Прескочи до съдържание

Швейцария в края на юни 2019


Suunto

Препоръчани мнения

Привет! В края на юни ми предстои пътуване до Швейцария.

Все още не съм решил къде да кацна, но най-вероятно ще е в Цюрих. За колко време ще мога да разгледам основното там?

Имам четири нощувки в Берн. Предполагам, че един ден ще отиде за разглеждане на града (заслужава ли си да се отдели цял ден?). Остават два пълни дни, в които искам да поопозная района на Интерлакен, Юнгфрау, Мьонх и Айгер. Първата чуденка е дали да се взима кола под наем, с която да се обикаля, или да се придвижвам с влак? Тук има въпросът дали може да се ползват някакви еднодневни или двудневни карти, изобщо съществуват ли такива? Вторият и главен проблем е, че в района има ужасно много неща и не мога да се ориентирам как точно да разпределя тези два дни. Надявам се някой, който е бил, да помогне. Влакчето до Юнгфраухох го изключвам, тъй като цената ми изглежда извънземна, а и четох, че е прекалено туристическо. Благодаря предварително!

Връзка към мнение

Ще си позволя да тагна експертът по Швейцария ,  @koliob

 

Има много възможности. Всякакви пасове,  Saver Day Tickets които са за фиксирани влакове и часове  на около 30-50% от редовната цена, и т. н. 

Има страшно подробни теми за Швейцария,  може  да прегледаш и тях. 

 

 

За мен Берн е  една от най-скучните столици на Европа,  цял ден и е много. Щом си се базирал там може да го разгледаш и в часовете след основните ти разходки из региона. 

 

Цюрих ми харесва много повече,  но и за там най-много половин до един ден. 

 

Хубавите неща в Швейцария са извън градовете.  За щастие разстоянията са малки,  цените не чак толкова,  но пък наистина си струва. 

 

 

Редактирано от stanimir
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

освен ако имаш някаква работа в Берн, няма смисъл нощувките да са там, по-добре някъде в Интерлакен

за пасове виж тази тема 

 

и тази

 

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Както правилно ти е казал @neuromancer ако целта е разглеждане на Бернезе Оберланд и няма някаква друга причина е добре нощувките да са в Интерлакен или наоколо. Ако имаш три пълни дни в района - оптималното решение е този пас: 

https://www.jungfrau.ch/en-gb/jungfrau-travel-pass/

Ако нощувките ти са в Берн и имаш два дена - най-добре си избери две дневни екскурзии от този сайт:

https://www.sbb.ch/en/leisure-holidays/leisure-offers.html

Сега там има повече зимни предложения, но около месец преди пътуването ще намериш оферти с отстъпка от 20% до 60% за различни интересни места. Всъщност ти продават с добра отстъпка най-обикновени билети за влакове+лифтове и/или входни такси, които не са с  фиксиран час и важат цял ден.

Третият вариант е да си купиш два паса от тези:

https://www.sbb.ch/en/travelcards-and-tickets/tickets-for-switzerland/1-day-travelpass/saver-day-pass.html

Можеш да обикаляш много с тях, но първо пасовете са сравнително евтини само в делнични дни и обикновено не включват и не дават намаление за зъбчатите железници и лифтовете в региона.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Благодаря за отговорите! Доста разгледах и прочетох вчера и стигнах до извода, че вместо да се бутам по влаковете с тълпи туристи, така и така се водя планинар, по добре да се разхождам. Та.. Някой може ли да ми препоръча сайт, в който има информация за хайкинг / трекинг трасетата в района?

Редактирано от Suunto
Връзка към мнение
преди 16 часа, Suunto каза:

Благодаря за отговорите! Доста разгледах и прочетох вчера и стигнах до извода, че вместо да се бутам по влаковете с тълпи туристи, така и така се водя планинар, по добре да се разхождам. Та.. Някой може ли да ми препоръча сайт, в който има информация за хайкинг / трекинг трасетата в района?

Спомням си, че @georgiev беше пуснал точно такава връзка, с много подробна карта с всички маршрути, но сега не се сещам наизуст. Може би ако прочете темата и още си спомня да се включи. 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 18 часа, Suunto каза:

......сайт, в който има информация за хайкинг / трекинг трасетата в района?

Заповядай! Запомнила съм тази връзка: https://map.wanderland.ch

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Swiss pass за 4 дни е EUR 256.00

С него можеш да ползваш цялата влакова мрежа (изключение са панорамни влакове, макар че и някои от тях влизат), корабите, които са като гр.транспорт, самия градски транспорт и безплатен вход за музеи. Така може да кръстосаш цяла Швейцария. :)

Тук е описано какво ти дава паса. И спестява много, ако попътуваш. Чак тълпи туристи няма... Те са по разните панорамни експреси.

Аз пък харесвам Берн. Люцерн също. Изобщо тази дестинация ми е слабост. :)

А- паса важи и на 5-я ден сутринта (трябва да намеря къде го пишеше това). Спокойно може да се купи онлайн и се разпечатва.

Това е картата на покритие на паса.

Още инфо: https://www.myswissalps.com/swisstravelpass/validity

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Според мен най-доброто решение е Бернезе Оберланд пас за колкото дни ти трябва - включва всякакъв транспорт с изключение на някои панорамни влакове.  Няма чак тълпи по влаковете, пътува се много спокойно даже. Влаковете са много начесто и можеш да си правиш всякакви комбинации с транспорта.
Берн е доста приятен град, не е голям и цял ден му е много, ако си за малко дни в Швейцария. Бернезе Оберланд паса ти включва транспорт с влак още от Люцерн. Подобно на Берн, Люцерн също е много чаровен град и можеш спокойно да го разгледаш за половин ден без да препускаш.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Пътуването наближи, сдобих се с еднодневни карти от SBB и сега изникна един логистичен въпрос. Смятам да измина пътеката от Eigergletscher до Alpiglen. Та, тази карта важи ли за влакчетата от Alpiglen до Grindewald, или ще трябва да сляза по-надолу? Благодаря предварително!

Връзка към мнение
преди 3 часа, Suunto каза:

Пътуването наближи, сдобих се с еднодневни карти от SBB и сега изникна един логистичен въпрос. Смятам да измина пътеката от Eigergletscher до Alpiglen. Та, тази карта важи ли за влакчетата от Alpiglen до Grindewald, или ще трябва да сляза по-надолу? Благодаря предварително!

Ако си купил Saver Day Pass - не важи. Имаш само 50% намаление по тази линия. Изобщо зъбчатите железници, както от Grindewald до Kleine Scheidegg, така и от Wengen до Kleine Scheidegg са на 50%. Ако искаш да се ориентираш добре къде ти важи Saver Day Pass - гледай тази карта.

Всички плътни червени, жълти и черни линии покават какво е включено (в т.ч. и пунктираните линии на тирета - това са тунели), а пунктираните линии на точки са покритите на 50% влакове, автобуси и лифтове.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, 

 

Швейцария е приказно място! Ние го посетихме през май, като основни спирки ни бяха Базел, Цюрих, Люцерн, Интерлакен, Лаутербрюнен.

Направихме трип с кола през алпийските долини и беше приказно!

 В този пътепис съм дала повече информация за местата, които посетихме и някакви характерни особености за тях.

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.