Прескочи до съдържание

Пътуване до Прага


Plamsi

Препоръчани мнения

Здравейте Магеланци,

 

От доста години ми се върти в главата посещение до Прага, но така и не настъпваше момента.

Имам желанието октомври - ноември да осъществя най-накрая това свое намерение, но като гледам билетите, някакси не ми се дават 300 лв за самолетен билет до там.

И тъй като не намирам по-евтини билети, освен ако не пътувам цял ден до там се колебая дали да не се откажа.

Дали може да ми препоръчате някоя комбинация самолет-влак примерно нещо, което да излезе на по-приемлива цена?

Връзка към мнение

Тя комбинацията е ясна - полети до Братислава и оттам или влак или пък автобуси на regiojet или на flixbus. А от края на октомври Lauda почват и полетите до Виена. Ако се дебне за промокодове на фликсбус, може да излезе наистина бюджетно, но пък Региоджет имат наистина много добро обслужване в автобусите и влаковете си.

Влизай във flixbus през чешката версия на сайта, аз оттам успях да издебна някакви ненормални промо-цени на вътрешни маршрути в Чехия за по 29 крони, което е около 2,30 лв.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Връщането Братислава - София - полетът е вечерен, така че половин ден в Прага и после към Братислава. С Wizz дискаунт има доста цени по 10-15 евро без багаж. За отиване бих препоръчала София - Берлин/ Виена (както каза @master_of_germs ) с Ryanair - има доста дати по 20тина евро без багаж и основно защото има сутрешен/ обеден полет, а вечерно летене както е с Братислава или Нюрнберг, цяла нощ пътуване с автобус/ влак и ранно пристигане в Прага, после целият ден е малко кофти. Правих го и недоспиването е доста зле като опция.

 

За връзки си пускаш https://www.busradar.com/ и търсиш съответните градове, дава всички възможни опции. Допълнителното ми "не" против София - Братислава е, че автобусът ми тръгваше в 3часа през нощта и нямах представа, че автогарата в Братислава затваря за през нощта, така че седях на 15тина градуса и дъжд навън към 1 час. 🙂 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Вариант е и следобедно отиване Бургас-Братислава, ние така отидохме. Но пък ние го съчетаваме с гостуване на роднини в Бургас.

Когато стартира нискотарифната линия до Виена, това би бил най-добрият вариант за отиване. Връщането с вечерния на УИЗ от Братислава.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря Ви. И аз си мислех нещо подобно, но не бях сигурна колко е ефективно и дали не се губи много време в път така, но определено е вариант.

Връзка към мнение

Последният ден може да се направи нещо набързо като разходка или Музея за модерно изкуство например (зависи кой какво си предпочита - аз говоря за себе си 🙂 ). Не се губи време ако се лети вечерта и се пътува през нощта, после само хвърляш багажа в хотела и тръгваш по града, но си е доста уморително. Аз не бих го правила отново, но всеки трябва да пробва, за да прецени. 😄 Аз съм летяла преди години с Bulgaria air директно и полетите са обедни, така че сутринта пак си беше загубен ден и си кацаш следобяд в София, така че пак нищо 🙂 

Връзка към мнение
преди 28 минути , Plamsi каза:

Благодаря Ви. И аз си мислех нещо подобно, но не бях сигурна колко е ефективно и дали не се губи много време в път така, но определено е вариант.

Зависи с колко време разполагаш. Чехия определено не е само Прага.

Моята програма беше следната:

Събота следобед: Бургас-Братислава (намерих билети за по 8 евро), кратка разходка в Братислава (съпругата ми не беше ходила там преди) и нощувка.

Неделя: ранен фликсбус в 7 ч сутринта до Бърно. Пътува няма и два часа, беше за 5 евро, с промокод свалих цената на 2 евро. 5-6 часа в Бърно, достатъчно да се види всичко по-важно, че и някои от по-маловажните работи, както и да се обядва в кръчма. Следобед - фликсбус за Прага (пътува почти три часа, но пък го взех за ония 1.15 евро (29 крони) на човек. Пристигане в Прага в 19 ч.

Понеделник и вторник - изцяло посветени на Прага

Сряда - с влак до Кутна Хора и обратно. около 15 лв излиза двупосочният, но ако сте поне трима, цената може да падне с над 25% от тази сума. Поне според мене абсолютно задължителен град и наистина е добре да му се отдели почти цял ден, а не само да се разгледа костницата в Седлец, която е бъкана от туристи. Вечерта пак разходка в Прага /Вишехрад/

Четвъртък -  от евтинийките на фликсбус за по 1.15 евро - 3 часа и половина до Чески Крумлов. 4-5 часа обиколка, които реално не ни стигнаха, и надвечер локален автобус за 24 крони (под 1 евро) до Ческе Будейовице. Нощувка.

Петък- кратка сутрешна разходка в Ческе Будейовице, градски автобус до Холашовице (30 минути, 24 крони) час и половина моткане из селцето и автобус наобратно. След няколко минути автобус (за 25 минути и 24 крони) до Хлубока, разглеждане на замъка и парка за около 3 часа и прибиране с автобуса. 

Събота предиобяд - фликсбус от Ческе Будейовице за Виена - пътува малко над три часа; регулярната цена беше 9 евро, с промокод я свалих на 6 евро. Следобед във Виена и нощувка. 

Неделя- още няколко часа във виена и следобеда - автобус на RegioJet, които често пускат промоции по 1 евро за линията до Братислава. Slovak Lines също правят промоци от по евро. Разходка в Братислава, кръчма за вечеря и късен вечерен полет за София. За 10 евро с Уиз.

 

Всички разходи за полети и междуградски автобуси и влакове (като изключим картите и билетчета за градски транспорт в Братислава, Прага и Виена и влакът София-Бургас, който не броя в нашия случай)  ни излязоха по 45 евро на човек. Това за деветдневно пътуване. За да се нагласят всички тези промо-цени, обаче си иска дебнене и добро стечение на обстоятелствата.

  • Харесвам 3
  • Браво 3
Връзка към мнение
17 minutes ago, master_of_germs said:

Зависи с колко време разполагаш. Чехия определено не е само Прага.

Моята програма беше следната:

Събота следобед: Бургас-Братислава (намерих билети за по 8 евро), кратка разходка в Братислава (съпругата ми не беше ходила там преди) и нощувка.

Неделя: ранен фликсбус в 7 ч сутринта до Бърно. Пътува няма и два часа, беше за 5 евро, с промокод свалих цената на 2 евро. 5-6 часа в Бърно, достатъчно да се види всичко по-важно, че и някои от по-маловажните работи, както и да се обядва в кръчма. Следобед - фликсбус за Прага (пътува почти три часа, но пък го взех за ония 1.15 евро (29 крони) на човек. Пристигане в Прага в 19 ч.

Понеделник и вторник - изцяло посветени на Прага

Сряда - с влак до Кутна Хора и обратно. около 15 лв излиза двупосочният, но ако сте поне трима, цената може да падне с над 25% от тази сума. Поне според мене абсолютно задължителен град и наистина е добре да му се отдели почти цял ден, а не само да се разгледа костницата в Седлец, която е бъкана от туристи. Вечерта пак разходка в Прага /Вишехрад/

Четвъртък -  от евтинийките на фликсбус за по 1.15 евро - 3 часа и половина до Чески Крумлов. 4-5 часа обиколка, които реално не ни стигнаха, и надвечер локален автобус за 24 крони (под 1 евро) до Ческе Будейовице. Нощувка.

Петък- кратка сутрешна разходка в Ческе Будейовице, градски автобус до Холашовице (30 минути, 24 крони) час и половина моткане из селцето и автобус наобратно. След няколко минути автобус (за 25 минути и 24 крони) до Хлубока, разглеждане на замъка и парка за около 3 часа и прибиране с автобуса. 

Събота предиобяд - фликсбус от Ческе Будейовице за Виена - пътува малко над три часа; регулярната цена беше 9 евро, с промокод я свалих на 6 евро. Следобед във Виена и нощувка. 

Неделя- още няколко часа във виена и следобеда - автобус на RegioJet, които често пускат промоции по 1 евро за линията до Братислава. Slovak Lines също правят промоци от по евро. Разходка в Братислава, кръчма за вечеря и късен вечерен полет за София. За 10 евро с Уиз.

 

Всички разходи за полети и междуградски автобуси и влакове (като изключим картите и билетчета за градски транспорт в Братислава, Прага и Виена и влакът София-Бургас, който не броя в нашия случай)  ни излязоха по 45 евро на човек. Това за деветдневно пътуване. За да се нагласят всички тези промо-цени, обаче си иска дебнене и добро стечение на обстоятелствата.

Планът ми е да е около 5 дена като засега сме 3-ма. Ще имам впредвид програмата и може да си организираме и ние нещо подобно. 

А ако си наемем кола примерно да обиколим из Чехия как ти се струва?

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Здравейте отново,

 

Планът е следният. Пътуваме до Братислава. Пристигане вечерта и нощувка и след това поемаме към Прага.

 

Може ли да ми препоръчате хотел, хостел, аирбнб в близост до автогарата или до гарата? Или да ми кажете в кой район район се намират, за да мога по-лесно да се ориентирам.

 

Предварително благодаря 🙂

Връзка към мнение

Аз при тази програма спах в Hostel Bratislava by Freddie. Много близо до гарата и до спирка на градския транспорт, където минават тролеи и автобуси към автогарата; затова го избрах. Не съм очарован, но за една нощ е ОК.

При предишни ходения в Братислкава съм спал в Cityhostel на улица Пощова. По-хубав, но оттам минава само трамвай, тоест трябва прекачване и като се идва от летището, и като се ходи към автогарата. Ама пък иначе е много близо до култовата Slovenska Krcma (Slovak Pub).

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

А да попитам за предпочитан район за настаняване в Прага. Много ми се иска да е на пешеходно разстояние от забележителностите в града, както и да има хубави места за хранене. 🙂

Връзка към мнение
преди 11 минути , Plamsi каза:

А да попитам за предпочитан район за настаняване в Прага. Много ми се иска да е на пешеходно разстояние от забележителностите в града, както и да има хубави места за хранене. 🙂

На мен любим ми е Мала страна. И по-добрите кръчми са там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.