросът беше за обществен транспорт. Аз също бих искала да зная до къде и как може да се стигне. Пътувала съм с влак до Бешеле и Трани. 

Предполагам до Лече също ще се ползва влак.

Има ли от Бари удобен влак до Матера и Алберобело?

Редактирано от Дани Магелани
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ами, ние правихме района с обществен транспорт. Обиколихме Бари, Матера, Полиняно а маре, Лече и Монополи. Спахме в Бари, Матера и Лече и действахме стегнато. Единствено Монополи ни се видя в повече, че гарата е по-далече от центъра на града. 

Редактирано от mililia
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И ние обикаляхме с влаковете, никакъв проблем не сме имали, обиколихме Алберобело, Матера,, Лече, Монополи, Мартина Франка и Локоротондо. Разписанията ги има в нета. Спахме в Бари и едната нощувка в Матера. Това, което сгреших беше, че не направихме едната нощувка в Алберобело.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Средата на март и аз смятам да обикалям из Пулия с обществен транспорт. Билетите са взети, букнахме и апартамент, ще бъдем с 3 нощувки в Бари. Най-вероятно смятам да посетим Матера, Алберобело и Барлета. Всичко друго ще е бонус. 

@slujitel, кои сайтове сте ползвали за разписанията, че още не съм стигнал чак до там с организацията.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 31 минути , lamerz1912 каза:

Средата на март и аз смятам да обикалям из Пулия с обществен транспорт. Билетите са взети, букнахме и апартамент, ще бъдем с 3 нощувки в Бари. Най-вероятно смятам да посетим Матера, Алберобело и Барлета. Всичко друго ще е бонус. 

@slujitel, кои сайтове сте ползвали за разписанията, че още не съм стигнал чак до там с организацията.

https://ferrovieappulolucane.it/en/lines/timetables-and-fares/

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

https://www.trenitalia.com/

преди 37 минути , lamerz1912 каза:

Средата на март и аз смятам да обикалям из Пулия с обществен транспорт. Билетите са взети, букнахме и апартамент, ще бъдем с 3 нощувки в Бари. Най-вероятно смятам да посетим Матера, Алберобело и Барлета. Всичко друго ще е бонус. 

@slujitel, кои сайтове сте ползвали за разписанията, че още не съм стигнал чак до там с организацията.

 

Първия е само до Матера, другия за всички останали места.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
4 hours ago, Captain45 said:

около Неапол не бих препоръчал да се  вземе кола под наем. Там една здрава кола не видях

Хаааах, така е. Служебно пътувах в началото на септември в нея част. От летището в Рим ни взе кола до Неапол. По магистралата беше добре, но после, в Неапол и околността, колко пъти нашия шофьор „забърсва“ на другите коли огледалата и ги обръща, не е истина. И въобще не им пука. Шофьора показа годишната застраховка за колата - 1500 евро.  Ние съответно го „контрирахме“ с нашите 200 лв. в БГ. Иначе обществения транспорт наистина е уреден. На север е по-различно. Там спокойно може да се кара. 

Редактирано от Dango
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз много не съм съгласна. Само 2-3 /от много, сигурно 40-тина/ пъти съм била без кола в Италия, и то като сме ходили в Рим или Милано по спортни събития, та не сме обикаляли. Никъде сме нямали проблеми с шофирането, въпреки тесните улици. Околностите на Неапол сме ги обхождали два-три пъти, винаги с кола, че и с бус, а на юг също. Сицилия и нея, не знам изобщо защо има слухове за неразумно шофиране, поне досега. Дано и не разбирам. 😂🤣

Редактирано от Тони
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Два пъти обикаляхме Пулия само с градски транспорт.

Бари - Алберобело - Локоротондо - Мартина Франка - Матера - Бари, с по една нощувка в Бари, Алберобело и Матера. Нямахме никакви проблеми с транспорта, а от Матера до летището имаше идеален автобус.

Бари - Алберобело - Лече - Остуни - Полиняно а маре - Бари, с една нощувка в Бари и две в Лече. Влаковете закъсняваха, а един даже се счупи и ни извозваха със 100-годишен автобус. Сега това са ни най-милите спомени 😀

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Апропо, сега получих реклама на мейла от ренталкарс за 25% намаление с Нисан, но чекнах за Италия за една седмица наем от летището в Бари излиза под 50 долара за цялата седмица. Не е лошо да проверите този вариант. Идеално като за първи път.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Апропо, 50$ е скай хай за летището в Бари. Един бърз преглед показва цени от 5€ за целият период от 4 дни, но наема в Италия си има своите особености. Ако човек няма опит, може би не е добра идея да плаща минимума. Преди година , платих там 3€ за четири дни и получих чисто нов СУВ 3008 през каяк.де . Всичко мина абсолютно гладко, без никакви оплаквания при процеса на наем.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ако предпочетете обществения транспорт,бъдете много внимателни пътуването да не съвпадне с някой от националните празници в Италия.Не се движат никакви междуградски (по-скоро междуселски за този район) автобуси и никакви регионални влакове.С една дума абсолютно никакъв транспорт между градчетата.Разбрах го по трудния начин,така че имайте едно наум.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 2.01.2019 г. в 15:52, Deska каза:

Кацаме около 14 ч. така че планирам нощувка в Бари, на сутринта Алберобело - нощувка,на третия ден Матера - нощувка и обратно  летище Бари. От постовете и сайтовете оставам с впечатление, че общественият транспорт  ще е предизвикателство. Не сме ползвали коли под наем досега. Бихте ли ми дали съвет за връзките между градовете и ако имате информация за нови транспортни връзки предвид, че Матера е столица на културата през 2019 и в пограмата им е записано, че приоритет е инфраструктурата.

Здравейте:) Миналата година на два пъти обикалях из района, последният път - преди по-малко от месец, така че мога да ви дам някои насоки и съвети от първа ръка.

Общи:

Ще пътувате в южна Италия. Въоръжете се с търпение. Не очаквайте някой да ви разбира, когато говорите английски. Не разчитайте много на графиците, уверяващи ви, че ще пристигнете в някакъв конкретен час. Оставяйте си допълнително време, когато пътувате обратно към летището. При необходимост - искайте помощ от полицаите, които патрулират на всяка гара. Зареждайте си батериите на телефоните, и използвайте Google Maps или подобно, за да сверявате къде сте в момента. Използвайте си билетите за влак на същата дата, на която са купени, като ги заверявате преди тръгване (има специални автомати, но не на всички перони, и не всички са работещи).

По-конкретни:

От летището на Бари до Централната ЖП-гара (Бари Чентрале) можете да стигнете с автобус (1,5 евро) или с влак (5 евро).

От същата гара през около 2 часа тръгват влакове в посока Алберобело, билета струва 5 евро (еднопосочен). Имайте предвид, че в средата на декември, влаковете не достигаха съвсем до там (вижте обяснението по-долу).

Виждам, че от Алберобело има автобуси за Матера, но не съм ги ползвал.

 

Сега за да добиете пълна представа, разказвам много подробно как стигнах от Бари до Алберобело на 17.12.2018:

Пътувах с Вяра и Мартин, и двамата - с обемисти ръчни багажи, които смятаха да оставят на съхранение - бях проверил и според интернет на гарата имаше багажно, където приемаха куфари срещу 5 евро. Опитвахме се да хванем директният влак от 10:00 ч., но се появихме на гарата в 09:51, така че разделих групата - Вяра отиде да търси от къде тръгва влака, а аз и Марто - с багажите да намерим Багажното. Ни следа от него или знак, но - какъв късмет - трима карабинери! Те винаги помагат!

- Бонджорно! Бихте ли ни казали къде се намира Багажното?

- Добър ден, паспорти за проверка, ако обичате.

- Извинете, но имаме само 5 минути до влака си, а не сме оставили багажа си? Можете ли просто да ни кажете?

- Да, веднага след проверката на паспортите.

Ясно е, че не можеш да спечелиш подобен спор. Полицаите извадиха специален апарат да снимат личните карти, но явно не го ползваха често, защото не им се получи, опитаха пак. Все едно гледах тази анимация: https://www.youtube.com/watch?v=CDQ-WlU8ecs 

Обсъдиха нещо спокойно, очаквах всеки момент да седнат да изпият по еспресо, или да отидат с документите в централата в Рим, за да ги сверят, когато проверката... ПРИКЛЮЧИ. След това любезно ни упътиха към Багажното, което е като излезеш на "влаковата" страна на гарата, тръгваш на ляво - в самия край на сградата. Към този момент въпреки несекващият си оптимизъм аз се бях предал, но на пук на всичко се затичахме натам, метнахме куфарите - оказа се 5 евро за първите 5 часа + 1 евро за всеки следващ час - и се затичахме към перон 11, на където ме упъти едно залепено листче А4, което случайно мярнах на една колона. 

Пресякохме на бегом всички коловози, но след перон Но. 10, на пук на всякаква логика следваше перон Но. 1 (за втори път - такъв вече бяхме подминали в началото). Добре че Вяра беше питала някакъв уличен акордеонист, който й казал, че влакът тръгва от един определен участък от този перон, между задният вход на гарата и един строеж. Все едно участвах в Хари Потър с прословутият му перон 9 и 3/4.

Трябваше да валидираме билетите, купени предният ден, но машинката не работеше, така че ходих на бегом до съседните платформи - където такава нямаше - и после чак до гарата. Валидирах ги, и се върнах навреме - влака потегли. 

Слънцето ме топлеше, слушах музика и доброто ми настроение почна да се връща, чак по едно време съм позадрямал. Но усетих, че влака не се движи и стреснато се огледах - нашата групичка беше сама в целият вагон! След малко влезе един чичко, и каза, че от тука трябвало да продължим с автобус, понеже линията е в ремонт. Поне това мисля, че каза, понеже не говорех италиански. Добре, но следващият автобус беше след час - така че имахме уникалната възможност да разгледаме град Путиняно. Невероятно изживяване, и не се шегувам - наистина ми хареса! Любопитно, по тротоарите имаше нарисувани гигантски въпросителни, сякаш ни питаха какво правим тук?

В автобуса за Алберобело не ни признаха билетите - доколкото разбрах от ръкомаханията на шофьора - защото били купени на предния ден. Значи цялото пътуване ни беше невалидно (никой не ни провери във влака). Шофьора все пак се смили и ни пусна. Пътува се много повече от колкото можеш да очакваш след като погледнеш картата, и автобусът спира до една бензиностанция недалеч от ЖП-гарата. Запомнете тази спирка - много е възможно точно там да чакате автобуса си за Матера!

Ние обаче се върнахме след запомняща се 30 минутна разходка (имахме полет привечер; добре че вече бях тук през януари, иначе щеше да ме е яд). По разписание трябваше да стигнем до Бари за 2 часа, стигнахме за 3 и нещо. Понеже бяхме на косъм да си изпуснем полета се прехвърлихме на по-скъпия влак за летището, но - каква изненада - 5-ма железничари не можеха да свържат вагоните с локомотива! Е това е - една работа да имаш... Влакът закъсня с 15 минути. Отделно пристигна с допълнително закъснение. На летището тичаме към вторият етаж, но има само един ескалатор и той - не работи. Асансьорите са в другия край. Но вътре има една жена с 15 куфара. Чакаме. Качваме се. Стигаме до проверката, оставям всичките си неща и се нареждам да мина през металодетектора, но служителят извиква миналият пътник преди мен и започва да го проверява от горе- от горе, но съвсем без да бърза. През това време останалите седим и чакаме да ни повикат...

Истинско училище по каляване на търпението... успех на вас!

 

 

Редактирано от Янко Велков
  • Харесвам 3
  • Шок 2
  • Браво 1
  • Смея се 11
Връзка към мнение

Haha, тази история много ми прилича на една друга с един китаец и едни гащи 😊

Удоволствие е да се пътува с вас, момчета!

  • Благодаря 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Благодаря за информацията! За пътувалите с обществен транспорт бихте ли споделили програмата си по маршрута Бари-Матера- Алберобело и т.н. Чудя се как да ги подредя? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Измислих следното: Кацаме в 13:30 в събота и от летището хващаме автобус до Матера. Виждам, че има директни. Нощувка там в събота вечер, предполагам, че ще има нещо интересно вечерта покрай столицата на културата. На другия ден разходка и след обед обратно в Бари. Нощувка и разходка на следващия ден в Бари. След обед пътуване до Алберобело с нощувка. Разходка на другия ден, прочетох, че  2 часа са достатъчни и обратно в Бари. Кратка разходка и в 18 трябва да сме на летището. Държа на нощувките в Матера и Алберобело, защото сме със синът ми на 9 години и ще е вълнуващо да спи в труло и саси. Ако има нещо притеснително, споделете. 

Връзка към мнение

Провери има ли транспорт в неделя, защото имам някакъв спомен, че преди 2 години нямаше

Връзка към мнение

И аз съм обикаляла с градски транспорт, справихме се, макар и ние с перипетии. От Бари отидохме до Матера с автобус, защото се случи неделя. Влаковете до Матера не пътуват неделя (не помня за събота как стоеше въпроса) и по празници. Проблема е , че автобусите са много по на рядко, след като питахме трима души къде точно е спирката, накрая пак бяхме на грешното място  и се наложи да тичаме след автобуса към 300м с надеждата все някъде да спре, че да се качим. Спря и добре че имаше много хора, та успяхме да дотичаме и да го хванем (следващия беше след два часа...) . Така че , ако няма директно от летището  и се наложи да го хващате от ж.п. гарата-отделете си достатъчно време да намерите въпросната спирка. Отидохме сутринта  и се върнахме вечерта.

До Алберобело ходихме с влак - там проблема  е само с намирането на въпросния перон. В Алберобело няма какво да се прави за цял ден, ние се настанихме, разгледахме и на влака до Мартина Франка -не че и там има много нещо за правене, но се разходихме, хапнахме и вечерта пак в Алберобело. На другия ден се прибрахме до Бари с автобус (че сега пък беше празник...) .

Резервирахте ли си труло? Ние спахме в много симпатично, мога да изровя линк, ако искаш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.