Прескочи до съдържание

Минимален боклук на път.


Препоръчани мнения

Много ми е мъчно,  когато в края на пътешествието се усещам, че съм купила сигурно стотици пластмасови шишета за вода,  в хиляда и една торбички.  Сдобих се с платнена торба,  стоманена чаша за кафе и почти всеки път се сещам да нося на малката чаша,  прибори и шише за детето.  Но това не ми решава драмата.  Та как се справяте вие с боклука акумулиран на път?  Някакви типсове по въпроса...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Темата ме вълнува отдавна и не само за времето на път. 

Купувам големи шишета вода, няма как без бутилирана вода почти навсякъде.

не ползвам найлонови пликчета, освен ако е крайно належащо. 

Измивам и ползвам отново понякога пластмасова чаша, ако е трябвало да я купя.

Пътувам с малко багаж, което също е важно.

Някои хора ме смятат за супер скръндзелник покрай тази ми мания, но не ми пука. Истината е, че ми е много важно да намалим замърсяването на планетата.

Редактирано от Цвете
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

На мен пък ми правят много добро впечатление хотели, които refill-ват големи шишета за шампоан и сапун, а не слагат всеки ден от тези миниатюрните шишенца за еднократна употреба, които аз се опитвам да избягвам обикновено като си нося мои в многократно използваеми шишенца от по 100 мл. и си ги нося и връщам обратно. 

Много хора се дразнят на тези големите шишета и го смятат за по-малко луксозно, ако нямаш всякакви миниатюрни боклуци с бранда на хотела, но за мен това е тотално излишен отпадък, който може да се редуцира. Сега обмислям варианта да си купя сгъваемо шише за вода, но не знам дали може да минава в ръчния багаж, с който аз обикновено пътувам. Въпросът е, че то е ок само за места с чиста питейна вода.. 🙄Някой има ли такова? 

Редактирано от VesseloVesse
  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 18 минути , VesseloVesse каза:

На мен пък ми правят много добро впечатление хотели, които refill-ват големи шишета за шампоан и сапун, а не слагат всеки ден от тези миниатюрните шишенца за еднократна употреба, които аз се опитвам да избягвам обикновено като си нося мои в многократно използваеми шишенца от по 100 мл. и си ги нося и връщам обратно. 

Много хора се дразнят на тези големите шишета и го смятат за по-малко луксозно, ако нямаш всякакви миниатюрни боклуци с бранда на хотела, но за мен това е тотално излишен отпадък, който може да се редуцира. Сега обмислям варианта да си купя сгъваемо шише за вода, но не знам дали може да минава в ръчния багаж, с който аз обикновено пътувам. Въпросът е, че то е ок само за места с чиста питейна вода.. 🙄Някой има ли такова? 

Всякакви празни шишета може да пренесеш в ръчния багаж, стига в тях да няма течност.

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
1 hour ago, VesseloVesse said:

На мен пък ми правят много добро впечатление хотели, които refill-ват големи шишета за шампоан и сапун, а не слагат всеки ден от тези миниатюрните шишенца за еднократна употреба, които аз се опитвам да избягвам обикновено като си нося мои в многократно използваеми шишенца от по 100 мл. и си ги нося и връщам обратно. 

Много хора се дразнят на тези големите шишета и го смятат за по-малко луксозно, ако нямаш всякакви миниатюрни боклуци с бранда на хотела, но за мен това е тотално излишен отпадък, който може да се редуцира. Сега обмислям варианта да си купя сгъваемо шише за вода, но не знам дали може да минава в ръчния багаж, с който аз обикновено пътувам. Въпросът е, че то е ок само за места с чиста питейна вода.. 🙄Някой има ли такова? 

Точно това си мислех и аз. Шише с филтър , но пак- подходящо е за места с ок питейна вода. И като се разрових намерих извънземни шишета със яките филтри- бактерии, вируси, метали, химикали, просто невероятни...https://thewholeworldornothing.com/water-bottle-with-filter-for-travel/ първи резултат от сърча в Гугъл. По-скъпи са да, стигат и до 300Е , и там вече сигурно и от канала ще направи водата питейна...

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, Здравко Ангел каза:

Всякакви празни шишета може да пренесеш в ръчния багаж, стига в тях да няма течност.

Невярно. Дискутирали сме го много пъти в темите за проверки за сигурност. Ако е по-голяма от 100мл бутилката, дори и празна, могат да се заядат и да ти я вземат по правилата на сигурност. Друг е въпроса, че понякога може да минеш дори и с 500мл бутилка

Редактирано от cybersimo
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 56 минути , cybersimo каза:

Невярно. Дискутирали сме го много пъти в темите за проверки за сигурност. Ако е по-голяма от 100мл бутилката, дори и празна, могат да се заядат и да ти я вземат по правилата на сигурност. Друг е въпроса, че понякога може да минеш дори и с 500мл бутилка

Не знаех, всеки път си минавам с празна 500 мл. бутилка и никога не са ми правили проблем.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз също съм носил без проблем,  може ли линк към изрична забрана? 

 

Имам и от тези,  но но не съм ползвал в чужбина. Сгънати заемат минимално място :

 

IMG_20190409_203158.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Скоро помолих на секюрити да изхвърлят празната ми бутилка (500мл), понеже бях забравил, те ми казаха, че мога да си я взема.

 

Иначе, според CAA (линк) във Великобритания и TSA (линк) в САЩ няма проблем с пренасянето на празни бутилки (от вода) в ръчния багаж.

 

 

Редактирано от yordanov
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

То и на други места има, но съм виждал как хвърлят празни бутилки и съм сигурен, че е дискутирано във форума. Може би в темата за забранените неща в ръчен багаж

Връзка към мнение
преди 1 час, cybersimo каза:

Невярно. Дискутирали сме го много пъти в темите за проверки за сигурност. Ако е по-голяма от 100мл бутилката, дори и празна, могат да се заядат и да ти я вземат по правилата на сигурност. Друг е въпроса, че понякога може да минеш дори и с 500мл бутилка

Винаги минавам с празна бутилка 500мл - поне досега без никакви въпроси.

Връзка към мнение

Възможно е да е имало някаква краткосрочна забрана след атентатите 2001г . В наши дни със сигурност е разрешено пренасянето на  празна бутилка , цитат от 2017г на TSA:

 

  • Thirsty flyers—Bottled water: You can’t bring a bottle of water through the checkpoint, but you can bring an empty bottle through the checkpoint and then fill it up once you’re through security. That will even save you a few bucks.
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 6 минути , stanislavpp каза:

Възможно е да е имало някаква краткосрочна забрана след атентатите 2001г . В наши дни със сигурност е разрешено пренасянето на  празна бутилка , цитат от 2017г на TSA:

 

  • Thirsty flyers—Bottled water: You can’t bring a bottle of water through the checkpoint, but you can bring an empty bottle through the checkpoint and then fill it up once you’re through security. That will even save you a few bucks.

Благодаря, значи с чисто сърце ще продължавам да си нося празните бутилки 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
3 minutes ago, Здравко Ангел said:

Благодаря, значи с чисто сърце ще продължавам да си нося празните бутилки 🙂

Поне на летищата, на които оперират TSA, няма да имаш проблеми 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Празните бутилки ги дискутирахме, но съвсем определено в правилата не се споменава забрана за празни бутилки. Ако е за правене на самоделни устройства, всяка непромокаема кутия или дори найлонов плик могат с успех да заместят бутилката, а те вече със сигурност не са забранени, дори в изискванията влиза малките шишенца да са в прозрачен плик 1 л.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не бих искал да намаля ентусиазма за правенето на по малко боклук, но резултатът от мъкнене на собствени шишета, манерки и т.н. е минимален за околната среда. В държавите където от чешмата тече питейна вода, обикновенно сметосъбирането и обработката на боклука е добре организирана. Проблемът с боклука е най-остър в бедните държави, където чешмяната вода не се пие, а хигиената като цяло е на ниско ниво. Там искаме или не искаме нямаме друг избор освен да купуваме бутилиране вода, пакетирана храна и т.н., а боклука дори да го хвърляме в кошчето за боклук, пак е доста вероятно да замине в океана и т.н.

 

Разбира се няма нищо лошо в това човек съзнателно да се опитва да си намали боклука, но подобно поведение е по важно от гледна точка на това все повече хора да се замислят над проблема, а не че на практика ще има радикален резултат. Радикален резултат може да има само след политически решения по въпроса. Проблемите с боклука и отпадните води в Източна Европа например бяха радикално решени след като с пари на богатите европейски данъкоплатци бяха масово изградени пречиствателни станции за отпадните води, нови заводи за преработка на боклук и т.н. Радикално решение е и очакваната забрана в ЕС на ползването на пластмаси за еднократна употреба. Това обаче ще подобри положението в регион, където и по принцип проблемът не е чак толкова голям.

Много по полезно би било богатите държави да организират глобална програма за изграждане на пречиствателни станции, заводи за преработка на боклук, за по ефективно смеосъбиране и т.н. Още по добре би било да се инвестира в технологии, които превръщат боклука в ценна суровина.

 

Ако някой все пак реши, че иска да допринесе за околната среда с мъкнене на празни бутилки, нека да вземе със себе си такива които са предвидени за многократна употреба! Повечето пластмасови бутилки предвидени за еднократна употреба са опасни за здравето при многократно ползване цък

  • Харесвам 2
  • Браво 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.