Прескочи до съдържание

бързи въпроси Южна Африка - бързи въпроси


Георги

Препоръчани мнения

Това е тема за бързи въпроси, свързани с Южна Африка. Какво е бърз въпрос? Това е въпрос, който има достатъчно конкретика, така че да му бъде отговорено с до 2-3 отговора, т.е. въпрос, който не предизвиква дискусия. Примери:

 

- Какъв е обменния курс на южноафриканския ранд?

- Може ли да шофираме в ЮАР с българска шофьорска книжка?

 

Има и друг тип въпроси, които може да изглеждат бързи, но да са въпрос на лично мнение и може да предизвикат дискусия. За тях се пуска отделна тема. Примери:

 

- Кое да изберем - Йоханесбург или Кейптаун?

- Заслужава ли си сафари в Южна Африка?

 

Възможно е да решите, че въпросът ви е бърз, да го пуснете тук и да се зароди дискусия - няма лошо, ще бъде отделен в нова тема, да не се чудите :)

 

Разбира се, ако искате да обсъдите цялото си пътуване в детайли, винаги пускайте нова тема. По този начин най-добре ще си го проследите от първите въпроси до самото пътуване и разказите ви след него. 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Периодът 29.04 - 7.05 добър ли е за посещение на страната с цел наблюдение на животни в парк ?

Редактирано от patilana
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, patilana каза:

Периодът 29.04 - 7.05 добър ли е за посещение на страната с цел наблюдение на животни в парк ?

Да.

С едно наум, че 27.04-01.05 е най-дългият дълъг уикенд и много южноафриканци също го прекарват в наблюдение на животни в парк. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 22 часа, домосед каза:

Да.

С едно наум, че 27.04-01.05 е най-дългият дълъг уикенд

Благодаря!

Не може да бъде!И у нас ще е дълъг уикенд плюс още един дълъг уикенд.Между тях три дни, които си заслужава да се опиташ да превърнеш в почивни и да отлетиш към...където искаш.:dancing:Поне ще опитам.

Редактирано от patilana
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Един бърз въпрос за визи, извадихме си еднократни но променихме начина на пътуване и вместо софия кейптаун, ще направим софия йоханесбург и от там лоукост. Има ли проблем да си излезем от летището и да си влезем пак за лоу коста? Става дума за вътрешна линия.

Връзка към мнение
преди 22 минути , gamen4o каза:

Има ли проблем да си излезем от летището и да си влезем пак за лоу коста?

То не се излиза от сградата на летището. След имигрантските и митницата се излиза в зоната с посрещачите (по средата има цветна статуя на Оливър Тамбо с куфари) на партера. После се завива наляво (!), качват се два етажа ескалатори (има и стълби и асансьори) към зона в същата сграда, която условно се нарича "Terminal B".  Там или се регистрирате за полет на съответната авиокомпания  (те пък са едни "лоукости" да знаеш :)) , или ако имате бордни карти, а нямате багаж - отивате директно към рентгените и гейтовете в края (южния) на салона. Ако имате време за убиване, има цял междинен етаж с кафенета, ресторанти, бърза храна, магазини, банки и т.н. След рентгените има още. Визата ви няма никакво отношение към вътрешния полет.

P.S. Обаче, ако нямате време, може и да се поизпотите, защото опашките на пристигане са по правило големи. Колко време сте си оставили между кацане на межунардония и излитане на вътрешния? Препоръчвам 4 часа!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
3 hours ago, домосед said:

То не се излиза от сградата на летището. След имигрантските и митницата се излиза в зоната с посрещачите (по средата има цветна статуя на Оливър Тамбо с куфари) на партера. После се завива наляво (!), качват се два етажа ескалатори (има и стълби и асансьори) към зона в същата сграда, която условно се нарича "Terminal B".  Там или се регистрирате за полет на съответната авиокомпания  (те пък са едни "лоукости" да знаеш :)) , или ако имате бордни карти, а нямате багаж - отивате директно към рентгените и гейтовете в края (южния) на салона. Ако имате време за убиване, има цял междинен етаж с кафенета, ресторанти, бърза храна, магазини, банки и т.н. След рентгените има още. Визата ви няма никакво отношение към вътрешния полет.

P.S. Обаче, ако нямате време, може и да се поизпотите, защото опашките на пристигане са по правило големи. Колко време сте си оставили между кацане на межунардония и излитане на вътрешния? Препоръчвам 4 часа!

мерси много за инфото, иначе да поне 4 часа буфер, кацаме живот и здраве в 9:30 т.е. ще гледаме полети най рано 13-13 и нещо. Има един в 11:30 ама него без твоя отговор ми беше ясно че е мираж.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
преди 16 минути , AlexandraKo каза:

Октомври как е като сезон за посещение на Кейптаун?

Нормално. Октомври в Кейптаун е като април в Гърция. Зелено е (освен ако зимата не се е случила пак сушава).  Китовете още не са си отишли, а туристическите маси още не са пристигнали. Стабилно време обаче не може да се предскаже. Зависи откъде ще духа вятърът конктретният ден. 

Капетонийците не ходят на плаж (освен за сърф), но за разглеждане на забележителности, винарни, заведения октовмри е съвсем ОК.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 3 минути , домосед каза:

Нормално. Октомври в Кейптаун е като април в Гърция. Зелено е (освен ако зимата не се е случила пак сушава).  Китовете още не са си отишли, а туристическите маси още не са пристигнали. Стабилно време обаче не може да се предскаже. Зависи откъде ще духа вятърът конктретният ден. 

Капетонийците не ходят на плаж (освен за сърф), но за разглеждане на забележителности, винарни, заведения октовмри е съвсем ОК.

Много ти благодаря! :)Да ти кажа, ти си виновен, че с твоите писания, взех да мисля пътче натам.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 32 минути , AlexandraKo каза:

Много ти благодаря! :)Да ти кажа, ти си виновен, че с твоите писания, взех да мисля пътче натам.

Абсолютно съм съгласна с теб @AlexandraKo!

@домоседпише изключително увлекателно и изчерпателно!

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , jungfraujoch каза:

Абсолютно съм съгласна с теб @AlexandraKo!

@домоседпише изключително увлекателно и изчерпателно!

 

Факт неоспорим! Аз, дето си мислех, че никога няма да отида там, май, ще взема да се самоопровергая.:yahoo:

  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...
На 16.01.2018 г. в 12:24, домосед каза:

P.S. Обаче, ако нямате време, може и да се поизпотите, защото опашките на пристигане са по правило големи. Колко време сте си оставили между кацане на межунардония и излитане на вътрешния? Препоръчвам 4 часа!

@домосед, ние имаме само 2 часа някъде да хванем връзката от Jo'burg до Cape Town. Мислиш ли, че ще e проблем? С приятеля ми ще сме само с ръчен багаж и пристигаме от USA - няма да ни проверяват визите. Дали това ще ни позволи да си хванем навреме полета?

Редактирано от neuromancer
Моля, пишете на кирилица
Връзка към мнение
преди 10 часа, Marusinka каза:
На 16.01.2018 г. в 16:24, домосед каза:

P.S. Обаче, ако нямате време, може и да се поизпотите, защото опашките на пристигане са по правило големи. Колко време сте си оставили между кацане на межунардония и излитане на вътрешния? Препоръчвам 4 часа!

Прочети още  

@домосед, ние имаме само 2 часа някъде да хванем връзката от Jo'burg до Cape Town. Мислиш ли, че ще e проблем? С приятеля ми ще сме само с ръчен багаж и пристигаме от USA - няма да ни проверяват визите. Дали това ще ни позволи да си хванем навреме полета

Ако кацате в Йоханесбург и продължавате към Кейптаун със сигурност минавате през опашката на имигрантските за печат в паспорта. Дали ви трябват визи или не, няма значение. Тая опашка може да се избегне само при транзит към друга държава. При лошо стечение на обстоятелствата (кацнали няколко международни полета един след друг) тая опашка може да отнеме и час, че и  повече. Може, разбира се, да имате късмет. Другата опашка, която не можете да избегнете, но обикновено върви бързо е на рентгенире на вътрешните линии. С две думи - не се мотайте и след кацането гледайте да стигнете възможно най-бързо до опашката на паспортното, изпреварвайки други пътници в коридора. Чак после мислете за тоалетна.

Връзка към мнение
5 hours ago, домосед said:

 С две думи - не се мотайте и след кацането гледайте да стигнете възможно най-бързо до опашката на паспортното, изпреварвайки други пътници в коридора. Чак после мислете за тоалетна.

Така ще направим. Благодаря за съвета. Също четох много от твоите постове за Кейп таун и горе-долу имам идея за основните забележителности. Има ли някакви неща, които обикновено не попадат под туристическия радар, но си заслужават да се видят? Коя ти е любимата винарна там?

Редактирано от Marusinka
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Има ли път/пътечка извън дървените конструкции на Boulders Beach, чрез който да се стигне директно до брега сред пингвините? Къде е той спрямо всеизвестния туристически вход? Изгледах много филмчета в youtube и масово влогърите минават по пътеки, които ги отвеждат до мини плажове с красиви камъни, а сред тях и хората се разхождат и пингвините, но така и не разбрах как и къде точно да кривна, за да избегна дървените ограждения за масовата групова блъсканица.

 

 

Редактирано от Sju
Връзка към мнение
преди 16 минути , Sju каза:

 

@Гост , би ли ударила едно рамо?

Добре, че ме тагна 🙂 По спомени - бусът ни спря на голям паркинг, спуснах се покрай едно от заведения за храна и директно шляпах по плажа. Вдясно имаше камъни - по тях подскачах, вляво - плажната ивица, където талантливо си напълних маратонките с пясък и вода, но бях като омагьосана 🙂 

 

Виж какво сътворих по памет отпреди почти 4 години... Дано да ти е в полза. Ще погледна и за снимки, но кой знае на кой хард диск са... 

 

image.png.026b7b831ffa034e6efd909ed2615602.png

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 6 часа, Sju каза:

Къде е той спрямо всеизвестния туристически вход?

Няма неизвестен нетуристически вход на най-голямата туристическа атракция на полуострова. Има два входа, и двата - туристически. През единия (май безплатен) се стига до дървени площадки, откъдето се гледат пингвините в северния край на плажа. През другия (с билет!) се слиза на южния край на плажа. Там се ходи на плаж сред пингвините. Целият плаж е около 200 м дълъг и не крие никакви тайни.  @Rainy е посочила паркинга за южния край. По самия плаж не можеш да минеш от едната зона в другата и общо взето не можеш и да гледаш. Нарочно е така, за да могат едните туристи да си направят снимките на пингвини без човеци в кадъра, а другите туристи - да плажуват с пингвините без облечени кибици наоколо. Пеша можеш да минеш от едната зона до другата покрай оградата на плажа. Много хора го правят!

 

По-малко туристическа е колонията пингвини Stony Point край Betty's Bay на отсрещния край на False Bay.

Там е само с дървени площадки, но е по-просторно и в пъти по-спокойно откъм човешко присъствие

 

 

Редактирано от домосед
  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

2061005829_images(1).jpeg.39513fdce58ba80fe9beb408510c2206.jpeg

 

Аз бях тук. Това ли е през северния вход? Платен е.

 

Аз искам да ида тук:

images.jpeg.33fce0acdc73203914871848c8cc118c.jpeg

Това ли е южния?

 

За съжаление Betty's Bay идва малко далечко, тъй като сме с Uber.

 

 

Редактирано от Sju
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 6 минути , Sju каза:

2061005829_images(1).jpeg.39513fdce58ba80fe9beb408510c2206.jpeg

Аз искам да ида тук:

images.jpeg.33fce0acdc73203914871848c8cc118c.jpeg

Това ли е южния?

@Sju аз нямам спомен за Северен и Южен плаж, бях просто куфар... Но асоциативно - втората снимка беше моето място. 

Връзка към мнение
преди 9 минути , Sju каза:

Аз бях тук. Това ли е през северния вход? Платен е.

Да.

 

преди 10 минути , Sju каза:

Това ли е южния?

Да

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
Георги Матеев

Почнах да въртя разни пъклени планове и имам нужда от помощ. @домосед?

 

Приемаме, че съм базиран в Йоханесбург и нямам нужда от виза за ЮАР с аржентинския си паспорт (т.е. многократни влизания в ЮАР не са проблем).

 

Доколко реалистично е да посетя - сухопътно или по въздух - Свазиленд и Мозамбик (основно района на Мапуто) в рамките на един трип с тръгване/връщане от/до Йоханесбург. Разстоянието на картата не изглежда огромно, но подозирам, че ще има логистични уловки.

 

С кола наета от ЮАР възможно ли е въобще да влезна в Свазиленд и Мозамбик или трябва да търся публичен транспорт? Ако е второто - идеи за транспортни връзки в района?

 

За Свазиленд няма виза, но Мозамбик е с Visa on arrival. Тази VOA за Мозамбик дали може да се вземе на сухопътната граница с ЮАР/Свазиленд или само на летището?

 

По принцип искам да включа в кръгчето и Лесото, но от Лесото до Свазиленд са 750 км, което е множко (полети няма), така че най-вероятно ще направя двупосочно Йоханесбург-Масеру-Йоханесбург със самолет. Освен ако няма някакъв по-хитър вариант?

 

Засега умишлено не пускам отделна тема, въпреки че въпросите не са нито малко нито бързи 🙂 Пътуването ми все още е много много в бъдещето и на етап супер предварително проучване. Благодаря предварително 🙂

Връзка към мнение
преди 1 минута , Георги Матеев каза:

Доколко реалистично е да посетя - сухопътно или по въздух - Свазиленд и Мозамбик (основно района на Мапуто) в рамките на един трип с тръгване/връщане от/до Йоханесбург. Разстоянието на картата не изглежда огромно, но подозирам, че ще има логистични уловки.

Реалистично е, но зависи какво имаш предвид под "един трип".

Ако имаш предвид "един ден", то даже и със самолет ще е трудно да нагласиш полети и до Мозамбик и до Свазиленд, но може да поровиш.

Ако си с кола, можеш да отметнеш двете държави в рамките на 2 дни с 1 нощувка в Мапуто. Като на връщане минеш през две или (Мозамбик-Свазиленд-ЮА) или три (Мозамбик-ЮА-Свазиленд-ЮА)

Разбира се, колкото повече дни имаш, толкова по-спокойно ще ти се получи

 

преди 8 минути , Георги Матеев каза:

С кола наета от ЮАР възможно ли е въобще да влезна в Свазиленд и Мозамбик

Да. Но се плаща допълнителна такса на агенцията. За всяка държава ти се издава отделен документ. За Мозамбик е по-скъпо

 

преди 9 минути , Георги Матеев каза:

Ако е второто - идеи за транспортни връзки в района?

Има маршрутки (за приключенци) и рейсове (от автогара до автогара, също приключенско) и полети

  

преди 11 минути , Георги Матеев каза:

Тази VOA за Мозамбик дали може да се вземе на сухопътната граница с ЮАР/Свазиленд или само на летището?

Променливо е. Нямам пресни данни. Някои години даваха на сухопътните граници, други - не. Зависи и в кой точно регион и дали има размирици или нещо политическо. Примерно избори. Една година не даваха на бразилци. Точно и само на бразилци. За аржентинци - не знам. Ти, ако решиш да летиш, само за да отметнеш държавата, не е задължително да е до Мапуто. Можеш - примерно до Инямбан и да ходиш там по хубавите плажове

 

 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.