Прескочи до съдържание

Шофьорска книжка в САЩ


Препоръчани мнения

Има ли някой тук, който се е явявал на изпит за шофьорска книжка в САЩ, питам конкретно за щата Уискънсин, в краен случай Чикаго (Илиноис)? Какво се изисква и колко време отнема? Бях чел някъде преди време , че е лесно и елементарно, един изпит по теория и един практика, някакви 10-30 долара. Но все пак друго си е някой да даде по-прясна информация.

 

Мой познат заминава натам, тук е с отнета книжка и иска да си издаде там местна, за да може да кара по време на престоя си, който е около 4 месеца. 

Връзка към мнение

Моето инфо не е никак прясно и е от друг щат, но предполагам че в основни линии нещата се препокриват.

За да се явиш трябва да имаш доказателства за адрес - сметка за ток, вода, телефон, договор за наем .....  ( поне 2 документа)

Може и с туристическа виза ( ако е с такава ) но по-горните изисквания остават в сила .

Иначе другото е листовки ( при мен беше на компютър) и като ги изкараш си запазваш час и за кормуване ( при мен беше на полигон ). И двете бяха елементарни в сравнение с БГ.

 

Иначе има очен тест на място , отговаряш на разни въпроси , като например искаш ли да си донор на органи ( което се изписва на книжката) и готово.

Валидността на книжката, когато не си постоянно пребиваващ е с валидността на престоя даден от емигрейшъна на летището.

Първоначално издават/ха/ едно листче , което служи за документ че имаш валидна книжка, докато самата пластика пристигне по пощата на адреса ти ( в рамките на месец)

Редактирано от funny
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ето малко инфо от официален източник, само не зная дали това. че е с отнета книжка няма да има проблем там.

 

https://wisconsindot.gov/Pages/online-srvcs/sch-road-test/schedule.aspx

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Проблем за отнетата книжка в БГ никой няма да му направи, защото няма и да разбере че има такава ( ако сам не си каже).

Само че се сетих че имаше и някакъв тест като нашето БЧК ,но онлайн навремето за тези които си вадят книжка за първи път

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря за инфото на @funny и @iliana_t!

А при положение, че той е турист и е на гости и няма личен адрес (или пък е на хотел), как ще стане това с договора за наем и платените сметки?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз мисля, че няма да бъде допуснат до изпит изобщо. От октомври 2018г има нови изисквания, от щат до щат може да има малки разлики , но без SSN няма да бъде допуснат до изпит.

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Някои щати не изискват ССН, ако имаш бележка, че нямаш право на ССН. Но според мен в Уисконсин няма шанс за книжка:

https://wisconsindot.gov/Pages/dmv/license-drvs/how-to-apply/citizen-leg-pres.aspx

 

Quote

Minimum stay requirement for temporary visitors (non-immigrants): Legal presence documents must show a minimum stay of:

  • 1 year with at least 6 months remaining (if applying for a driver license)
  • 6 months with at least 3 months remaining (if applying for an ID card)

За престой под 1 година изобщо не издават книжки, а само "лични карти" и то само за престой над 6 месеца.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@akair мисля, че вече няма щат с отворени вратички, системата им е вързана директно със SSN и ако те няма там, не те допускат . 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Social Security Office  издават/ха писма (denial letter) на идивиди, които няма как да имат ССН. Това писмо служи пред ДМВ като доказателство/обяснение за липса на ССН. Може би да са го променили покрай RealID.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Свърши “тая “ миналата година, сега изискванията са доста строги и няма човешки фактор, но пък всеки може да си шофира с чужда книжка.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На тея не им трябват книжки преди да вземат ССН, но този “ denial letter” е явно умишлено оставена вратичка за да могат сезонни работници ( H2B) с визи за по-малко от година, но с договори за шофьори да взимат книжки ...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Явно нещата са се променили доста.

Преди беше съвсем легално и лесно турист да вземе американска книжка , ако има доказателства за адрес . Издаваха ги за срока на пребиваване , но при всяко следващо влизане можеше да ги подновяваш за нов такъв срок.

И си имаха в системата категоря турист и не искаха ССН, а само паспорта с печата и картончето от емигрейшъна. ( не че едната кака не я "убеждавах" че не може да ми се издаде ССН защото съм турист , но тя настояваше че може и само трябвало да звънне в "съответния депатмент" и ще ми кажат каква е процедурата ?!?!?! . Звъня жената.... Обясниха и ... Но не съм сигурна че се съгласи с чутото де, тя вътрешно за себе си беше убедена че може !  :biggrin:)

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Не са само сезонните работници - ако някой получи работна виза (H1B), която е валидна 6 години, супругата/ът му/й как да се оправя, ако живеят в район без градски транспорт 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Идеята ми беше, че визата е необходимо, но не е достатъчно условие. На dependents, които нямат право на работа, също им трябва denial letter от social security office.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

А бях чела някъде, че книжките вече ставали само електронни. Единственият щат, я който не са приели този закон и остават с нормални книжки, ако не се лъжа е Ню Мексико. Това вярно ли е и от кога влиза в сила?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
5 hours ago, iliana_t said:

А бях чела някъде, че книжките вече ставали само електронни. Единственият щат, я който не са приели този закон и остават с нормални книжки, ако не се лъжа е Ню Мексико. Това вярно ли е и от кога влиза в сила?

В какъв смисъл? Без пластики?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма никакъв шанс да е без пластика , вероятно е имала предвид , че може да я подновиш онлайн , след като вече веднъж представиш документите според новият закон.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ще гледам да дам отчет, когато моят човек отиде на място. Със сигурност ще пробва да извади книжка там. 

Първа информация засега - в Илиноис се вадела доста по-лесно, отколкото в Уискънсин. Бюрокрация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 14 часа, akair каза:

В какъв смисъл? Без пластики?

Ето това имах предвид:

 

Digital Driving License in USA

 

За съжаление съм забравила в кой сайт го прочетох за първи път, но там пишеше, че само Ню Мексико не приемат такъв закон, няма да приемат и електронните книжки от другите щати и искат да си останат само с пластики и отдолу имаше интересни коментари, че ако някой пътува за работа от друг щат в НМ и има само електронна, то тогава няма да може да шофира изобщо.

Може би това да е в сферата на научната фантастика. И аз не мисля, че скоро ще изчезнат пластиките, но би било интересно да има подобна алтернатива.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 25 минути , Sun4o каза:

Ще гледам да дам отчет, когато моят човек отиде на място. Със сигурност ще пробва да извади книжка там. 

Първа информация засега - в Илиноис се вадела доста по-лесно, отколкото в Уискънсин. Бюрокрация.

Ето ти една статия, която явно не е валидна процедурата в нея ( съдейки по това което @stanislavpp и @akair написаха, но поне има идеи как да си набави някакъв документ с доказателство за адрес ( в случая писмо).

Втория документ може да бъде договор за наем с негов приятел за няколко месеца ( но май там се изискваше и една бележка/ потвърждение от наемодателя ... не си спомням точно). 

Така поне с този проблем може да се опита да се справи преди тръгването и да не го мисли там, ако изобщо намери вариант.

 

ПП. Не съм сигурна за другите щати, но във Флорида , кормуването се прави с твой автомобил ( или на приятел, но не рента кар). Да го има в предвид.

 

https://driver-start.com/blog/how-to-get-a-us-driver’s-license-coming-on-a-tourist-visa/

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 41 минути , Sun4o каза:

Ще гледам да дам отчет, когато моят човек отиде на място. Със сигурност ще пробва да извади книжка там. 

Първа информация засега - в Илиноис се вадела доста по-лесно, отколкото в Уискънсин. Бюрокрация.

Само ще си загуби времето човека, новият федерален закон е кристално ясен: ССН и валидност на виза/зелена карта от минимум една година към момента на явяване . Има някакви малки изключения, но те имат съвсем друга мотивация .

 

В Илинойс наистина се е вадела книжка по-лесно, но от 6 месеца нещата са различни. Всеки който не е гражданин или със зелена карта с валидност повече от година, няма право да се явява за книжка.

 

 

 

Дигитална книжка ще е добавка към пластиката след време, аналогично на самолетните бордни карти .

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
8 hours ago, funny said:

ПП. Не съм сигурна за другите щати, но във Флорида , кормуването се прави с твой автомобил ( или на приятел, но не рента кар).

В много, ако не всички, щати е така.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.