Прескочи до съдържание

Тайван + стоп в Шанхай


Препоръчани мнения

Здравейте,

 

В края на февруари ми предстои пътуване до Тайпе, Тайван, където имаме 5 нощувки с 5 пълни дни. На връщане имаме 7:45ч престой на летище Пудонг - Шанхай.

 

Питането ми тук е в две посоки:

1. Освен Тайпе, кои са другите места в Тайван, които си струват и как е удачно да се стигне до тях? Склонен съм да хвана дори вътрешен полет до южната част. Скоростният влак Taipei - Kaoshiung има ли добра алтернатива на по-ниска цена? Въобще всяка помощ за Тайван ще ми бъде добре дошла, тъй като за Тайпе гледам, че ден-два са предостатъчни.

 

2. Относно прекачването ми в Шанхай - Тези 7:45ч престой дали ще стигнат (17:30 до 01:15 мисля беше) да мина проверките, да хвана MAGLEV и да се върна после? Съответно кои места бихте ми препоръчали за краткия престой, който имам там?

 

Пътувам с Air China и при тях ако има нещо особено също ще се радвам да го науча.

 

Благодаря!

Връзка към мнение
На 11.01.2019 г. в 17:14, stoyan.gotsev каза:

2. Относно прекачването ми в Шанхай - Тези 7:45ч престой дали ще стигнат (17:30 до 01:15 мисля беше) да мина проверките, да хвана MAGLEV и да се върна после? Съответно кои места бихте ми препоръчали за краткия престой, който имам там?

Общо взето за това ще стигнат 🙂 Maglev + метро до Бунд, кратка разходка по него и обратно. По това време вече ще е вечер, ще видиш малко от светлинките на ситито отвъд реката и така. По тъмно не знам какво друго можеш да направиш, моите впечатления бяха че такъв огромен мегаполис като Шанхай сравнително рано умира вечер. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На 30-тина минути пеша от Бунд е Yu Garden, която на мен ми беше едно от любимите места в Шанхай. Пълно е с всякакви магазини, ресторанти и със сгради копие от времето на династията Мин.  Оттам има метро станция, която с една смяна е дирекция към летището.

 

Ако имаш време може да се разходиш и по Нанжин (Nanjing E Road) - главната търговска улица на града.

Връзка към мнение
преди 14 часа, ifcho90 каза:

Ако имаш време може да се разходиш и по Нанжин (Nanjing E Road) - главната търговска улица на града.

Точно от там ми бяха вечерните впечатления, че беше доста умряло. А аз почти си мислех, че ще е като Таймс Скуер, Пикадили и т.н. 🙂

Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...
Дани Магелани
На 11.01.2019 г. в 17:14, stoyan.gotsev каза:

Здравейте,

 

В края на февруари ми предстои пътуване до Тайпе, Тайван, където имаме 5 нощувки с 5 пълни дни. На връщане имаме 7:45ч престой на летище Пудонг - Шанхай.

 

Питането ми тук е в две посоки:

1. Освен Тайпе, кои са другите места в Тайван, които си струват и как е удачно да се стигне до тях? Склонен съм да хвана дори вътрешен полет до южната част. Скоростният влак Taipei - Kaoshiung има ли добра алтернатива на по-ниска цена? Въобще всяка помощ за Тайван ще ми бъде добре дошла, тъй като за Тайпе гледам, че ден-два са предостатъчни.

 

2. Относно прекачването ми в Шанхай - Тези 7:45ч престой дали ще стигнат (17:30 до 01:15 мисля беше) да мина проверките, да хвана MAGLEV и да се върна после? Съответно кои места бихте ми препоръчали за краткия престой, който имам там?

 

Пътувам с Air China и при тях ако има нещо особено също ще се радвам да го науча.

 

Благодаря!

Предполагам, че вече е преминало посещението на Тайпе. 

Планирам го около Нова година за разглеждане, а може би и пазар. 

1. Колко дни минимум да предвидя. Нямам желание да повтатям грешка, т.е. да пътувам с втори човек. Някакви рискове за сама жена? Била съм сама в Хонг Конг и Макао без проблеми. 

2. Транспорт от и до летище и в града - съвет за карта дневна, тридневна.

3. Добро място за отсядане като район, хотел, задължително до метростанция?

4. Какво си заслужава да си купя - дребна техника напр. лаптоп, телефон, фотоапарат?

5. Има ли магазини без такси, като в Япония? Каква е схемата за покупка и изнасяне?

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
On 1/17/2019 at 4:48 PM, Георги said:

Точно от там ми бяха вечерните впечатления, че беше доста умряло. А аз почти си мислех, че ще е като Таймс Скуер, Пикадили и т.н. ?

Това според мен е свързано с малката консумация на алкохол в Китай. Никой не излиза да изпие по по едно питие в центъра...

 

Безвизовият режим за Китай при транзитно пътуване отнася ли се и при пътувания към Тайван? Официално за китайците Тайван е част от Китай и ми е странно ако го смятат за трета страна...

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 23 минути , Дани Магелани каза:

Предполагам, че вече е преминало посещението на Тайпе. 

Планирам го около Нова година за разглеждане, а може би и пазар. 

1. Колко дни минимум да предвидя. Нямам желание да повтатям грешка, т.е. да пътувам с втори човек. Някакви рискове за сама жена? Била съм сама в Хонг Конг и Макао без проблеми. 

2. Транспорт от и до летище и в града - съвет за карта дневна, тридневна.

3. Добро място за отсядане като район, хотел, задължително до метростанция?

4. Какво си заслужава да си купя - дребна техника напр. лаптоп, телефон, фотоапарат?

5. Има ли магазини без такси, като в Япония? Каква е схемата за покупка и изнасяне?

И от тук ли да търся валута или да сменям долари там. Къде е добре? Рискове?

Връзка към мнение

За до 90дни виза не е необходима за българи. https://guidetotaipei.com/article/do-i-need-a-visa-to-visit-taiwan

1. Дните зависят от интересите. За Тайпе мин 2 дни. Освен основните забележителности, по препоръка на Домосед, ходихме до нефритения пазар. Провери събота или неделя кога работи. Планувах Yehliu Geopark, който е близо до Тайпе, но поради непредвидени обстоятелства /силен климатик в самолета и активиране на застраховка/, отпадна.  Не съм била в Китай, но тайванците са доста по-възпитани от другите китайци, които срещам по света. Не мисля, че ще има проблем за сама жена. Вечер улиците са пълни с хора, младежите се събират по парковете, градинки, площади.

Виж възможностите за пътуване на юг из острова.

2. От летището се пътува с автобус до центъра на Тайпе около час и половина по спомен. Не помня дали сме взимали карта. На първо четене и файла си не намирам в компютъра.

3. Мога да потърся нашия хотел, много добър, но на около 2 км. от центъра и ползвахме метро.

4. За покупки не мога да помогна, не сме купували техника. Имам спомен, че е скъпо.

Заведенията / ресторантите/ са странни. Трудно се намират, ползвахме интернет за да търсим храна. Обикновено навътре в сградите, табела или липсва, или е много малка. Работят до рано. Първата вечер се наложи да ядем някакви сандвичи, купени в мола.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 6 минути , lesy каза:

За до 90дни виза не е необходима за българи. https://guidetotaipei.com/article/do-i-need-a-visa-to-visit-taiwan

1. Дните зависят от интересите. За Тайпе мин 2 дни. Освен основните забележителности, по препоръка на Домосед, ходихме до нефритения пазар. Провери събота или неделя кога работи. Планувах Yehliu Geopark, който е близо до Тайпе, но поради непредвидени обстоятелства /силен климатик в самолета и активиране на застраховка/, отпадна.  Не съм била в Китай, но тайванците са доста по-възпитани от другите китайци, които срещам по света. Не мисля, че ще има проблем за сама жена. Вечер улиците са пълни с хора, младежите се събират по парковете, градинки, площади.

Виж възможностите за пътуване на юг из острова.

2. От летището се пътува с автобус до центъра на Тайпе около час и половина по спомен. Не помня дали сме взимали карта. На първо четене и файла си не намирам в компютъра.

3. Мога да потърся нашия хотел, много добър, но на около 2 км. от центъра и ползвахме метро.

4. За покупки не мога да помогна, не сме купували техника. Имам спомен, че е скъпо.

Заведенията / ресторантите/ са странни. Трудно се намират, ползвахме интернет за да търсим храна. Обикновено навътре в сградите, табела или липсва, или е много малка. Работят до рано. Първата вечер се наложи да ядем някакви сандвичи, купени в мола.

 

 

 

Много благодаря! Всеки съвет ми е добре дошъл! 

Има ли в супермаркетите топла храна? Не държа да издирвам ресторанти.

Ще бъда благодарна за линк към хотела! За метрото билетчета ли ползвахте, транспортна карта или нещо от рода на Суйка?

Връзка към мнение

Там отново са 7Eleven. Има нощни пазари за улична храна.

Forward Hotel Taipei - SongJiang. Обаче закуската беше ужасна. Пържено яйце със захар, прегоряло. Някакъв специалитет.

Намерих файл, който приятелката ми е подготвяла.

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Дани Магелани каза:

Предполагам, че вече е преминало посещението на Тайпе. 

Планирам го около Нова година за разглеждане, а може би и пазар. 

1. Колко дни минимум да предвидя. Нямам желание да повтатям грешка, т.е. да пътувам с втори човек. Някакви рискове за сама жена? Била съм сама в Хонг Конг и Макао без проблеми. 

2. Транспорт от и до летище и в града - съвет за карта дневна, тридневна.

3. Добро място за отсядане като район, хотел, задължително до метростанция?

4. Какво си заслужава да си купя - дребна техника напр. лаптоп, телефон, фотоапарат?

5. Има ли магазини без такси, като в Япония? Каква е схемата за покупка и изнасяне?

Преди 5 години съм сътворила пътепис за Тайван. Това е линкът.

Не знам до колко информацията е актуална.

За пазаруването мога да добавя, че в мола в сградата на кулата Тайпе 101 връщат ДДС. Наложи ми се да си купя куфар и на място там ми върнаха данъка. Само трябва и паспортът ти да е в теб.

Дестинацията е една от най-безопасните в Азия.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 8.07.2019 г. в 8:07, Дани Магелани каза:

Предполагам, че вече е преминало посещението на Тайпе. 

Планирам го около Нова година за разглеждане, а може би и пазар. 

1. Колко дни минимум да предвидя. Нямам желание да повтатям грешка, т.е. да пътувам с втори човек. Някакви рискове за сама жена? Била съм сама в Хонг Конг и Макао без проблеми. 

2. Транспорт от и до летище и в града - съвет за карта дневна, тридневна.

3. Добро място за отсядане като район, хотел, задължително до метростанция?

4. Какво си заслужава да си купя - дребна техника напр. лаптоп, телефон, фотоапарат?

5. Има ли магазини без такси, като в Япония? Каква е схемата за покупка и изнасяне?

 

Тайпе изглеждаше супер безопасно място. По отношение на шопинга нищо не мога да кажа, тъй като не съм пазарувал нищо. Дори не съм и проверявал цените на техниката. На самия град 1-2 дни му стигат. Мястото, което може би повече си струва от Тайпе е Гаосюн (Kaoshiung), но е далеч и не ходихме.

 

По отношение транспорта имаше нещо от сорта на MRT влак, който е с жетон и беше към 5 USD ако не се лъжа. За града аз си купих една карта за 48ч + една за 72ч и това оправи целия ми престой. Излезе евтино, но вече не помня цифри - беше през февруари. Добре е хотела да е до метрото наистина.

 

Има нощни пазари за храна на много места, има и магазини работещи до късно, има вериги за бързо хранене. Храната на повечето места е много гадна. Видяхме супа от свинска кръв, пиле печено заедно с гребена, главата, очите и всичко, имаше много миризливи неща, които бяха отврат. Най-вече ядохме на МакДоналдс и Събуей. Освен това разни японски ресторанти, а от тайванската храна имаше на разни места пържоли с гарнитура за по 5 USD. Повечето неща се готвят обаче с някаква странна подправка, която беше много гадна. Имат на много места едни наденички на вид страхотн, но точно заради подправката се ядяха трудно.

 

Няколко много важни съвета, които ако знаех щях да си спестя доста трудности:

*В Тайван няма чейндж бюра. Валута се обменя задължително на летището на кацане. Другия вариант е в банките, но там ми казаха, че приемат само стотачки USD. Ние като кацнахме беше национален празник и в рамките на 4 неработни дни едвам успяхме да си плащаме разходите.

*Европейски дебитни/кредитни карти не вървят на всякъде, включително в Макдоналдс не ги приемаха. Също така на много места не може въобще да се плаща с карта било то и тайванска.

*Закуските в хотелите са отвратителни поради това, че храната е тайванска и е много далеч от европейското схващане за закуска.

*Почти никъде няма вилици. Яде се с клечки.

 

На 8.07.2019 г. в 8:19, Topfly каза:

Това според мен е свързано с малката консумация на алкохол в Китай. Никой не излиза да изпие по по едно питие в центъра...

 

Безвизовият режим за Китай при транзитно пътуване отнася ли се и при пътувания към Тайван? Официално за китайците Тайван е част от Китай и ми е странно ако го смятат за трета страна...

 

На летищата в Китай се приема, че Хонконг, Макао и Тайван са част от Китай, но не съвсем, тъй че безвизовия транзит си важи. Реално погледнато аз като летях за Тайван, ако се приема, че Тайван е част от Китай нямаше да мога да излетя без китайска виза, тъй че...

На летището в Шанхай трансфера беше много връткав, защото не можеш сам да си го направиш, а един служител те води из летището и отнема доста време, да се има предвид. Дори на кацане човекът държеше табелка за транзитните пътници и ни даде нови бордни карти за втория полет.

P.S. Минавахме през сензори за проверка на телесна температура, през гише за някаква допълнителна проверка, после през една сервизна врата към security check и чак тогава в зона заминаващи. Това на отиване, а на връщане ползвахме безвизово посещение на Шанхай, като чакахме повече от час на паспортен контрол, а след това на дълга митническа опашка. Въпреки наличните бордни карти, службите ни искаха разпечатан самолетен билет, на който да видят от къде, до къде летим (добре че носих).

Сигурно повечето хора знаят, но в Китай неща като Google (вкл. Maps), Facebook, Instagram не съществуват и следователно не работят. Единственото приложение, което захапа беше Viber.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Дани Магелани

 Много благодаря за информацията! Аз почти не ям азиатска храна, дори там където e ядлива. Но това, че няма много за гледане, е на път да ме откаже да дам едни 500 лв. за билет и ще оставя времето само за Япония. Може би друг път, при по-добра цена.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.