Прескочи до съдържание

Мианмар и Лаос кеш, банкомати, чейндж


Препоръчани мнения

Къде е най- добре да се обменят пари- в града, в хотела, на летището(обикновено не е изгодно, но има и изключения)?

USD или EUR?

Теглене от банкомати е другия вариант.

Кредитните карти само по големите хотели ли вървят или е по- масово?

Има ли измамни чейнджове?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И за двете държави препоръчвам само кеш в долари и в нови, здрави и чисти банкноти. Преди 10 години в Мианмар нямаше никакви банкомати, които да приемат чужди карти, но и сега до колкото знам подобни устройства са кът. Възможността за плащане с карта също е доста рядко. В Лаос има банкомати, но са малко и често развалени. Там имах случай банкомата да ми смъкне пари от сметката, но да не ми даде никакви пари. Месеци след това се разправях да ми върнат парите.

 

Информацията и за двете държави не ми е супер актуална, но до колкото съм чувал от познати, няма радикална промяна. Чейндж бюра, които приемат нови и здрави банкноти има на много места и не съм чувал за измами и проблеми. Курсовете са горе долу ок навсякъде. На много места с долари може да се плаща и директно. Добре е да имаш дребни по 1, 5 и 10 долара.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

В Баган си бяхме наели гид с кола през 2017г. Разбрали се бяхме за 60 долара, но той помоли ние да му ги обменим и ни спря пред една банка. Колкото ни обмениха за доларите, му ги дадохме. Мисля че си е направил сметка, къде му е най-изгодно. А си беше опитен и много добър. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мога да кажа за Мианмар преди две години:

- банкомати са рядкост;

- плащанията чрез кредитна карта също, но включително и в среден клас хотели беше възможно;

- всички хотели, гидове и трипове могат да се плащат в долари;

- като цяло извън тези неща, цените са много ниски, така че не трябва много кеш;

- задължително само нови и несмачкани (дори несгъвани) банкноти;

- курсът на летището в Янгон беше много добър. Неудобството е, че срещу 100-200 долара получаваш една огромна бала пари, която е неудобна за носене.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз мога да кажа за Мианмар  декември 2018

Плащания с кредитна карта - много рядко.

В хотелите приемат плащане в долари.

Банкомати има , но включително и с Револют има такса за теглене.

Курса на летището в Янгон е много добър и  за USD и за EUR .

В Мандалей в чейнч бюрата също беше добър курса както на долара  така и на еврото.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Точно се върнах от Лаос предишния месец. Курсът на летището във Виентян е най-добрият, който видях. Задължително нови доларови банкноти от последния дизайн след 2004та и дори без петънце следа от химикал. Въпреки че имам толкова голям опит  с Азия пак успяха да ме изнервят. На една чисто нова 50 доларова банкнота не съм видял че има надпис 300 с розов химикал, тъй като се слива с розовия оттенък на банкнотата и не ми я приеха в хотела. Собственикът японец щеше почти да си направи харакири от учтивост и извинения, но в банката дори такива не взимали.

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към мнение

Качеството на евро банкнотите по принцип е много по добро и си струва да имаш и евро за всеки случай. На нас в Мианмар ни върнаха половината от доларите, като негодни за обмяна и беше добре, че имахме и евро. При обмяна на пари няма значение с евро или долари обменяш, но при директно плащане предпочитат долари. Ако все пак приемат евро, често ти го смятат 1 към 1 с долара. В Мианмар ако вървиш само по туристическите маршрути можеш да минеш и само с долари, но и в Лаос почти всичко може да се плати в долари. Хубаво е обаче и в двете държави да си имаш определено количество местни пари.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 14.03.2019 г. в 4:58, T.E.Lawrence каза:

Точно се върнах от Лаос предишния месец. Курсът на летището във Виентян е най-добрият, който видях. Задължително нови доларови банкноти от последния дизайн след 2004та и дори без петънце следа от химикал. Въпреки че имам толкова голям опит  с Азия пак успяха да ме изнервят. На една чисто нова 50 доларова банкнота не съм видял че има надпис 300 с розов химикал, тъй като се слива с розовия оттенък на банкнотата и не ми я приеха в хотела. Собственикът японец щеше почти да си направи харакири от учтивост и извинения, но в банката дори такива не взимали.

Това с неопетнени банкноти е доста изнервящо, почти всеки търговец (буквално) в САЩ преди да приеме 50 или 100 банкноти, ги драска с bill checker pen . 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.