Прескочи до съдържание

Карибски острови


Stanislav Dimitrov

Препоръчани мнения

Здравейте.Предстои ми карибски круиз и искам малко съвети от пътувалите по тези места.Поради ограниченото-време по един ден на остров,съм намислил следните активности за круиза:

1.Тобаго-парка Pigeon point и палж и шнорхелинг наоколо

2.Гренада-Grand Etang NP или потопените склуптури в океана

3.Барбадос-плаж с костенурки,мисля да букна екскурзия извън кораба-35долара.Предлагат да те заведат на плаж и после с корабче-1.5ч гмуркне при костенурките.Като гледам картата,водят съвсем наблизо и обмислям следобедът да разгледам и града,че е вкл.в културното наследство на Юнеско(а аз ги колекционирам)

4.Ст.Лусия-тук колебания нямам,ще взема екскурзия от кораба и ще се кача на върха,но жената и детето няма да взимам.Та нещо лежерно за тях да препоръчате.

5.Мартиник-нищо не съм гледал още за там.

Отделно от круиза ще имам още обиколки на St.Kittz и Доминика и Гваделупе,но и затам не съм гледал още и нямам програма.Ще бъда за по няколко дни на остов и ще имам повече време.Накрая на трипа ще съм и две седмици в Доминикана и Хаити,като за Доминикана има много изписано и ще е ясно какво да се прави,а за Хаити чакам съвети-мисля да отида в горната част на острова-Кап Хаитиен.

Благодарен ще съм за идеи и съвети

 

 

 

 

Редактирано от malkia
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Бриджтаун в Барбадос не е нищо особено. По-добре се пусни до St Lawrence Gap и се наслади на плажа там. В Барбадос има както приличен градски транспорт, така и специфични "маршрутки" - ZR vans, които са атракция сами по себе си

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 43 минути , Stanislav Dimitrov каза:

Здравейте.Предстои ми карибски круиз и искам малко съвети от пътувалите по тези места.Поради ограниченото-време по един ден на остров,съм намислил следните активности за круиза:

 

2.Гренада-Grand Etang NP или потопените склуптури в океана

 

4.Ст.Лусия-тук колебания нямам,ще взема екскурзия от кораба и ще се кача на върха,но жената и детето няма да взимам.Та нещо лежерно за тях да препоръчате.

 

5.Мартиник-нищо не съм гледал още за там.

 

 

 

 

 

За Гренада - ние посетихме плантация за подправки Laura Spice and Herb - това според мен е интересно, нещо типично за този остров. През другото време бяхме на плаж.

 

За Сейнт Луша - има по-близки есксурзии, ние нямахме много време и посетихме Pigeon Island Beach - за жена ти и детето ще е чудесно - било е остров преди, но сега е свързан с основната суша. Мисля че беше около половин час на север от пристанището.

 

Мартиника - разходихме се из центъра на Форт де Франс и после хванахме фериботче от пристанището и отидохме на едно прекрасно плажче, Grand Anse мисля се казваше. Има и други екскурзии разбира се, зависи колко време имаш и колко пари си склонен да дадеш. На Мартиника всчко беше в евро и ми се стори много скъпо.

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Гренада-Grand Etang NP или потопените склуптури в океана.Това е най-голямото ми чудене засега.Има ли лесен транспорт до Етанг?Колко е с такси?Кола лесно ли се рентва?

Връзка към мнение
На 7.01.2019 г. в 21:13, Stanislav Dimitrov каза:

За съжалени и Мартиника е от круиза и е само един ден докато е спрял корабът.

ОК, няколко думи от мен. 


Във Fort de France интересните неща не са особено много: 
- Катедралата Сен Луи с метална конструкция, инспирирана от творбите на Гюстав Айфел

20181208_103115.jpg.8b2ed659efe9964952b02f9baf93cf98.jpg

Библиотеката Schoelcher, проектирана от същия архитект  и изградена първоначално през 1889 в Париж, после разглобена, демонтирана и транспортирана с кораб до Мартиника, където е сглобена отново
20181208_111316.thumb.jpg.ce242c0aaccd3bb2b82db68cfc35388f.jpg

Сградата на бившето кметство, решена в неокласически стил,  понастоящем Театър Еме Сезер 
20181208_101254.thumb.jpg.cd271521b107d761de55b39254d0a192.jpg


Любопитна е също шаренийката по пазарите, за съжаление големият покрит пазар беше в ремонт, когато ние бяхме там (началото на декември) и затова посетихме само няколко открити 
20181208_100608.thumb.jpg.067661bef3b779bfea5fdcecae25158f.jpg
20181208_101005.thumb.jpg.05efb7dd5e7afebc54687b2dff368e97.jpg
20190112_213822.jpg.13d526ee2f3a819989d65698dec3be61.jpg
Друга забележителност е форта Сен Луи, обаче се оказа, че (може би защото е и действащ военен обект - казарма), не може да се влезе директно  на място, а трябва да се вземе билет за посещение с водач от туристически офис в центъра на града.
В общи линии това е за Fort de France, нещата, които споменах по-горе са в центъра,  на пешеходно разстояние едно от друго. 
От там нататък следва въпроса за начина на придвижване по острова. Ние бяхме с рентакар и аз не забелязах да има някакъв надежден обществен транспорт на острова, освен няколко градски автобуса в столицата. Така че може би опциите са ви или да си вземете кола, макар и само за деня (в този случай да се има предвид, че в пикови часове се получават доста сериозни задръствания около и във Fort de France!!! ), или пък да се пуснете на някакви организирани екскурзии, за които не мога да съм полезен, защото ние не сме ползвали такива (освен една полудневна разходка с лодка до близки островчета). 

Както е типично за повечето карибски острови и Мартиника се слави със своите ромове и дестилерии.  Ние посетихме няколко, някои могат да разгледат свободно (без вход), почти навсякъде предлагат безплатни дегустации, но за мен най-интересно беше имението с дестилерия Клеман ( Habitation Clément )  - има прекрасен и добре поддържан парк (ботаническа градина) с изложени тук-там модернистични скулптури/инсталации, много добре организирано посещение на самата дестилерия с описание на производствения процес, няколко помещения където отлежават буретата с ром, няколко галерии с експозиции на модерно изкуство (фамилията има фондация, която освен други дейности, спонсорира/промотира изкуството).  Разглежда се също и жилищната част на имението, а накрая, естествено, е залата за дегустации (тук е най-тъжният момент :cray: за онзи, който се е жертвал да шофира :grin:)  и продажба на различни видове ром, произведен в дестилерията.  
Вход - 12€ , намира се на около 20км от Fort de France.


20181209_162010.thumb.jpg.499195ad74d6c1204535e6d3c2c1e14c.jpg

20181209_163538.thumb.jpg.0c41408a82785d7249fc89154ede07c7.jpg
20181209_164208.thumb.jpg.9adf4ea2c5d4738d7909f992d661d17d.jpg

20181209_164644.thumb.jpg.dafdc96ce859bec40ad653735018d7da.jpg

 


20181209_172119.jpg.efbdaa890f334af13bd6537981da5a59.jpg20181209_165438.jpg.225de76c5b1229bbefb28b3126bb3947.jpg
20181209_171020.jpg.be8f001d2b7a7ef552c40e740dcd4ac4.jpg20181209_171010.jpg.931a3cfae672a45670dd57b6e4cf25fb.jpg

 

 

Недалeч от Fort de France (около 15км.) има  ботаничска градина - Jardin Balata, но в сравнение с други ботанически градини, които съм посещавал по света, не е кой знае какво, а и както вече споменах - в имението Клеман също има хубав парк, така че при еднодневно посещение на Мартиника, според мен може да се пропусне. 

На Мартиника има много и разнообразни по вид плажове.
От източната страна, към Атлантическия океан са като цяло по-"сурови" - доста по-ветровити, с по-големи вълни и по-тъмна вода. 
От западната страна, към Карибско море, са сравнително по-заветни, с по-малко вълни и с по-спокойна и светла вода. 
Приятно място с хубав плаж, на около 35км. от Fort de France, е Anse d'Arlet 
20181210_124120.thumb.jpg.69cc928360cb621b047c15b8389fea6e.jpg

Други известни хубави плажове са "големия" и "малкия"  Anse des Salines - намират се на самия южен край на острова, на около 50км. от Fort de France

20181205_172316.thumb.jpg.91512c595dca5a1e4c6e76d9a6124402.jpg

Ето един сайт с подробна информация за плажовете на Мартиника - цък 

Специално за теб (пък и не само за теб, де) интересна ще е планината с вулкана, обаче както сте само за ден, едва ли ще има време за някакво трекче... 

Нещо друго, което също ни хареса - разходка до острова Сент Мари - намира се в североизточната част на Мартиника ( цък
Какво е интересното там - през "зимата" - от ноември/декември до март/април - под влияние на антициклоните в района и като комбинация от въздействието на водните течения, ветровете, приливите и отливите, се появава т.нар. "tombolo" - натрупване на ивица от пясък и седименти, което прави възможно да се достигне от сушата до близкия остров пеша "ходейки по вълните".  (Най-известното tombolo в света е това при Mont-Saint-Michel ) 
Понеже ние бяхме в началото на декември и не бяхме много наясно с нивата на приливо-отливите, не бяхме много сигурни дали ще можем да прекосим до острова, но все пак решихме да опитаме.   Преди да пристигнем на място, очаквахме че ще има върволица от туристи в индианска нишка и когато пристигнахме и не видяхме никой, предположихме, че вероятно не може да си минава, но решихме да опитаме, все пак. Оказа се възможно и  се почувствахме се почти като Исус, който ходи по водите на Галилейското езеро. :grin: 
А докато се разхождаме на островчето се майтапехме, че това сигурно е капан за пишман-туристи - ще дойде прилив, няма да можем да се върнем и ще пристигнат лодкари да ни предложат транспорт до сушата срещу дебела пачка пари. :grin: 


20181209_115858_cr.jpg.9724b5fa643fa9724cdfbeec62e75796.jpg

А тук съм на острова (естествено с магеланската тениска :grin:)  и под дясната ми ръка се вижда долу tombolo-то и как се разбиват вълните от двете страни една в друга.  :smile3:
20181209_113219.jpg.b8c9020eb2f576cc063575e70d21acfc.jpg

.....................................


Оф, аз малко се поувлякох, ама дано нещо да ти е и от полза. 
Приятно пътуване и хубаво изарване!  :smile3:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 20
  • Благодаря 1
  • Браво 8
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Здрасти Стан,

 

потопените фигури са готини в Гренада, ние се погмуркахме, интересно е и е доста различно, така че не ги пропускай.

 

Ти ще ходиш в Тобаго, ние бяхме само в Тринидад - в Порт ъф Спейн имат страхотен зоопарк, ако няма какво да правят Мегито и Бобо, супер добре е адаптиран и за деца.

 

Иначе на Барбадос ние ходихме до градината на Хунте, която е много красива, но е далечко, доколкото може нещо да е далече на остров:

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g1183257-d1868421-Reviews-Hunte_s_Gardens-Saint_Joseph_Parish_Barbados.html

 

Пак на Барбадос има един резерват - Barbados Wildlife Reserve, където имаш близки срещи със сухоземни костенурки:

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g1183146-d147707-Reviews-Barbados_Wildlife_Reserve-Saint_Peter_Parish_Barbados.html

 

В Доминика си спомням, че правихме някакъв трек до един водопад, който беше доста измислен, но като цяло островът е много зелен и откъм растителност впечатлява.

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Санта Лусия имай предвид, че има една пътека/view point, казва се Stairway to Heaven и оттам се виждат идеално питоните, лесна е, ние се качихме и с двете деца на невръстна възраст, самото качване на питона, казват че е сложно и всъщност от него няма да можеш да видиш и двата. Просто идея.

 

За Барбадос ходихме до St. Nicholas Abbey, Bathsheba и Welchman Hall Gully, на мен лично ми харесаха тези места. После и мако на плаж.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здравейте, благодарим ви за идеите!От мен един въпрос по повод документите за детето , ще бъда благодарна , ако се включи някой с актуална информация. На връщане от Карибите ще се прибирам сама с детето, дали ще ми искат нотариално заверено пълномощно от таткото, тъй като нямаме сключен брак? Или тази проверка се прави само при излизане от България, когато само единият родител придружава детето? 

Връзка към мнение

Дайте мнение за пълномощното,че хич не ми се занимава с него,и ако може без ще е супер.

Връзка към мнение

Ами по принцип пълномощно се иска само на излизане. Тук-там някой споменава, че се е случвало и по други граници да искат 

има няколко теми за подробности

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 7.01.2019 г. в 21:02, Stanislav Dimitrov каза:

 

4.Ст.Лусия-тук колебания нямам,ще взема екскурзия от кораба и ще се кача на върха,но жената и детето няма да взимам.Та нещо лежерно за тях да препоръчате.

 

По т. 4 Света Лусия и "върха". Не знам кой връх визираш? Най-високият Mount Gimie или Les Pitons? Изкачването на Les Pitons се случва на Petit Piton -- то е организирано, масово и винаги с водач. Ако си авантюрист, ходи на Gros Piton, където, обаче, не е препоръчително за самостоятелно катерене 🙂 , тъй като има кофти терени. Ако ще ходиш на Pitons, може да пуснеш жената и детето на екскурзийка до Drive-in volcano при Soufriere. Все пак това е единственият drive-in volcano в света, доколкото се хвалеха. Могат след това да се цопнат в басейна (sulphur springs) и да съчетаят с кални бани. Близо до този drive-in volcano е и ботаническата градина (Diamond Botanical Gardens), която е приятна за разходка с дете, и ще прочетат, ако не са чели вече, за рицина и връзката му с България 🙂 . 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 7.01.2019 г. в 21:15, akair каза:

Бриджтаун в Барбадос не е нищо особено. По-добре се пусни до St Lawrence Gap и се наслади на плажа там

Aбсолютно съм съгласен. Още от Нийдъмс Пойнт на изток почват разни плажчета. А в Ойстинс Фиш Фрай правят рибен фест, май че беше в петък.

Сейнт Джордж'с в Гренада е къде-къде по-красив, а и има чудна гледка от крепостта. Мисля, че е най-живописното градче в Малките Антили. Също там да похваля Гран Анс Бийч, където шнорхелинга започва още с влизането и има корали и рибки на метър дълбочина.🏊‍♂️😮

Пиджън Пойнт на Тобаго Е МЯСТОТО! Хващаш лодка до Буко Риф и се плацикаш в Найлон Пуул. 🤙

На Ст. Луша най-гот е Sugar Bay - малкия гъзарски плаж между двата питона - кеффффф. Там в джунглата има и скована пътека над земята между дърветата, може да хареса на децата. Може да се отиде и до sulphur springs, да гледат и се цапотят, наблизо е и водопада Тора Иле, под който можеш да се окъпеш. Ако има повече от ден - марината на Родни Бей!! 🍻

На Ст. Китс горещо препоръчвам Бримстоун Хил - най-голямата крепост в целите Кариби. Има и стахотна гледка към островите Ст. Юсташ и Сейба.

Доминика е любимият ми остров, защото е най-див и най-малко засегнат от цивилизацията. Има даже резерват, където около 3000 калинаго живеят както преди векове - голи с по една препаска. Чудно място е Скот'с Хед с останките от малкия форд отгоре, под който е супер за гмуркане. Само не се лъжете да ходите на Шампейн Бей - нииищо особено.
За Хаити сам ще кажа - не ходете в Порт-о-Пренс - няма такава кочина!
Всички места, описани по-горе, съм посещавал с местния транспорт - маршрутка, обикаляща острова по крайбрежния му път.🚐

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение

На рибарското пристанище в Ойстинс има сергии за готвена риба и морски  дарове.  Не е някакво невероятно изживяване....

  • Смея се 1
Връзка към мнение
Списък на Карибските държави и територии.Успях вече да посетя 19 oт 26 !
Anguilla-da
Antigua-et-Barbuda -da
Antilles néerlandaises-da
Aruba -da
Bahamas -ne
Barbade-da 
Cuba -da
Dominique -da
Grenada -ne
Guadeloupe -da
Haïti -da
Îles Caïmanes -ne
Îles Turques et Caïques -ne
Îles Vierges américaines -ne
Îles Vierges britanniques -da
Jamaïque -ne
Martinique-da
Montserrat -da
Porto Rico -ne
République dominicaine -da
Saint-Barthélemy -ne
Sainte-Lucie -da
Saint-Martin (partie française)-da
Saint-Kitts-et-Nevis -da
Saint-Vincent-et-les Grenadines -da
Trinité-et-Tobago-da

 — в/във Caraibes.

 
 
 
 
 
 
 

11813315_10204836437565835_7000749624378133820_n.jpg

  • Харесвам 6
  • Браво 4
Връзка към мнение

Аз смятам да се задоволя с 12 за това пътуване,ако не дойде краят на света от предната тема.

Редактирано от malkia
  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение
На 16.01.2019 г. в 12:05, GeorgiD каза:

Aбсолютно съм съгласен. Още от Нийдъмс Пойнт на изток почват разни плажчета. А в Ойстинс Фиш Фрай правят рибен фест, май че беше в петък.

Сейнт Джордж'с в Гренада е къде-къде по-красив, а и има чудна гледка от крепостта. Мисля, че е най-живописното градче в Малките Антили. Също там да похваля Гран Анс Бийч, където шнорхелинга започва още с влизането и има корали и рибки на метър дълбочина.🏊‍♂️😮

Пиджън Пойнт на Тобаго Е МЯСТОТО! Хващаш лодка до Буко Риф и се плацикаш в Найлон Пуул. 🤙

На Ст. Луша най-гот е Sugar Bay - малкия гъзарски плаж между двата питона - кеффффф. Там в джунглата има и скована пътека над земята между дърветата, може да хареса на децата. Може да се отиде и до sulphur springs, да гледат и се цапотят, наблизо е и водопада Тора Иле, под който можеш да се окъпеш. Ако има повече от ден - марината на Родни Бей!! 🍻

На Ст. Китс горещо препоръчвам Бримстоун Хил - най-голямата крепост в целите Кариби. Има и стахотна гледка към островите Ст. Юсташ и Сейба.

Доминика е любимият ми остров, защото е най-див и най-малко засегнат от цивилизацията. Има даже резерват, където около 3000 калинаго живеят както преди векове - голи с по една препаска. Чудно място е Скот'с Хед с останките от малкия форд отгоре, под който е супер за гмуркане. Само не се лъжете да ходите на Шампейн Бей - нииищо особено.
За Хаити сам ще кажа - не ходете в Порт-о-Пренс - няма такава кочина!
Всички места, описани по-горе, съм посещавал с местния транспорт - маршрутка, обикаляща острова по крайбрежния му път.🚐

За кой или кои острови важи последното ти изречение “Всички места, описани по-горе, съм посещавал с местния транспорт - маршрутка, обикаляща острова по крайбрежния му път.”

Че и ние сме с двуседмичен круиз и това живо ме интересува...

 

Налазвам непоканен в тази тема, че и аз уж пуснах подобна , ама е една активна...😀

Връзка към мнение

IMG_20190125_083802065.thumb.jpg.468567c7a28e98129cfe30ce416a6d5b.jpgТе го те,моят маршрут.Първите Карибски не са с полети,а с круиз.(но съм написал летищата,че незмам как да направя друга карта)

Ст.Виннсент и Гренадините отпаднаха,че нещо не напаснах дните и щеше да стане един мазаляк...Както и Алжир навръщане,защото не ми се занимаваше с визи,а и намерих полет Амстердам-София за 13€

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Sun4o каза:

За кой или кои острови важи последното ти изречение Всички места, описани по-горе, съм посещавал с местния транспорт - маршрутка, обикаляща острова по крайбрежния му път.”

Че и ние сме с двуседмичен круиз и това живо ме интересува...

Аз не съм бил на круиз, а ги посещавах със самолети, един след друг - Барбадос, Тринидад и Тобаго, Гренада, Ст. Винсънт, Ст. Лучия, Доминика, Антигуа, Ст. Китс...И из всеки един обикалях и се придвижвах с маршрутки .

  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.