Прескочи до съдържание

Да пътуваш като международен наблюдател на избори


Препоръчани мнения

Здравейте отново колеги магеланци!

 

Тези, които ме познават знаят, че аз постоянно търся начини да пътувам. Ако може да ми плащат или поне да е безплатно още по-добре. Така стигнах до идеите - да кандидатствам за академични конференции, да стана лектор на круизен кораб, а на скоро една колежка ми даде друга гениална идея - да кандидатствам за международен наблюдател на избори или както казват англосаксонците - international election observer.
Моята колежка сподели, че като международен наблюдател на парламентарни избори е успяла да посети Казахстан, Киргизстан, Йордания и Ливан. Мисиите били по 4-5 дни и дори й плащали от 100 до 150 евро на ден. Да пътуваш и да ти плащат! И при това да успееш да комбинираш политика с пътешествия. УАУ!


Днес се заех с проучване на информацията и се оказа, че може да се кандидатства за подобна позиция чрез Външно министерство:
http://www.eods.eu/focal-points/#bulgaria
EOM-focal-point@mfa.bg

 

Както и директно да се свърже човек с международни институции. Повече подробности тук
http://aceproject.org/electoral-advice/election-observation/international-election-observation

 

Аз писах на българското външно министерство днес по обяд, но засега нямам отговор.
Европейския съюз има пък база данни, в която човек може да се регистрира, но кога и дали ще се обадят не е ясно. За сметка на това от другата ми родина Канада, отговориха след 5 минути да си пратя CV и ме уведомиха, че съм изпуснал на косъм мисията им за парламентарните избори през септември в Украйна, но щели да ме имат предвид и за там като резерва.


Писах и на Националния демократичен институт в САЩ, на сайта на който дори имат списък с изборите до края на годината по света.
https://www.ndi.org/elections-calendar

Оказа се, че не трябва да си американски гражданин за да наблюдаваш избори от тяхно име и преди малко получих писмо от тях с покана да си пратя CV, от кои региони се интересувам и имам експертиза и с какво свободно време разполагам.

 

Някой някога да се е пробвал на подобни мисии? Освен това, може би тук е мястото да обменим информация за други подобни способи, които позволяват да пътуваме повече, безплатно или дори със заплащане.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Дано не бъда разбран погрешно, но и това е сред факторите за ерозия на доверието в / вярата в добрите намерения на всякакви институции, които са призвани да работят алтруистично 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 1 час, akair каза:

Дано не бъда разбран погрешно, но и това е сред факторите за ерозия на доверието в / вярата в добрите намерения на всякакви институции, които са призвани да работят алтруистично 🙂

Е, аkair, не ме разбирай погрешно. На мен като ми платиха да ида на конференция в Киото, аз наистина написах доклад от 25 страници и го представих с професионална PowerPoint презентация. По същия начин, защо ако ме пратят на изборите в Аржентина през октомври да не ги наблюдавам и да не си свърша работата. Ще го направя, разбира се, но и ще си направя тур както правя когато съм на конференция или круиз. Аз говоря за съчетание на работата с удоволствието пътуване, а не да не си вършим работата за която пътуваме. Има разлика, мисля. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добре си го намислил. Баща ми ходи чрез OSCE като наблюдател в Босна и Херцеговина два пъти - през 1997 и 1998, първия път беше в мюсюлманската част а втория в Република Сръбска. Остана много доволен от преживяното, още повече,  че беше настанен на квартира при местните. Като разбра,че ще ходи, баща ми, започна да учи сърбо-хърватски а остана удивен, че повечето от българската група са "боси" дори по английски. С парите които му платиха си купи десет годишен форд 😂 След това го "калесваха" и за избори в "независимо" Косово, но го достраша и не отиде.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
27 minutes ago, Crazy Horse said:

Е, аkair, не ме разбирай погрешно. На мен като ми платиха да ида на конференция в Киото, аз наистина написах доклад от 25 страници и го представих с професионална PowerPoint презентация. По същия начин, защо ако ме пратят на изборите в Аржентина през октомври да не ги наблюдавам и да не си свърша работата. Ще го направя, разбира се, но и ще си направя тур както правя когато съм на конференция или круиз. Аз говоря за съчетание на работата с удоволствието пътуване, а не да не си вършим работата за която пътуваме. Има разлика, мисля. 

И бях разбран погрешно 🙂 

Далеч съм от идеята, че няма да си свършиш работата, за която са те пратили. Но когато идеята за съпътстващата разходка/ваканция е първичната мотивация да се разровиш из Интернет и да установиш кои правителства плащат за такава работа, това няма как да подкопава доверието в алтруистичния подход 🙂

Има достатъчно магеланци, които питат тук и/или черпят информация, за да си подредят съпътстващата програма за тяхна предстояща командировка. Но там разходките са вторични, пътуващите си вършат служебните задължения и организациите, които са ги пратили, не тръбят, че работят с някаква идеална цел 😉

 

За успокоение на интересуващите се от подобен род активности, ООН и Лекари без граници също набират доброволци - за подпомагане на политическия процес в Киншаса (ДР Конго) - провеждане на избори и за оказване на медицинска помощ на местните, напр. Осигуряват квартири в затворени лагери и около 2000 евро компенсация на месец.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.