Прескочи до съдържание

Ирландия - 7 дни в Корк и околностите


mary_shery

Препоръчани мнения

В края на април (20-27.04) ми предстои първо ходене в Ирландия. Никога не съм мечтала да отида там, но пък от 3 години моя скъпа приятелка живее там и това е поводът да отида. На пръв поглед Ирландия не е моето място, всички които ме познават поне малко, знаят че нито пия уиски, нито бира и дестилериите изобщо не ме вълнуват, а в пъбовете сигурно ще ме гледат като ненормална като реша да си поръчам фреш или вода.

Билетите вече са купени, летя на 20.04 за Дъблин (18:10 кацам заради промяната на разписанието на Райън, иначе трябваше да кажам в 8 сутринта) и на 28.04 много рано сутринта (дано и него не го променят) имам полет от Корк до Лондон. От много години ми се ходи в Лондон и все се гласях за 1 седмица там, но нещо все не намирах време, та сега поне за 2 дни мисля да поразгледам и да се вдъхновя за повече по-натам.

Това е програмата ми, която засега съм измислила, но ще има доста да се доизкусурява, така че ще съм благодарна на съвети.

 

20.04 - хващане на градски автобус от летището до центъра на Дъблин и около 1:30-2 часа там, ще разгледаме само отвън Trinity college, Dublin castle, St. Patrick cathedral, Christ church, Hapenny bridge, Temple bar или каквото успеем пеша. В 21:00 - хващаме автобус до Корк, който пристига минутка преди полунощ по разписание. Там са приятелите, при които ще гостуваме.

 

21.04 - наемане на кола в Корк, с която да обиколим полуостров Дингъл. Все още нямам опит с колите под наем и тъй като движението е ляво, а аз нямам доверие на способностите си за бързо създаване на двигателни рефлекси, няма да шофирам аз. Проблемът е, че шофьорът ни живее там и няма кредитна карта и не съм сигурна дали е възможно да си изкара такава. Аз имам две кредитни карти, които са на мое име и не знам дали биха ги приели. Той е наемал кола, но без кредитна карта и му е излизало много скъпо. Може би трябва да питам в някоя друга тема как да разрешим този проблем. Ще търсим вариант с пълна застраховка и нулево самоучастие, ако изобщо се предлагат такива оферти в Ирландия. 

Има ли според вас значение дали ще го правим по посока на часовниковата стрелка или обратно?

Ето местенцата по пътя, които съм харесала и смятам да спрем, къде само за снимки, къде за повечко: Minard castle, Eask Tower, Ventry, The famine cottages, Beehive hut, Slea Head viewpoint, Coumeenoole Beach, Dunmore Head, Dunquin Harbour, Clogher Head and Strand, Gallarus Oratory, Conor pass. Има и още 2 места там, които Гугъл ги дава като малки отбивки - 8 Мин от основния път до Annascaul lake и Glanteenassig Forest Park (там са две езерца с пътечка помежду тях Slat и Carun) за 15 мин отбивка. Харесват ми, но малко ме притесняват пътищата до тях да не се окажат лоши и да загубим много време. Някой ходил ли е до някое от двете? Мисля си също да пробваме да видим Фънгай делфина, особено спътниците ми много искат. Виждал ли го е някой и идва ли наистина наблизо до лодките? 

Все още не сме избрали къде да нощуваме, но може би или някъде в основата на полуострова или в Tralee. 

 

22.04 - отиваме към Киларни нац.парк. Моите домакини са били там два пъти, както и на Ring of Kerry, но предпочитат в Киларни да се разходим. Там ще обиколим Ross castle, Muckross castle, abbey, Ladies view, Torc Waterfall, Gap of Dunloe. Нещо друго да препоръчате там? Има много пешеходни преходи, има и лодки. Не знам и времето как ще е. Четох пътеписа на @Rainy, може ли да споделиш дали по Gap of Dunloe има достатъчно места за отбиване от пътя и слизане от колата? Не ми се иска да прекараме много време само в колата, даже обмислях пеша да го изходим, но компанията няма да искат толкова дълъг пешеходен преход може би, особено ако времето не е много хубаво.

Останалите дни ще организирам пътуването само с обществен транспорт или турове.

 

23.04 - Ring of Kerry, само ако успея да намеря споделено пътуване някак. Ако случайно сте много запознати с Ирландия и знаете някой сайт за споделено пътуване, моля споделете. Ще пробвам в couchsurfing сайта. Мислех за организиран тур с автобус, но @Rainy беше писала, че изобщо не си заслужава и май ще се откажа от този вариант. Ако нищо не успеем да направим за Кери, алтернатива ще ми бъдат може би Kilkenny и Cobh.

 

24.04 - Rock of Cashel, Cork

25.04 - Kinsale - Old Head, Charles Fort

26.04 - Cliffs of Moher, The Burren - организиран тур с автобус. Има 2-3 агенции, които организират тур от Корк. Май съм се спряла на тези: https://www.paddywagontours.com/CLIFFS-OF-MOHER-Day-Tour-from-CORK Някой има ли отзиви от организиран тур с някоя фирма до Moher?

 

27.04 - Blarney castle, Cork

 

Ще напиша в други постове и автобусите и цените им, за да бъде полезна темата и на други хора, които като нас ще обикалят без кола.

 

Ако имате други предложения за интересни неща в региона, които съм пропуснала, давайте идеи. Може пък да намеря някакъв транспорт до тях. 🙂

Редактирано от mary_shery
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@mary_shery малко се изгубих във въпросите ти, но ще се опитам да отразя някои. За други пак ще питаш, а и други магеланци са много по-светнати от мен, дано да се обадят 🙂 

 

Ирландия не е само алкохол, но да - да не пиеш грам там някак звучи криво 😄 

 

Кола под наем - справяне с лявото движение е кола автоматик. Ирлания не е за градски транспорт. Вариантите, които описваш, са ми странни.

 

Gap of Dunloe - има места, да. НО - не го правете през деня с кола. Или много дано сутрин, или привечер, когато са се изнесли каруците. Не се шегувам. 

 

Ring of Kerry. Ако не си с кола, потърси бусове. Не мога да препоръчам такъв, но мога да използвам google. Автобусите ти ги забранявам... 

 

Не виждам Ring of Dingle. Там е престъпно красиво.

 

П.П. Какво съвпадение - гледам Северна Ирландия 🙂 

Връзка към мнение

Ring of Dingle е 21.04, там където съм описала всички спирки по пътя.

За Gap of Dunloe колко време ни трябва? Може рано сутрин да го направим, но все пак трябва да се е съмнало, да има светлина.

За Ring of Kerry какви бусове имаш предвид? Ние сме само 2 души.

 

Връзка към мнение
преди 2 минути , mary_shery каза:

Ring of Dingle е 21.04, там където съм описала всички спирки по пътя.

Не съм видяла, извинявай.

 

преди 2 минути , mary_shery каза:

За Gap of Dunloe колко време ни трябва? Може рано сутрин да го направим, но все пак трябва да се е съмнало, да има светлина.

Зависи колко снимате 🙂 от 1 до 1.5 часа. Когато няма хора, ще е супер. Иначе не мога да си го представя. ще бъде мъчение...

 

преди 2 минути , mary_shery каза:

За Ring of Kerry какви бусове имаш предвид? Ние сме само 2 души.

Ще потърся да покажа.

 

 

Редактирано от Гост
Връзка към мнение
преди 3 минути , Гост каза:

Ще потърся да покажа.

Ето един пример... Не казвам, че е най-доброто! Не е като кола. Но е по-добро от автобус... 

 

https://www.killarneytour.com/ring-of-kerry-tours/ 

 

Имай предвид, че ако ще гледате част от маршрута с приятелите преди това, ще ти е скучно. Абе тъпо е с турове, ама ако няма избор 😞 

Връзка към мнение

Относно колата под наем, мисля, че е възможно да я наемеш на твое име и да добавите втори шофьор - приятелят ти. Така ще приемат твоята карта. Може да е скъпо обаче.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Цвете каза:

Относно колата под наем, мисля, че е възможно да я наемеш на твое име и да добавите втори шофьор - приятелят ти. Така ще приемат твоята карта. Може да е скъпо обаче.

това е съвсем възможно, стига и двамата да си носят книжките. По принцип е малко по-скъпо, но често има промоции, при които втория шофьор е безплатен

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ние се разминахме с делфина, но по каквото съм чел, да, доста дружелюбен е и се приближава до лодките. Имай предвид само, че добавянето на това време в обиколката може да изяде от останалото. Ние бяхме попаднали в дилема - дали да видим Фънги и да се приберем по тъмно или да хванем последното слънце по пътя на Connor Pass. Избрахме второто и не съм сигурен, че беше точното решение, защото времето не беше особено хубаво, а и гледките не ме впечатлиха особено. 

 

Никой няма да те гледа накриво или странно, че не пиеш. В сърцето на ирландските пъбове е да се чувстваш комфортно, без да ти пука от останалите, независимо какво правиш и как го правиш 🙂

 

За колата решението е както казаха останалите - на твое име и приятеля добавен като втори шофьор. Пък и ти можеш да покараш малко, няма да бягаш все от лявото движение, де 🙂 Кой знае, като видиш, че не е толкова страшно може да си наемеш кола и за останалите дни, в които ще обикаляш сама. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

В тези организирани турове по Ring of Kerry никъде не се включва районът на Portmagee и Ballinskelligs, всъщност там май се води Ring of Skellig. Бях чела, че там няма автобуси, организирани обиколки може би не се правят изобщо. На мен ми се вижда безсмислен останалия кръг без това и при положение, че Киларни нац.парк ще съм го видяла вече, поне основните неща. Не виждам начин да се стигне от Корк до някъде по Ring if Skellig.

 

Някакви други идеи за прекарване на 1 ден с тръгване от Корк и връщане вечерта? 

Връзка към мнение
преди 5 минути , mary_shery каза:

В тези организирани турове по Ring of Kerry никъде не се включва районът на Portmagee и Ballinskelligs, всъщност там май се води Ring of Skellig. Бях чела, че там няма автобуси, организирани обиколки може би не се правят изобщо. На мен ми се вижда безсмислен останалия кръг без това и при положение, че Киларни нац.парк ще съм го видяла вече, поне основните неща. Не виждам начин да се стигне от Корк до някъде по Ring if Skellig.

 

Някакви други идеи за прекарване на 1 ден с тръгване от Корк и връщане вечерта? 

Защо не пишеш ето на тази фирма за цени и алтернативи? 

 

http://www.kerryexperiencetours.ie/ 

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
On 3/14/2019 at 9:55 PM, mary_shery said:

20.04 - хващане на градски автобус от летището до центъра на Дъблин и около 1:30-2 часа там, ще разгледаме само отвън Trinity college, Dublin castle, St. Patrick cathedral, Christ church, Hapenny bridge, Temple bar или каквото успеем пеша. В 21:00 - хващаме автобус до Корк, който пристига минутка преди полунощ по разписание. Там са приятелите, при които ще гостуваме.

 

 🙂

 

От изброените забележителности със сигурност не трябва да пропуснете да влезете в библиотеката на Trinity college. Ще останете очаровани. Катедралата St. Patrick също е едно от местата, които трябва да се видят.

До Cliffs of Moher пътувахме с https://wildrovertours.com/day-tours/

Връзка към мнение

@Magitu1, благодаря, не исках да ги пропускам, но заради Райън, които ми изместиха полета за 16 ч, пристига там в 18, никъде няма да можем да влезнем. За катедралата свети Патрик ще видим да се вмъкнем, ако има служба случайно, тъй като ще сме в съботата преди католическия Великден. Ще имаме само 2 часа в Дъблин най-много. 

 

Някой наясно ли е дали Cobh и Kinsale влизат в т.нар Green zone около Корк, за където има дневни карти? За Kinsale съм сигурна, че влиза, но май без автобусите до Old Head of Kinsale и до Charles fort, които са всъщност най-големите забележителности на това скромно градче. За Cobh не съм сигурна дали влиза в зелената зона, защото е влакче.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.