Прескочи до съдържание

дневник Крит и Санторини през септември


Препоръчани мнения

привет, доходи ни се на Крит септемврийски /докато още я има линията до Ханя/, но тъй като Райън държат висока цена за връщането на 24-ти /явно заради почивния 25 септември/ и вдъхновени от пътеписа на тази пътеводна светлина @ven62 , решихме да се върнем от Санторини; та дотук сме си взели билетите София-Ханя 14 септември /23 евро/, Санторини-Атина /20 евро/ през нощта на 22 септември с Олимпик  и Атина-София /23 евро/ Райън сутринта на 23 септември - цените са без чекиран багаж.

 

букнахме си и една нощувка на 50 метра от Perissa beach /черния плаж на Санторини/ за 21 септември - той най ми се връзва на представата за плаж

 

из Крит тепърва ще разпределяме останалите 7 нощувки, в зависимост от това дали ще се местим на различни места, или ще се позиционираме някъде по-стратегически и ще пътуваме повечко примерно 2-3 пъти до по-известните плажове, а в другото време ще отразяваме някой готин локален плаж; в този период има все още вили на хубави места и приятни цени, проблемът е, че освен ако двамата по отделно не спим всеки в по 2 стаи едновременно, не можем да ги населим тези вили, и ми се вижда някак като пълно прахосничество такава разсипия на ресурси :grin: знам само, че искам поне 2 вечери да прекарам из градчето на Ретимно, а и плажовете наоколо също ми допадат

 

текущите ми въпроси са два:

 - възможни ли са някакви промени на цените на фериботите? цените, които виждам сега, са едни и същи за другата седмица, и за септември - т.е. май от ранно букване полза няма особена, а не съм и чувала за начини да се намалят цените /както при другите средства за транспорт/;  в момента виждам три опции - една от Ретимно за 2+ часа за 68 евро, и две от Хераклион за по 2+ и 3+ часа, съответно 42 и 48 евро; тъй като към Хераклион изобщо не ни се ходи, най-вероятно ще си изберем този от Ретимно въпреки досадно високата му цена, а и той пристига най-рано на Санторини

 

- на Крит е ясно, че с кола стават работите, но на Санторини? кола, АТВ - да или не? принципно гледайки разписанията и цените на автобусите там, както и малките разстояния, е възможно и с градски транспорт, още повече като спим на самия плаж; колите там са в диапазона 45-55 евро /с или без застраховка/ за ден и несъмнено предоставят повече удобство, но ми се струва, че паркирането из Ия, Имеровигли и Фира, би било по-скоро проблемно? някакви лични впечатления някой да сподели?

 

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 35 минути , antea каза:

... в този период има все още вили на хубави места и приятни цени, проблемът е, че освен ако двамата по отделно не спим всеки в по 2 стаи едновременно, не можем да ги населим тези вили, и ми се вижда някак като пълно прахосничество такава разсипия на ресурси :grin: знам само, ...

 

 

Ако избереш вила - би ли споделила.

Аз, без каквито и условности съм "За"- твърдо Да за вилите.

Колкото по-отдалечени и изолирани - толкова по-добре, с басейн.

Кеф цена няма.

Тази година ще пропуснем, но в последните 5-6 години, а може би и повече си устройвахме с жена ми по една "медена" седмица на подобни вили.

Аз, жена ми, вилата, басейна. По някое време даже и джапанките не знаем къде са ни. :wink:

Ако все още имаш колебания - дай това да го прочете мъжа ти. Сигурен съм, че ще намери начин да те убеди.

 

 

По въпросите:

- Само гледай да не свършат билетите. Не знам как стои този въпрос. Свършват ли изобщо за тези фериботи.

- Аз съм за кола. Щом има коли - има и къде да се паркира. Рейсове, Санторини, почивка - не ми се връзва.

 

Както се казва - блазе ви.

:biggrin:

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , ven62 каза:

Тази година ще пропуснем, но в последните 5-6 години, а може би и повече си устройвахме с жена ми по една "медена" седмица на подобни вили.

Аз, жена ми, вилата, басейна. По някое време даже и джапанките не знаем къде са ни. :wink:

 

онази ви вила в Португалия ми седи запазена прилежно в бележка и си чака реда, смятай какъв си (без да искаш) агитатор :yes:

 

за фериботите примерно няма билети сега за след два дни, но за третия ден има, така че явно за такъв период напред се изчерпват за някои линии

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз гласувам за нощувки около Елафониси.  При това побързай с резервациите, аз за същия период на септември успях да намеря само за 1 вечер и още ме е яд.  Това ми е любимата част от Крит. 

Плажове около Ретимно.. Кои имаш предвид? Аз нищо не харесах.  Виж с кола около Ханя има много интересни варианти.  

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

около Елафониси е най-трудно с нощувките, почти няма предлагане в близост, или пък се пътува пак по 30-40 минути в посока

 

около Ретимно поименно не ги знам, просто разглеждахме по картата с view и ни се стори, че има достатъчно места с плажчета от наш тип - с чадъри, шезлонги и бийч-барове; по-девствени и диви плажове за мен са забележителност, която просто да видя, но абсурд да изкарам повече от 1/2 час на директно слънце без удобства, смяната на по три плажа дневно също не ни е в стила - ако намерим нещо, което ни е уютно, сме склонни да се закотвим за цял ден там 🙂

Връзка към мнение
преди 1 минута , antea каза:

около Елафониси е най-трудно с нощувките, почти няма предлагане в близост, или пък се пътува пак по 30-40 минути в посока

 

около Ретимно поименно не ги знам, просто разглеждахме по картата с view и ни се стори, че има достатъчно места с плажчета от наш тип - с чадъри, шезлонги и бийч-барове; по-девствени и диви плажове за мен са забележителност, която просто да видя, но абсурд да изкарам повече от 1/2 час на директно слънце без удобства 🙂

Разбирам.  И ние уж сме така,  но ги редуваме. И на градския плаж на Ретимно имаше шезлонги и чадъри,  просто е скучен. 

При Елафониси ние спахме точно до плажа, защото сме без кола. Никакъв спомен откъде и какво сме резервирали,  но беше ок и помня,  че ресторантът имаше тераса с гледка и чудна мусака. Помня,  че имаше автобус от Ханя в 10 и 16 часа и това беше единствения ни вариант.  Имаше шезлонги и там, но ние първо обикаляхме да зяпаме  наоколо и до обяд бяхме придобили пурпурен цвят. 

Бих потърсила настаняване извън букинг, все нещо има там. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще напиша за нашия план, пък може да ти помогне. Ние летим също на 14.09 и обратно на 24.09., ама билетите купихме още първите дни като пуснаха линията.

От летището вземаме колата и директно във Фаласарна. 6 дни плаж, храна, книжки и леки разходки. Останалите 4 дни още ги мислим. Този път задължително искаме Ретимно, но още се чудя колко дни да му отделим. Последната вечер със сигурност ще е в Ханя, предвид ранния полет. Преди три години, когото бяхме за първи път на Крит, първите 3 дни дни останахме в Ханя,  и ходехме на плаж на градските плажове. Следващите 3 дни имахме резервация във Фаласарна, но много ни хареса и останахме до края на почивката  още 3-4 дни.Оттам единия ден ходихме до Балос с корабче и един ден до Елафониси. 

Рентакар тази година букнах от Cretarent, 10 дни -206 евро, за най-ниския клас, без депозити, кредитни карти и пр. Първия път колата беше от Mustang,  

Хотела във Фаласарна сега- Falassarna Beach, преди Falassarna Bay, то е една сграда, но различни собственици. Нищо особено, дори бих казала семпло, но на 3 минути от плажа.

Сега, за Санторини, предвид това, че ще бъде само един ден, плажа бих го зачеркнала. След Крит, е губене на време. Кола под наем и обиколка на острова. И във Фира и в Ойа преди години, когато ходихме имаше големи безплатни паркинги, полупразни, но в началото на м.май.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И ние сме с кола от Cretarent, 10 дни -206 евро . Разделихме нощувки: 6 нощувки в Tavronitis, оттам смятаме да ходим до Балос и Елафониси. Останалите 4 са до Ретимно, Pigianos Kampos. Не обичам хотели, така че нощувките са рвзервирани през airbnb в къщи с двор, не държа на басейн, все едно никога не го ползваме.

 
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

благодаря! горе-долу такъв беше и нашият план първоначално, сега вероятно пак нещо подобно, само че 3 дни по-малко от вас 🙂 нещо като позициониране между Фаласарна и Елафониси, и после към Ретимно, представям си го малко като Керкира като атмосфера, дано не бъркам

 

единственото ми опасение е дали няма да се отегчаваме вечер в по-ненаселените места, понеже типичните гръцки студиа с общи дворове не са ми точно по вкуса :blush:

 

 

Връзка към мнение
В момента, antea каза:

благодаря! горе-долу такъв беше и нашият план първоначално, сега вероятно пак нещо подобно, само че 3 дни по-малко от вас 🙂 нещо като позициониране между Фаласарна и Елафониси, и после към Ретимно, представям си го малко като Керкира като атмосфера, дано не бъркам

 

единственото ми опасение е дали няма да се отегчаваме вечер в по-ненаселените места, понеже типичните гръцки студиа с общи дворове не са ми точно по вкуса :blush:

 

 

Нашите не са с общ двор. И аз държа да сме сами в двора.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Крит нищо не мога да кажа. За Санторини, по принцип не е място за плаж. Не че не може, ама хората ходят там за друго, а и вече ще сте били на плаж в Крит.

Може с автобуси, може с кола, може с АТВ, както искате. За почивка, аз автобуси не обичам, разписания, прекачвания... Ако не сте във Фира, където е автогарата, винаги ще трябва да се прекачвате там.

АТВ си е кеф, евтино, пък и кога друг път ще пробвате. Събира само двама с малко багаж обаче.

Връзка към мнение

ден без плаж на морска почивка, и то не особено дълга, за мен си е загубен, е, освен ако времето е лошо, тогава нищо не може да се направи :mellow: предвид,че масово хората се стоварват там само за няколко часа от някакъв круиз, смятам, че за 36 часа ще може и море, и да видим основното, по моите критерии Perissa си е абсолютно приличен плаж, а нощувките са на смайващо добри цени....е да, не е калдера и залез, ама и ние не сме младоженци :acute:

 

попрочетох за атв-тата в TripAdvisor плюсове и минуси, със сигурност бих предпочела кола

Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

нашият план за септември е готов

 

седемте дни на Крит ги разпределихме така:

първите три нощувки в еднофамилна виличка в по-планински район - https://g.page/stratosvillas?share

далеч е от всичко, но ни се искаше малко по-автентично преживяване, а след доста дълго разглеждане на хотелите по крайбрежната ивица на запад и изток от Ханя изобщо не можах да си харесам нищо, изглежда ми бая населено и туристическо... между другото нещо подобно забелязах и на Корфу, населените места покрай брега не ме впечатлиха хич и всеки път като минавахме покрай тях, за да се качим във високото, бях доволна, че не трябва да се прибираме там

 

така че в случая пренебрегваме практичността за известно време и сме готови за дълги пътувания тип дневни пътешествия към западния бряг :yes:

 

за вторите три нощувки си запазихме едно чисто ново място на 5-6 км от Ретимно, ей така на хазарт, защото ни устройваше по всички показатели, на които държим /включително и да можем вечер лесно да стигаме до старата част на града/, и напоследък, за щастие, му се появиха няколко положителни отзива, така че се надявам финално да сме доволни и от него - https://www.viglasuites.gr/en/

 

за последната вечер се местим до Хераклион в едно от тези, които принципно изобщо не харесвам, но съм склонна да преглътна в името на това, че е на самия плаж и заради близостта до пристанището сутринта - https://www.frankapartments.com/

 

в TripAdvisor категорично ме убедиха, че по-добрият избор за стигане до Санторини е със стандартния голям и по-бавен ферибот /3 часа и 15 минути/, вместо с бързите модификации /2 часа/, при които няма излизане навън, често ги отменят по това време на месеца, или закъсняват с много, така че си избрахме линията на Golden Star Ferries, които имат и web check-in, така че веднага след връщането на колата да се качваме, без да тичаме за билети насам-натам

 

на Крит рент-а-кар сме запазили от AutorentalsCrete - с взимане от Ханя летище и връщане на Хераклион пристанище, искат 10% депозит и са доста бързи и ведри в комуникацията, отделно че са силно похвалени от локалните специалисти по острова, отново в TA

на Санторини запазихме кола за два дни  с взимане от пристанището и връщане на летището от Motor Inn - за тях важи същото, което споменах и за критската компания /искаха обаче 50% депозит/

 

нощувката там си я избрахме на брега на Perissa тук - https://www.booking.com/hotel/gr/stelios-place.bg.html и се оказа най-бюджетната от всички - залезите ще ги гледаме безплатно, марширувайки с тълпата, а не в целево хотелче на Калдерата, че @stanislavpp беше споделил какъв е обичайно резултатът от такъв престой, а нашият син тамън порастна и май-май не щем друг :grin:

 

финално ни чакат и 5-6 часа из съвсем среднощна Атина, за която тепърва ще проучвам как да стане

 

сега почваме да си пълним картата с layers - плажове, таверни и изобщо всякакви места от интерес :cool:

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

в следващите няколко поста ще се опитам да по(раз)кажа това наше пътуване, което ни напълни душите и очите с красота, сурови гледки, лазурно синьо и искрящо бяло :smile: логистиката съм описала по-горе и доволно мога да спомена, че 4 места за спане, 3 полета, 2 рент-а-кара и 1 ферибот си минаха без всякаква засечка или проблем, което, за тези лежерни ширини, си е едно чудесно постижение :yes:

 

началото беше в Ханя, където ни посрещна яко вятър, малко облаци, силни вълни, пръски сол, глъч и гюрултия по пазара, пихме по едно тлъсто капучино край брега, огледахме старото пристанище и разни китни улички, купихме си плодове и към обяд се засилихме към първата ни база в подножието на критските Бели планини

 

20190914_102951.jpg.9778f3beae2b30cd7b682ff029fbe945.jpg

 

20190914_102401.jpg.36464c894759349a0f963881dfa675bc.jpg

 

20190914_113448.jpg.5bf0487376429d9968dc8fd69ff1d3ab.jpg

 

20190914_110727.jpg.95f3c8d007be961149d92ba806b0fa87.jpg

 

20190914_114516.jpg.51655ef6071b342513768f54644ec158.jpg

 

20190914_113048.jpg.c35404d575e48fa1a673f2d5db48d265.jpg

 

20190914_112404.jpg.19d1c9f22d61bcdd87d2b6f8060c063e.jpg

 

20190914_112914.jpg.1bfe737df1276d040ed0e0c3493b9fd5.jpg

 

20190914_112810.jpg.d814fb7375ab3e97da5b659eca5595d7.jpg

 

 

 

  • Харесвам 18
  • Браво 6
Връзка към мнение

благополучно се разхвърляхме в базовия лагер, сам-самички (така и докрая не срещнахме обитателите на останалите 3 вилички, въпреки че сутрин супер енигматично им виждахме колите) и се спуснахме към най-близките северни плажове в района (около 30 минути шофиране), за да проверим обстановката и да хапнем; там за пръв път се сблъсках с критската представа за пържола под формата на парче месо с размерите на 45 номер стъпало (и разбира се, никаква друга асоциативна връзка с подметка) и с традицията да те карат усилено да изпиеш бардучето с raki, което си върви с комплиментния десерт - към края на почивката вече се бях изчерпала откъм причини, с които учтиво да отказвам този зашеметителен продукт

 

продължаваше да духа силно, и пясъчната ивица беше почти изцяло залята от вълните, така че за плаж не ставаше и дума, поради което кротко си се върнахме на село и се разстлахме на нашия басейн, в някаква идилия, която сякаш крещеше "запомни ме!" - дори и вятърът гъкваше рядко, единствените звуци бяха чанове на лениви козички, които си пасяха някъде наоколо.... какво ли си пасат обаче, почнах да се чудя, маслинови клонки или..... честно, не мога да се закълна, че не си въобразявам, обаче на Крит очевидно има някакво растение, вероятно от конопен произход, което излъчва мирис на трева (в смисъла на weed) - усещах го край пътя, като спирахме за гледки, усещах го и горичките край нашата къща, после и на другото място край Ретимно, където бяхме отседнали, в началото се оглеждах смугло дали някой не пафка наоколо, накрая вече му свикнах, че е част от пейзажа и ще е част от спомените ми за там 🌿

 

вечерта решихме да отразим една от препоръчваните таверни в района (To Rizitiko), колко му е, на 10 минути път :biggrin: в пълната тъмница и борбата с навигацията, която упорито искаше да ни спусне по един отвес към пропаст, се добрахме някъде след три пъти по толкова, за да открием, че: сме почти сам-сами из целия й огромен двор; момчето, оставено да я наглежда не говореше хептен английски; имало за ядене агнешко (превода на "мееее--беееее") и едно нещо, в което имало други малки неща (сега се замислям, че сигурно са били сарми) - разумно заложихме на по-известното от двете опции и ни се довлачиха чинии с ядене за няколко човека; с 2/3 от клефтикото нахраних десетината малки котенца, които буквално се покачиха по нас от нетърпение, почакахме си сметката има-няма половин час, защото младежът се пъхна някъде навътре в дебрите на тази ми ти призрачна кръчма, след което си се прибрахме мераклийски в уютната къщурка да чоплим разни метео-аппове, с които да прецакаме вятъра, като избягаме от него в друга част на острова

 

20190914_131946.thumb.jpg.4c3d2686fecea97dce487de2aeaabc00.jpg

 

20190914_132507.jpg.28a759e193634395dc383094d7a3a27c.jpg

 

20190914_131047.jpg.5c1058ff7b91fcb19c831106cc17abbf.jpg

 

20190914_131253.thumb.jpg.81cbc8bd00fa03b4a495f1c5a7f3542d.jpg

 

20190914_132247.jpg.6996a63ec6cc2da180963ed2df13142c.jpg

 

20190914_131622.jpg.cbb04292cb073b232e4c53b59b0166a0.jpg

 

20190914_194713.jpg.bd3ad7cb9188a776d0415600b6e79f30.jpg

 

20190914_155945.jpg.23fbbbabe6a7e3fea232b9c4f754c5d7.jpg

 

20190914_155744.jpg.92d6814f1eb08bca3c0f24083472a30d.jpg

 

20190914_144633.thumb.jpg.0856c3ace5fd3cc9aaa0411916a0bfda.jpg

  • Харесвам 21
  • Браво 7
Връзка към мнение
преди 13 часа, AlexandraKo каза:

@antea много красиви снимки!

Направо драматични.

@antea, обработвала ли си ги или така си снима фотоапарата, щото пък  на @AlexandraKo апарата снима в леко жълто т.е. всички снимки са и слънчеви и жизнерадостни - напълно подходящи за сицилианския барок. :wink:

 

Генерално, тази тема си е мазохистична, що ли я чета!?:dash1:

Давай по-бързо, че не знам дали ще издържа до Санторини.

 

А вилите Stratosvillas са запомнени за вечни времена.

:clapping:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 47 минути , ven62 каза:

на @AlexandraKo апарата снима в леко жълто

Това дали ще снима "леко жълто" или "леко синьо" зависи какъв баланс на бялото е настроен... дали си му задал "облачно", "слънчево", "луминисцентна светлина" и т.н. или просто си го оставил на автоматичен режим и апаратът сам решава как да го интерпретира 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 50 минути , ven62 каза:

Направо драматични.

@antea, обработвала ли си ги или така си снима фотоапарата, щото пък  на @AlexandraKo апарата снима в леко жълто т.е. всички снимки са и слънчеви и жизнерадостни - напълно подходящи за сицилианския барок. :wink:

 

Генерално, тази тема си е мазохистична, що ли я чета!?:dash1:

Давай по-бързо, че не знам дали ще издържа до Санторини.

 

А вилите Stratosvillas са запомнени за вечни времена.

:clapping:

Венчоооо, това е, щото, на мене винаги ми е слънчево на душата:)))))))

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@ven62 - за снимките - обичайна raw conversion на цифровия "негатив" , отговарям лаишки, защото мъжът ми е човекът със снимките

 

оказва се, че Крит е достатъчно голям, за да има различен микро-климат в отделните си части, поради което сутринта без всякакво съмнение се запътихме към единствено достъпния в разумно време от нашето местоположение плаж в по-южната му част - Sweet Water Beach (Glyka Nera), този ден и досега остава един от най-любимите ни - тихо, спокойно време, искрящо слънце, разкошни гледки по пътя, който минава през прочутия The Gorge of Imbros, неделната провинциална атмосфера на градчето Hora Sfakion, където сякаш времето е спряло, но животът мърда около пристанището - от там тръгва няколко пъти дневно лодка към плажа, която след това продължава към Loutro и после прави обратен курс

 

плажът е прекрасен, изцяло с бели камъчета и разкошна вода, толкова прозрачна, че ефектът е сякаш лодките висят във въздуха над нея; изненада - има дори и кръчма на понтон, в която ядохме фамозен боб-яхния и пържени кюфтета с мента, вместо магданоз, сещате ли се за нещо друго, което да му трябва на човек, за да е щастлив? е хайде, и една дяволски черна коза, с дълга, направо наресана козина, доприпкала от урвата, която те бута нахално с нос, защото иска праскова

 

наистина крайно спокоен плаж, цялата му атмосфера е такава - тишина (когато човек говори, се чува ехо) и сюрреално уважение къмто природата, освен с лодка другият начин за достъп е по Imbros трека и често от склона се спускаха хора с планинарски обувки и големи раници, които си почиваха за малко в тази красота и продължаваха нататък, та, да - мястото е такова, каквото го правят хората, а понякога разликата между Рая и Ада е просто липсата на кресливи личности или малки бебета, 📢

 

вечерта отразихме  таверна пак в близката околност (Parasia Vamos), където получихме обслужване за английски лордове и количества отлична храна като за банда партизани, ако някой някога минава от там не вярвам да остане недоволен :smile:

 

20190915_103817.jpg.9e235e053839053233b165dd3ff54029.jpg

 

20190915_103834.jpg.caac9a73ac2feedc2ac9fc3828518e40.jpg

 

20190915_110047.jpg.3978a3834e6a6240ea7ef27072536f65.jpg

 

20190915_110258.jpg.4c1f1ea127bcb697a26eb8f16b30a58c.jpg

 

20190915_114821.jpg.fb57cff753fd0e0963e791798a1df4e3.jpg

 

20190915_114913.thumb.jpg.52a9d0d97c785144046946afdca57db7.jpg

 

20190915_130135.thumb.jpg.f71446d5baac8baca9d8370bc4f07fa2.jpg

 

20190915_125602.thumb.jpg.301fd09f291ca2096ce901f354a58888.jpg

 

20190915_131841.thumb.jpg.34f2f6972ff092770e8874910b932d44.jpg

 

20190915_132449.thumb.jpg.975f15ac35c6e468edb970a790f915d0.jpg

 

20190915_133439.jpg.0eba4e6b52b444fa3595399df81f9986.jpg

 

20190915_153156.thumb.jpg.2205f691e303fbb74b3c445dbb1b07b0.jpg

 

20190915_133654.jpg.11a2d522c601694d3472eae3710873a1.jpg

 

20190915_153947.thumb.jpg.76501aa91989504e90e18b5143c40745.jpg

 

20190915_140010.thumb.jpg.f6d4dc96da3b38d0473656568e279162.jpg

  • Харесвам 20
  • Браво 2
Връзка към мнение

имахме известно чудене кой от трите най-прочути западни плажа да изберем и накрая се спряхме на Елафониси, защото беше най-далеч :smile: странното е, че пътуването по 2 часа в посока изобщо не ни се видя досадно, дори и на връщане, сутрин си все пак по-мотивиран да видиш новото, а и имаше нещо забавно (макар и плашещо донякъдe) в това да наблюдаваме как в последните километри към целта се точи индийска нишка от рент-а-кари, кой от кой по-бял и по-мъничък - ние, за щастие, бяхме ярко червен бръмбар и се откроявахме относително лесно в паркинг-полето от бели коли.... а полето , слава богу, e наистина огромно и достатъчно за всички тези коли и автобуси, които не спираха да прииждат чак до късен следобяд

 

първото ми впечатление обаче беше потрес! не помня какви са били очакванията ми от гледани снимки, но мащабът истински ме изненада, а след него дойдоха и тълпите - някакво абсолютно The Walking Dead déjà vu - стотици хора, разпръснати по единично, се клатят бавно в различни посоки по пясъка и в лагуната, някои са спрели, после почват отново да се движат, сякаш са чули призоваващ звук, пълен забавен каданс; мислим си, само да не почнат да се събират накуп, защото тогава стават опасни! :shok: минути по-късно и ние станахме част от zombie crew-то и забродихме из терена :grin:

 

красиво е :yes: да - в каретата, където има чадъри, всичко е страшно нагъчкано, а половината от тях са силно плешиви от вятъра; да - поради масовостта на публиката има всякакви типажи и гръмогласни фамилии със странни навици; да - сглобените крайплажни бараки за храна и напитки биха били гордост за всяко черноморско село по неоправдана скъпотия и неуютност, и все пак - когато мернеш розовото как се слива с нюансите на бледо-синьото се чувстваш някакси откупен, а ако походиш десетина минути навътре във водата, така че да достигнеш достойна дълбочина от метър и двайсет - и истински блажен :beach:

 

20190916_120029.jpg.01a1af2ee390cd3dcdfe60abb58ec80c.jpg

 

20190916_120508.jpg.2d4bc4a6753b090641bbca21d7cd77b1.jpg

 

20190916_120620.jpg.4c8199419096931f681260617d4f45ca.jpg

 

20190916_123459.jpg.1588c7f11f0751eed4082dadf50ea9ec.jpg

 

20190916_123958.jpg.33fc1f89931b4b85ac38cf78b3144bf4.jpg

 

20190916_124949.jpg.4e991b5bd9750c92019fcf20b13a63e1.jpg

 

20190916_125025.jpg.825c6aad317858d55216b61b98645481.jpg

 

20190916_125045.thumb.jpg.374989efe43a65640ba8d771e53c5a34.jpg

 

20190916_125419.jpg.0887b0ce3a5786d90b59979cdd7ae91d.jpg

 

20190916_125836.jpg.945545b9bed918cf665874885e607004.jpg

 

20190916_153005.jpg.33b01345ae6978629a213fbe08aa322e.jpg

 

20190916_153321.thumb.jpg.0e4941f051cf2fad3713492cd1bf57e6.jpg

 

20190916_153947.thumb.jpg.ad3869a8c5fb0a76f8cf534881097368.jpg

 

20190916_154610.jpg.a4bce5e7f5ad2452def244b41a0c9da6.jpg

  • Харесвам 15
  • Браво 2
Връзка към мнение

за следващите три дни се преместихме в другото ни обитание, което, за щастие, се оказа точно като на снимките в сайта му, които в началото мислех за рендери - панорамни гледки към морето, разкошен басейн и аромат на чисто ново

 

20190917_150910.thumb.jpg.ca46295846e0cb133d79d12a52a50946.jpg

 

20190917_153229.thumb.jpg.24e59524bcb7f0c5efce05ef0b5855fa.jpg

 

20190919_071247.jpg.d7fd5e131b064df5f70ed57d4c2f9e2e.jpg

 

20190920_100156.jpg.3e198a4aa43431e4428a2f98cc8d09d6.jpg

 

20190920_095952.thumb.jpg.279cd3c7453838eaba6705ad2bab6807.jpg

 

20190918_195350.thumb.jpg.2e22ffec87c6254cf2ddaf221b5bae29.jpg

 

главно заради идеята вечер да сме много близо до Ретимно, а и от там на около 30 минути път се намират доста приятни южни плажове , до които се стига през друго, не по-малко живописно ждрело - Kourtaliotiko Gorge

 

20190918_175919.jpg.569c385db32481d7dc71c9a7a288b522.jpg

 

20190918_180111.jpg.87468fd4cec5ddd28bd46118f87b8d3a.jpg

 

20190919_163512.jpg.7a6c1148e3dc307e26d479223cfc75e1.jpg

 

20190918_175829.jpg.8e15de0ec3313aff9ec8efc597d2c8c6.jpg

 

20190919_163250.jpg.29bc5b25876e85ad2169f1d4be94bb23.jpg

 

20190919_163135.jpg.33730657d8d4df2027aeaf04ce42a6bc.jpg

 

 

най-много ни допадна Damnoni Beach, заради по-голямата му площ и избора на чудесни крайбрежни таверни, но и другите два, които отразихме - Ammoudaki и Schinaria също са от чаровните места на юг

 

20190919_125845.thumb.jpg.99feb1fcab133ca07e814b104ea26994.jpg

 

20190919_114111.jpg.748c51e7063c141757e02417237b4e2e.jpg

 

20190919_113325.thumb.jpg.b9b9e4b623fa8a164ef32f9b5b70a780.jpg

 

20190919_103742.jpg.17ae0b3daf63808f3fb624bff209f6cb.jpg

 

20190919_112943.jpg.d44efbe45c9dafe739546f6829610be4.jpg

 

20190919_103736.jpg.5b19b7d2ef56d15dfae48f387552e839.jpg

 

20190918_171323.jpg.933f7a31b6f537a32198d62de8686108.jpg

 

20190918_170747.jpg.c2a9de6cb362f97503f0051570c72eb4.jpg

 

20190919_113239.jpg.7283ef784f4c083375c01c74299bcc56.jpg

 

20190918_170521.thumb.jpg.2f86159d2f055e864630baaae1ac3a26.jpg

 

20190918_170530.jpg.b985fd9e7a19a38ac87f64f6f8682604.jpg

 

20190918_170307.jpg.e0b3da32d56f7d974b54ac2ff8bf971c.jpg

 

20190918_112824.jpg.ceb4f447a2f6556ecc2084b0f60e0f26.jpg

 

20190918_170008.jpg.4547558f3aeddd514038f9e393244cc7.jpg

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към мнение

а сега малко и за градската част

 

Ретимно - покри очакванията ни, но не ги надхвърли

 

предполагах, че ще е подобно на Керкира (Корфу), но не доловихме изцяло нейния уют на малки автентични пусти площадчета и улички с увиснало пране и паркирани скутери, не че на Ретимно му липсват улички, но всяка педя от тях е заета от магазини и бутичета, голям шопинг ей, щом дори и аз, неконсумериста, финално се сдобих с най-пъстрата чанта на света от непалски shop,  значи няма мърдане! от което и произтече някакво леко усещане като за сергия, разбира се - не достатъчно, за да ни демотивира да го поизследваме - крайбрежната алея е приятна, плажът (както каза @Lindt) изглежда удобен, но скучен и не е никак смислено човек да отсяда там, ако иска хубаво море, но пък трите вечери, които прекарахме там, разнообразиха подходящо досегашното ни селско-планинско спокойствие

 

трафикът е усилен, паркирането в час-пик си е мисия с отложен край - докато се освободи място на някой от големите им платени паркинги - това са неудобствата, от обратната страна са цяла серия от яки ресторантчета в китни сокачета, като откровеният ни фаворит остана Castello - място, което успява да превърне елементарната дейност по хранене в максимално релаксиращо преживяване заради улучения баланс на ненатрапчивост и чудесно обслужване, страхотна храна и атмосфера; та, да - заради него и цялата му уличка бихме се върнали отново в Ретимно :yes:

 

20190917_194604.jpg.3aa8560e27db19154d4106a9497067de.jpg

 

20190917_194716.jpg.a17beac706032afba522cdba4a116d88.jpg

 

20190917_194931.jpg.7a6061579670e2fdc2f2b8a3d53e519d.jpg

 

20190917_200617.jpg.7fe9debf7bc8733e7b9aaa167329a463.jpg

 

20190918_210102.thumb.jpg.b34bd48c1f92f269d924e4faa2e3c241.jpg

 

20190919_181740.jpg.77dbec6241d6dead88cae2ac496e6b62.jpg

 

20190919_181853.jpg.b7c83970eb1a989aaf79b98be919f54d.jpg

 

20190919_182210.jpg.1c57a6f7e8a7b19f7d2cff21357f623b.jpg

 

20190919_182327.jpg.758a9889ae343d6cbc70942a6f2959f0.jpg

 

20190919_183534.jpg.ed96640128f642af2dc20004602f2595.jpg

 

20190919_183601.jpg.05ff3b8c45bd059277d85bded34cabb8.jpg

 

20190919_183757.jpg.e8c2ba1331cdd408d7b58e3b15aaf459.jpg

 

20190919_195003.jpg.b61e560ee6d3b0bc9278aef7c9ebb3dd.jpg

 

Хераклион

тук прекарахме вечерта преди сутрешния ферибот към Санторини, в хотел в плажната част на града - Ammoudara, но ако човек няма логистични причини за такова решение, не е пенсионер от английската  бачкаторска класа, не е стоварен с чартър и без право да кара кола, повече от ден и нощ престой би могъл да му докара и депресия; плажът дефакто не е лош, ама някакси околностите и сградите в района са видели и доста по-добри времена (примерно преди 15-20 години?)

 

та потъркаляхме се малко като за последно на критско море на хотелския ни плаж и драснахме към града, където, ултра предвидливо, имахме резервация за някакъв от топ-най-топ ресторантите им - Peskesi, който се оказа и най-голямото разочарование - седем дни за обяд и вечеря сме сядали на най-различни места, без грам претенции да са елитни или особено специални и получихме храна и обслужване с класи над хераклионския шампион по еко-био-фермерски изцепки; почна се от началната огромна чиния с пет капки собствен техен си зехтин, около която явно трябваше да пъшкаме възхитено и в захлас; мина се през трите ми въпроса - може ли да си поръчам кока-кока? те не одобрявали :huh:; бихте ли донесли малко сол - те не одобрявали :huh::huh:, разрешено ли е пушенето тук отвън в градината - пак не одобрявали :huh::huh::huh:; точно почнахме да се съмняваме, че ни третират като в детската градина и тотално ни довършиха - от всички възможни критски финални десерти (а опитахме десетки), тук ни наградиха с паничка грис! е, малко по-рядък като консистенция от този, който помня и сега, 40 години по-късно, че са ни мъчили да преглъщаме в софийската детска ясла Хо Ши Мин, но също толкова отвратителен! като изключим началото и края, междинната храна беше прилично ядлива, но с нищо по-различна от тази на хилядите други ресторанти, които не си кръщават пилето, че е по рецептата на някаква баба; решихме да направим услуга на горките хора, които се извиваха отвън и чакаха за маса за след два часа, за да имат шанс да изядат целия грис, предвиден за тази вечер, и благородно приключихме без повече формалности и празни приказки за качеството на маслинената реколта от 1958 :bye:

 

но това беше накрая :smile: преди това все пак пообиколихме центъра, който не впечатлява с нищо невиждано, и за наш късмет свърнахме към някакъв пуст и яко овехтял район, където очевидно си живееха нормални хора и се бореха с живота и ежедневната умора, както би го правил и някой от Подуене - всъщност разходката там осмисли най-добре хераклионските ни часове :cool:

 

20190920_135414.thumb.jpg.08586ea5fe0014c05de3b1af44d43413.jpg

 

20190920_144140.jpg.ed17d5601f593f06629dfe768016ad3c.jpg

 

20190920_151755.jpg.a50cc116e1de61c44721c335a52b9db2.jpg

 

20190920_152819.thumb.jpg.0afc29993dc4498946bb0b25cd33ccf5.jpg

 

20190920_184545.jpg.f8dc1aaa48078566ce1d67b0607a9d15.jpg

 

 

 

20190920_185215.jpg.59791bf986ce3859af6778dce6ec778a.jpg

 

20190920_185441.jpg.c8e68bc3950c520811080c633834853f.jpg

 

20190920_185537.thumb.jpg.8451120624004bb4d7a0cb98cf623aa8.jpg

 

20190920_191202.jpg.674a719ed39d3561998ac3ed8f9951d8.jpg

 

20190920_191354.jpg.7b20f84d98c88935d48fe98af8734b17.jpg

 

20190920_191805.thumb.jpg.af1cc1685c0cc47eda49a366cb0525a0.jpg

 

20190920_192103.thumb.jpg.3054e6e9cac17aa68e5aeb78a8ee1dfe.jpg

 

20190920_192241.thumb.jpg.3a8b489f0f9f580796f87d8a9831f242.jpg

 

20190920_192352.jpg.7d13016f86132af27130375cbf74bc14.jpg

 

20190920_192630.jpg.35d9d47333a1d1590d268534699fed63.jpg

 

 

  • Харесвам 8
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.