Прескочи до съдържание

дневник Зимен уикенд в Атина


Фил

Препоръчани мнения

След като установих, че (срам не срам) от комшийските столици съм посетил само Скопие и Белград :blush: и като мернах възможността за уикенд в Атина с Ryan за жълти стотинки, плюс купоните за намаление от Експедия, ето че се обзаведох с билети до гръцката столица (кацане 19.01,събота в 08:10, излитане 20.01,неделя в 22:35)  и нощувка в този хотел 
Приемам идеи и препоръки как да оползотворя/уплътня този уикенд в Атина, лежерно и съобразено със сезона. 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 37 минути , Фил каза:

След като установих, че (срам не срам) от комшийските столици съм посетил само Скопие и Белград :blush: и като мернах възможността за уикенд в Атина с Ryan за жълти стотинки, плюс купоните за намаление от Експедия, ето че се обзаведох с билети до гръцката столица (кацане 19.01,събота в 08:10, излитане 20.01,неделя в 22:35)  и нощувка в този хотел 
Приемам идеи и препоръки как да оползотворя/уплътня този уикенд в Атина, лежерно и съобразено със сезона. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може да отскочиш до Сунион:

 

http://ktelattikis.gr/en/news.html?id=2106

 

Автобусите тръгват от последната/първата спирка на автобус Х95 на площад Синтагма.

Редактирано от Dian
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Туристическото клише за тесни криви улички, таверни и сувенири е Плака - под северния склон на Акропола.

Моята препоръка обаче е шляене загубване из уличките в квартала северозападно от Монастираки (не знам точно как се казва - май Псири) - там е шарено, етно, хипстърско, графитско, нюейджърско, креативно, а през деня събота и/или неделя - антикварно-пазарно. Повече гърци и (интегрирани) имигранти, отколкото туристи!

 

 

Редактирано от домосед
Ψυρή
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Квартала е Psiri,  предния път бях отседнал там. С много заведения,  клубове,  графити.. Много живо място съвсем близо,  но извън туристическия поток. 

 

Към препоръките добавям и хълма Ликавитос. 

 

А иначе хотела на Фичо наистина е с топ локация. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Така, много полезни съвети за да се ориентирам първоначално! :smile3: 
А някой с препоръка за някое кръчме за едно хапване събота вечер? 

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение
преди 41 минути , Фил каза:

Така, много полезни съвети за да се ориентирам първоначално! :smile3: 
А някой с препоръка за някое кръчме за едно хапване събота вечер? 

В Монастираки има готини кръчмета, вечер е готино. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съм за хълма Ликавитос, ако не вали. Ходихме до там пеша, а бяхме отседнали до площад Синтагма. Но това все пак беше лятото с дълъг ден. Гледката наистина доставя удоволствие за душата. За кръчмите да кажат живеещите там, но едва ли ще е в туристическия район, в който ще отседнеш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз ще препоръчам място за бърз обяд, има-няма 400м от хотела ви. Гиросите в долния край на пешаходната алея, тук.

 

Другите неща са ги казали - Акропола, Музея към него, Агората, Храма на Зевс, Древния стадион. Ликавитос също винаги го препоръчвам, ако не ви се качва пеша има фуникуляр, който върши работата за нула време.

Вече съм ходил 5-6 пъти в Атина и винаги най-приятните места за разходка са ми били Плака и Монастираки.

 

За таверна ще мога да дам мнение като се върнем (предишния уикенд 12-13.01), че досега винаги сме били "на домашно" 🙂 

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Вече мога да добавя и препоръка относно вечерята - ние бяхме в To Kafenion. Всичко беше резервирано и по чиста случайност ни освободиха една мъничка маса в ъгъла. Храната беше много вкусна, наливното вино също. 🙂 

Задължителното нещо за хапване са телешките кюфтенца с доматен сос по специална семейна рецепта. 

 

 

Относно забележителностите, ако е първо посещение, най-добре да се вземе комбиниран билет, който важи за  5 дни и е 15 евро ( намален за зимния сезон, по принцип е 30). Включва 7 места за посещение, включително Акропола и древната Агора, другите не и помня. Пълния списък може да видите на таблата до входа на Акропола, така или иначе комбинирания билет се избива с посещението на 2-3 от местата.

 

Редактирано от П.Кръстев
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Катя мравката
На 14.01.2019 г. в 0:58, П.Кръстев каза:

Вече мога да добавя и препоръка относно вечерята - ние бяхме в To Kafenion. Всичко беше резервирано и по чиста случайност ни освободиха една мъничка маса в ъгъла. Храната беше много вкусна, наливното вино също. 🙂 

Задължителното нещо за хапване са телешките кюфтенца с доматен сос по специална семейна рецепта. 

 

 

Относно забележителностите, ако е първо посещение, най-добре да се вземе комбиниран билет, който важи за  5 дни и е 15 евро ( намален за зимния сезон, по принцип е 30). Включва 7 места за посещение, включително Акропола и древната Агора, другите не и помня. Пълния списък може да видите на таблата до входа на Акропола, така или иначе комбинирания билет се избива с посещението на 2-3 от местата.

 

Дали сте ходили тази зима с комбиниран билет, защото четох някъде че си остава 30 евра. Благодаря предварително.

Връзка към мнение
преди 41 минути , Катя мравката каза:

Дали сте ходили тази зима с комбиниран билет, защото четох някъде че си остава 30 евра. Благодаря предварително.

Ние сме обикаляли забележителностите отдавна, като студенти, и не сме плащали входове. 

 

Умишлено обаче се загледах в табелата сега когато бяхме там на 12-13.01 и има написана и редуцирана цена за комбинирания билет 🙂

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

@Фил , позволих си да очаквам кратка сводка.

Ще бъде полезно, а и темата за уикенди с полети е винаги актуална!🙂

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Не обичам да пиша съчинения. Още от 5-ти клас 2-рия срок, или от там когато започва писането на съчинения в училище. Винаги ми е било мъка. Друго си е математиката – корен квадратен, уравнение, намерете х, 5 тръби пълнят един басейн, две го изпразват … - решаваш си задачките и – готово! Пей сърце! А съчиненията – мъ-ка!
Та и с пътеписането така. Пък и като се сетя какви забавни и сладкодумни пътеписатели си имаме  във форума – това Домосед, това macf1an, това ivooo, това … (да не изреждам повече, че ще пропусна някого) и направо ми идва да върна перото на гъската, както беше казал някой, забравил съм вече кой.
Обаче магеланец ме помоли за някакви препоръки във връзка с негово предстоящо кратко посещение на Атина и аз обещах  да драсна някой ред, придружен с малко снимки и малко информация, която, надявам се, би могла да е от полза за тези, на които предсоти посещение на гръцката столица. 
А това беше преди почти 4 седмици и @Doctor Who сигурно вече (с пълно право) ме смята за голям несериозник …
Та така последния уикенд – меня Муза посетила  - и тъкмо седнах да пиша - посетила, так немного посидела и ушла!  Но нали започнах, трябва да довърша, пък и съм обещал на Таньо.

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
  • Смея се 5
Връзка към мнение

И така спали-недоспали, в ранната и хладна, януарска събота, след като прекосяваме доста бързо пустата в този час (5:00) София, оставяме колицата на паркинга „Park&fly“ и след десетминутен трансфер сме на Терминал 2. Предната вечер бях проверил, че има доста полети между 6:30 и 7:30 (полетът на Ryan за Атина е в 6:45) , поради което бях леко притеснен дали няма да се натресем на опашки и много хора, но още с влизането виждам в залата на терминала, че опасенията ми не се оправдават и минаваме съвсем бързо проверката за сигурност, което ни отваря прозорец време да минем през салон „Преслав“.  Предвид новите рестрикции на DinerClub за брой посещения, в употреба влиза карта World Debit MC, която дава неограничен брой посещения на салоните на софийското и Виенското летища за притежателя + един гост.  В този час салонът е празен и вътре сме само ние. Пеем по кафенце и сок и аз за пореден път установявам с прискърбие липсата на любимите ми банички, които изчезнаха след смяната на кетъринг доставчика на салоните на столичното летище.  Но поне масажните кресла са си още там!
Става време за бординг и се насочваме към гейта. Самолетчето е доста пълно – над 90% затоварване. Полетът е съвсем кратък - същинската част реално е по-малко от час - и стюардеските едвам сколасват със сервитьорско-търговските задължения – сандвичи, кафе, парфюмчета, че даже и лотарийни билети (при Wizz поне това последното ни е спестено).  Аз съм си взел, естествено, място до прозореца (което, при възможност, правя почти винаги, освен ако полетът не е изцяло нощен) и редувам придремване с надничане през илюминатора, при което забелязвам, че първите слънчеви лъчи вече известяват раждането на новия ден и прелитаме, Mamma mia, точно над Скиатос и Скопелос:
20190119_073857.jpg.1f62a52ca94e86d8e81fb2e77f7bb220.jpg
 

По-натам пък изникват заснежените планински върхове на най-големия гръцки остров в Егейско море – Евбея, край чийто брегове погинала голяма част от ахейския флот на връщане от Троянската война, поради отмъщението на Навплий. който поставил заблуждаващи светлини на острова.  След като сме тръгнали за Гърция, ще трябва да се настроим и малко на митологична вълна, няма как.


20190119_074706.thumb.jpg.cbf5ac557ab86aeb2aafea6ad5bb0e3c.jpg

 

20190119_074816.jpg
 

Заб.: С курсив  ще отбелязвам някакви неща, които биха могли да са полезни като информация, така че на когото не му се четат останалите глупости, да може да се насочи към по-важното. :wink:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 21
Връзка към мнение

Ето ни на летище Елефтериос Венизелос, крачим с помощта на подвижните ленти по безкрайните коридори свързващи сателитния терминал с основния.
Избрали сме за придвижване до центъра автобус, ето какви са опциите за публичен транспорт от/до летището:
- няколко експресни автобуса, като № Х95 се движи по маршрута летище- площад Синтагма и пътува около час, а № Х96 отива до пристанището на Пирея за около час и половина. Цена на автобусните билети от/до летището - 6€,
- метро, синята линия
N3, пътува до центъра (спирки Синтагма или Монастираки) за около 40мин. Цена на билета от/до летището - 10€ , двупосочен – 18€

- по информация от нета –имало и влак, но не съм много запознат
 - пак според информация от нета (непроверена лично) - такси от летището до центъра струва 38€ през деня (05:00-24:00) и 54€ през нощта (24:00-05:00)

 

Както често ми се случва последно време (особено пък за по-кратки и близки пътувания), така и в този случай с разходката до Атина, не съм успял достатъчно добре да подготвя програма и организация и затова разчитаме само на някакви основни опорни точки, които съм набелязал, и на импровизация и решения в движение.
Все пак, вечерта преди пътуването съм записал едни free walking tour.
Тук ще отворя една скоба с няколко думи за тези турове. Аз съм им почитател и съм се включвал на много места, главно в Европа, но и в други градове по света, най-вече когато съм някъде за първи път. Какви са плюсовете – това е добра възможност за първоначална ориентация на ново място – базова информация за историята, начина на живот на местните, кои/къде са основните забележителности, информация за публичния транспорт, „инсайдерски“ съвети за подходящи заведения за хранене, пийване, забавление, съвети за избягване на туристически капани и идеи за интересни, но вероятно не много популярни безплатни или нискобюджетни активности и въобще отговори на всякакви въпроси, които може да има човек в такава ситуация. Другото хубаво е, че всеки избира какъв бакшиш да остави, според това колко е доволен от услугата.
Минус е вероятността да се попадне на не много добър гид, но като цяло съм имал късмет с много добри водачи, като начело в класацията са ми момчето, което ни представи Братислава (за съжаление не му запомних името) – много ерудиран, забавен и приятен млад човек, също студентката в Будапеща, която ни направи чудесна тричасова разходка по време на която разказа много интересни неща за своя град (плюс че беше и хубавица, ама това не е много голяма рядкост при маджарките).
Е, имал съм и няколко греди, като американецът, който ни влачеше в Брюж по разни шоколатиерници и бирарии с очевидната цел да си получи впоследствие съответния комисион
(специално изрових от портфейла 10 цента за „бакшиш“ и му казах в прав текст какво мисля за неговия тур), или притесненото и съвсем неподготвено момче в Рио, чийто коментари се свеждаха до: „Well, this is the Municipal Theatre, OK?”,  Well, this is the National Library, OK?”,  Well, this is the Cathedral, OK?” … Но това са по-скоро изключения.



 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 15
Връзка към мнение

На да се върнем в Атина. Free walking tour-a ни започва в 9:45 и след като на летището автобуса Х95 потегли почти веднага след като се качихме, пристигаме в центъра на града около 9:20, всичко е по график и имаме време спокойно да се придвижим пеша от Синтагма до Арката на Адриан, където започва тура, колкото да установим, че по това време в съботната утрин градът още не се е събудил и по улиците почти няма хора и движение.
Правим няколко снимки докато чакаме,
20190119_092940.thumb.jpg.5d6f5cf4e02a155918614ccb183b552c.jpg
20190119_093014.thumb.jpg.a961b942faba0568c8d7a6c10359720a.jpg
20190119_093119.thumb.jpg.3f49d069428df84b5cf8aafb9884aad5.jpg
след което разбираме, че водач ще ни бъде ирландец, който живее от 5г. в Атина. Не успях да запомня името на младежа, но беше нещо с „Дж…“ – или Джонатан, или Джордан, или нещо такова, за по лесно ще го нарека Джеймисън, а за по-кратко – Джейми (дали с вълшебното фенерче, дали с вълшебната кехлибарена течност, на когото както му харесва) .  Та Джейми се оказва симпатяга и  следващите три часа разходка с него се оказват приятни и пълноценни. Единственият малък проблем е, че аз, с моя леко посредствен английски, не успявам да хвана съвсем всичко, което казва, понеже на него това му е матерен език и говори бързичко и изяжда част от думите. А нали знаете как е – в общия случай двама души могат да се разберат по-лесно на на някакъв трети език (най-често английски), когато не им е матерен, първо защото използват по семпли изрази и по прости изречения и второ - защото не говорят бързо. 
Преди да потеглим  нашият гид използва намиращата се пред нас арка на Адриан, както и няколкото колони от храма на Зевс в парка, за въпрос от първия тур на играта-викторина „познай в кой от трите класически ордера (дорийски, йонийски, коринтски) е тази колона/капител/сграда?
. Решаваме благородно да не участваме и да оставим по-младите членове на малката ни група да се съревновават.   

 

  • Харесвам 17
  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Тръгваме, а Джейми ни разказва за Атина и нейното население, което според това каква част от агломерацията се включва и според различните данни, варира от 3 милиона, та чак до 5-6 според някои неофициални предположения.  
Прекосяваме националната градина на Атина, хвърляме поглед на Запейона – построен като сграда за състезания по фехтовка на първата съвременна Олимпиада и носещ името на своите дарители – братята Запас, известни с ключовата си роля за възраждането на олимпийските игри.
Е, веднага ни идва аналогията, че и ние си имаме (или сме си имали) щедри дарители в обществена полза, като братя Евлоги и Христо Георгиеви. 
Запейона е изграден по проект на датският архитект барон Теофил фон Хансен, а по-наблюдателните вероятно биха забелязали известно сходство с австрийския парламент, което не е случайно, предвид обстоятелството, че проектът също е дело на фон Хансен. Прилагам две снимки от нета, понеже нямам лични в подходящ ракурс.

2100997896_Zapeion_austriamParliament-1.jpg.b51b640a07c43c305c8d17f405e55205.jpg
 

Джейми пък споделя, че 2017-та година, заможно индийско семейство наема сградата срещу над €1 милион за пищна, екстравагантна сватба в боливудски стил, с над 400 гости, пристигнали от Мумбай, Лондон и Нигерия. За настаняването им са наети за 4 дни целия  King George Hotel , както и 150 стаи от Hotel Grande Bretagne  - двата може би най-луксозни хотела в гръцката столица…
Абе в общи линии - My Big Fat
Indian Wedding.

 



 

(следва)

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 22
  • Браво 2
Връзка към мнение

По-натам отиваме до Панатинейския стадион,  построен  330 пр.н.е. за Панатенеите – може би най-значимите празненства/игри в антична Гърция, съчетаващи религиозни церемонии, спортни състезания и културни събития. Древните останки на съоръжението са разкопани в края на XIXв. , стадионът е възстановен и там са проведени първите съвременни олимпийски игри през 1896г.   


20190119_103251.thumb.jpg.0fde9eaf3cdfe5d70929669442d976f7.jpg


Снимката ми не е особено читава и не дава представа за истинските размери на съоръжението, а те са наистина внушителни. Това е единственият в света стадион изграден изцяло от мрамор, в момента капацитетът му е 45000 , а рекордът за зрители - 80000 е поставен през 1968, по време на знаменития финал по баскетбол за купата на носителите на купи между АЕК и Спарта Прага, спечелен от гърците. На този стадион съща така е финалът на ежегодния атинския маратон, който се провежда по класическия маршрут, който е пробягал Фидипид за да възвести победата над персите, водени от Дарий.
Продължаваме с разходката покрай източната ограда на Националната градина, а от другата страна на улицата са Президентския дворец и Вила Максимус – резиденцията на гръцкият министър-председател.


20190119_104609.thumb.jpg.3f7abfe078b904103681480028e15d46.jpg

Малко по-нагоре пък са казармите на гвардейците

20190119_105017.jpg.7cd83e4b78a1789a0815e3dab1b397c5.jpg

като Джейми предвидливо така е нагласил тайминга, че да сме там точно когато излизат войниците за смяна на караула и ние тръгваме по тротоара буквално заедно с тях по пътя към паметника на незнайна войн пред гръцкия Парламент.

На площада вече са събрали хора – гърци и туристи – дошли да наблюдават церемонията. Имаме възможност да видим отблизо как облечените в полички гвардейци извършват онези леко странни движения и тропат със смешните обувки  с големи черни помпони.


DSC09596.thumb.JPG.8dab9a14de799e4aed584b10224651c4.JPG

 

DSC09598_V.JPG.30c9b958bc330ae3eac030567b191db1.JPG

DSC09622_V.JPG.4c7faa5cd991490b1ee494765db22cea.JPG

Джейми ни обръща внимание, че въпросните обувки са подковани с 60 пирона и тежат близо 3кг. Е, влизаме им в положението на войничетата, обаче каквото и да си говорим, мъж в поличка (хеле пък военен) си е малко смешно, освен ако не се казваш  Шон Конъри или не си Мел Гибсън в ролята на Уилям Уолъс. В Гърция има задължителна военна служба за мъжете, като войниците получават „заплата“ от 7€. (Аз, като ефрейтор от БНА, имах заплата от 12лв., ако не се лъжа, но често половината, ако не и цялата, отиваше за покриване на разни „липси“.)   .
Всъщност – голямата смяна на караула с музика и повече участници се провежда всяка неделя, в 11:00 часа. Аз имах намерение да я видим на следващия ден, обаче сметките ми се оказаха без кръчмаря.

Гръцкият парламент се намира от западната страна на централния площад на гръцката столица – Синтагма (конституция, на старогръцки).  От северната страна пък се намира хотелът, за който вече стана дума покрай индийската сватба -Hotel Grande Bretagne.  Джейми обяснява, че там отсядат делегациите при посещения на високо държавно ниво и се шегува със сравнението, че например целият хотел е бил зает за германската делегацията при посещението на Меркел, също така целият хотел е бил зает за турската делегацията при посещението на Ердоган, докато при посещението на техния (на Ирландия) премиер, били ангажирани всичко на всичко три  стаи.  (Дай боже всекиму такива скромни властници, помисли си Щирлиц) 


 

  • Харесвам 19
  • Браво 2
Връзка към мнение

Следващата спирка от обиколката е при „Атинската трилогия“ – Националната библиотека (старата библиотека, по-натам ще стане дума  къде се премества), Атинския университет (тази част, в която се намират церемониалните зали и част от администрацията) и Атинската академия  – група елегантни сгради в неокласически стил.  
Точно подходящо място Джейми да проведе поредния тур  от виктоирината за класическите ордери , като  вече се забелязва значителен напредък сред отговарящите! 

DSC09625_V.JPG.8ce059e430bfa36406b3da28611a078c.JPG

На стъпалата пред академията може да се снимате между Платон (отляво) и Сократ (вдясно). Като казвам „може“ – имам предвид може, ако не е дошла китайската група. За късмет, ние приключихме точно преди да се изсипят крякащите потомци на Поднебесната Империя.


20190119_112918.jpg.a765fc9784e39f8626f7b9f09b5fa180.jpg

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 17
  • Браво 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 19 часа, Фил каза:

Не обичам да пиша съчинения. Още от 5-ти клас 2-рия срок, или от там когато започва писането на съчинения в училище. Винаги ми е било мъка. Друго си е математиката – корен квадратен, уравнение, намерете х, 5 тръби пълнят един басейн, две го изпразват … - решаваш си задачките и – готово! Пей сърце! А съчиненията – мъ-ка!
Та и с пътеписането така. 
@Doctor Who 

Можеш, можеш!  Пишеш интересно, живо и увлекателно!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 19 часа, Фил каза:

специално изрових от портфейла 10 цента за „бакшиш“ и му казах в прав текст какво мисля за неговия тур),

😀

Освен,че пишеш увлекателно,имаш готино чувство за хумор.И е чудесно,че си казваш всичко в очите!

Очаквам с интерес продължението,много бих искала скоро да посетя Атина,информацията ти ми е много полезна.Благодаря

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.