Прескочи до съдържание

Китай за 14 дни с деца


Препоръчани мнения

Не остана много време до пътуването. Билетите взех по сгрешена тарифа.

Пътвуваме Цюрих-Шанхай със стопове в Амстердам и Ксиамен. На обратно ще пропуснем последната отсечка AMS-ZRH И ще се приберем от Амстердам с Трансавиа.

 

Идеята е да разгледаме повече природни забележителности, малки и не толкова малки села. Не съм включила Пекин и стената в програмата, няма и време. Другите места са ми по-интересни. Тъй като кацаме в Шанхай отделям два дни за него за аклиматизация така да се каже, като в единия ден искам да идем до едно от водните села на 2 часа път.

Това е вариант 1 на програмата, като с оглед на скъпия самолетен билет Chengdu-Shanghai, си мисля за вариант 2, при който в началото пътуваме от SHA до Chengdu и по после в обратен ред местата от вариант 1.

 

Също така не съм проучила транспорта до всички места и не съм сигурна дали точно така трябва да са нощувките.

 

 

 

22.03 Sofia - Zurich bg air

    нощувка Цюрих

23.03 Zurich - Ams - Xiamen - Shanghai

 

24.03 пристигане в Шанхай сутринта

транспорт от летището до хотела

Разглеждане Шанхай – Булевард Бунд,Св.финансов център, ТВ кула,градините Юан, храма на Нефритения Буда, вечерен Шанхай

нощувка Шанхай (кой район ?)

 

25.03  дневна екскурзия до водно село - Nanxun, Tongli, Xitang, Luzhi

нощувка Шанхай

 

26.03 Shanghai - Longjing Teahouse  185km 2h30min

 

разглеждане на чаени плантации, тук питането ми е струва ли си този ден или подобни гледки ще има и другаде

нощувка Лонгжинг или направо към Хуаншан?

 

27.03 Longjing - Хуаншан 3h 213km , ношувка Хуаншан

28.03 Huangshan Националният парк Хуаншан – лифтове и трекинг, нощувка Хуаншан

 

29.03 Huangshan - Hukou waterfall 270км 3ч,  този водопад май по-добре да отпадне, след като прочетох от Теди , че стигането до него е трудно

нощен влак до Zhangjiajie 9ч 700км

 

30.03 Zhangjiajie , настаняване в Wulingyuan

31.03 Zhangjiajie ,  настаняване в Wulingyuan

1.04 Tianmen , стъклената пътека и Вратата към Рая

полет/влак до Guilin, нощувка Гуилин

 

2.04 Guilin - Longji Jinkeng  100km, 2h

Rice terraces

връшане в Гуилин

 

3.04 Guilin -Yangshuo 83km 1h30min

Li river , XingPing

Yangshuo- Xingping Scenic Area 30km 50min

нощувка Yangshuo

 

4.04 полет/влак Chengdu : Pandas

 

Yangshuo - Chengdu - няма полет, трябва влак до Guangzhou

полет Guangzhou - Chengdu 180$

влак само дневен 7 часа ~60-70$

 

Сутринта посещение резервата за панди,

следобяд автобус до Лешан – разглеждане Големият Буда и автобус до Емейшан

Нощувка Баогуо


този ден съм го преписала от Оги 🙂

 

5.04 Трекинг из свещената планина Емейшан

 

6.04 Chengdu -Shanghai полет, цена около 180$, идеи за по-евтино ?

нощувка Шанхай

 

7.04 разглеждане на Шанхай до следобед, полет SHA-XMN 20:20h

8.04 XMN-AMS 00:10 - 6:10 , AMS-SOF 18:10-21:55

 

Не малко магеленаци са обикаляли тези места, макар и да са малко темите. Надявам се на включвания от @Красен @Tedy @ruwenzogy и не само 🙂

 

Редактирано от silvia_b
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Здравейте,

 

Аз също съм обикалял по тези земи, така че имате някакви конкретни въпроси мога да помогна. Някои от местата, които сте запланували съм ги посещавал. За национален парк Улингюан препоръчвам да отидете възможно най-рано там. Когато аз бях имаше страшно много хора, но пък времето беше топло и слънчево (по спомен началото на май). Билетът за парка важи за 3 дни, ако не се лъжа. Трябва да проверите. Вътре лифтовете се заплащат отделно. 2 дни като цяло са малко, но с добър план ще имате възможност да видите много неща. На мен лично много ми хареса, както и планината Тианмън. Лифтът беше убийствено преживяване. Не знам колко големи са децата ви, но имайте предвид, че едно детенце (около 10 годишно) в нашата кабинка за малко не повърна. Писал съм в блога си за местата, така че може да метнете по едно око, ако имате време - http://oneticketjustgo.com/tianmen-mountain-and-wulingyuan/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, silvia_b каза:

нощувка Шанхай (кой район ?)

Силви, аз мога да съм ти полезна само за нощувката в Шанхай, ако ще ползвате влак на следващия ден до водното село.  Хотелът в който бях е на 50 метра от една от гарите на Шанхай.

 

хотелът: https://www.hotels.com/ho249932/zhong-xiang-hotel-shanghai-china/

за гарата разбрах, че има 4 гари в Шанхай, а тази е най-старата.

 

хотелът

DSC04546.JPG.c007beda027dfeb33db768bc12c87a08.JPG

 

двете коли са на входа на хотела, отсреща сградата е на гарата

DSC04552.thumb.JPG.41bdb35c8af2368c9e42afe1569bfa0f.JPG

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, silvia_b каза:

Yangshuo - Chengdu - няма полет, трябва влак до Guangzhou

полет Guangzhou - Chengdu 180$

влак само дневен 7 часа ~60-70$

Ако решите да е бюджетно, по-добре с влак. 7 часа във влака няма да ги усетите, влаковете са супер комфортни, може да се разхождате от вагон във вагон да се разтъпчете, ще гледате през прозорците пейзажи, може да си вземете спагети комплект преди да се качите и във влака да си ги направите, има диспенсъри за топла вода между всички вагони, китайците пият непрестанно чай и такива диспенсъри има навсякъде, храна се купува и във влаковете, обикновено спагети/нудъли или ориз с месо, топли. Тоалетните на влака са огромни и блестящо чисти. Има контакти на всяка седалка, седалките могат да се завъртят, за да бъдете четирима един срещу друг.

Редактирано от Емика
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Guiness, благодаря за съветите. Аз реално съм отделила 3дни за целия парк 2дни Zhangjiajie и 1 ден отделно за планината Тианмен. Или според теб 2дни са малко именно само за Дзяндзязе ?

Децата не са много големи, но не са и малки - на 8 и 10г. Това за лифта явно е сериозно, даже не си го представям, но ще си носим тробички против повръщане 🙂 Прочетох блога ти и се сетих , че май и тук по темите съм виждала снимките ти.

 

 

Емика, мерси за препоръката за хотел. Мисля да изберем Nanxun  от водните села. До там се ходи с автобус от Shanghai Long Distance Bus Station.

Ако пък решим да видим Tongli трябва да хванем влак до Suzhou от Shanghai Railway Station.

Ще изчакам за мнения кое да изберем.

А от/до летището удобно ли е в този район? Предполам, че транспортът е добре уреден, но предпочитам при първоначалния сблъсък да се наложи да използваме само едно превозно сресдтво от летището до хотела .

 

Влакът от Yangshuo до Chengdu ме притеснява, че е дневен и губим целия ден. Има 3 влака в деня.

При варианта , в който въртим програмата на обратно трябва да пътуваме Chengdu -Yangshuo и тогава виждам само един влак дневно.

 

Връзка към мнение
преди 59 минути , silvia_b каза:

Guiness, благодаря за съветите. Аз реално съм отделила 3дни за целия парк 2дни Zhangjiajie и 1 ден отделно за планината Тианмен. Или според теб 2дни са малко именно само за Дзяндзязе ?

Децата не са много големи, но не са и малки - на 8 и 10г. Това за лифта явно е сериозно, даже не си го представям, но ще си носим тробички против повръщане 🙂 Прочетох блога ти и се сетих , че май и тук по темите съм виждала снимките ти.

 

1 ден за планината Тианмен е достатъчен. Както казах за 2 дни в Дзяндзяде ще видите доста неща, особено ако сте там още от отварянето на парка. Просто ви трябва добра организация и стриктен план, защото ще сменяте автобуси, ще се качвате на лифтове, а това отнема време. Всичко си зависи от вас и от начина ви на пътуване. Някои хора предпочитат да обикалят по-бавничко и да се наслаждават на природните красоти.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз съвети мога да дам само за Пекин и околностите,така че, моето участие в темата ще е- да я следя с интерес.😀 Особено ще ми е интересно как ще се справят децата с това пътуване?!? @silvia_b ще очаквам снимки и сводки!😉

Връзка към мнение
преди 5 часа, Tedy каза:

Силвия, ако имаш конкретни въпроси - питай. 🙂

Ми като за начало чаената плантация струва ли си? Тоест конкретно тази в Лонгжинг или има и на други места по пътя? Колко време ще отнеме и нужна ли е нощувка в района или гледаме каквото гледаме и на влака ?

Връзка към мнение
преди 6 минути , silvia_b каза:

Ми като за начало чаената плантация струва ли си? Тоест конкретно тази в Лонгжинг или има и на други места по пътя? Колко време ще отнеме и нужна ли е нощувка в района или гледаме каквото гледаме и на влака ?

Не съм я посещавала. Бях на друга чаена плантация и те като цяло са красива гледка. Виж снимки и сама ще се ориентираш дали ти харесва. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Здравей,

 

Живял съм в Китай за 6 месеца като студент в Гуанджоу и съм обикалял доста места в страната. 

 

От Гуилин може да вземете лодка до Яншоу, която тръгва рано сутринта. Природата по река Ли е прекрасна (изобразена на банкнотата от 20 юана).  

 

За Чънду е по-добре да вземете влак от Гуилин (има повече от 10 директни влака с продължение 5 до 7 часа). Пътят от Яншоу до Гуангджоу (до GZ South Station) е минимум 3 часа, после оттам до летището в Баюн е минимум час и половина с метрото, а и отделно по гари и летища опашките са огромни така че се губи доста време и накрая ще ви излезе същото време. А от Яншоу до Гуилин с влак обратно е по-малко от половин час.

Друго огромно предимство на влаковете е че нямат закъснения. Ако има такова в повече от 20 мин, трябва да се уведоми правителсвото и имат големи глоби. За съжаление с доместик полетите не е така и съм имал досадни закъснения от по-няколко часа.

 

За покупка на билети за влак (или сверяване на разписания) проверете Ctrip.com. Това е най-надежният сайт за резервация на билети за хора без китайска банкова сметка. Имаха комисионна от 30 юана на билет, но като се има предвид колко много може да се чака за билет на гарата е нищо. Билетите се пускат за продажба 2 месеца преди пътуване, така че за вашите дати е малко рано.

 

Ако имате други въпроси ще се радвам да помогна.

 

Поздрави,

Иво (玉窝)

 

 

Редактирано от ifcho90
  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение

Иво, много благодаря за включването.

 

За лодката имах идея, но мислех, че е като кратка разходка. Искаш да кажеш, че може да я ползваме вместо влак ли ? Ще имаме и багаж, удобно ли ще е? КОлко часа продължава пътуването с нея ? Може ли да слезем на Xingping и после да продължим или от Xingping да си вземем друг транспорт. В този вариант не си представям да си ходим с багажа. Този ден не е ли по-добре да се върнем за трета нощувка в Гуилин ?

 

За Ченгду - Гулин най-бързия влак е 6,30мин, но поне има доста през деня наистина.

 

Най-драматично ми е Ченгду-Шанхай. В момента обръщам програмата на обратно заради този билет. С влак не виждам как може да се стигне за по-малко от 20 часа.

 

 

 

 

Връзка към мнение

Лодката си е направо корабче на 2 етажа. Тръгват на често от фериботния терминал в Гуйлин и са директни до пристанището в Яншоу, което се намира точно до стария град. Продължителността е около 2 часа и половина. В цената имаше и включен обяд (риба, ориз, зеленчуци). Имаше доста хора пътуващи с куфари и на влизане в кораба имаше специално място където да се оставят. За точната цена не мога си спомня, но мисля че беше нещо около 300 юана. Ние резервирахме билетите през хостела в който бяхме отседнали. Гуилин е доста туристически и има много агенции, другото изненадващо е че има и много хора говорещи английски. Сувенирите там са също едни от най-евтините в Китай. 

 

В Яншоу се разхождахме само през деня и вечерта се върнахме в Гуилин с автобус (ценате беше около 20 юана). Така че може да си направите day trips до Яншоу и Шинпин от Гуилин, който да ползвате за база. Отделно там има толкова много хотели и хостели и цените са по-ниски. Не съм бил в Шинпин, но виждам че е на 30тина километра на север. Провинция Гуанши където са тези градове е известна с това, че ядат почти всичко както в Гуандонг. В много ресторанти се предлага и кучешко месо. Другото интересно е че има и голям брой "minority groups".

 

Разстоянието от Чънду до Шанхай отнема доста време с влак наистина. Най-дълго съм пътувал 26 часа от Шиан до Гуанджоу. Проверете в ctrip.com за самолетни билети също. Понякога цените им са много по-ниски от други агенции. Аз така съм купувал билети с по 30/40 евро по-евтини от тези които показва momondo или skyscanner. Може да пуснат и някакви промоции след няколко седмици по време на китайската нова година.

 

Ето и няколко снимки от река Ли (виждат се и корабчетата с които се пътува) и от един мост в Яншоу.

 

 

Yangshou.jpg

IMG_9585.JPG

IMG_9573.JPG

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Такаа, след като проверих разписанията на всички влакове и самолети програмата ми претърпя промени и размествания в няколко варианта.

Проблем се оказа стигането до Zhangjiajie по въздух. По пътвеодителите пишеше, че има полети от Hangzhou, но ctrip не открива такива, само един на 3ти април, който не ни устройва. Разписах един вариант, при който след Шанхай летим за Джянгдзадзе, но нотатаък програмата не се наместваше разционално.

Затова последно се спрях на този вариант , като все още не ми се струва оптимален.

24.03 пристигане в Шанхай, разглеждане на града, нощувка в Шанхай

25.03 екскурзия до Nanxun, Нощувка в Шанхай

26.03 Шанхай-Ченгду

полет Sichuan airlines 19:55-23:30  80$

            16:35-20:10 87$

China Eastern airlines  9:10-12:40 83$

            12:30-16:00 87$

нощувка Ченгду

27.03 резерват за Панди -кой ? има четири , нощувка Ченгду

28.03 влак Chengdu -Guilin 9:18 - 16:14  или по-късен 55$

   нощувка Guilin

29.03 Guilin -Yangshuo - корабче в 10ч, пристигане в Yangshou около 13ч

XingPing и разни други места наоколо

нощувка Yangshou

30.03 Yangshuo - rice terraces, нощувка Yangshuo или нощен влак до Zhangjiajie

31.03 (или 30.03)  - Yangshuo

вечерта нощен влак до Zhangjiajie

Yansguo - Liuzhou 18:42 - 20:38   10$

Liuzhou - Zhangjiajie  21:14 - 8:48 40$

1.04 оставяне на багажа в хотела и към обяд Zhangjiajie, Нощувка Wulingyuan

2.04 Zhangjiajie, Нощувка Wulingyuan

3.04 Tianmen - Вратата към Рая и стъклената пътека

в този ден има полет Zhangjiajie - Hangzhou 17:15 - 19:10  108$

или вечерта влак до Changsha 18:58 - 23:46 40$

нощувка Чангша

4.04 влак Changsha - Huangshan 8:15-12:40 , нощувка в района

5.04 цял ден планината Huangshan , нощувка в района

6.04 сутринта влак Huangshan - Hangzhou - пътуване около 2часа, има през 20мин , по обяд гледане на чаени планации до Longjing

7.04 влак Hangzhou - Shanghai, вечерта полет

 

Отрзях Емейшан и Лешан, установих, че няма време за там. Искам да пита Оги дали е добра идея с оглед на това, че ще гледаме и Жъктата планина и Джянгдзадзе.

Може ли да съкратя все пак времето за Zhangjiajie и единия ден гледаме едната част на парка , а другия Вратата към рая и стъклената пътека.

Един ден за Huangshan стига ли?

Гледах , че в и около Ченгду има четири резервата за панди. Кой си струва най-много? сякаш този , който е града има най-много панди и можем да ги храним и такива неща.

 

Имам питане и относно купуването на билетите за влаковете. Няма да купувам всички предварително от тук през ctrip . Но като казвате, че може на място да се купуват имате предвид през същия сайт с местно IP или на гарата направо ? Защото пък нали и опашки за билети понякога има и по-добре да имаме билети все пак предварително.

 

Свързах се с Красен, който живее в Китай. Той ми даде някои насоки също. Разбрах , че на летището мога да си купя местна Сим карта. Някой ползвал ли е? Има ли сайт да разгледам различни пакети ? Много ми се пътува без интернет , но пък ще ми е по-спокойно, че можем да си проверяваме местата в движение.

 

 

Връзка към мнение
преди 36 минути , silvia_b каза:

Понеже и аз проучвам вариантите, първото си е като zoo, могат да се видят и бебета панди, препоръчват посещение рано сутрин, за да се избегне навалицата. На второто има volunteering programs, които включват почистване на помещенията на пандите, приготвяне на храна и хранене. Мисля, че там има и опцията за снимки с млади панди (не са малки бебета) за някакви баснословни суми за няколко минутки. Това доколкото четох вече не се предлага в Ченгду. Ще се раздвам, ако някой е бил и даде повече инфо. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Xin nian kuai le  猪年快乐

Честита Нова Лунарна Година.

 

Бил съм в първия парк. Наистина е най-добре да се посети рано сутрин когато отвори, не само защото няма толкова навалица, а и отделно пандите са най-активни рано сутрин и може да ги видите най-добре. В повечето случай следобед са заспали и са се скрили.

Парка е доста обширен и се разхождах към 3/4 часа. Има и открито пространство с червени панди, които се разхождат свободно около хората. На китайски панда е xiong mao и буквално означава "мечка и котка". Ето и две снимки от парка.

 

За купуване на билети от гара се пригответе с огромно търпение, а и отделно дори и на английско говорящите гишета не говорят такъв. Задължително имайте скрийншот на дестинациите, с точното разписание и номер на влака иначе комуникацията ще бъде почти невъзможна. 

IMG_0671.JPG

IMG_0687.JPG

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Обратното броене започна.

Знамето е прието, вече в багажа. Визите в паспортите.

Тия дни се сдобих с билети за влакoвете Chengdu-Guilin и Liuzhou-Zhangjiajie.

Бяха започнали драстично да намаляват местата и помилих позната китайка да ми ги купи през 12306.cn .

За Zhangjiajie-Changsha места нямаше и в търсене на варианти как да се придвижим до Huangshan , решихме да летим Zhangjiajie-Hangzhou. Гледам по-горе , че съм отбелязала билет 108$. Беше паднал на 80$, а на другия ден , когато ги купих бяха по 50$ . Супер сделка.

След 4ти април програмата остава свободна. Ще разгледаме района на Hangzhou - езерото, водно село до Suzhou и според зависи дали паднат цените на полетите до Пекин , обмислям да скокнем за две нощувки 🙂

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да видиш и шоуто на езерото в Hangzhou. Доста е туристическо, но перфектно от аудио-визуална гледна точка. Силно препоръчвам 🙂

Връзка към мнение
преди 4 часа, Георги каза:

Да видиш и шоуто на езерото в Hangzhou. Доста е туристическо, но перфектно от аудио-визуална гледна точка. Силно препоръчвам 🙂

Мерси за препоръката. Точно вчера гледах клипчета с представлението и му се чудех, защото четох коментари в трипадвайзър , че не си струва на цена от 40$ или нещо такова.

А знаеш ли дали се провежда всяка вечер и от колко часа, евнтуално дали ще го хванем още първата вечер като кацнем ?

Връзка към мнение
преди 6 минути , silvia_b каза:

Мерси за препоръката. Точно вчера гледах клипчета с представлението и му се чудех, защото четох коментари в трипадвайзър , че не си струва на цена от 40$ или нещо такова.

А знаеш ли дали се провежда всяка вечер и от колко часа, евнтуално дали ще го хванем още първата вечер като кацнем ?

Даже май две представления на вечер правеха, но когато аз бях си беше отдавна. Не мога да се ориентирам по-горе в колко кацате, а и не знам как е транспорта от летището. Но ако имате две нощувки в Hangzhou си мисля, че е по-добре да го оставите за втората вечер, комбинира се добре с целодневна разходка около езерото. Имаше и някаква врътка с билетите, ние на място ги купувахме, не помня защо...но както казах информация от 2011, малко е старичка 🙂 

 

За мен със сигурност си заслужава. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
Публикувано: (редактирано)

Най-после почти месец след пътуването ще се опитам да разкажа. Ще наблегна на практичната информация и впечатленията ми.

 

Ден 1

Пристигнахме в Цюрих с полет на Bulgaria air сутринта на 22 март. Избрах хотел близо до летището заради сутрешния полет на следващия ден. Най-евтиния възможен беше Хилтън апартхотел през техния сайт 130CHF с безплатна отмяна. Беше странен хотел, нещо като блок с апартаменти, доста далеч от идеята за Хилтън. Но това няма значение, беше чисто и широко . Когато попитахме на рецепция как да стигнем до центъра да поразгледаме, ни предложиха безплатни целодневни карти за целия градски транспорт, тъй като сме резервирали през техния сайт. Бях чувала,че доста хотели в Швейцария го предлагат това, а картите не бяха много евтини - 13,40 франка за една. Оказа се , че до хотела минават няколко автобуса а летището, което е само на 1км или 2 спирки и картите важаха 24часа , та се възползвахме. Толкова за Цюрих .

Малко снимки:

IMG_8834.jpg.d39032e7ea5ee53ea78fdfc0d7a150cc.jpgIMG_8826.jpg.b58bc30cb945b32aba42c2635cacb806.jpgIMG_8780.jpg.41255d1aae8b2be80d69cb47a754ee3c.jpgIMG_8756.jpg.2155f7b72359f0ba80058220b6de9087.jpg20190322_123952_HDR-EFFECTS.jpg.f4072deaed86ca1be2782bf12afbbcc0.jpg

 

 

Ден 2 голямото пътуване

Големия билет както съм писала вече беше ZRH-AMS-XIA-SHA и обратно

На чекирането в Цюрих ни дадоха бордни карти до Xiamen и казаха, че там трябва да слезем да си вземем багажа, да минем проверка и отново чекин за последния полет вътрешен XIA-SHA. Това добре, обаче забелязах, че на дългия полет AMS-XIA са ни дали рабъркани места с децата и само двама от нас седяха заедно, други двама на различни редове. Много тъпо, нямаше как да стане това, при всички варианти едно дете оставаше само. Лелята каза ми аз не мога вече да го оправя , като стигнете в Амстердам там ще могат да ви сменят местата и да ви издадат нови бордни карти. Добре, в амстердам имахме малко повече от два часа, намерихме в транзитната зона гише на KLM, там ни показаха схемата на самолета да си избираме, нямаше много избор и точно , когато служителката искаше да потвърди местата , системата даде съобщение, че не може да направи промяна, тъй като полета бил след по-малко от 2 часа или нещо такова. Та да отидем директно на гейта, само там имали вече права. Така и стана , дадоха 2ма на един ред и 2ма на следващия. Цялата тази история не е интересна, но обръщам внимание само да си гледате бордните карти. До тогава не ми се беше случвало дори и Уиз да ни разделят с децата.

 

Ден 3

Кацаме в Xiamen (пиша го всеки път на латиница, защото на китайски звучи нещо като Шаъмън, а аз инстинктивно го чета като Ксиамен 🙂 ) и там сякаш времето е спряло. Гардът е голям по размери и население, има ужасно много полети, но някак в 6ч сутринта летището беше доста пусто. Всичко беше наред с багажа, пречекирахме се , паспортна проверка, визи, всичко мина бързо.

Остана последен полет до стигане на крайната дестинация Шанхай.

Тъй като този полет беше вътрешен, кацнахме на летище SHA. Бяхме предвидили на летището да обменим долари и да си купим местна сим карта. Оказа се, че няма клон на мобилен оператор. А когато намерихме банката, чичото вътре хич не работеше с клиенти и ни показа автоматите отсреща за обмяна на пари. Да , ама за 100$ автомата искаше 20лв комисионна. Как пък не! Хайде с революта, курсът беше по-добър и от на банката. Така до края на пътуването не успяхме да сменим доларите си в чейндж бюро или клон на банка. В два хостела предлагаха тази услуга на фиксинг и така обърнахме каквото имахме. През цялото останало време теглихме през революта.

В Китай си трябват за всичко пари в брой, повечето хотели трябваше да платим в брой, билетите за някои места също, отделно дневните разходи. В същото време самите китайци нямат нужда от кеш и почти не носят. Абсолютно навсякъде плащат с приложение през телефоните си, всички търговци имат по един QR код залепен на листче някъде , сканираш го, въвеждаш сумата и продавача даже не поглежда дали е успешно или не. Не им е в културата да лъжат на дребно. Такова плащане може да се направи в голям ресторант, в малко улично заведение с 2 маси, на пазара, на сергия за плодове и къде ли още не. За съжаление приложението работи само с китайски банкови карти.

 

Летището в Xiamen:

IMG_8943.jpg.64df2458c9bfa21781dfd0851a863993.jpg

 

IMG_8949.jpg.d4e1c29217edd98e5d122ba6abcb987d.jpg

IMG_8950.jpg.23c05be1e9d98c911f2a7a58e79745ab.jpg

 

Друга драма , която имахме , беше когато стигнахме до входа на метрото

Машини за билети няколко модела, едните приемаха плащане с китайски карти, други с кеш и трети с мобилните приложения. Доста се подзверихме в екрана, дори и с менюто на английски пак не бяхме сигурни дали сме на прав път. Идеята беше да си избрем от картата спирката, до която искаме да пътувам и така излиза цената. Обикновено едно билетче струваше от 2 до 4 юана, за много далечни места около 6 юна тоест от 50ст до 1,50лв. Един китайски младеж ни съжали някак и дойде да ни обясни. Вече знаем точната процедура , остава да накликаме спирката, брой билети и да ги платим. Добре, обаче машината не работи с банкноти по-големи от 20 юана, а ние имахме само по 50 🙂 Младежът видя, че още не сме си купили билети, попита какъв е проблемът и предложи да ни ги купи той с приложението му. Отказах любезно, защото видях, че има магазинче на входа на метрото и мога да купя дъвки да ми развалят. Пропуснах да кажа, че минавахме скенер проверка на багаж и металдетектор и за да ида до магаинчето трябваше да я премина отново. Това става сравнително бързо, но така или иначе абсолютно на всяка метро спирка в Китай , във всеки град, имаше такава проверка.

Машинката за билети:

IMG_8981.jpg.68e8ce890c0ee362b133e3ec70210188.jpg

 

Хотелът в Шанхай Pullman Skywalk се оказа доста помпозен. Като цяло в Шанхай местата с хубав рейтинг и сравнително добра локация са скъпи. Тъй като търся стаи за четирима е малко по-ограничен изборът, а и цените не са като за двама. Та за две нощувки в 5 звездния Pullman платихме 220 евро като резервацията направих директно през accorhotels. За сравнение в букинг беше 550лв, като няколко дни по-късно и 700лв.

 

IMG_8986.jpg.cceb0892571e03298cc565d70fee22b7.jpg

 

IMG_8999.jpg.8ff9630b4ff4194e306c57e543aa107e.jpg

 

 

IMG_8997.jpg.1e319841d16798f17c5ff75151863dbd.jpg

 

Закуската или част от предложенията:

IMG_9524.jpg.60b7cad6edf56c13d2ca0476c8e2d161.jpgIMG_9154.jpg.c99a6e7877be5ab6311ca13e38c066e5.jpgIMG_9156.jpg.f83b8c435edc08464c3d157d88b70689.jpgIMG_9162.jpg.063a6ba646d8f710457687b244350881.jpgIMG_9520.jpg.e9d4a66bb37e43d211ca512a2c6c6395.jpgIMG_9167.jpg.9fdb6f3621cb0fb07c4766e0e7f4740b.jpgIMG_9155.jpg.3b49d7fb7be02235805b886e6475b3e1.jpg

 

Почти по обед се дотътрихме в хотела. Изведнъж усетихме , че ако легнем , ще заспим. Някои така направиха, тоест всички без мен. Аз направих един тигел по улицата , купих бира и вода и се прибрах да позяпам през прозореца. Нямам спомен дали се хоризонтирах за малко и аз, но в крайна сметка към 5 следобед надодох пожарен вой, че денят свърши, а още не сме разгледали нищо. Излезнахме и тръгнахме към прочутия The Bund за нощни гледки. Първо метро за няколко спирки, после минахме по Шанхайската Витошка . Това ни бяха и първите истински впечатление от града. Надписите бяха ужасно ярки, всичко светеше, модерни сгради, чисти улици. На дъщеря ми веднага й направи впечатление , че няма клошари, хората ходят с хубави и нови дрехи, макар тяхната мода да е малко странна за нас 🙂 След широката пешеходна зона стигнахме до улица и трябваше да вървим по тротоара. Обаче не само ние бяхме тръгнали на лов за нощни гледки, а сякаш половината град. За да не се изкушават пешеходците да стъпят на платното, тъй като трудно се смествахме всички на тротоара, полицаи седяха наредени през 20мин и въдворяваха ред.

IMG_9013.jpg.8b86c141b20d64981bd8d62d1069b752.jpg

IMG_9132.jpg.c0db9f3b5849166ae840f60340b7efbb.jpgIMG_9126.jpg.a835dfa547058e0c8894e692263644ba.jpgIMG_9049.jpg.38152f71be63e16ffe10f936c5ac1d94.jpgIMG_9080.jpg.6e6e610d29777af34882d6bf391c04cd.jpgIMG_9068.jpg.40525d7d9ff4e9ebb8722afbdbe84aff.jpgIMG_9055.jpg.a8755dad52acba5970429c5400249780.jpgIMG_9051.jpg.339e891b2438ffc92a96eccd575a690e.jpgIMG_9032.jpg.b0ff4e0cdc005cc563ebb6ac04bbc02a.jpgIMG_9025.jpg.94056860b0bf58926664bc20e101682b.jpgIMG_9023.jpg.3e077b18d6e5fe08c7a6819ff3a08626.jpg

 

Беше студено и ветровито, още изморени от пътуването, решихме да се приберем с такси. Спряхме един на улицата, показах адреса на китайски и ни закара за 20 юана. Изморени си купихме храна от квартално малко ресторантче и се прибрахме.

 

IMG_9136.jpg.a6c7892c2fcf2ae2c25f286ebdec53a9.jpg

 

Ден 4

По първоначална идея исках да посетим някои от водните села между Шанхай и Хангджоу. В крайна сметка решихме да заведем децата в един от 6те Дисниленд парка в света, а именно този в Шанхай. До сега не бяха ходили нито в Дисниленд, нито друг увеселителен парк, време си беше 🙂

Сутринта ни посрещна с лек дъжд и докато се чудихме дали да рискуваме да прекараме деня с дъждобрани по атракциите, спря и тръгнахме. По всички пътеводители препоръките бяха да отидем възможно най-рано около 7.30ч, дори че парка отваря в 9ч , защото опашките след 7.30ч ставали толкова големи, че няколко минути закъснение може да ти костват часове. Ние се понесохме лека полека и може би чак към 11 бяхме пред входа. Опашки никакви, то и хора нямаше много, поне не пред касите. На територията на парка има безплатен интернет, както и приложение, което показва на коя атракция колко време се чака. Мисля, че и по другите Дисни паркове е така. Интернета обаче сработва само , когато въведеш валиден китайски номер и съответно изпратен код. Ние все още нямахме местни сим карти. В един момент по средата на деня вече беше жизнено важно да знаем къде колко се чака, а не само като стигнем да констатираме , че 120мин са твърде много. Помолихме една служителка да си въведе нейния телефон и после кода. Китайците са много услужливи стига да се разберете 🙂

Атракцията, която беше с най-дълга опашка оставихме за на края, когато времето за чакане беше приемливо около 30-40мин. Тя се оказа и най-готино 4д, което сме виждали с чудесата на света и беше много много реално все едно летиш над тях и ги посещаваш. Само дето след това трябваше да му ударим един спринт до емблематичния замък , където се очакваше грандиозно светлинно шоу и заря. Народът там беше заел позиции 1ч30мин по-рано.

 

Представям си опашките на тези ограждения през лятото.

IMG_9182.jpg.74a39b64b90cd9ed51c628ed1e4f5570.jpg

 

IMG_9196.jpg.157759cbd5851c5ff6e79f75c7bed412.jpgIMG_9189.jpg.71269b34554fa65bb45c1f482b729860.jpgIMG_9205.jpg.204f139a3e596e4c6445c7f0d49cbf99.jpg

IMG_9445.jpg.762e36038951df4466bdf668301c569b.jpgIMG_9448.jpg.a242036666051b66b5425e3b6c977414.jpgIMG_9454.jpg.57113a2452bc3362ed73f28dedc5497a.jpg

 

 

Вечеряхме в близък до хотела ресторант. Персоналът не знаеше английски, поръчахме по картинки.  Дойде управителката, която знаеше цифрите и още няколко думи на английски. Донесе ни на бележка да потвърдим поръчката, всичко на йероглифи и попита “ОК?” , при което просто избухнахме в смях и казахме , че е ок. То оставаше и да оспорваме :)))

IMG_9490.jpg.4d716bdb41e449e304fae5070f049a44.jpg

IMG_9496.jpg.5385e55d713c26e39915a13e90b43d27.jpg

IMG_9502.jpg.165bac0dfae706353f5d95bc70588c02.jpg

IMG_9504.jpg.79b0d1d7440b3995678fc87bc6a6f295.jpg

 

Ден 5

Планът за деня беше да се разходим до градините Yu , също и да си купим сим карти за останалата част от пътуването. Сутринта децата решиха да пробват басейна на хотела, те такива забележителности не пропускат. След това така се замотахме в магазина на мобилния оператор, че ако бяхме тръгнали към градините, щяхме да имаме само 30мин там и опасност да си изпуснем полета следобед. Така че една разходка в квартала, багажа и към летището. Пътуванто с метро отнема около час и половина.

 

IMG_9530.jpg.985cd576f4b9ff55efc945eadc147990.jpg

IMG_9531.jpg.924fb841725284f232afdebcb10b8420.jpg

IMG_9538.jpg.830f603848b9c52f608f9294af8664fb.jpg

 

Полет на Air China до Чънду 3,5 часа, супер точни, храната ставаше.

В Чънду бях избрала семейна стая в хостел на супер централно място . Вечерта имаше време само да си купим бира от магазина и да изпием по една на общата тераса с уж някаква гледка. До хостела от летището взехме такси за около 40-50 юана.

На летището имаше стотици таксита, организирани в редици и колони, държавни разбира се и на една цена. Няма вариант да не пуснат брояча.

 

IMG_9617.jpg.fac900d34aefd22fdb48091068be3e2c.jpg

 

В хостела съвсем тематично чаршафите са на панди 🙂

IMG_9637.jpg.8b730647058cb038f68fcd49f30b3f24.jpgIMG_9635.jpg.b4e506a0fdb966bbe1d06949b2ef4ce4.jpg

 

Ден 5

Чънду е най-големият град и столица на провинция Сичуан - 11 милиона жители, 4 метро линии и план за още 10. Сичуан е известен в цял Китай както и по света с кухнята си, която е особено люта. Наоколо се намират 4 резервата за панди, което е и целта ни в района.

Поръчахме си такси на рецепция и за 50юана стигнахме до Giant panda research base на около 30км от центъра. Резервата си струваше, мотахме се до към 13ч, след това вместо такси , решихме да пробваме автобус, който стигаше до центъра. Естествено с жената, която продаваше билети успяхме да се разберем само до коя спирка искаме да стигнем и колко билета да ни продаде. Обясни ни къде спира автобуса , махайки с ръка към отсрещната страна на булеварда. Отидохме там и зачакахме нашия автобус. На билетите имаше час и автобусът очевидно закъсняваше. По едно време жената от будката за билети тича към нас запъхтяна, зарязала опашка от туристи, само за да ни каже, че нашия автобус не спира на това място, а някъде 50м отзад и ни чака. По телефона се разбра с шофьора, че пътниците му т.е. Ние сме на друга спирка и вместо ние да ходим, той ще спре да ни качи. Пак се изумих колко са услужливи китайците.

 

Панди, панди и още панди:

IMG_9933.jpg.b518450aba0554c7b45546dafc297ab9.jpg

 

IMG_9934.jpg.ff03b835469fa3576dad362c6afbabb0.jpg

 

IMG_9711.jpg.c2fd6c0158d219731f553d087060690d.jpg

IMG_9730.jpg.d937e33eb1f9501d93ed8897aa52818c.jpg

IMG_9775.jpg.5b034a965e44d25838c3a4b7b9972845.jpgIMG_9776.jpg.5878e8e1695c3c43c3e37c2e74e68009.jpgIMG_9782.MOV.jpg.4830f72ecefed79222f247e5c1e7a074.jpgIMG_9785.jpg.0ea0c2933375edb21bba6d8f8569e201.jpgIMG_9906.jpg.ca14f63629069c4d94bf5ecfc08536a4.jpgIMG_9879.jpg.589d5fb19775cf05a09dde821ad41a56.jpgIMG_9859.jpg.3c6110387e4ca9b39785e4b0dc28f07f.jpgIMG_9866.jpg.eef21fca4e3787bbd9db374440099a4f.jpgIMG_9848.jpg.0972e65c927da481755da85de6eab87c.jpgIMG_9854.jpg.23b48571ebec1403502a598c3afc3c67.jpgIMG_9846.jpg.0e229ad749dce41b8f5431c8caab575c.jpgIMG_9814.jpg.102945aa3dc2a4967f1e2768c31f0066.jpgIMG_9805.JPG.6f40a4646a2009d2e4c6496a4848ba90.JPGIMG_9739.jpg.5baf1a2e029e88b8e4a47d124354b516.jpg

IMG_9947.jpg.20d1d0d89f68871b69ff07458af6a571.jpg

 

И специалната пощенска станция в резервата. Изпратихме картички, които още не са пристигнали, а може и да не 🙂

IMG_9932.jpg.9b779825a14842f6868e78917e489ba9.jpg

 

Последва много приятна разходка с шопинг и тестване на някои храни из старата част на Чънду.

IMG_9953.jpg.c33037dc3badfab9e97518033dbd9643.jpg

IMG_9955.jpg.3dff50689fcf857a1c542f412cdab406.jpg

IMG_9968.jpg.5856e8d3c627b8947f98ca2d6d24a50a.jpgIMG_9970.jpg.a0888d1290490db36f75a863d548f48c.jpgIMG_9971.jpg.1fd759caf7291e8f396ab562e50c1a5b.jpgIMG_9963.jpg.8cbea9ed507990c869f2c0294a1e7a9d.jpg

IMG_0009.jpg.c0e1648b4eeb9747cf3b3e3833f6838f.jpgIMG_0156.jpg.b97f216da9bc329f34b9b0cb66214e70.jpgIMG_0139.jpg.6116743e40c2ffb32512409dd1e6c174.jpgIMG_0145.jpg.80712cec9e5690af67604e6672c5ad64.jpgIMG_0133.jpg.adc2947f0402aaa17d9d72efdb8a5fb6.jpgIMG_0136.jpg.e8110f25161b77f79695e48c6d894f6d.jpgIMG_0117.jpg.bbd56e09ce4f5d7da542da95b1779d20.jpgIMG_0102.jpg.45b211d04531c4547f7b4544baecc3eb.jpgIMG_0097.jpg.b856d61b6a03d0a603d21520db3bb393.jpgIMG_0029.jpg.cc408f8275d3e291d6217a1dfa306d89.jpgIMG_0025.jpg.29ffa4763b23d5c7153246f2e88402e3.jpgIMG_9992.jpg.0fa1c8f38f9598959b44153fa28c425d.jpg

IMG_0202.jpg.565d45f1f220d4055264a8fea1369ee6.jpgIMG_0198.jpg.35cd02ff9998666ebfc74b5cbcd26b7b.jpgIMG_0191.jpg.3ff2f1a3b51deed681a1f9d999804ef6.jpgIMG_0195.jpg.1774b792b6c0ea416f651925a66c69da.jpgIMG_0178.jpg.d6eeaaddf225efccb54a9a3f6b4a60c0.jpg

IMG_9982.jpg.1c3c2bdcb2b6241abbb0f5a6fe8a75b9.jpgю

IMG_9996.jpg.76b675858d6e61cd0933b8ebac9ab547.jpg

IMG_0054.jpg.721267a138ea4d56e21bbe12fc28800f.jpgIMG_0064.jpg.8ed9bd54284f4a6a6b6127ddeabb8ad1.jpgIMG_0131.jpg.a80935d786743d19834b06bb49c0128e.jpgIMG_0112.jpg.1db39aebf33c16f7031d47bbc92ae262.jpgIMG_0241.jpg.c145888f582c2d570f069d05627fb185.jpgIMG_0239.jpg.5af44b4e395943ab734a805f4cf8930d.jpgIMG_0233.jpg.e91c78f66dbbcef9585b5afcd2618479.jpgIMG_0224.jpg.d516e0705ccaa33c2d40ade611f29b5d.jpgIMG_0049.jpg.40e1d45e27f9add3722861fe996bfee4.jpg

 

Малко нощни снимки:

IMG_0211.jpg.7ba48fa0bd70d92dc9b381cce4d31bde.jpgIMG_0207.jpg.7707570052aad890036318ecae8a4483.jpg

 

IMG_0222.jpg.9a2e29ae30650e8a1620de0c80af75c0.jpgIMG_0230.jpg.5529eebed05e156774e753fb0317b1f9.jpgIMG_0217.jpg.39788270bf514ec090d769b5e290fa5e.jpg

 

Доста беше странна услугата чистене на уши с игли на улицата. На доста места го видяхме това.

 

IMG_0016.jpg.54bf8cdd810b23455d08b340a0353909.jpg

IMG_0121.jpg.95315ebd787a1fada5cf75a54f986210.jpg

 

 

В Чънду и не само са много популярни хот-пот ресторантите. Има специални автобуси, които обикалят около тях. Повечето се намират в центъра и са на туристически цени. Попитахме в хостела дали има някой по-близо, че беше станало късно и на децата им се спеше.

Съвсем на ъгъла на съседната улица имаше такъв ресторант, в който ходят само местни и е на по-прилични цени. Идеално. Отидохме веднага.

Беше цяло приключение от паленето на газовата бутилка под масата, през поръчката по картинки и яденето на ужасно ужасно люто и горещо.

Общо взето носят поръчаните продукти готови , ние си ги хвърляме в къкрещия бульон и след 2 мин , когато са готви, започваме да ги гоним с клечките 🙂

Тревите са кълнове част поръчката, донесоха ги заедно с пръстта. Чудихме се как ще ги скъсаме, но дойде готвачката с една голяма ножица да ни ги подстриже 🙂

Толкова неща поръчахме, не съм снимала всичко, но когато преядохме , установихме , че на долното ниво на помощната масичка е останала една чиния с бамбук 🙂

 

IMG_0256.jpg.862556b310ecc9d56ef18e0559c332df.jpg

 

IMG_0261.jpg.0071f5a7086bc4123b83605fb386e9b8.jpg

 

IMG_0264.jpg.26d20bef3df5b4a5c5c257c9de222af8.jpgIMG_0267.jpg.4b0a73ae75f5d41483269c37923af5b7.jpgIMG_0257.jpg.18f46ca97794e0678e90dfa5797659ea.jpg

 

 

 

Следва..........

 

IMG_9017.jpg

Редактирано от silvia_b
снимка не на място
  • Харесвам 7
  • Браво 2
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Ден 6

Следва най-големия ни екшън.

Имаме предварително купени билети за влака Чънду-Гулин. Резервацията ми направи китайка, с която работя, през нейния акаунт в китайския сайт за билети 12306.cn . Попълват се данните от паспорта за всеки пътник и ми беше казала, че за да си получа билетите от гишето на гарата , е достатъчно само да дам паспортите. Също ме предупреди , както и всички тук, да отидем по-рано. Абсолютно подценихме ситуацията и не че сутринта се успахме, но с децата просто никога не можем да излезем достатъчно навреме. Влакът тръгва в 9:18 , имаме около 30мин до гарата  с такси. Съответно трябва да тръгнем в 7:45 , за да стигнем час по-рано. Ние разбира се в 8:00 сме още в хотела . Казваме си няма страшно, има не малко време. Таксито ни оставя на гарата около 8:50. Има доста врати, доста хора, нареждаме се, сканиране на багаж , после обаче, за да минем напред, трябва да сканираме лична карта, ние естествено нямаме. За чужденци има отделен паспортен контрол. Там трябва да покажем билети, ние нямаме, мислим си , че някъде вътре ще е гишето за билети. Връщат ни, с куфарите през опашката в насрещното 🙂 Разбираме , че от другата страна на гарата е централния вход и там можем да получим билетите си. Това ни струваше още 10мин. Бързам напред, почти тичам. Стигам до гишето, останалите се опитват да ме настигнат. Чичкото иска номер на резервация, аз нямам, нали данните на паспортите са в системата ?!Правя опашка, един ме предрежда. Китайците винаги, когато могат се предреждат, просто няма начин да оцелееш там, ако не се буташ и предреждаш. Иначе са услужливи 🙂

Опитвам се да се свържа с китайската ми приятелка, звъня й по телефона, защото не ми отговори веднага на съобщението. Докато чакам да ми прати номера на резервацията, чичкото още работеше по моя случай. Пита ме дали за днес ни е влака и след малко подаде билетите и каза побързайте. Вече е 9:05,отиваме пак на паспортен контрол , служителката и тя като видя часът на билетите взе да ни маха да продължаваме и да побързаме. Но това не е всичко, трябва и скенер с багажа да минем, след това да си намерим коловоза на някое табло и разбира се той се оказва последния в дъното на големия дълъг коридор от изходи за коловози. Тичахме през стълби и ескалатори с куфарите и вече виждах в главата си как изпускаме влака. Получих съобщение от китайската ми приятелка “Please don’t miss the train” 🙂 Много се беше панирала и тя. Успяхме да влезем точно 2мин преди да тръгне. Определено подценихме размерите на гарата, опашките не бяха такъв проблем. Реално , ако таксито ни беше оставило на правилния вход, нямаше да е толкова критично.

Близо 7 часа пътуване минаха неусетно. Влакът се движеше с 240км/ч, седалките бяха удобни, продаваха храна, имаше автомат за гореща вода да си приготвиш полуфабрикатни нудълси, имаше време да зяпаме през прозореца, да ядем, да четем, да подремнем…..

 

Спокойно може да пием кафе. Доста екзотична напитка - 7-8лв, ако имате късмет да намерите къде се продава.

 

IMG_0275.jpg.dae8b5ef706b99c05b2ca1aa43a2418a.jpg

 

 

На гарата в Гуилин като излезнахме навън, беше някак пусто. Огледахме се за таксита, хотелът ни беше в центъра на 10км от гарата, сметка по брояч 50 юана.

Искахме да хвърлим куфарите и веднага да стигнем до един от хълмовете в града, откъде има хубава гледка. 20мин ходене и 30мин разправия на английско-китайски как така е затворено и няма да ни продадат билети да се качим?! Предложиха ни билети за някакво светлинно шоу по реката. Накрая се съгласихме. Беше тъпо, разходихме се след това малко и се прибрахме.

Понеже на другия ден искаме да стигнем до Яншу с корабче по реката Ли, затова и се наложи да нощуваме в Гуилин. Корабчето е еднопосочно, а около Яншу е по-интересно и смятах да останем два дни там. По-късно разбрах, че съм направила тъпа грешка в програмата. По-удачно щеше да е следващия ден да посетим оризовите тераси, а след това да тръгнем по реката. Вместо това аз от недоглеждане мислех, че оризовите тераси са по-близо до Яншу , а не до Гуилин . Два дни по-късно щяхме да пътуваме 8 часа отиване и връщане до тях, минавайки отново през Гуилин.

 

Гарата в Гуилин:

IMG_0292.jpg.39a787dcaed1c5bb2bfdd58918459151.jpg

 

Хотелът:

IMG_0295.jpg.93d8550e86b8a8f9230f74690504052d.jpg

 

IMG_0294.jpg.cd76ab95ee4dfcfcf3b8181e2cea0507.jpg

IMG_0296.jpg.ddb47cbcdcc126bd0b0a0a694cccd8ab.jpg

 

Гледка от стаята:

IMG_0300.jpg.c83630fbf424ad28193c5c5c291e8117.jpg

 

част от Гуилин:

IMG_0311.jpg.da522fa1b76e7aa70b507ef8bf279789.jpgIMG_0322.jpg.f6674274d0788780fee2257a2cf84862.jpgIMG_0303.jpg.073a61d5e38b03a589d0128eefeba997.jpg

 

IMG_0349.jpg.89a5bf2f3272750836a4397e80820e68.jpgIMG_0353.jpg.5326fda41c1e8ebb84dec13d94dfc67b.jpgIMG_0351.jpg.3b491c3a4738811d8778b917b4e14d71.jpg

 

 

Градски тоалетни:

IMG_0308.jpg.153f1bd7175ae75a5b464468e821c156.jpg

 

 

От светлинното шоу:

IMG_0337.jpg.699ecbb71497ae0bb6458fd1f91f0724.jpg

IMG_0338.jpg.23ba967e0d83ce23bfd8c245ae1e9270.jpg

 

 

 

Хостелът ни предлагаше круиза по реката за около 420 юана, което ми се стори доста повече от това, което бях чела , че струва. Проверихме в още няколко аганеции из града и пак беше толкова или по-скъпо. Имаше отстъпка за деца около 100 юана . Всичко общо ~1300 yuan или ~350лв . За 70мин с автобус би ни струвало 4 пъти по-евтино. Ако някой иска да разгледа бюджетно красотите покрай реката, има варианти.

Цената включваше сутринта взимане от хотела , пътуване с корабчето и обяд на борда. Гледките по реката си струваха всяка стотинка. Природата в района е толкова красива, че е изобразена на банкнотата от 20 юана.

 

ДЕН 7

 

IMG_0375.jpg.568d3fa36b4df1bf78f9f7b29cabb010.jpg

IMG_0376.jpg.e6cb1ece332d4d18905fa89a8ab238af.jpgIMG_0382.jpg.9341c2cd091cebd796372a8e2d348f62.jpg

 

 

По реката:

IMG_0384.jpg.14464dc5c1983c8868529fce7805fdb7.jpg

 

IMG_0416.jpg.cd6920265117f5ce3475b0229084b58e.jpg

 

IMG_0468.jpg.22fe9312d4e3d473773f8d24cbe2ff4e.jpgIMG_0466.jpg.06117aed4b4fe7ca711f1b65d09a126d.jpg

IMG_0472.jpg.3344abedff5ed344c27d68f3b6402fe5.jpg

IMG_0489.jpg.e154750a2aa9e39edcbc94256edeb54b.jpgIMG_0496.jpg.46b6e80bae9e2950ccbe8efd522c0091.jpgIMG_0559.jpg.0611b3b07e1150eb28499ddfceb084d4.jpgIMG_0476.jpg.afed5e8e9daf8366fd6ab2930c393049.jpg

 

20190329_115454_HDR-1.jpg.f22ac48ef48b20833c1d7b23c07ed148.jpg

 

Пристанището на Янгшу беше от най-гадното място в цял Китай, което видяхме. Предупредиха ни , че след слизане се минава през сергии с много нахални търговци. Всъщност бяхме виждали много по-нахални, тези си бяха направо скромни. Но преди търговската част имаше участък с просяци и измислени шофьори , които предлагат транспорт. Тръгнахме да се пазарим с един, но съвсем ни беше взел за канарчета и решихме да похадим малко пеша и като излезем на улицата да си хванем нормално такси.

Хотелът беше с рейтинг над 9, достатъчно ревюта, 1км от центъра, гледка към реката, въобще не разбрах какво съм пропуснала, когато таксито ни закара извън града в едно поле и каза , че това е хотела. Всъщност той и таксиджията не го знаеше и се наложи да се обади на собственика на номерa от резервацията ми. Оня въобще не знаеше английски и пак се започнаха едни бавни разговори с приложение-преводач. Видя ни, че нещо не ни се понрави и попита дали ще останем. Първо казахме да, но като проверих набързо какви свободни места има , харесахме хостел на 20м от площада и живота в града и освен това по-евтин. Късмет, че макар че нямахме вече право на безплатна отмяна , кредитната карта , използвана за резервацията, беше вече изтекла. Накарахме собственика на хотела , в който няма да останем , да ни викне такси и да си ходим.

Стигнахме новото място, момичето на рецепция беше с много добър английски и ни отговори на много въпроси за сметка на колежките й в следващите дни. Хвърлихме куфарите, викнахме такси и бързо към автогарата. Гоним автобус за СинПин , откъдето да видим завоя на реката Ли. Видях една снимка на Теди от това място и си казах , че някой ден ще отида там. Разбира се моите снимки нямат нищо общо с нейните , но толкова си мога 🙂 Та автобуси има през 20мин, пътува се около час . Вече беше около 15:30ч, хванахме автобус в 16:00 и знаехме, че трябва да се изкачим и слезем за час и половина, защото последния автобус на обратно беше в 18:30 . Даже не знаехме колко е далеч хълма от автогарата. Момичето от хостела в Яншу ни даде листче с името на хълма на йероглифи. След като слезнахме от автобуса рани тук-тук започнаха да ни предлагат превоз. Показах листчето ,спазарихме 10 юана и ни метна за 5мин. Тръгнахме, стъпала, катерене, пътечки, още стъпала, стълба, стъпала и вече сме горе за 40мин катерене.. Имахме достатъчно време да се възхитим на гледката , преди да тръгнем надолу. Имаше и други туристи китайци, стана им много интересно знамето , снимаха ни с техните телефони, разпитваха ни доста какви сме, що сме, какъв е тоя клуб 🙂 Автогарата беше на 15мин пеша, имахме време и по пътя минахме през старите улици на Син Пин, наистина много старинно и автентично място - рибарско селище на повече от 500г с къщи от династията Минг от 14ти век. Ако се пропусне круиза по реката, от тук може да се хване такси или автобус за 20мин до мястото с гледката от банкнотата на 20те юана.

 

Хостелът в центъра:

IMG_0601.jpg.7bb3b4791868ef5df501602fe00bb217.jpg

 

IMG_0605.jpg.62cfcfac9c689a3d288409af2552e4a1.jpg

 

IMG_0985.jpg.7f2e27d7314421b30bd876bef4f7abc7.jpg

 

Пътеката по хълма:

 

IMG_0621.jpg.1eaa2ff0871e7ad5e8986a1dc1948d7a.jpg

 

IMG_0626.jpg.efc61cf575eab020091a1b35779958c4.jpg

 

IMG_0678.jpg.e72887fad22a935504d18d3756e4802a.jpg

 

Гледката:

 

IMG_0620.jpg.14330dcc844ba43bb85022dbe5c4e195.jpg

 

IMG_0632.jpg.e59517fa9cacbf1476d559c47818cf86.jpg

IMG_0629.jpg.84bccc3edeb6100efdc3708a1c21779b.jpg

IMG_0628.jpg.6c1865f9e3f5d9a9067999c0126b5aa1.jpgIMG_0637.jpg.384d1b6b63117282a781ef92809c7148.jpg

IMG_0645.jpg.e34714987bde325495ecc4a719f498b3.jpg

 

 

Из старите улички на Син Пин:

 

IMG_0702.jpg.17335847321dcbb6dfd131edf32e3df8.jpg

 

IMG_0703.jpg.4591971a1372a94d0b6fae0753bbc48e.jpg

IMG_0710.jpg.43f3f6c1853dcf25383ca132b7f00df0.jpg

IMG_0714.jpg.b1097fbad0126a1f5f544cb35570bf6b.jpgIMG_0712.jpg.eebd33eabecdf8db97bbc948501d87ee.jpg

 

IMG_0723.jpg.266261b8befbfbf2126c35b9a6955fa2.jpg

 

IMG_0725.jpg.ba55a20c6bdaa58c3b3824152450063b.jpg

 

IMG_0730.jpg.8c18927b83ad64ac972d02285ecda10e.jpg

 

Могат да се правят и видят още много неща около това градче, ако човек разполага с време. Но ние не. Връщаме се в Яншу, преобличаме се, пресичаме улицата и сме в центъра, където вече животът така кипи, има толкова много народ, сергии, миризми на вкусни улични манджи, музика от всяко магазинче буквално дъни . Въобще всичко ми изглеждаше като някакъв празник и голямо събитие, но просто беше петък и китайците са започнали своите уикенд пътувания 🙂 На следващия ден моята китайска приятелка ме попита как беше в града, харесало ли ни е и аз й споделих, че е имало ужасно много хора, като никъде другаде до сега. А тя просто ми отговори “oooh chinese people a lot and everywhere” 🙂

 

IMG_0745.jpg.5889b70d1539707bdafc0e3f7ce9f1c3.jpg

IMG_0752.jpg.7ca796d8e3ef7913caa891e81564f54c.jpgIMG_0747.jpg.92392fc52b7298aece0b55b48bd1ee43.jpg

IMG_0757.jpg.d67aa58448c042cc2faa5b5a83f02329.jpg

IMG_0776.jpg.adcb98513be446fc4fdb6cc097474d03.jpgIMG_0765.jpg.c882dfff2e9e88ced2eeba64f52f4c59.jpg

IMG_0772.jpg.7349208158eb5a884f10da280d45ef35.jpgIMG_0774.jpg.d28dbbfe862067008816d6c04c1b1d1c.jpgIMG_0775.jpg.216529e1ad3c0623246fb91a1622ecfd.jpgIMG_0768.jpg.0cd1f6019f765af87827b4150b03b853.jpgIMG_0776.jpg

 

IMG_1008.jpg.89302cfd6c05aafce0fa2e106668a457.jpg

 

IMG_0989.jpg.02d0cfe2bf61095a4d200b9804d7cb6d.jpg

 

Полицейски участък на главната улица:

 

IMG_1002.jpg.7be82f3080a756638414a948dc579edd.jpg

 

Още студиа за чистене на уши:

 

IMG_1005.jpg.27a9b273d84dd3682e01e08979fd5e5c.jpgIMG_1001.jpg.12cbae681fcbf512dc051f02f98524c0.jpg

 

 

Имахме и друга задача за вечерта - да измислим как да стигнем до оризовите тераси. Късно разбрах как съм се заблудила, че са близо до Яншу, а те са на север от Гуилин.

 

g_map.jpg.4123907977f17348ee0727a3831fb3cc.jpg

 

 

Всички местни агенции предлагаха ходене до оризовите тераси или с нощувка или дневен трип с престой на място 2 часа. В същото време пътят в едната посока е над 3,30ч. На всичкото отгоре цената беше около 200 юана. Агенцията, с която работеше хостела пък ни предлагаше техен вариант с тръгване рано сутрин и връщане вечерта към 7 с бусче. Да, ама за утрешния ден нямало да пътуват. Решихме да пробваме стара изпитана рецепта в Азия - кола с шофьор. Разбира се трябваше да изчакаме агентката да преслуша няколко познати и да ни върне обаждане. Офертата беше 700 юана за кола и 600 за миниван. Не знам защо избрахме колата, във вана щеше да ни е по-удобно, но това са подробности. Разписанието беше по наш избор. Поискахме шофьорът да ни чака в 7,30 пред хостела , пристигаме до терасите около 11ч и 15:30 наобратно. Имахме леко недоразумение, защото оризови тераси има на две места. Едните са по-близо до туристическия център до селището PIngan, по-комерсиални и се обикалят за 2 часа. Другите са 30мин по-нагоре до селището Dazhai , време за разглеждане 4-5 часа. Шофьорчето беше помислил , че сме до долното село и се възползва да поиска 50 юана допълнително , за да ни закара до горе. Все едно, пак ни устройваше цената.

 

ДЕН 8

 

Шофьорът беше точен сутринта. Постарахме се ние да излезем първи да го чакаме, защото не може да се паркира на улицата. Децата поспаха по пътя. Стигнахме долната станция на лифта, там имаше голям паркинг. Разбрахме се да се чакаме в 15:30. Купихме си еднопосочни билети за лифта само за нагоре, връщането нямаше да ни отнеме повече от 2 часа, а и ще разгледаме повече пеша. Това е най-добрия вариант. Имаше ентусиасти , които се качваха пеша, но в горещ ден не си го представям точно.

 

IMG_0826.jpg.c753b01fc195b0850f099bf177bfcb5b.jpg

 

IMG_0842.jpg.2f177f284d1a8fd481810c921bab88f7.jpg

 

IMG_0851.jpg.61ea1b15c7f0a9a365b6ff7ebb9392f3.jpg

 

IMG_0860.jpg.51e6087ac1c43f653cc92f61e113cb7c.jpg

 

IMG_0863.jpg.70d440129d636725fd5a6266c1bf0f6a.jpg

 

IMG_0874.jpg.0c2a5b4bd95ff966d04260a2e3b8e27e.jpg

 

IMG_0892.jpg.a2e1484b55a47349cece4505012f5572.jpg

 

IMG_0894.jpg.78ff32423d9d746df2912f04eed9f695.jpg

IMG_0932.jpg.e6279c9bc38380c6c4ab83bafa62db1c.jpg

IMG_0928.jpg.26b23a5d813e26ff0cb405ec330aec3e.jpg

 

IMG_0971.jpg.c745b7f74008f664852884bd3c8a3c7f.jpg

 

 

Иии докато с почивахме и се радвахме на гледката, семейство китайци помолиха да снимат тяхното дете с нашите деца:

 

IMG_0940.jpg.afa4ff1f945b50cab3c549476449e19b.jpg

 

Суши се бамбук:

 

IMG_0956.jpg.c7ba014cb725e9e78486944f66a1a5cd.jpg

 

 

Магистрални такси:

 

IMG_0976.jpg.6f521112541f8551c9c44854ee9a571c.jpg

 

 

 

 

Редактирано от silvia_b
разместване на снимки
  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 4 часа, silvia_b каза:

Хотелът беше с рейтинг над 9, достатъчно ревюта, 1км от центъра, гледка към реката, въобще не разбрах какво съм пропуснала, когато таксито ни закара извън града в едно поле и каза , че това е хотела. Всъщност той и таксиджията не го знаеше и се наложи да се обади на собственика на номерa от резервацията ми. Оня въобще не знаеше английски и пак се започнаха едни бавни разговори с приложение-преводач. Видя ни, че нещо не ни се понрави и попита дали ще останем. Първо казахме да, но като проверих набързо какви свободни места има , харесахме хостел на 20м от площада и живота в града и освен това по-евтин. Късмет, че макар че нямахме вече право на безплатна отмяна , кредитната карта , използвана за резервацията, беше вече изтекла. Накарахме собственика на хотела , в който няма да останем , да ни викне такси и да си ходим. 

Класически таксиметърджийски трик. Водят те на място, което няма нищо общо с вашата резервация, ако върже хотелът ще даде кешбек на таксито 🙂

 

преди 4 часа, silvia_b каза:

Иии докато с почивахме и се радвахме на гледката, семейство китайци помолиха да снимат тяхното дете с нашите деца:

 

И с моята племенница беше така. Европейските мутри, особено на децата явно са им любопитни и обичат да се снимат с тях. Бонус точки и ако детето е русо 🙂 В зоопарка в Пекин една майка буквално дойде и тупна нищо неподозиращото си малко дете да се снима с нея. Попитах една китайка после на какво се дължи, тя не ми навлезе в подробности да е някаква културна особеност, само каза, че било защото your niece is so unbelievably cute, леко уклончив отговор 🙂

Връзка към мнение

Определено се усъмних в таксиджията, защото му бях пуснала навигация и му направих забележка, че не зави, където трябваше. После няколко пъти показвах резервацията на управителя дали това е мястото. Като се разбрахме , че няма да останем , ми каза да си канселирам резервацията в букинг. Да бе да, казах му той да ми я откаже. В последствие ми се появи "No show" , което може да е било от истинския хотел.

 

За снимките това бе само началото. По-натам по всички забележителности буквално на всеки ъгъл по някоя китайка искаше да се снима с нас, най-вече с децата и най-вече с дъщеря ми. Малкия от време на време чак страдаше, че не е толкова популярен за фотомодел 🙂 Имаше ситуации, когато забелязвахме, че ни снимат тайно, явно им е било неудобно да попитат. А в друг момент една жена поиска снимка с дъщеря ми, после с мен, после хайде заедно, пък после и приятелките й искаха и съответно снимането трябваше да става с на всяка телефона по отделно. Пълен цирк, едната ако е с шал и шапка , после предава атрибутите на другата 🙂

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.