Прескочи до съдържание

Опознавателна тема за пътуване в Танзания


Lindt

Препоръчани мнения

Африка не е точно мечтаният от нас континент. Сафаритата на този етап ми сеструват ужасно скъпи, многото "внимание" от страна на местните ме уморява и не шофираме, за да се разхождаме самостоятелно из Занзибар, Намибия, Южна Африка и където другаде е възможно. 

Голямото ни желание да се движим свободно и със свой ход последната година става за сметка на моретата, екзотичните дестинации и въобще всичко извън Европа. Мисля си, че е време малко това да се промени и затова сериозно съм се размислила за промото на KLM за Танзания. Прочетох миналата седмица пътеписа на @Тополскаи ми хрумна, че може би точно такова преживяване искам за следващата зима. После пък @ruwenzogy спомена много по-ниска цена за джип в Мадагаскар, отколкото 100 евро/ден, които виждам в нета. Още няколко случайно подхвърлени думи и съм склонна да опитам да организирам пътуване на този континент. Най-вече защото искам да видя жираф, цветовете на морето около Занзибар и много негърчета 🙂 

Та имам стотина организационни въпроси за това:

1/ Жълта треска - ако летя до Занзибар не е задължителна, но ако летя до Дар ес Салам трябва ли да си направим? 

2/ Искам да видя зебри и жирафи. Знам, че носорози, хипопотами, лъвове и всякакви котки са по-значимо събитие, нямам нищо против да видя и такива, но по-скоро се интересувам от жирафите. Те могат ли да се срещнат извън парк? 

3/ Ако гледам билети за декември и януари до Дар ес-Салаам, има ли подходящ неразоряващ парк, който да посетим? Билетите до Килиманджаро и Занзибар са по-скъпи с около 100 евро, а не знам как да направя мултисити с това промо, всичко се променя като цени 😞 Може би трябва да купя до някое друго летище, зависи къде е хубаво да отидем.

4/ ферибот до Занзибар и обратно. Не мога да се ориентирам 40 евро в едната посока ли е, в двете ли, въобще такава ли е цената. 

5/ 4-5 в Занзибар малко ли са? Има ли нещо задължително, което да не пропускаме? Виждала съм снимки на големи костенурки, парк с маймунки и каменния град. Има ли друго много интересно нещо? 

6/ Около Дар ес-Салаам има ли какво да видим? Нещо красиво и интересно и как можем да се придвижваме?

7/  Храната - същото ли е като в Югоизточна Азия или трябва да сме по-внимателни къде се храним?

8/ Облекло - трябва ли да съм с панталон из континентална Танзания или никой няма да има интерес към краката ми? 

9/ Ако някой ми подскаже как да намеря мултисити полети с KLM, които пак да си струват 300-400 евро, цена няма да има 🙂 

Може и да имам още въпроси, но не е лошо да изчистя поне някои от тези. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 57 минути , Lindt каза:

9/ Ако някой ми подскаже как да намеря мултисити полети с KLM, които пак да си струват 300-400 евро, цена няма да има 🙂 

Мултисити не съм търсила, но може да погледнеш това :

 

Screen Shot 2019-03-02 at 10.35.39.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

То, че е скъпо, скъпо е, но това е въпрос на сметки, колко си определяш като продължителност на престоя. 

 

За жълта треска не знам, ама не подценявай маларията. Лош семеен опит точно от континентална Танзания.

 

В четирите страни, които обиколихме, никъде не срещнахме зебри и жирафи извън парковете. Имаше орикси, импали и други дребни тревопасни.Може да е било случайно, и в Танзания да е друго, но не мисля. 

 

Аз, лично, намирам съществена разлика между храненето в Африка и Югоизточна Азия. Сготвена, печена, пържена храна по пазарите почти няма. Предлагаха тук - там някакви неща пред конвенционалните магазини. В тях, обаче, има готови местни храни и няма никакъв проблем да си купиш и консумираш.  Плодове никъде не продаваха обелени, че да се притесняваме за стомасите си.

С  уговорката, че Танзания ми е позната само от семейни разговори, никога не се е споменавало за проблеми с храната.

 

Дългите панталони и ръкави в Африка са предпазващи от слънчевите лъчи, а не модна приумица. 

 

Надявам се да съм била от полза.

 

 

 

 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , funny каза:

Мултисити не съм търсила, но може да погледнеш това :

 

Screen Shot 2019-03-02 at 10.35.39.png

Да, аз така си ги търся, но в зависимост от тръгването, се променя и цената на връщане. При това положение каквото и да си избера като цени до Занзибар и връщане от Дар с мултисити търсене, цената е по-различна или изобщо не предлага KLM. И не знам дали изобщо може да се направи такава комбинация през skyscanner. 

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)
преди 19 минути , patilana каза:

То, че е скъпо, скъпо е, но това е въпрос на сметки, колко си определяш като продължителност на престоя. 

 

За жълта треска не знам, ама не подценявай маларията. Лош семеен опит точно от континентална Танзания.

 

В четирите страни, които обиколихме, никъде не срещнахме зебри и жирафи извън парковете. Имаше орикси, импали и други дребни тревопасни.Може да е било случайно, и в Танзания да е друго, но не мисля. 

 

Аз, лично, намирам съществена разлика между храненето в Африка и Югоизточна Азия. Сготвена, печена, пържена храна по пазарите почти няма. Предлагаха тук - там някакви неща пред конвенционалните магазини. В тях, обаче, има готови местни храни и няма никакъв проблем да си купиш и консумираш.  Плодове никъде не продаваха обелени, че да се притесняваме за стомасите си.

С  уговорката, че Танзания ми е позната само от семейни разговори, никога не се е споменавало за проблеми с храната.

 

Дългите панталони и ръкави в Африка са предпазващи от слънчевите лъчи, а не модна приумица. 

 

Надявам се да съм била от полза.

 

 

 

 

Благодаря за помощта!

1/ Малария... ще се наложи да се надявам  да ме подмине. Мен навсякъде ме ядат комари, а и като човек на 32 години, който не е боледувал, е абсурд да пия лекарства за всеки случай. Иначе съм ок с ваксините. 

8/ Предполагам си засичала Жижо на сбирки и евентуално си забелязала, че той дрехи с дълъг ръкав няма 🙂 Дълбоко се съмнявам, че ще носи и в Африка такива, независимо от слънцето. Аз евентуално ще се прежаля да си облека клин, а не рокля, но съм скептична за дългите ръкави. 

7/ За храната пишеше нещо за заведения за местни и за туристи. Цитираните цени за "нас" не са болезнени, но се чудя какво значи единия и другия вид места. Иначе по пазарите не вярвам да прекараме много време, не ги обичам, а бих си купила по-скоро плодове. 

 

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ти си пълна с идеи. 

 

KLM  изглежда нямат директен полет до Занзибар,  а само с прекачване и явно затова цената при избор на мултисити скача. 

Ниските цени са само до Дар. 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , stanimir каза:

Ти си пълна с идеи. 

 

KLM  изглежда нямат директен полет до Занзибар,  а само с прекачване и явно затова цената при избор на мултисити скача. 

Ниските цени са само до Дар. 

Те всъщност и тези цени до Дар изчезват, като опитамда ги купя. Праща те към https://www.tripair.com , но там на свой ред не иска да зареди за 2ма януари. За един може и да стане, но после другият какво ще прави 🙂 

Връзка към мнение
1 hour ago, Lindt said:

1/ Жълта треска - ако летя до Занзибар не е задължителна, но ако летя до Дар ес Салам трябва ли да си направим? 

4/ ферибот до Занзибар и обратно. Не мога да се ориентирам 40 евро в едната посока ли е, в двете ли, въобще такава ли е цената. 

5/ 4-5 в Занзибар малко ли са? Има ли нещо задължително, което да не пропускаме? Виждала съм снимки на големи костенурки, парк с маймунки и каменния град. Има ли друго много интересно нещо? 

6/ Около Дар ес-Салаам има ли какво да видим? Нещо красиво и интересно и как можем да се придвижваме?

7/  Храната - същото ли е като в Югоизточна Азия или трябва да сме по-внимателни къде се храним?

8/ Облекло - трябва ли да съм с панталон из континентална Танзания или никой няма да има интерес към краката ми? 

9/ Ако някой ми подскаже как да намеря мултисити полети с KLM, които пак да си струват 300-400 евро, цена няма да има 🙂 

Може и да имам още въпроси, но не е лошо да изчистя поне някои от тези. 

1. Ваксината срещу жълта треска не е задължителна за пристигащите директно от Европа. Но пък е доживотна, та може да е добра инвестиция. Ако не си от София, съм чувал, че може да се окаже голяма разправия. Също някои хора се чувстват доста зле от нея следващия ден, а ако имаш алергия към яйца, не може да си я направиш
4. С бързо търсене намерих билети на Azam Marine по 35 долара за обикновена седалка в икономична класа, които могат да се резервират онлайн. Очаквам на място и платени в шилинги да са закръглени надолу и дори да има по-ниски тарифи. Имаше немалко корабчета на ден, поне 4-5.

5. В Занзибар някои хора ходят на spice tour, но не сме ходили. Представих си разходка из поле с храсти и оферти за евтин карамфил и не я рекламирах много на спътниците. Гората с маймуните е прекрасна привечер, след официалното затваряне на парка в 5, когато гидовете си отиват, но маймуните тепърва се активизират и вечерят или се карат много. По-рано следобеда сякаш дремеха. Няма охрана или огради, нито забрани да се влиза. Имаше и местни хора на разходка. До гората в посока морето има мангрова гора с дървени пътеки през водите, малка, но много приятна. Ние обаче бяхме с кола под наем и нямахме проблеми с придвижването на няколко км от главния път. Може да се иде и пеша, разбира се, но друго си е да знаеш, че ако те ухапе маймуна, имаш кола наблизко и можеш да избягаш бързо при лекар.

7. Храната... в Занзибар рибата е най-сигурна, оризът и плодовете също. В Стоун Таун на пазара до пристанището има всякакви печени неща, сок от захарна тръстика и други вкусотии. Огромна атракция е и поради факта, че е от малкото места с улична храна. Местните си ядат вкъщи или си носят - улична храна почти не видяхме другаде
8. Впечатлението ми е, че мислят нас чужденците за толкова странни птици, че точно къси панталони или ръкави не са проблем. Ако ще си без мъж до себе си, все пак събери съвети и от жени.

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Фериботът до Занзибар е 35 $ в едната посока, затова си хванахме самолет дотам за 50 $ от Дар-ес-Салаам. 4-5 дни в Занзибар са напълно достатъчни, все пак зависи и в коя част ще бъдете - в северната, която била по-оживена или в източната, където в морето имало много водорасли. Аз бях в северната преди 10 дни. Също внимавайте, ако ви се наложи да летите с Еър Танзания (макар че не вярвам), там работят най-титаничните идиоти в сферата на въздухоплаването!

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 50 минути , Венелин каза:

1. Ваксината срещу жълта треска не е задължителна за пристигащите директно от Европа. Но пък е доживотна, та може да е добра инвестиция. Ако не си от София, съм чувал, че може да се окаже голяма разправия. Също някои хора се чувстват доста зле от нея следващия ден, а ако имаш алергия към яйца, не може да си я направиш
4. С бързо търсене намерих билети на Azam Marine по 35 долара за обикновена седалка в икономична класа, които могат да се резервират онлайн. Очаквам на място и платени в шилинги да са закръглени надолу и дори да има по-ниски тарифи. Имаше немалко корабчета на ден, поне 4-5.

5. В Занзибар някои хора ходят на spice tour, но не сме ходили. Представих си разходка из поле с храсти и оферти за евтин карамфил и не я рекламирах много на спътниците. Гората с маймуните е прекрасна привечер, след официалното затваряне на парка в 5, когато гидовете си отиват, но маймуните тепърва се активизират и вечерят или се карат много. По-рано следобеда сякаш дремеха. Няма охрана или огради, нито забрани да се влиза. Имаше и местни хора на разходка. До гората в посока морето има мангрова гора с дървени пътеки през водите, малка, но много приятна. Ние обаче бяхме с кола под наем и нямахме проблеми с придвижването на няколко км от главния път. Може да се иде и пеша, разбира се, но друго си е да знаеш, че ако те ухапе маймуна, имаш кола наблизко и можеш да избягаш бързо при лекар.

7. Храната... в Занзибар рибата е най-сигурна, оризът и плодовете също. В Стоун Таун на пазара до пристанището има всякакви печени неща, сок от захарна тръстика и други вкусотии. Огромна атракция е и поради факта, че е от малкото места с улична храна. Местните си ядат вкъщи или си носят - улична храна почти не видяхме другаде
8. Впечатлението ми е, че мислят нас чужденците за толкова странни птици, че точно къси панталони или ръкави не са проблем. Ако ще си без мъж до себе си, все пак събери съвети и от жени.

1/ От София пътуваме, вероятно ще е по-лесно с ваксината. Сега ни изчезнаха билетите, но пък вече разширихме периода, в който бихме отишли и ще проучвам. 

5/ Ех, откога не ме е хапала маймуна 🙄 

8/ С мъж пътувам, обикновено респектиращ с размерите си. Но пък танзанийците може да са по-големи от него. Високи ли са или от по-дребните човеци? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 9 минути , Lindt каза:

8/ С мъж пътувам, обикновено респектиращ с размерите си. Но пък танзанийците може да са по-големи от него. Високи ли са или от по-дребните човеци? 

"Despite the declines in height, East Africans are slightly taller than they were in 1896. Similar to Kenya, the height of the average Tanzanian man increased by  four cm to 164cm (5ft, 5in) over a century, while the average Tanzanian woman is 5cm taller at 156cm (5ft, 1in)."

 

Няма страшно.

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 33 минути , Gentleman Basta каза:

"Despite the declines in height, East Africans are slightly taller than they were in 1896. Similar to Kenya, the height of the average Tanzanian man increased by  four cm to 164cm (5ft, 5in) over a century, while the average Tanzanian woman is 5cm taller at 156cm (5ft, 1in)."

 

Няма страшно.

А аз започвам да се притеснявам... Висок, синеок, бледолик... Да му мислят танзанийките :). 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Polina каза:

А аз започвам да се притеснявам... Висок, синеок, бледолик... Да му мислят танзанийките :). 

Най-важното е @Sun4o да не се притеснява  😉

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 1 минута , Lindt каза:

Най-важното е @Sun4o да не се притеснява  😉

И това си мислех, ама реших да не злоупотребявам и да не го пиша на всеослушание, че знае ли се? 

  • Смея се 1
Връзка към мнение
1 hour ago, Gentleman Basta said:

"Despite the declines in height, East Africans are slightly taller than they were in 1896. Similar to Kenya, the height of the average Tanzanian man increased by  four cm to 164cm (5ft, 5in) over a century, while the average Tanzanian woman is 5cm taller at 156cm (5ft, 1in)."

 

Няма страшно.

И моето впечатление е, че градските танзанийци са дребни и леко затлъстели. Масаите са високи и слаби, защото наблягат на мляко и месо, ама по градовете в и Занзибар работят главно като гурбетчии-охранители, защото били "хора на честта".

Танзания е едно от местата, където почти няма експати, но има немалко богати и красиви туристи, често с хиляди долари по джобовете поне преди началото на сафарито си, но не съм чул да има проблеми от каквото и да е естество - местните изглеждат горди, че страната им е от разпознаваемите и красиви африкански държави и искат да помагат на имиджа ѝ.

Доста са досадни обаче с постоянните оферти за всичко. Една приятелка беше излязла да се разходи сама из Нунгуи сутринта и след като чула поредицата от оферти за лодки, шнорхели, риболов, маймуни, занаяти и какво ли не, на въпроса "добре де, все нещо не ти ли трябва?", отговорила, че всъщност има нужда от сапун и момчето я завело до магазинче.

2 hours ago, GeorgiD said:

Също внимавайте, ако ви се наложи да летите с Еър Танзания (макар че не вярвам), там работят най-титаничните идиоти в сферата на въздухоплаването!

Моето впечатление от Еър Танзания от преди година и половина е много положително, не усетих кой знае каква разлика спрямо по-селска европейска компания за полет от Килиманджаро до Занзибар. Цената също беше по-близо до 50, отколкото до 100 долара, ако не ме лъже паметта.
Развалили ли са се напоследък?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ваксината за жълта треска не е задължителна нито за Занзибар, нито за Дар, ако не пристигаш от рискова държава (каквато България не е). Нас ни питаха и на двете места, но не са правили проблем като им кажем, че за нас не се изисква.

Ние ходихме до Национален парк Микуми. На по-малко от 300 км от Дар е, но пътя е около 6-7 часа. Като наближиш, шосето минава през самия парк и не е невъзможно на видиш жираф, зебра, импала, маймунки. Вие си преценете дали този дълъг път в двете посоки си заслужава. Отделно изживяването вътре е неописуемо. Цената, която ние договорихме за двама беше 720 долара. Взеха ни от Дар и пак там ни върнаха. Включени две нощувки, всички хранения и през цялото време гейм драйв в парка.

Аз бях малко стресната за ферибота от Дар до Занзибар, но не е трябвало. Икономична класа (напълно достатъчна и комфортна) е 35 долара в посока на човек.

Веднага като слезете от ферито в Занзибар, тръгвате в ляво, подминавате Фреди Меркюри кафе и е плажче, от което тръгват лодки за Prison Island. Там са гигантските костенурки. Ние се договорихме за 10 долара на човек. Отделно се плаща по 4 долара вход на самия остров.

Танзания, а особено Занзибар, са мюсулмански държави, което налага покрити рамене и колена. Това не важи за плажа и курортите, разбира се. Ще ви зяпат навсякъде поради простия факт, че сте бели.

В Дар не съм сигурна дали има нещо, което да си заслужава специално внимание. Ние лично само преспахме след сафарито, за да вземем първия ферибот до Занзибар на следващия ден.

Доларите, които носите трябва да са емисия след 2006, защото другите няма да ви ги вземат никъде.

Мангото и ананаса са уникално вкусни. Храната също приготвят добре. На острова е изобилие от морски дарове и ние друго не сме яли. Порцията е между 8 и 12 долара. Няма улична храна като в Азия.

И съм сигурна, че ще ви хареса такова пътешествие.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 минути , Тополска каза:

Ваксината за жълта треска не е задължителна нито за Занзибар, нито за Дар, ако не пристигаш от рискова държава (каквато България не е). Нас ни питаха и на двете места, но не са правили проблем като им кажем, че за нас не се изисква.

Ние ходихме до Национален парк Микуми. На по-малко от 300 км от Дар е, но пътя е около 6-7 часа. Като наближиш, шосето минава през самия парк и не е невъзможно на видиш жираф, зебра, импала, маймунки. Вие си преценете дали този дълъг път в двете посоки си заслужава. Отделно изживяването вътре е неописуемо. Цената, която ние договорихме за двама беше 720 долара. Взеха ни от Дар и пак там ни върнаха. Включени две нощувки, всички хранения и през цялото време гейм драйв в парка.

Аз бях малко стресната за ферибота от Дар до Занзибар, но не е трябвало. Икономична класа (напълно достатъчна и комфортна) е 35 долара в посока на човек.

Веднага като слезете от ферито в Занзибар, тръгвате в ляво, подминавате Фреди Меркюри кафе и е плажче, от което тръгват лодки за Prison Island. Там са гигантските костенурки. Ние се договорихме за 10 долара на човек. Отделно се плаща по 4 долара вход на самия остров.

Танзания, а особено Занзибар, са мюсулмански държави, което налага покрити рамене и колена. Това не важи за плажа и курортите, разбира се. Ще ви зяпат навсякъде поради простия факт, че сте бели.

В Дар не съм сигурна дали има нещо, което да си заслужава специално внимание. Ние лично само преспахме след сафарито, за да вземем първия ферибот до Занзибар на следващия ден.

Доларите, които носите трябва да са емисия след 2006, защото другите няма да ви ги вземат никъде.

Мангото и ананаса са уникално вкусни. Храната също приготвят добре. На острова е изобилие от морски дарове и ние друго не сме яли. Порцията е между 8 и 12 долара. Няма улична храна като в Азия.

И съм сигурна, че ще ви хареса такова пътешествие.

Може ли да ми пуснеш програма за вашето сафари? Как се случва договарянето, организаторите имат програми в сайта си и пускаш запитване за цена или имат някакви обявени, които човек се опитва да предоговори? 

Вие защо избрахте този парк? Няма проблем да е 6-7 часа пътят, не сме били на този континент и ще ни е интересно да зяпаме през прозореца. А и не знам кой парк е по-близо до Дар. 

Ние не успяхме да си купим билети и може би при това положение може да си вземем полети до Килиманджаро и връщане от Занзибар, ако в този район има по-оптимално посещение на парк. Като цяло сме приключили с организацията на предстоящите ни пътувания до средата на годината и мога да отделя време за четене за следващите в неизвестна посока. 

Връзка към мнение

Микуми е най-близо до Дар, затова го избрахме. Ако кацате на Килиманджаро, определено Серенгети и/или Аруша, които са близо там. Иначе това сафари си избрах през Safaribookings.com Оттам ме свързаха с агенцията, която го предлага - Gombe Safari.  С тях договорих цената, като успях да сваля по100 долара на човек от официално обявената.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 2.03.2019 г. в 14:57, Венелин каза:

Моето впечатление от Еър Танзания от преди година и половина е много положително, не усетих кой знае каква разлика спрямо по-селска европейска компания за полет от Килиманджаро до Занзибар. Цената също беше по-близо до 50, отколкото до 100 долара, ако не ме лъже паметта.
Развалили ли са се напоследък? 

Пълни олигофрени! Тъй като бутона print tickets в имейла, с който ни потвърдиха закупените билети, не действаше, се опитах да проверя my booking в сайта им. 100 пъти пробвах без успех. Пращах мейли на 3 различни адреса - никакъв отговор 2 месеца. В деня, преди полета ни от Коморите за Дар ес-Салаам, отидохме в офиса им в Морони, за да си поискаме билетите. Оказа се, че полетът, който трябваше да е в 9 ч сутринта, много отдавна е сменен за 13 ч, това им било февруарското разписание. Никой олигофрен, обаче не ти праща мейл, за да разбереш. Как да летим в 13 ч. за Дар, като за 12.40 ч. сме си купили вече билети от там до Занзибар с друга компания?!  Изроди! Добре, че другите имаха и полет в 15.30 ч., та го сменихме по джсм-а. На другия ден, отивайки на плаж, за всеки случай пак минаваме в 9 ч през офиса им, да не би да има някаква промяна пак. И те ни викат, отивайте на летището, чекинът започва и ще затвори рано! Абе как ще ходим, полетът ни е от 13 ч, а летището е колкото физкултурен салон, а и в имейлът ви пише да отидем 90 мин преди полета?! Нее, отивайте сега! И замина и плаж и всичко, отидохме, влязохме в летището и кибичихме 3 часа до излитането на самолета, заради тези глупави маймуни!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

1/ Жълта треска - ако летя до Занзибар не е задължителна, но ако летя до Дар ес Салам трябва ли да си направим? - В момента никъде в Танзания/Занзибар не се изисква имунизация (ако идваш от България)

2/ Искам да видя зебри и жирафи. Знам, че носорози, хипопотами, лъвове и всякакви котки са по-значимо събитие, нямам нищо против да видя и такива, но по-скоро се интересувам от жирафите. Те могат ли да се срещнат извън парк? - жираф се разхождаше по шосето около Аруша 🙂 Но, по- скоро това беше изключение, отколкото правило. Зебри можеш да видиш навсякъде 🙂 Ние бяхме в Тарангире, Нгоронгоро и Маняра, но ги избрахме заради месеца, в който бяхме (навсякъде другаде беше оцветено в червеничко, според този линк: https://www.safaribookings.com/serengeti/best-time?gclid=EAIaIQobChMI793_s9bj4AIVwaQYCh2TXggEEAAYAiAAEgI6XvD_BwE&fbclid=IwAR3ab5pJYMFBlpDQdCNQCplgRs_Y34nH076wqfyBx3RjjWNXe8u1ywyaRzE ). В кратера на Нгоронгоро бе пълно с животни, но не е мястото, на което можеш да видиш жирафи.

3/ Ако гледам билети за декември и януари до Дар ес-Салаам...- Можете да направите нощувка в Дар (ако искаш, мога да пратя координатите на хотел, с безплатен трансфер от/до летище и закуска за около 35-40$ за стая), а на следващия ден да пътувате до някой парк или пък до Калиманджаро (или Аруша) със самолет

4/ ферибот до Занзибар и обратно. Не мога да се ориентирам 40 евро в едната посока ли е, в двете ли, въобще такава ли е цената. - Бих ти препоръчала вместо фери, да използвате полет, който излиза пак толкова като цена

5/ 4-5 в Занзибар малко ли са? Има ли нещо задължително, което да не пропускаме? Виждала съм снимки на големи костенурки, парк с маймунки и каменния град. Има ли друго много интересно нещо? - Ние имахме 4 нощувки, което ми се стори абсолютно недостатъчно 🙂 Костенурки и маймуни не ходихме да гледаме, защото ги оставихме за следващия път, но направихме шнорхелинг около о. Мнемба и пешеходна разходка до рифа. И двете препоръчвам. Шнорхелинг- 20$, 1/2 ден, с включена вода и плодове. Разходката до рифа (в района на Pwani Mchangani) - около 1 час пеша в едната посока - безплатна 🙂 и невероятна. Честно казано, наблюдавахме местните, океана, скитахме из плажа и това ни беше достатъчно 🙂

6/ Около Дар ес-Салаам има ли какво да видим? Нещо красиво и интересно и как можем да се придвижваме? - Доколкото разбрах- нищо, което да си заслужава престоя (и разхода) на един ден

7/  Храната - същото ли е като в Югоизточна Азия или трябва да сме по-внимателни къде се храним? - Малко по- внимателно, което не изисква непременно да се храните само в хотели/ хотелски комплекси.

8/ Облекло - трябва ли да съм с панталон из континентална Танзания или никой няма да има интерес към краката ми? - Забавиха ни багажа в Амстердам, така че трябваше да си ходим по дълги панталони, но предвид видяното по сафаритата, доста дами бяха заложили на кратки гащи, пък никой не ги заглеждаше 🙂 Разбира се, ако решиш да се разхождаш из пазарите ще предизвикаш интерес, но то там- самия факт, че си белокожа, прави впечатление

9/ Ако някой ми подскаже как да намеря мултисити полети с KLM...- Летяхме до Дар, от където правихме полет с Танзания Ер до KJA, после до Занзибар и връщане до Дар за около 90$ на човек, т.е. прецени мултисити дали си струва. Между другото, проблеми с Танзания Ер нямахме никакви 🙂 Можеш да погледнеш и Precision air.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравей, чак сега виждам въпросите ти, но да дам и аз мнение:

 

1. Около Дар Ес Салаам най-интересни са двата острова Мбудия и Бонгойо. С кристални плажове. Ако търсите история - най-интересен е градът Багамойо - германска колониална история. Самият Дар не е нищо особено, щом ще ходите до Занзибар.  

 

 Най-харесван е Музеят на танзанийските селца - представя къщичките на местните племена от всички региони. 

 

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g293748-d317789-Reviews-Village_Museum-Dar_es_Salaam_Dar_Es_Salaam_Region.html

 

 

2. По принцип в Танзания не обичат много голи крака, но никой нищо няма да ти каже или направи, свикнали са с бели хора. По залез и вечер те съветвам да слагаш дълъг и лек панталон - ще те пази от комари. 

 

3. В Дар Ес Салаам на летището винаги питат за жълта треска, но аз този път си я бях забравила и просто им показах снимка на документа. Това значи, че можеш да си напишеш книжката собственоръчно на едно жълто листче и да си го снимаш и готово!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

Малко стара тема възраждам, но май тук е най-подховящо да питам. Някой да е взимал рент а кар от Дар ес салаам, може ли да препоръча компания и дали има нещо за което да се внимава? 🙂

Връзка към мнение
преди 23 часа, SpeeDemoN5 каза:

Някой да е взимал рент а кар от Дар ес салаам

Oт Дар не, но и честно казано не съм много сигурна, че си заслужава някаква кой знае каква обиколка на Дар ес Салаам, че да си заслужава и рент-а-кар. Наемали сме на Занзибар и обиколихме целия остров. За компанията съм писала - препоръчвам с две ръце (ако те интересува кола в Занзибар, потърси с търсачката Кибабу). 

 

преди 23 часа, SpeeDemoN5 каза:

дали има нещо за което да се внимава?

Трябва да се извади предварително permit за шофиране, което си е чисто и просто машина за пари (беше $10) - една хвърчаща бележка с данните от шофьорската книжка, подписана и подпечатана от полицията. А това е второто нещо, за което трябва да се внимава - изключително корумпирани полицаи, спираха ни за проверка многократно и всичко ни беше изрядно. Само веднъж "изгоряхме" с 10 000 шилинга заради изгоряла стоп светлина. Също така трябва да се внимава и за стикерите по стъклото дали са актуални. Движението е ляво, така че ако не сте карали с десен волан, в началото е объркващо. Мъжът ми веднъж се отплесна и си подкара в дясната лента, а срещу нас друга кола... Добре, че са свикнали на подобни щуротии от туристите, та запазиха спокойствие и намалиха докато мъжът ми се усети, че кара в насрещната лента.

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте. Някой наскоро бил в Танзания може ли да ми каже как стои въпроса с визата? Четох, че има нещо като VOA, но било все пак препоръчително да се извади такава предварително като май най-близкото посолство е това в Германия. На сайта гледах, че може да се подадат документите онлайн. Някой правил ли го е? Колко време е разглеждането на документите? Има ли опасност от авиокомпанията да откажат бординг, заради липса на виза?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.