Прескочи до съдържание

бързи въпроси Южна Африка - бързи въпроси


Георги

Препоръчани мнения

Георги Матеев
преди 6 минути , домосед каза:

Реалистично е, но зависи какво имаш предвид под "един трип".

Ако имаш предвид "един ден", то даже и със самолет ще е трудно да нагласиш полети и до Мозамбик и до Свазиленд, но може да поровиш.

Ако си с кола, можеш да отметнеш двете държави в рамките на 2 дни с 1 нощувка в Мапуто. Като на връщане минеш през две или (Мозамбик-Свазиленд-ЮА) или три (Мозамбик-ЮА-Свазиленд-ЮА)

Разбира се, колкото повече дни имаш, толкова по-спокойно ще ти се получи

 

Да. Но се плаща допълнителна такса на агенцията. За всяка държава ти се издава отделен документ. За Мозамбик е по-скъпо

 

Има маршрутки (за приключенци) и рейсове (от автогара до автогара, също приключенско) и полети

  

Променливо е. Нямам пресни данни. Някои години даваха на сухопътните граници, други - не. Зависи и в кой точно регион и дали има размирици или нещо политическо. Примерно избори. Една година не даваха на бразилци. Точно и само на бразилци. За аржентинци - не знам. Ти, ако решиш да летиш, само за да отметнеш държавата, не е задължително да е до Мапуто. Можеш - примерно до Инямбан и да ходиш там по хубавите плажове

 

 

Под "един трип" имам предвид обиколка поне 4-5 дни без особено препускане. Но това ще го чоплим когато имам повече яснота.

 

А идея колко приблизително е допълнителната такса на рентал компанията за шофиране на колата в Свазиленд и Мозамбик? Напълно очаквано полетите са златни и засега клоня към кола, която и в други отношения би била по-удобна от самолетите.

Връзка към мнение
преди 8 минути , Георги Матеев каза:

А идея колко приблизително е допълнителната такса на рентал компанията за шофиране на колата в Свазиленд и Мозамбик?

Зависи от рентал компанията и класа кола. Имам някакви спомени за Avis за R600 за Свази и R1600 за Мозамбик за Ford Ecosport. Може и да ме лъже паметта. Точно тая такса при специализираните 4x4 рентал агенции е по-ниска, защото на тях cross-border им е обичайният бизнес

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
  • 4 години по-късно ...

Здравейте!

Планирам ЮАР (Кейптаун, Нос Добра Надежда, Крюгер), водопада Виктория, Чобе Ботсвана. Мисля да го организирам края на май (свършили са изпитите на децата и има почивни дни).

Май месец удачен ли е за това пътуване? 

 

До колкото прочетох - Виктория ще е пълноводен точно след летния пълноводен сезон. Чобе и Крюгер е ОК защото започва сухия сезон. В Кейптаун ще е малко по-студено (около 18-20) и може малко да вали, но ако не се къпем е ОК.

 

Предварително благодаря за отговора! 

Връзка към мнение
преди 13 минути , Stayko Shivarov каза:

 В Кейптаун ще е малко по-студено (около 18-20) и може малко да вали, но ако не се къпем е ОК.

 

Предварително благодаря за отговора! 

Това за къпането около Кейптаун е мираж по всяко време. Водата е ледена. Единственото място за целта е близо до плажа с пингвините, но за май не е е сигурно. Времето иначе е приятно, правила съм  твоята комбинация, без Крюгер, през декември  и се получава хубаво пътуване. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...

Някой, който е правил Devil's pool на Victoria Falls, може ли да ми даде мейл на фирмата, с която го е правил?

 

Edit: намерих.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Искам да попитам коя авиокомпания е за предпочитане за вътрешни полети?

 

И цени от рода на 40-60 евро ок ли са за отсечки като например Йоханесбург-Дурбан, Кейптаун-Йоханесбург и т.н.?

 

Местните авиокомпании правят ли промоции и кога горе-долу и съответно до колко може да се намалят посочените билети?

Връзка към мнение
На 24.12.2023 г. в 11:50, saved_ каза:

Искам да попитам коя авиокомпания е за предпочитане за вътрешни полети?

Която ти предложи по-добра цена. С едно наум, че някои

(South African Airways, Airlink) ти включват багаж и в най-ниската ценова категория, а други следват нискотарифния модел, да е екстра. В момента най-голям избор с най-много полети има с flysafair. Airlink обикновено са малко по-скъпи по тия два магистрални маршрута, защото летят с по-малки самолети. Light засега го избягвам, но само заради преклонната възраст на самолетите им (за същото не съм избягвал Bul Air и други, вече фалирали южноафрикански). При равни цени първият ми избор обикновено са South African Airways, но предимно от лоялност към бранда. Иначе на тях в момента голяма част от флота им е на лизинг, включително мокър от турски авиокомпании.

 

На 24.12.2023 г. в 11:50, saved_ каза:

цени от рода на 40-60 евро ок ли са за отсечки като например Йоханесбург-Дурбан, Кейптаун-Йоханесбург и т.н.?

Да. За еднопосочни полети!

 

На 24.12.2023 г. в 11:50, saved_ каза:

Местните авиокомпании правят ли промоции и кога горе-долу и съответно до колко може да се намалят посочените билети?

Има някакви промоции от време на време, но не са сериозни в магеланския смисъл.  Можеш да им се абонираш за мейловете и да чакаш, разбира се. По-вероятното е, ако за конкретна дата им се напълнят полетите, да изчезнат по-ниските тарифи.

 

Ако те интересува пунктуалност повече от цена, ето любопитна статистика, от която излиза, че няма голяма разлика

 

The best local airline to fly if you want to arrive on time - with a clear winner and loser https://www.news24.com/life/travel/the-best-local-airline-to-fly-if-you-want-to-arrive-on-time-with-a-clear-winner-and-loser-20230412

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 минути , r_nikolov1 каза:

Кога най-рано можем да подадем документите за визата за Република Южна Африка?

За най-рано не знам, но най-късно при мен беше само 3 непълни дни преди пътуването. И пак получих - същия ден впрочем. Но да - бях пътувала вече в ЮАР и това няма как да не е повлияло. Но сигурно месец преди полета е нормално. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 3 минути , Роми каза:

Но сигурно месец преди полета е нормално. 

Да, и ние така планираме. За всеки случай ще сключим и застраховка "Отмяна на пътуването", тъй като сме група само от студенти и дано нямаме проблеми с визата. Планът ми е след като купим и свързващите полети София-Париж и Лондон-София + като направим и хотелските резервации, тогава да прикачим всичко към кандидатурата ни. 🙂 

Връзка към мнение
преди 59 минути , r_nikolov1 каза:

Да, и ние така планираме.

В посолството ли подавате или онлайн? В посолството правилото е, че изискват 10 пълни работни дни между подаване и получаване на визата. Още при подаването става ясно дали ще ви я дадат. По-рано може да се подава, но няма особен смисъл. Те се съобразяват с датата на полета и могат просто да ви задържат паспортите за повече от 10 дни. Внимавайте с тия застраховки. Те са предимно за  здравословни проблеми и не покриват случаи на отказана виза

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 минути , домосед каза:

В посолството ли подавате или онлайн? В посолството правилото е, че изискват 10 пълни работни дни между подаване и получаване на визата. Още при подаването става ясно дали ще ви я дадат. По-рано може да се подава, но няма особен смисъл. Те се съобразяват с датата на полета и могат просто да ви задържат паспортите за повече от 10 дни. Внимавайте с тия застраховки. Те са предимно за  здравословни проблеми и не покриват случаи на отказана виза

Доколкото разбрах - на място може да се подадат документите и понеже сме в София, не ни пречи така да ги подадем. 
В условията на застраховката на Алиянц пише, че покриват разходите, ако не получим виза.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 39 минути , r_nikolov1 каза:

Доколкото разбрах - на място може да се подадат документите

Да. Цялата работа е да имате всички документи. И да сте платили същия ден преди подаването. На каса в банка ОББ по сметката на сайта на посолството. Не приемат преводи. Най-лесно става в клона на ОББ (бивш на Raiffeisen) на ул. Гогол, където го правят всеки ден и знаят точно какво се иска. Формуляри може да си вземете предварително от посолството. Или да попълвате на крак (с черен химикал) в деня на подаване. От всички общи документи (примерно разпечатка на обща резервация) трябва да имате по едно копие за всеки подаден паспорт.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, mamaivy каза:

Може ли линк към тази застраховка?

https://www.allianz-assistance.bg/turisticheski-zastrahovki/zastrahovka-otmqna-putuvane.html?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMInKP1z_LBgwMVu0BBAh2cgAAyEAAYASAAEgIYe_D_BwE
 

 


 

IMG_1491.jpeg

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
преди 27 минути , r_nikolov1 каза:

Колко време преди пътуването да започнем процеса за визата? Питам, защото бях разбрал около месец и малко, но сега писах на една фирма за сафари с тръгване от Йоханесбург и ми върнаха отговор, че единият тип настаняване е изчерпан и политиката им за резервация е 50% плащане на депозит, а останалата сума - 41 дни преди датата на настаняване. А никак не ни се иска да плащаме преди да сме получили визите. 🤔

Къде ще правите сафари? Не съм наясно как стои въпросът с предплащане на тези активности, аз винаги съм плащала на място или само аванс. 
Иначе не мисля, че е проблем да подадете за виза около 40 дни по- рано. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 11 минути , Цвете каза:

Къде ще правите сафари? 

https://www.safaribookings.com/tours/t59146

Прикачвам и трите варианта, които те ми изпратиха.

4 Day Dumela Camping Budget Adventure 2024 (1).pdf 4 Day Sekekama Tented Camp Safari 2024.pdf 4 Day Ultimate Kruger Budget Safari 2024.pdf

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

@FlyTraveler, можеш ли да препоръчаш фирма за еднодневно сафари в Крюгер? Харесахме 1-2 варианта, но твоето мнение е важно. 6 до 8 човека сме, не държим да е private.

Също от кой гейт е най-добре да влезем?

Връзка към мнение
преди 12 часа, Яничка каза:

@FlyTraveler, можеш ли да препоръчаш фирма за еднодневно сафари в Крюгер? Харесахме 1-2 варианта, но твоето мнение е важно. 6 до 8 човека сме, не държим да е private.

Също от кой гейт е най-добре да влезем?

Гейтът ще зависи от няколко фактора - откъде идвате, където отивате след това и какво друго искате да правите наоколо. 

Hazyview е може би най-голямото селище около Крюгер, с много места за нощувка и фирми, които правят еднодневни сафарита в парка. Най-близкият гейт е Phabeni, Paul Kruger Gate също не е далеч. От там може също да направите Panorama Route с Blyde River Canoyn, God's Window, няколко водопада и пр.

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Имаме около 4 часа време от кацането в Йоханесбург и тръгването към "Крюгер" (ще изчакаме другата част от групата да кацне). Може ли да препоръчате как да ги уплътним в района? 

Благодаря предварително!

Връзка към мнение
преди 8 минути , Desi75 каза:

Може ли да препоръчате как да ги уплътним в района? 

В някое от заведенията на летището. Има достатъчно голям избор на кухни и стил

Връзка към мнение
преди 4 минути , домосед каза:

В някое от заведенията на летището. Има достатъчно голям избор на кухни и стил

Благодаря, @домосед!

С кола под наем сме и исках да знам може ли да отскочим до някъде за това време?

Случайно имаш ли път към ЮАР края на април, началото на май? 🙂

Връзка към мнение
преди 24 минути , Desi75 каза:

С кола под наем сме и исках да знам може ли да отскочим до някъде за това време?

Има къде, но е безсмислено 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.