Прескочи до съдържание

Highlands и Skye за 4 дни


Георги

Препоръчани мнения

Ей така, полу на майтап ни се очертава едно възможно ходене до Шотландия в края на месеца. Кацаме в Глазгоу, а си тръгваме с влак от Единбург. Часовете ни са от вторник следобед до събота на обяд, т.е. 3 пълни дни с две половинки. Груб маршрут:

 

image.png

 

 

 

Въпросите тук са:

- за тези дни имаме ли шанс да стигнем до Skye или ще е много претрупано? Основно искаме да си направим road trip сред природните красоти, градовете ще са на второ място, може би ще отделим максимум ден на Единбург. 

- най-вероятно ще сме с кола под наем, има ли в маршрута Глазгоу - Скай - Единбург някоя скучна отсечка, която може да препуснем вечер? Чудя се дали още с кацането да не запалим към Скай или да тръгнем на другата сутрин е по-добре?

 

Груб план на нощувките както го мисля е:

 

- вторник вечер в Глазгоу

- сряда вечер в Скай

- четвъртък вечер в Инвернесс

- петък вечер в Единбург

 

Ако решим с кацането директно да препуснем към Скай ще стане:

 

- вторник вечер в Скай

- сряда вечер в Инвернесс

- четвъртък вечер в Единбург

- петък вечер в Единбург

 

Трети вариант с по-голям фокус на Скай:

 

- вторник вечер в Скай

- сряда вечер в Скай

- четвъртък вечер в Инвернесс

- петък вечер в Единбург

 

Логично ли е разпределено горе-долу?

 

Другата ни алтернатива са западните фиорди на Исландия, така че дилемата ще е тежка...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Георги каза:

за тези дни имаме ли шанс да стигнем до Skye или ще е много претрупано

Не знам дали си поглеждал места за спане, но по това време е училищна ваканция плюс банк холидей на 27ми и нашите мераци за същото това време бяха напълно попарени...

Връзка към мнение

Виж наистина нощувките.

При толкова малко време аз в Глазгоу не бих стоял, по-скоро тръгни веднага, но не мисля, че е добре да гониш чак Скай още първия ден, пейзажите са много хубави и не е добре да ги минаваш по тъмно. Намери нещо за спане по средата, примерно около Форт Уилям.

Връзка към мнение

@Георги Ето моето предложение: 

 

1 ден: Маршрут, който направихме с @Mary - безкрайно красив! Нощувката ще я изберете в някое забутано-красиво местенце - аз предлагам Fort William, Glencoe, Glenfinnan  и околността, и ще се размажете от кеф. Ще помагам, ако искаш подкрепа - но не мога да обещая да е силно бюджетна. 

 

 

image.png.3d59486d9c5dcda208073dd0775b434b.png

 

Glenfinnan: 

 

Image result for glenfinnan

 

2 ден: С ферибот до Skye - и през целия остров, детайлите могат да се разработят, спите в Portree.

 

image.png.0f80566c966be23db472a07cedf3c2fa.png

 

3 ден: Минете само през Inverness, но спете в Националния им парк с най-чудни дестилационни. По пътя има много крепости, не съм се фокусирала върху детайли, можете да сте гъвкави.

 

image.png.e3c4fa7f6820d9c2de333a3a6ceb8ff3.png

 

 

4 ден: Единбург. В зависимост от интересите ви можете да направите няколко варианта. Уверявам ви, че след такъв маршрут няма да ви е до Единбург... 

Ако имаш нужда, ще помагам още.

 

image.png.20b2ee78130b627cd6497c1cbb8ee646.png

 

image.png.69d61ed5ad5c0e7b36d24ab2a2a8769f.png

Връзка към мнение

Не знам дали си ми видял моята тема, маршрута беше идентичен.

 

https://magelanci.com/forums/topic/13857-единбург-и-още-нещо/?tab=comments#comment-336059

 

На мен най-много ми харесаха гледките в долината Гленко, а в Ивърнес минах извън плана накрая и не ме впечатли с нищо.

След като ще кацаш и тепърва ще тръгваш за Скай няма да имаш никакво време и за мен след като видях какво има там, би било по-удачно да направиш 2 нощувки в зоната Гленко-Скай.

Ние спахме в Inverinate, на 10мин от Скай пред едно езеро.

Връзка към мнение
преди 7 часа, searus каза:

Не знам дали си поглеждал места за спане, но по това време е училищна ваканция плюс банк холидей на 27ми и нашите мераци за същото това време бяха напълно попарени...

 

преди 6 часа, neuromancer каза:

Виж наистина нощувките.

При толкова малко време аз в Глазгоу не бих стоял, по-скоро тръгни веднага, но не мисля, че е добре да гониш чак Скай още първия ден, пейзажите са много хубави и не е добре да ги минаваш по тъмно. Намери нещо за спане по средата, примерно около Форт Уилям.

Ми много набързо пуснах някакво търсене в airbnb и има наличност. Вярно е, че цените са височки, но места има. Около 70-100 евро на вечер са, това скъпо ли е за тази част? Датите ни са 28.05 - 01.06. А иначе видях, че се стъмва към 11 в този ден, така че спокойно може да се поизсилим с шофирането, но сякаш междинния вариант на спане на Rainy ми се струва най-подходящ. В Глазгоу сигурно въобще няма да губим време. 

 

@Гост, мерси за примерната разбивка по дни. Ще я имам предвид, ако стигнем до по-финно тунинговане на плана. Сега сме още на фаза дилема Скай с/у Западните Фиорди в Исландия. 

 

@Alexander, мерси, ще прехвърля темата. 

 

 

Връзка към мнение
преди 7 минути , Георги каза:

 

Ми много набързо пуснах някакво търсене в airbnb и има наличност. Вярно е, че цените са височки, но места има. Около 70-100 евро на вечер са, това скъпо ли е за тази част? Датите ни са 28.05 - 01.06. А иначе видях, че се стъмва към 11 в този ден, така че спокойно може да се поизсилим с шофирането, но сякаш междинния вариант на спане на Rainy ми се струва най-подходящ. В Глазгоу сигурно въобще няма да губим време. 

Нормалната цена на добрите B&B-та в Англия и Шотландия варира около £100-£120. В натоварени сезони свършват, дори и най-скъпите. Аз подхождам предпазливо към дефиниции за бюджета, защото аудиторията тук е различна. £80 е добра цена.

 

 

Връзка към мнение
преди 2 минути , cck каза:

А за Шотландия кои месеци се броят за сезон?

Юни и юли се водят най-хубавите месеци. Иначе всичко е на късмет 🙂 

П.П. Сезон е цялото лято, вкл. август. 

 

Връзка към мнение
преди 10 минути , Гост каза:

Юни и юли

Баш за тогава се бях замислил, благодаря. Ама да не спамя плановете на Георги ще пусна отделна тема, че аз мисля голяма обиколка за около седмица - десет дни, примерно.

Връзка към мнение
преди 2 часа, Гост каза:

Нормалната цена на добрите B&B-та в Англия и Шотландия варира около £100-£120. В натоварени сезони свършват, дори и най-скъпите. Аз подхождам предпазливо към дефиниции за бюджета, защото аудиторията тук е различна. £80 е добра цена.

 

 

Под добри разбираме стандартното - легла, закуска, собствена баня или тези са и с гледка и т.н.? Питам, защото това ще постави бюджета в много исландски граници, а ние си мислехме че в Шотландия ще е по-евтино...

Връзка към мнение
преди 3 минути , Георги каза:

Под добри разбираме стандартното - легла, закуска, собствена баня или тези са и с гледка и т.н.? Питам, защото това ще постави бюджета в много исландски граници, а ние си мислехме че в Шотландия ще е по-евтино...

Намират се и добри цени, но иска ровене. Ще погледна за вашите дати и ще ти дам разни идеи. За двама човека, нали? С кола е по-удобно.

Връзка към мнение

@Георги Ето ти пример за наша нощувка: 

 

http://tighnaeilidh.co.uk/

 

Беше чудно! Цената ни беше £60, заедно с full Scottish breakfast. Не е намерена от стандартни сайтове, а от местни.  Не зная дали има места за вашите дати, просто споделям за възможни варианти през местни сайтове. 

Връзка към мнение

@Георги Ето ти един списък с B&Bs около Glencoe. може би и на @cck ще свърши работа. 

 

https://www.undiscoveredscotland.co.uk/areaglen/guest.html

 

За почти всички резервации там съм ползвала местни сайтове. Има чудни попадения - ако сте с кола и не държите да сте в централно село... 

 

П.П. Комуникация само по мейл. Много са точни. 

Връзка към мнение
преди 3 часа, Георги каза:

Ми много набързо пуснах някакво търсене в airbnb и има наличност

Може, все пак ти си знаеш конкретната дата и място, на което търсиш, аз съм гледала в Airbnb с примерни дати 28-30.5 и не ми излиза ама абсолютно нищо в и около Portree, и изобщо на целия Skye (ако трябва да съм точна, гледах ден по ден от 27ми до 3.юни и нищичко не намерих, с изключение на 1-2 хостела), а понеже ние искаме там задължително като правим Шотландия, трябваше да отпадне... Рових и по всевъзможни местни сайтове и сайтченца. Накрая преминахме на вариант къща за 19 човека за 3 дни, където и да е в Южна Англия, това е друга тема, още по-тежка 🤣 Майско-юнската ваканция ще се планира вече поне 10 месеца предварително! Но всяка тема за Шотландия ми е изключително интересна и полезна за в бъдеще.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ето ви още малко сайтове - специално за остров Skye:

 

https://www.isleofskye.com/accommodation

https://www.visitscotland.com/destinations-maps/isle-skye/accommodation/

https://www.sawdays.co.uk/britain/scotland/isle-of-skye/

https://www.holidaylettings.co.uk/isle-of-skye/

https://www.isleofskyeaccommodation.com/

 

На прима виста когато пуснах търсачка за един от сайтовете, малко - но се намериха. 

 

Ето първото попадение за датата на @Георги. Пак казвам, това е повърхностно търсене.

 

https://www.visitscotland.com/info/accommodation/minnies-rooms-p1649001?prodtypes=acco&loc=Isle+of+Skye&locpoly=261&locprox=0&stay=2019-05-29&endDate=2019-05-30&nights=1&r1a=2&r1children=0&r1infants=0&r1c=0&rooms=1&guests=2&avail=on

 

Връзка към мнение
преди 2 часа, searus каза:

Може, все пак ти си знаеш конкретната дата и място, на което търсиш, аз съм гледала в Airbnb с примерни дати 28-30.5 и не ми излиза ама абсолютно нищо в и около Portree, и изобщо на целия Skye (ако трябва да съм точна, гледах ден по ден от 27ми до 3.юни и нищичко не намерих, с изключение на 1-2 хостела), а понеже ние искаме там задължително като правим Шотландия, трябваше да отпадне... Рових и по всевъзможни местни сайтове и сайтченца. Накрая преминахме на вариант къща за 19 човека за 3 дни, където и да е в Южна Англия, това е друга тема, още по-тежка 🤣 Майско-юнската ваканция ще се планира вече поне 10 месеца предварително! Но всяка тема за Шотландия ми е изключително интересна и полезна за в бъдеще.

Ами на мен ми излизат 19 резултата, що годе в един ценови диапазон. Но да...сякаш не ми се иска да посещавам във време, когато островът е с инфраструктура поизнасилена от посещения. Не знам дали там може да се говори за тълпи и т.н. 

 

image.png

 

Седмица по-късно излизат 56 резултата и има и места по 70 евро. 

 

Мерси, Rainy, леко е проблем бързането. Сигурно всеки ден забавяне ще вдига цените не само на полетите и на всичко и не мисля, че имаме лукса да пишем имейли. По-скоро ако се спрем на Шотландия ще трябва да сме готови да платим по повече от 100 евро за двойна стая в този период, явно това е положението. Ако изпадне нещо от твоя бонус списък ще е чудесно, но не трябва да разчитаме на него.

 

Въпрос, този феномен из цяла Шотландия ли ще е с надутите цени и изчерпана наличност или конкретно Skye и региона привличат посетителите по това време?

Връзка към мнение
преди 6 минути , Георги каза:

Въпрос, този феномен из цяла Шотландия ли ще е с надутите цени и изчерпана наличност или конкретно Skye и региона привличат посетителите по това време?

Феномен е Кралството - Шотландия изцяло се подчинява на тази тенденция. Тук се планира месеци напред. Ти познаваш моя стил на планирано пътуване, сега го умножи по 66 милиона, без да го правят толкова интересно, разбира се 🙂 Казано с усмивка, но планирането е практика от десетилетия.

Или приемаш и планираш, или не приемаш и плащаш каквото е останало, или игнорираш дестинацията. Долу горе е това положението... 

П.П. И да, тези цени за тях са нормални, не ги смятат за надути. Изборът спада, обаче - без планиране. Затова дълго време игнорирах вътрешността на Великобритания, а тя е наистина много, много хубава... 

Връзка към мнение
В момента, Гост каза:

Феномен е Кралството - Шотландия изцяло се подчинява на тази тенденция. Тук се планира месеци напред. Ти познаваш моя стил на планирано пътуване, сега го умножи по 66 милиона, без да го правят толкова интересно, разбира се 🙂 Казано с усмивка, но планирането е практика от десетилетия.

Или приемаш и планираш, или не приемаш и плащаш каквото е останало, или игнорираш дестинацията. Долу горе е това положението... 

Ясно, уважавам този подход и аз, рядко съм супер спонтанен и обикновено е за нещо от 2-3 дни макс. Просто от време навреме обстоятелствата налагат по-ласт минит действия. Другата ми алтернатива Исландия съм сигурен, че ще се сблъскам с подобен проблем, макар че западните фиорди остават извън основния поток. Ще видим. 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Георги каза:

Ясно, уважавам този подход и аз, рядко съм супер спонтанен и обикновено е за нещо от 2-3 дни макс. Просто от време навреме обстоятелствата налагат по-ласт минит действия. Другата ми алтернатива Исландия съм сигурен, че ще се сблъскам с подобен проблем, макар че западните фиорди остават извън основния поток. Ще видим. 

Просто стилът на живот е наложил такъв подход. И наистина се намират местенца, но ако нямаш претенции за местоположението. Аз съм пристрастена към провинцията и колкото по-изолирано, толкова повече ме кефи. Искам да е хубава къщата, обаче. 

 

За ориентир - под £60 няма да намериш, това е категоричната долна граница. Горната - нормална - е £120. Над нея трябва да е нещо изключително, говоря за B&B. 

И да, Skye прави някакъв колосален бум и местните даже замислят мерки.

Връзка към мнение
преди 2 часа, Георги каза:

Ами на мен ми излизат 19 резултата, що годе в един ценови диапазон

Аз наистина не споря, радвам се, че намираш нещо, и искрено се интересувам как го намираш, да не би от телефона нещо да не ми показва всички резултати, просто не разбирам... Ето скрийншот за двама, за примерни 2 нощувки 28-30 май, единственото, което излиза е в самото начало (нататък нищичко):

Screenshot_20190512-013024.png.61f4b4d48628200deadf1849ada76c13.png

 

А аз търсих преди седмица-две за 2+1, защото винаги пътуваме с дребното, и за трима положението е такова: 

Screenshot_20190512-013110.png.fd9c1f87c267bee4fa1e6c1f0215a97f.png

Това, разбира се, е само един сайт, има много други предлагащи, и навсякъде ми излизаха нула резултати! Имаше само на едно място една стая, за една от всичките възможни дати, и просто се отказах да търся нататък, можеше и да изкопая нещо, но защо да се задоволявам с каквато там троха е останала 😃 А ние хич не сме от претенциозните за това къде спим (стига да е чисто). Надявам се да си намерите местенце, наистина! И за маршрута ще чакам много подробно пътеписание, аз и на Rainy темата я минах с микроскоп, и добре че Alexander напомни за неговата 😃 Спирам да разводнявам 😃

Връзка към мнение

А не става въпрос за спор. Просто и аз се чудя откъде идва разминаването, може би има още някакъв филтър активиран при теб. Но това е ирелевантно, при всички положения явно говорим за пиков период, който си идва със съответните недостатъци. За британците и живеещите там е предимство, че могат да пътуват с децата си, за мен са само недостатъците 🙂

Връзка към мнение

Нямам филтър, сега пак гледах през компютъра. Нищо не разбирам вече, нали не смяташ резултати извън острова? Но да, че е пиково време, е ясно...

Връзка към мнение
преди 2 часа, searus каза:

Нямам филтър, сега пак гледах през компютъра. Нищо не разбирам вече, нали не смяташ резултати извън острова? Но да, че е пиково време, е ясно...

Да, това е единия проблем. Другия, е че аз търся само за 28, а на 29 също е натоварено и няма май нито едно място, което да е свободно и за двата дни - някое е заето за единия, други за другия. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.