Прескочи до съдържание

Закупуване на билет с име + бащино име


Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Интересува ме дали мога да закупя билет с Име + Бащино име и никъде да не споменавам фамилията си. Питам, понеже от съображения за сигурност не искам да си слагам фамилията. Съответно по номер на паспорт и име и бащино име всичко . Питам универсално за всички авиокомпании 🙂

Връзка към мнение
преди 45 минути , MARTiNSHO каза:

Здравейте,

 

Интересува ме дали мога да закупя билет с Име + Бащино име и никъде да не споменавам фамилията си. Питам, понеже от съображения за сигурност не искам да си слагам фамилията. Съответно по номер на паспорт и име и бащино име всичко . Питам универсално за всички авиокомпании 🙂

Може при нискотарифните из Европа няма проблем - минавал съм веднъж.

Евентуално за Англия може да погледнат.

Редактирано от vinidj
Връзка към мнение

Според мен нямаш проблеми, щом имената ги има в паспорта. Само в България се знае, че второто е бащино, а не фамилия. 

Ако летиш за Щатите или Великобритания щи трябва да попълниш  Advanced passenger information с точното име по паспорт (антитерористична мярка)

Връзка към мнение
15 hours ago, MARTiNSHO said:

Здравейте,

 

Интересува ме дали мога да закупя билет с Име + Бащино име и никъде да не споменавам фамилията си. Питам, понеже от съображения за сигурност не искам да си слагам фамилията. Съответно по номер на паспорт и име и бащино име всичко . Питам универсално за всички авиокомпании 🙂

Ако не е тайна какви съображения за сигурност имаш? По принцип официалните изисквания на авиокомпаниите е да напишеш всички имена по паспорт. Аз обикновенно пътувам с име и фамилия и до сега никога не съм имал проблем, но бащиното име в паспорта се води като малко име. Ако пропуснеш фамилията по паспорт според мен ще имаш проблем.

8 hours ago, neuromancer said:

Според мен нямаш проблеми, щом имената ги има в паспорта. Само в България се знае, че второто е бащино, а не фамилия. 

Ако летиш за Щатите или Великобритания щи трябва да попълниш  Advanced passenger information с точното име по паспорт (антитерористична мярка)

Погледни си българските документи и ще видиш, че ясно е написано кое е фамилията.

Връзка към мнение

И според мен ще имаш проблем.

Повечето компании искат Surname, което е фамилия. Бащиното име се пише или към "Given names" или си има отделно поле "Middle Name"

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 29 минути , MARTiNSHO каза:

Специфична дитуация с агенция, през която ще се купуват билетите и не искам да ми знаят фамилията.

 

 

Смени агенцията.

Ако ще пътуваш за САЩ, ще трябва да си напишеш всички имена, иначе може да имаш неприятности с други...хм, агенции.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 35 минути , MARTiNSHO каза:

Не мога... Тази е...

Добре, защо не питаш авиокомпанията дали има проблем, ако впишеш бащиното си име, вместо фамилното. Задай им въпроса като свършен факт - „извинявайте, ама като си купувах билет от вас за полет от A до Б, без да искам въведох това име, вместо онова. Ще има ли проблем?“ Попитай ги по-общо, без да уточняваш конкретен полет, PNR и т.н. В най-добрия случай ще ти кажат, че всичко е наред. в най-лошия - че трябва промяна и евентуално - да платиш.

Впрочем това също е вариант - през агенцията си купуваш билета с бащиното име, после се свързваш с авиокомпанията и слагаш фамилното. Евентуално ще ти се наложи да платиш. И трябва да си сигурен, че можеш да правиш промени в резервацията, без да минаваш през посредника.

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 26 минути , Goal & Boss каза:

 В най-добрия случай ще ти кажат, че всичко е наред. в най-лошия - че трябва промяна и евентуално - да платиш.

В който и да е случай няма никакво значение какво са казали по телефона, ако не е записано някъде с референция към резервацията. Нали като иде на летището ще попадне на друг служител, който ще има собствено мнение и няма как да докаже какво са му казали. Той е в ситуация, в която сам, нарочно и съзнателно си създава проблем и се опитва да проучи какви са му шансовете да мине метър. Ние, кибиците, пък ще имаме полза, ако разберем какъв е резултатът от експеримента 😉 

 

@MARTiNSHO , ако те спрат на чек-ин можеш да пробваш да минеш с аргумента на Китаеца - че в традиционния ти език и култура няма концепция кое име е първо, и кое - фамилно.

  • Харесвам 9
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Аз през 2006г.в САЩ нямах никакъв проблем с билети на собствено и бащино име. При чек ин-а на излизане ме попитаха от United, защо съм Иванова по паспорт, а билета е на Георгиева и аз им обясних, че в компанията ми ползват бащиното име и затова така са купили билетите. Но това не минава в Русия.

Връзка към мнение
преди 6 часа, Topfly каза:

Погледни си българските документи и ще видиш, че ясно е написано кое е фамилията.

то верно пише, ама не мисля, че някой гледа (в американското посолство обаче гледат и трябваше да го сменям, по инерция с останалите от семейството бях писал бащиното и фамилията в полето за фамилия, а трябвало първо и бащино в Given name)

един колега китаец все се оплакваше, че му разменяли името и фамилията като купуват билети, но не го бяха спирали по летищата

децата съм ги писал в билети и с едната фамилия и с другата без проблеми

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
6 minutes ago, neuromancer said:

то верно пише, ама не мисля, че някой гледа

 

При граничен контрол на летищата почти винаги сравняват името на бордната карта с това на паспорта или личната карта.

Връзка към мнение

Странно... покана за виза за Америка мога да си извадя с име + бащино, но самолетен билет не... Почти съм сигурен, че няма да има проблем, но все пак ще преценя как ще отреагирам. Интересуваше ме дали някой го е пробвал вече.

Връзка към мнение
преди 14 минути , MARTiNSHO каза:

Странно... покана за виза за Америка мога да си извадя с име + бащино, но самолетен билет не... Почти съм сигурен, че няма да има проблем, но все пак ще преценя как ще отреагирам. Интересуваше ме дали някой го е пробвал вече.

Правил съм комбинация от презиме и фамилия без главни букви и без една буква ...

 

Връзка към мнение
преди 21 минути , MARTiNSHO каза:

Странно... покана за виза за Америка мога да си извадя с име + бащино, но самолетен билет не... Почти съм сигурен, че няма да има проблем, но все пак ще преценя как ще отреагирам. Интересуваше ме дали някой го е пробвал вече.

Поканата за виза не е официален документ. Всеки може да ти направи покана за виза като вътре да пише каквото си поиска. 

Връзка към мнение
1 hour ago, MARTiNSHO said:

Странно... покана за виза за Америка мога да си извадя с име + бащино, но самолетен билет не... Почти съм сигурен, че няма да има проблем, но все пак ще преценя как ще отреагирам. Интересуваше ме дали някой го е пробвал вече.

Ми ти реално и самолетен билет можеш да си извадиш с производни избрани от теб имена. Може обаче да имаш малко проблеми с ползването му...

 

Ако само агенцията за самолетни билети ти е проблем, една опция е да попиташ а/к колко струва дописването на допълнително име. Гърците нали имат особености с тяхната азбука - Robert de Niro е  Ρόμπερτ ντε Νίρο, което транслирано по техния закон е нещо като Rompert nte Niro. Виждал съм случаи а/к да им дописват име срещу 15-20 евро...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.