Прескочи до съдържание

Рим през Май за 4 дни.


Kosta Grudov

Препоръчани мнения

Здравейте! 

В периода 11.05-15.05 ще сме в Рим и искам да ви попитам как ви се струва изготвената програма и с какво да я запълним(евентуално нещо да променим). Ясно е, че Рим не е град за 4 дни, така че идеята ни е да видим най-основните неща и главно да вървим пеша през града, за да откриваме най-различни интересни площади, фонтани, сгради и т.н. 🙂 Влизане в музеи и галерии не са ни по вкуса и ще ги пропуснем най-вероятно.  Имаме да запълним късните следобеди на понеделник и вторник. 🙂

Предварително ще сме си запазили посещенията във Ватикана и Колизеума. 
Някакви интересни неща в района на хотела в източна посока? Понеже от това, което гледам по картата всичко основно се намира на запад/северозапад ? 🙂

 

11.05 Събота

11:00 – чек-ин в хотела. Район около метростанция „Ponte Lungo”.

Пеша към баните на Каракала. Протестантско гробище + Пирамидата на Цестий. Портокаловите градини и ключалката. Устата на Истината. Хълмът Джаниколо и бюстът на кап. Петко Войвода. Пантеона на Рим. Площад Навона + фонтаните на Нептун, на 4-те реки и Мавърския. Пеша до фонтан Ди Треви. Разходка в посока спирка на метрото към хотела.

 

12.05 Неделя

Метро до метростанция „Колизеум“.

Разходка до площад Венеция. Римски форум+Палатин+Колизей (влизане в 14:00). Църква Сан Клементе гробът на св.Кирил Философ. Обиколка на района около метро „Манцони“. Метро до метростанция „Лепанто“ . Пеша до стадио Олимпико. Рома-Ювентус. Транспорт до хотела в полунощ ? (денонощен транспорт, такси, Убер?).

 

13.05 Понеделник

Метро до Ватикана, станция „Otaviano”.

Ватикански музеи, Сикстинската Капела, Базиликата св.Петър.

Пеша до замъка Сан Анжело. Пеша през реката до площад Испания и испанските стълби. След това ?

 

14.05 Вторник.

Метро до Вила Боргезе, метростанция „Flaminio”.
Разходка из парка без влизане в Галерията.

След това ?

 

Благодаря ви! 

 

 

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Kosta Grudov каза:

ще сме в Рим

Да попитам в какъв формат ще пътувате? За Ватиканските музеи имате ли час на влизане?  Ще я попълня утре. 

Връзка към мнение

Площад Навона + Ди Треви може да направите на 13.5 след Сант Анджело, през моста Умберто I е много близо. Така ще се разтовари програмата в събота, която ми се струва много наситена.  Или на 14.5, щом няма да влизате в галерия Боргезе, от спирка Фламинио е 10 мин до пл. Испания, а оттам - фонтана ди Треви и Навона.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
2 hours ago, Емика said:

Да попитам в какъв формат ще пътувате? За Ватиканските музеи имате ли час на влизане?  Ще я попълня утре. 

Все още не сме запазили, но мислим да е около 10-11. 🙂  Формат в какъв смисъл, не разбрах. 
Благодаря. 🙂

Редактирано от Kosta Grudov
Връзка към мнение

В Рим има нощни автобуси, които вървят от 12ч до към 5:30ч сутринта - google maps или movit дават доста точна представа.

 

За деня, където са Ватиканските музеи и замъка Сант Анджело - самите музеи плюс Свети Петър са минимум 3часа (обикновено и повече) плюс Сант Анджело е поне 1час - едва ли ще има време за повече. Трябва да сте пред входа на музеите поне 30 минути щом няма да е рано сутрин, защото се минава цялостно сканиране все едно си на летището, оставяне на чанти, якета и тн. За първо посещение по-добре с гид - човек, а не с аудио гид по лично мнение, де. Най-добре през сайта на Ватиканските музеи - http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/en/visita-i-musei/scegli-la-visita/visitatori-singoli.html . Има възможност да се качите до върха на Свети Петър, но е доста вити тесни стълби и не е много малко ходенето (има асансьор, но си има и пеша) и се слиза само пеша после.

 

За свободното време не видях посещение на Катакомбите на Рим - Домицила, Сан Калисто (не съм била и не мога дам мнение кои са по-интересни).

 

 

Освен това според мен пиаца Навона, испанските стълби, пиаца Испания, Пантеона и Пиаца Венеция може да са заедно след Боргезе, щом няма да посещавате галерията. От парка тръгвате надолу (дори няма да се изкачвате, а слизате) и отивате на площад Испания и Испанските стълби, после е фонтана Треви и другите си се върви по тая линия

 

Една вечер отидете в квартал Trastevere - много стара част на Рим,където всяко ъгълче е заведение. Бих препоръчала Dar Poeta. http://www.darpoeta.com

 

Редактирано от darinamarinova
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 10 часа, Kosta Grudov каза:

Все още не сме запазили, но мислим да е около 10-11. 🙂  Формат в какъв смисъл, не разбрах. 
Благодаря. 🙂

Ами формат в смисъл сам, със съпруга, с деца- години, без деца, мъжка компания, приятелска компания. За да се съобрази разглеждането на града с възможностите им за ходене.

Връзка към мнение

аз също пътувам в началото на май и ще трябва да събера всичко в 3 дни, а не знам как,като за момента имам билети за Колизеум-1 ден и Ватикана за 3 ден....моля ако някой може да помогне ,тъй като нямам представа кои забележителности с кое друго може да се комбинират.

Редактирано от veronika.e
Връзка към мнение
3 hours ago, Емика said:

Ами формат в смисъл сам, със съпруга, с деца- години, без деца, мъжка компания, приятелска компания. За да се съобрази разглеждането на града с възможностите им за ходене.

Ясно, семейно ще е посещението с родителите и братовчедка ми, но ходенето не е проблем, наскоро обиколихме Барселона почти само пеша. 🙂

Благодаря на всички ! 

25 minutes ago, neznaen said:

аз също пътувам в началото на май и ще трябва да събера всичко в 3 дни, а не знам как,като за момента имам билети за Колизеум-1 ден и Ватикана за 3 ден....моля ако някой може да помогне ,тъй като нямам представа кои забележителности с кое друго може да се комбинират.

Разгледайте тези, които съм постнал в първия пост, ако видите в гугъл мапс картата на Рим покрай Колизеума и Ватикана можете да се ориентирате къде се намират забележителностите. Съветите по-горе на другите магеланци също са много добри. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , neznaen каза:

а дали всички църкви и базилики са безплатни?!

Да. Поне аз не помня в Рим да съм плащала в църква.

 

Редактирано от Цвете
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Да, безплатни са по принцип в Италия с някои изключения за определени части от църкви/ базилики (пример е Сан Марко във Венеция). Деня с Ватинските музеи и Свети Петър може да се съчетае със замъка Сант Анджело. Колизеумът се съчетава с Римския форум - даже е по-удачно оттам да се влезне, защото няма опашки, а на Колизеума има огромни опашки постоянно. След Колизеума ние ходихме в базиликата Санта Мария Маджоре ( https://bg.wikipedia.org/wiki/Санта_Мария_Маджоре ) 

 

Слагате си в google maps всички желани места за посещение и си ги разпределяте. Аз бих добавила за сутринта Галерия Боргезе (бих я сложила в моите топ 5 за най-интересни музеи изобщо, не само в Рим) и следобяд Испанските стълби, фонтана Треви, Пантеона и пиаца Навона. Колизуемът и Форума може да се съчетае в Пиаца Венеция. 

Редактирано от darinamarinova
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 19 часа, Kosta Grudov каза:

Здравейте! 

В периода 11.05-15.05 ще сме в Рим и искам да ви попитам как ви се струва изготвената програма и с какво да я запълним(евентуално нещо да променим). Ясно е, че Рим не е град за 4 дни, така че идеята ни е да видим най-основните неща и главно да вървим пеша през града, за да откриваме най-различни интересни площади, фонтани, сгради и т.н. 🙂 Влизане в музеи и галерии не са ни по вкуса и ще ги пропуснем най-вероятно.  Имаме да запълним късните следобеди на понеделник и вторник. 🙂

Предварително ще сме си запазили посещенията във Ватикана и Колизеума. 
Някакви интересни неща в района на хотела в източна посока? Понеже от това, което гледам по картата всичко основно се намира на запад/северозапад ? 🙂

 

11.05 Събота

11:00 – чек-ин в хотела. Район около метростанция „Ponte Lungo”.

Пеша към баните на Каракала. Протестантско гробище + Пирамидата на Цестий. Портокаловите градини и ключалката. Устата на Истината. Хълмът Джаниколо и бюстът на кап. Петко Войвода. Пантеона на Рим. Площад Навона + фонтаните на Нептун, на 4-те реки и Мавърския. Пеша до фонтан Ди Треви. Разходка в посока спирка на метрото към хотела.

 

12.05 Неделя

Метро до метростанция „Колизеум“.

Разходка до площад Венеция. Римски форум+Палатин+Колизей (влизане в 14:00). Църква Сан Клементе гробът на св.Кирил Философ. Обиколка на района около метро „Манцони“. Метро до метростанция „Лепанто“ . Пеша до стадио Олимпико. Рома-Ювентус. Транспорт до хотела в полунощ ? (денонощен транспорт, такси, Убер?).

 

13.05 Понеделник

Метро до Ватикана, станция „Otaviano”.

Ватикански музеи, Сикстинската Капела, Базиликата св.Петър.

Пеша до замъка Сан Анжело. Пеша през реката до площад Испания и испанските стълби. След това ?

 

14.05 Вторник.

Метро до Вила Боргезе, метростанция „Flaminio”.
Разходка из парка без влизане в Галерията.

След това ?

 

Благодаря ви! 

 

 

 

Винаги препоръчвам да се посети Domus Aurea. Едно от най- впечатляващите места.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 23 часа, Kosta Grudov каза:

11.05 Събота

Събота е добре програмата.

 

преди 23 часа, Kosta Grudov каза:

12.05 Неделя

Понеже сте в този район, отидете и на площада на Микеланджело на Капитолийския хълм - Piazza del Campidoglio.

Района около метростанция Манцони няма нищо за гледане, а и не знам от колко е мача, така че го оставям както го нагласите.

преди 23 часа, Kosta Grudov каза:

13.05 Понеделник

Имате Ватикана. Ако влезете в 11 ще излезете например към 15 ч. , т.е. доста изморени от стоене прави. Моето предложение е да следете от Ватикана към Трастевере. Почивка в Ботаническата градина (сложих инфо в темата за Рим), обиколка на този чаровен квартал на Рим и ще стане време да се прибирате.

 

преди 23 часа, Kosta Grudov каза:

14.05 Вторник.

Метро до Вила Боргезе, метростанция „Flaminio”.
Разходка из парка без влизане в Галерията.

След това ?

В никакъв случай Боргезе, щом няма да ходите в галерията.

С метрото отидете до метростанция Испания. Испански стълби. На върха на стълбите е църквата Trinita dei Monti. Тръгнете наляво като сте срещу нея. Ще минете покрай вилата на Медичите и сте в Градините Пинчо (Pincio) - уникални, в пъти по-хубави от Боргезе. Там стигате до площадката за гледки към Рим (Terrazza del Pincio), гледате, снимате и по стълбите надолу сте на Площада на народа (Piazza del Popolo). Оттам по Via di Ripetta, само направо, стигате до Моста с ангелите на Бернини (Ponte Umberto I), минавате по него, излизате в другия му край на уникалната сграда на Върховния касационен съд на Италия. До нея е Сан Анжело (Castel Sant Angelo).

 

Това са моите предложения. Приятно изкарване!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 часа, neznaen каза:

ще трябва да събера всичко в 3 дни

Няма как, @neznaen, но ще видиш някои забележителности. Все пак Вечния град не е за веднъж, ще ходиш още пъти, сигурна съм:grin:. Напиши какви интереси имаш, изкуство вълнува ли те, има много базилики с платна на Караваджо, има такива със статуи на Микеланджело, на Бернини, има уникални базилики. Та, ако направим програмата с тях, дори и да не се заседяваш, пак може да ги видиш. Дай инфо за района в който ще спиш, кога ти е влизането с билетите на 2-те места, какво искаш да видиш, ходиш ли много пеша или искаш лежерно да се движиш и ще се постарая за тези 3 дни.

Връзка към мнение
51 minutes ago, Емика said:

Събота е добре програмата.......

 

Чудесно! Много благодаря! 🙂

Учудвам се само за парка Боргезе, но вашият вариант ми допада повече 🙂 А и така или иначе, все някога ще го посетим пак 🙂

Връзка към мнение
преди 1 минута , Kosta Grudov каза:

парка Боргезе

Парка е едно голямо пространство, в което има няколко вили, 2 безплатни малки музея и Галерия Боргезе. Просто е загуба на време при положение, че каза, че няма да влизате в галерията и че сте за малко в Рим. Ако ви остане време може да отидете с метрото, но нищо няма да загубите, ако не го видите. Да, там е Биопарка /зоопарка/, но това е друга тема, все пак животни има навсякъде. Да, близо до парка е малкият квартал Копеде (Coppede) с Вилата на Феите, Сградата на паяка, Фонтанът на жабите в който са се къпали Бийтълс с дрехите след концерт в близка дискотека. Това е едно чудно кварталче с бъркотия от стилове - ар деко смесен с  древногръцки стил, барок, средновековно изкуство и готика. Но, това иска време. Може пък да го имате, опитайте.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Емика каза:

стигате до Моста с ангелите на Бернини (Ponte Umberto I), минавате по него, излизате в другия му край на уникалната сграда на Върховния касационен съд на Италия. До нея е Сан Анжело (Castel Sant Angelo).

Да се чете: стигате до Ponte Umberto I, минавате по него, излизате в другия му край на уникалната сграда на Върховния касационен съд на Италия. До нея е Сан Анжело (Castel Sant Angelo), срещу замъка е Мостът с ангелите на Бернини (Ponte Sant Angelo).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 11 часа, Емика каза:

Няма как, @neznaen, но ще видиш някои забележителности. Все пак Вечния град не е за веднъж, ще ходиш още пъти, сигурна съм:grin:. Напиши какви интереси имаш, изкуство вълнува ли те, има много базилики с платна на Караваджо, има такива със статуи на Микеланджело, на Бернини, има уникални базилики. Та, ако направим програмата с тях, дори и да не се заседяваш, пак може да ги видиш. Дай инфо за района в който ще спиш, кога ти е влизането с билетите на 2-те места, какво искаш да видиш, ходиш ли много пеша или искаш лежерно да се движиш и ще се постарая за тези 3 дни.

Благодаря,1 ден -4 май-в 11.30 билети Колизеум,на 6 май -около 11ч Ватикана,това имаме за сега твърда програма,с дете на 7г сме и голямата ни дъщеря-художник,която ще си обикаля галерии..ще закупим Ром Пас тъй като сме на спирка Чинечита(ако правилно съм запомнила)...

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Изчетох темите, но не можах да разбера има ли безплатно посещение на музеите първата неделя в месеца? Интересува ме конкретно Галерия Боргезе. За Ватиканските е ясно, че ще се купуват билети, както и за капитолийски музеи за да се избегне опашката.

Връзка към мнение
преди 13 минути , Boo каза:

Изчетох темите, но не можах да разбера има ли безплатно посещение на музеите първата неделя в месеца? Интересува ме конкретно Галерия Боргезе. За Ватиканските е ясно, че ще се купуват билети, както и за капитолийски музеи за да се избегне опашката.

За галерия Боргезе въпреки безплатната неделя се резервира билет по телефона. Плащат се 2 евро за резервацията и безплатния билет се взима на касата. Онлайн билети за този ден не се появяват, за това само по телефон.

Връзка към мнение
преди 9 минути , Цвете каза:

За галерия Боргезе въпреки безплатната неделя се резервира билет по телефона. Плащат се 2 евро за резервацията и безплатния билет се взима на касата. Онлайн билети за този ден не се появяват, за това само по телефон.

Благодаря много. Да, това за запазването по телефона разбрах, но трябва да им звънна и да запазя за конкретен час ли? А плащането как става, при получаване на билета ли? А първата неделя ли беше безплатния вход по музеите, а за ватиканските - последната?

Връзка към мнение
преди 11 минути , Boo каза:

Благодаря много. Да, това за запазването по телефона разбрах, но трябва да им звънна и да запазя за конкретен час ли? А плащането как става, при получаване на билета ли? А първата неделя ли беше безплатния вход по музеите, а за ватиканските - последната?

Запазва се час. Плащането  - исакаха ми данни на картата, аз отказах и се разбрахме да платя на място. На последния въпррос - да.

Връзка към мнение

Планирате ли да посетите някои църкви, които са пръснати из целия град , преди да отидете във Ватикана? Защото, ако е така - води до пренасищане (казвам го от личен опит - поне така направихме ние последния път, и от всички възможни църкви най-малко време останахме в Св. Петър.

Признавам, че ватиканските музеи и особено Сикстинската капела са меко казано впечатляващи - предварителната резервация е задължителна, иначе висенето на  опашка за влизане ще е кошмар, и ще развали цялостното впечатление. 

Освен това, вътре в базиликата св. Петър са разположили доста завеси, и не може да се добие цялостна представа за мащаба на базиликата (поне така беше в края на октомври, може да са се променили нещата) . Basilica di San Giovanni in Laterano e също много впечатляваща. 

По отношение на Траставере - тъй като всички ходят там, чели и/или информиращи се от трип-адвайзъра - мястото е свръх туристическо и съответно скъпо 🙂

но тъй като е сега е вече сезон, ще е пълно с туристи )

 

  

Връзка към мнение
преди 11 минути , Цвете каза:

Запазва се час. Плащането  - исакаха ми данни на картата, аз отказах и се разбрахме да платя на място. На последния въпррос - да.

Много благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.