Прескочи до съдържание

27 интерсни места по света


Препоръчани мнения

и да разкажат магеланци, които са посещавали някои то тях :)

 

http://www.buzzfeed.com/ariellecalderon/surreal-places-to-visit-before-you-die

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Светещ планктон има и на нашето море ;)

Значи много рано си лягам? :blush:

И къде по морето казваш, може да се види, да отида на лов за светещ планктон?

Връзка към мнение

Към края на август на север. Аз лично съм го преживявал на Крапец. Продължи 2 или 3 нощи да не те излъжа. Планктона "светеше" като се "докосне" до въздуха. Уникална красота беше.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

2/27 - Полетата с лалета и Whitehaven Beach. 

 

Такива класации са тонове по принцип, но на тази селекцията е много добра. С изключение на 1-2 мейнстрийм обекта, повечето неща ми бяха непознати, а са доста любопитни. Еквадорската люлка ме зариби :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

От няколко дни гледам тази статия с онова познато чувство на ненаситност. Оказа се, че от всички посочени места съм била само на едно - Каньона ! А искам да посетя и останалите  :) Само аз ли съм толкова лакома...за път?!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Номер 1 ми беше в задължителния списък за Китай, но накрая отпадна и остана за следващото ходене. Просто се събраха толкова много неща, че месеца се оказа кратък.

Връзка към мнение

Хайде да драсна няколко реда, че много ми хареса и на мен подбора на снимките и обектите.

 

6/27 обекта съм посетила - Кападокия, водопадите Виктория, бамбуковата гора в Арашияма, американските каньони и мексиканските сеноти.  Бамбуковата гора е всъщност съвсем малка, а Арашияма e като вилна зона/предградие на Киото - доста туристическа с много добри галерии и ресторантчета.  Не знам защо американските обекти в такива подборки са все най-популярните.  Сигурно защото такива класации са поначало популярни.  Освен Antelope има много други красиви процепни каньони и трекове в нац. паркове Zion, Canyonlands, Escalante. 

 

На доста от останалите обекти съм посетила близки алтернативи.  Не съм се гмуркала при Blue Hole, но съм се гмуркала при Козумел (преди големия ураган!). 

 

Не бях чувала за люлката в Еквадор, но съм ходила зип лайнинг в Коста Рика, която е мека за този род щуротии.  А, и как забравих зип линията от Китайската стена през реката до паркинга при Симатай.

 

Не знаех за Хитачи парка, но съм ходила в Окаяма Korakuen - една от трите най-известни японски градини. 

 

Trolltunga не съм, но съм влизала из Sogne и Hjorundfjord.

 

Подобна падина на тази в Самоа има в Соломоновите о-ви, до която се стига не по стълба, а под вода през един много тесен процеп наречен Леру - там съм се гмуркала. Там се получава също много красиво със сноповете светлина, ако я има.

 

Вулканът Аренал в Коста Рика е къде по-достъпен от тези в Камчатка, а всъщност вулканът на аватара на Valley е този, който най-много заслужава място в класацията.

 

А, да, и светещ планктон съм виждала и светещи миди (disco clams), но тяхното блещукане е на друг принцип.

Редактирано от Ronne
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

The Great Blue Hole изглежда супер яко от птичи поглед. На практика е доволно навътре в морето, два часа и отгоре в лодка, често в бурно море, докато стигнете дотам. Аз ходих от Caye Caulker с Frenchies. Половината народ се смръзва, става им лошо от вълнението, повръщат и изпускат гмуркането. Не правете компромиси с безопасността, спускането е до ръба на разрешената дълбочина за нетехническо гмуркане (40-42 метра), времето долу е около шест-седем минути, тъмно е, различно е, сталактити, сталагмити, яко е, но поне за мен не беше някакъв зверски и невиждан връх. В дупката си плуват рийф и нърс акули, групъри и други големи добичета, това е най-силното според мен.

 

При изкачването следва сейфти стоп за едни десет-петнайсе минути на пет метра, готино е, гледате се с акулките, гледате другите гмуркачи как им свършва въздуха и опират до резервните бутилки, гледате как водачите са като овчари и събират стадото, броят народа и т.н. Моят съвет е, ако имате кислород винаги да излизате от водата възможно най-късно, защото в спрялата лодка винаги лашкането е стабилно и на хората им става лошо...

 

Якото е, че ходенето до дупката се комбинира с други две гмуркания, които са на абсолютно топ световно ниво в морските рифове-резервати на Белиз. Ние ходихме и до едно островче-резерват за обяд - take only memories, leave only footprints - и го приемат съвсем сериозно- преди слизане от лодката на сушата се минава през кофа с вода :) Заслужава си цялото ходене дотам. И все пак бих препоръчал ливаборд в Белиз, ако сте там за гмуркането (друго по-скоро няма), защото най-добрите места за скуба са рифове далеч от сушата и ще си спестите дългото пътуване в лодка, което не е за стомаха на всеки :)

 

Белиз се комбинира лесно с Мексико и сенотетата. С автобус е около осем-девет часа от Плая дел Кармен, малко повече от Канкун, малко по-кратко от Тулум. По цялата Ривиера Мая в Мексико има сенотета - сладководни, соленоводни, т.н. Заслужава си, много хора се запалват по скуба в пещери от сенотетата, особено и айки предвид какви неща може да се намерят под вода или в пещерите:)

 

Най-якото е, че в Мексико сме без визи и дават престой 6 месеца отмах, в Белиз макс 30 дена, но пак безвизово и повече не са нужни :)

 

За водопадите Виктория предполагам ще има повече народ да сподели, от мен само едно - ако сте видяли водопадите само от Замбия, върнете се да ги видите и от Зимбабве, феноменално изживяване! А ако тепърваще ходите, задължително включете Зимбабве, разлика има :)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Карибите са ОК, но не са топ световна дестинация за гмуркане.  Надали ще се намери някой, който има база за сравнение, да твърди обратното. 

 

Според мен ливаборд на Карибите или в Египет е загуба на пари.  Ливаборд си струва за наистина недостъпни другояче дестинации и места.  Или за да спестиш време от трансфери и да правиш по повече от три гмуркания на ден.  За мен причината е първата.  Режимът да правя 4 или особено 5 гмуркания на ден ми идва прекалено стриктен и войнишки така че втората причина отпада.  Ливабордът при дълги открити преходи лашка колкото е разярен открития океан.  Аз съм ги преживяла истински разярени и трите океана - Атлантически, Тих и Южен.  Който не понася дневните лодки, ще се чувства още по-зле на ливаборд.  А и малките лодки, с които става pick up и drop off на ливаборд са по-малки и нестабилни от дневните лодки.  С две думи, лашкането не се избягва и отново - надали някой, който има база за сравнение, ще твърди обратното.

 

Изживяването като такова е по-готино на Игуасу и дори Ниагара, защото можеш да се приближиш повече и да "усетиш" водопадите по повече начини.  Не ми се пишат дълги обяснения за всеки един от тях.  Който е посетил и трите - знае, който не е - да ги посети.  От трите, Игуасу са и най-красиви за мен.  Това, което смятам за пропуск и то даже не е свързано със самия водопад е рафтинга по Занбези.  Майка ми, обаче, не ми позволи да се включа.  Майтапя се - просто не беше редно да я изоставя.  Btw, рафтинг има и на Ниагара.  Само че на Ниагара е с моторници, защото няма как иначе да се качиш срещу течението.  А като говорехме за студеното къпане в другата тема - рафтинг на Ниагара през май е като да се топнеш (няколко пъти) в Атлантическия океан или Черно море през януари.  

 

За пълнота да добавя, че при Игуасу пък може да се влезе с лодка в самите водопади.  Писала съм за това в коментарната секция на видео канала си.    

Редактирано от Ronne
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

2/27 - Полетата с лалета и Whitehaven Beach. 

 

Такива класации са тонове по принцип, но на тази селекцията е много добра. С изключение на 1-2 мейнстрийм обекта, повечето неща ми бяха непознати, а са доста любопитни. Еквадорската люлка ме зариби :)

Точно затова си позволих да я пусна, понеже ми се стори по-интересна от обичайните подобни масово-туристически  класации с места-клишета. ;)

Връзка към мнение

Значи много рано си лягам? :blush:

И къде по морето казваш, може да се види, да отида на лов за светещ планктон?

Да, както е споменал и Никотин - и на нашето море може да си види подобен феномен.

Аз лично съм попадал на нещо такова на южното Черноморие, края на август беше, при едно нощно къпане го уцелихме и ефектът се получаваше като плуваш при загребването с ръце - оставаха едни светещи следи, много готино наистина.

Само един път ми се е случвало обаче и беше отдавна...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Светещ планктон - залива на Отманли....когато за първи път ми разказваха за него..чак не можех да повярвам. А разказвачката бе като една Шехерезада :))

Връзка към мнение

Светещ планктон - залива на Отманли....когато за първи път ми разказваха за него..чак не можех да повярвам. А разказвачката бе като една Шехерезада :))

Сега ако кажеш и къде е този залив? Търсих го на картата, накъде към Крайморие ми  излиза, това ли е?

Връзка към мнение

Да, както е споменал и Никотин - и на нашето море може да си види подобен феномен.

Аз лично съм попадал на нещо такова на южното Черноморие, края на август беше, при едно нощно къпане го уцелихме и ефектът се получаваше като плуваш при загребването с ръце - оставаха едни светещи следи, много готино наистина.

Само един път ми се е случвало обаче и беше отдавна...

Леле, сега и нощно къпане ли иска този планктон? Аз пред деня не влизам в морето :blush::lol:

Връзка към мнение

Сега ако кажеш и къде е този залив? Търсих го на картата, накъде към Крайморие ми  излиза, това ли е?

Южно от Бургас...12-15 километра. Беше рибарско селище, сега има няколко добри хотела. Не много популярно и затова толкова хубаво.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Хайде да драсна няколко реда, че много ми хареса и на мен подбора на снимките и обектите.

 

6/27 обекта съм посетила - Кападокия, водопадите Виктория, бамбуковата гора в Арашияма, американските каньони и мексиканските сеноти.  Бамбуковата гора е всъщност съвсем малка, а Арашияма e като вилна зона/предградие на Киото - доста туристическа с много добри галерии и ресторантчета.  Не знам защо американските обекти в такива подборки са все най-популярните.  Сигурно защото такива класации са поначало популярни.  Освен Antelope има много други красиви процепни каньони и трекове в нац. паркове Zion, Canyonlands, Escalante. 

 

На доста от останалите обекти съм посетила близки алтернативи.  Не съм се гмуркала при Blue Hole, но съм се гмуркала при Козумел (преди големия ураган!). 

 

Не бях чувала за люлката в Еквадор, но съм ходила зип лайнинг в Коста Рика, която е мека за този род щуротии.  А, и как забравих зип линията от Китайската стена през реката до паркинга при Симатай.

 

Не знаех за Хитачи парка, но съм ходила в Окаяма Korakuen - една от трите най-известни японски градини. 

 

Trolltunga не съм, но съм влизала из Sogne и Hjorundfjord.

 

Подобна падина на тази в Самоа има в Соломоновите о-ви, до която се стига не по стълба, а под вода през един много тесен процеп наречен Леру - там съм се гмуркала. Там се получава също много красиво със сноповете светлина, ако я има.

 

Вулканът Аренал в Коста Рика е къде по-достъпен от тези в Камчатка, а всъщност вулканът на аватара на Valley е този, който най-много заслужава място в класацията.

 

А, да, и светещ планктон съм виждала и светещи миди (disco clams), но тяхното блещукане е на друг принцип.

Здравей,

моята снимка (аватар) на профила ми е вулкана Нярагонго в ДР Конго, където бях с още двама българи (мои приятели и познати) през юни 2011 г. Района е рисков не заради вулкана, а заради бунтовте и сблъсъците между много групировки и правителствените сили, които се ползват с подкрепата на ООН. Поради политическото напрежение, достъпа е ограничен.

Природен риск - има мъгли и облаци, а езерото е на 400-500 метра надолу от ръба на пропастта. Най-лошо е ако няма вятър да раздухва облаците и мъглите. Отделно, ако избухне за помощ много-много да нямате надежди.

Цената през 2011 г. бе 200 щ.д. за 24 часа, с преспиване на върха на вулкана около 3400 м. надморска височина.

Достъпна алтернатива на това езеро от лава е по-малкото езеро в Етиопия, провинция Афар, депресията Данакил, вулкан Ерта Але. Там цените са между 600-700 щ.д за 4-5 дни. В цената се включват ядене 3 пъти на ден, наема на афарските колиби от плетове, солното езеро Асале (по-слаба алтрнатива на Уюни в Боливия)и отлаганията от пъстри на цвят соли в Далол. И тук има политически проблеми между Етиопия и Еритрея, а и на афарските кланове им се носи славата на непокорни бунтари. През януари 2012 имаше тежък инцидент със загинали западни туристи. Езерото от лава е малко - като средностатистически басейн на стадион.

Аз ходих там през ноември 2012 г. Сезона е октомври - март.

 

Не съм ходил във Вануату (но ми се ще много да отида) - там са езерата Марум и Бенбоу на остров Амбрим.

За Килалуеа (Хавай) не съм чувал добри отзиви - хората не ги допускат до ръба на кратера, а и езерото е с похлупак от силно застинал твърд слой от лава. Реално се вижда май само едно червеникаво сияние като от нагорещена чугунена плоча на котлон на пека. За вулкана Виларика (Чили) езерото май е спаднало много навътре в кратера. Сателитите покзват, че и на Елбрус (Антарктида) би трябвало да има подобно езеро. Толкова знам за езерата от лава по света. 2 съм видял, оставт още 2

Редактирано от Valley
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Днес бях на обект 21/27 и изживяването беше невероятно! Снимката явно е правена доста отдавна тъй като стълбата е малко по различна, но всичко останало си е същото. Надявам се след около 1 седмица да ви изпратя поздрави от обект 23/27.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За Килалуеа си е абсолютно така, американците прекаляват много със сигурноста, когато бяхме там половината път беше затворен, виждат се пушаци, но езеро от лава не. Има едно изтичане на лава от страни на вулкана, което се пада извън националният парк, но достъпът е през съвсем друг пък и имаше работно време.

На вулканът във Вануату на остров Тана, по всеобщо мнение от форумите, ако беше в САЩ, нищо нямаше да се види, защото достъпът щеше да е ограничен. Там си се виждат мини изригвания през няколко минути и е много впечатляващо. Всъщност нямам много база за сравнение, бил съм само там и на Килалуеа.

Връзка към мнение

За Килалуеа си е абсолютно така, американците прекаляват много със сигурноста, когато бяхме там половината път беше затворен, виждат се пушаци, но езеро от лава не. Има едно изтичане на лава от страни на вулкана, което се пада извън националният парк, но достъпът е през съвсем друг пък и имаше работно време.

На вулканът във Вануату на остров Тана, по всеобщо мнение от форумите, ако беше в САЩ, нищо нямаше да се види, защото достъпът щеше да е ограничен. Там си се виждат мини изригвания през няколко минути и е много впечатляващо. Всъщност нямам много база за сравнение, бил съм само там и на Килалуеа.

Здравейте,

искам само едно важно уточнение да направя за читателите, за да не стане объркване.

Oshko говори за остров Тана с вулкана Ясур. Спрямо столицата на Вануату - Порт Вила, остров Тана с вулкана е на юг. По негова информация до остров Тана  се стига с вътрешен полет на местните авиокомпании. 

Езерата с лава в кратерите Марум и Бенбоу са на остров Амбрим, който е на север от Порт Вила. 

Аз съм в процес на изучаване на района. И двата вулкана си заслужават посещение. За Амбрим е по-трудно, там си трябва да си в експедиция, защото си е доста диво.

 

Поздрави на всички. Благодрност на Oshko, с който съм говорил за Тана и Вануату.

Редактирано от Valley
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.