Прескочи до съдържание

Амстердам - един ден


PACXA

Препоръчани мнения

Здравейте!:-)

 

Предстои ми пътуване през септември до Брюксел и реших да посетим Амстердам за ден /с нощувка/.

 

Ще съм благодарен на всеки от вас, ако ми помогне с местата за посещение, предвид малкото време с което разполагаме:-)

 

Tweede Jan van der Heijdenstraat 90, Amsterdam, North Holland 1074, Netherlands - това ни е хотелчето.

 

Благодаря.

Връзка към мнение

За един ден аз бих направил тур с корабче по каналите. Взимат се от централна гара, в ляво като си с лице към гарата.

И бих се пошматкал по туристическия център, прост ей така, да го усетя. Червените фенери, Площада Дам, Национален музей - Рейксмузеум, Езерцето пред музея с I amsterdam...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ами то това е... ако имате време случайно, или пък времето е лошо за дълго ходене на открито, влезте в музея, струва си (според мен). За музея на Ван Гог,  който е на същото място (Museumplein) билети се продават он-лайн. Препоръчвам, ако сте решили да го видите, да си купите билети предварително (поне ден по-рано).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ей тук бях разписал подробен маршрут: 

 

Не, че трябва да го следваш буквално де, просто да имаш груба идея къде какво има. В Амстердам половината кеф е да кажеш "в ей тая уличка влизам".

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Примъъък и аз тук.

 

Омръзнала съм на целия форум вече, но може ли и за мен същия съвет, но + 3 деца. Така де, едното не е дете вече, ама...

Кацаме в 3 следобед. Ще имаме само две чанти ръчен багаж. Идеята е да слезем до централна гара от летището, да вземем корабче (кое, къде, ако имате съвети) и да слезем на някоя близка спирка до квартирата ни и да се придвижим натам.

Ето къде е тя.

На другия ден летим за София сутринта, така че пак по обратния път. Дали е много далеч от квартирата до гарата (малко извън очертанията, които Георги е отбелязал в пътеводителя).

И още - дали е подходящо да се мине през квартала с червените фенери с деца...Гледам че е по път от гарата към квартирата, но може и да минем по периферията.

Благодаря предварително!

Връзка към мнение
преди 2 часа, samuraika каза:

...

И още - дали е подходящо да се мине през квартала с червените фенери с деца...Гледам че е по път от гарата към квартирата, но може и да минем по периферията.

...

Ами зависи от децата. Ако можеш да им обясниш защо едни какички стоят зад едни големи стъкла по микробански или оскъдно бельо. :wink:

По този повод се сетих коментара на тъщата, преди години, когато ги заведох с майка ми и баща ми да видят гордостта на фамилията - внуците си.

Та тя, след 15-на минути разходка по червените фенери вика "Не им ли е студено на тия момичета".

 

Сега разгледах маршрутите на част от лодките. Ето тук:

https://www.citysightseeingamsterdam.nl/en/route-stops/

 

Синия маршрут май е подходящ за теб.

 

Аз (по спомени) съм ползвал тези:

https://www.stromma.com/nl-nl/amsterdam/sightseeing/combi-tours/hop-on-hop-off/

 

Мисля, че има още един/два оператора. Потърси коя лодка ще ти е най-удобна.

 

Гледах, че пеша е около 2 км. т.е. зависи и от ръчния багаж. Ако е нещо на раменете - ОК но ако са тип сак/тролейче май няма да е много удобно.

 

Google maps ще те ориентира добре и за пешеходен маршрут и за градски транспорт ако решите с някой автобус да стигнете/тръгнете от квартирата. Има едно приложение - 9292  .    "Железно" е!. Но е по-подходящо за живеещи там или за престой поне 2-3 дни в Амстердам и активно ползване на публичния транспорт.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Много благодаря за съветите и информацията. Червените фенери леееко ще ги заобиколим.

Много искам да се возя по каналите, но няма ли нещо като воден градски транспорт? Ние ще имам есамо едно возене и то само на лодка - еднократно. Ще трябва да платя 95 евро за петима ни за това удоволствие...На следващата сутрин тръгваме рано, преди да тръгнат лодките и автобусите.

Иначе пеш е също идея - 2 км си е нищо. Не съм сигурна точно за багажа, но ако имаме нещо в повече ще го заключим на летището.

Връзка към мнение
преди 6 минути , samuraika каза:

Много благодаря за съветите и информацията. Червените фенери леееко ще ги заобиколим.

Много искам да се возя по каналите, но няма ли нещо като воден градски транспорт? Ние ще имам есамо едно возене и то само на лодка - еднократно. Ще трябва да платя 95 евро за петима ни за това удоволствие...На следващата сутрин тръгваме рано, преди да тръгнат лодките и автобусите.

Иначе пеш е също идея - 2 км си е нищо. Не съм сигурна точно за багажа, но ако имаме нещо в повече ще го заключим на летището.

Аз не знам за воден транспорт. По скоро - не. @Георги? Освен фериботите, които тръгват зад гарата до северния Амстердам. Те са типично холандски (в смисъл не са туристически) много са начесто и са безплатни. Но не е и нещо кой знае какво. Ръчкаш се там - хора, колелета, колички - минаваш едно водно пространство, виждаш един, два кораба, гарата отзад и отдалече и те стоварват на другия бряг до едни кафета и пекарна и това е. После - обратно.

За багажа - имай едно наум, че може да няма свободни клетки - и на летището, и на гарата.

 

А, сетих се. Може да си наемете лодка или водно колело. Ама за колелото май сте много, а и къде да въртите май е ограничено. Не знам. Не съм го ползвал.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Значи ще внимавам как подреждам багажа, понеже сме 5ма имаме много тонаж (килограми) и може да сме наистина само с две малки ранички - бельо и четки за зъби. Ще отидем до централна гара и от там - пеша до квартирата мотаейки се по улиците. Сутринта - по обратния път или такси? Ама са скъпи до летището, а и влака си е най-бърз и сигурен...

Благодаря @ven62, имам да черпя!

  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , ven62 каза:

Някой ден … Цъфнали вишни...:wink:

Ти пък, дай заявка за нещо по-голямо - заснежено и обезоблачено Фуджи, поне :grin: 
Цъфнали вишни могат да те черпят и наследниците в Амс  :wink: :  

102454_V2.thumb.jpg.79454542dd7d04ae29a4a4e07b3426bb.jpg


 

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, samuraika каза:

И още - дали е подходящо да се мине през квартала с червените фенери с деца...

Ами ако движите надлъжно, покрай каналите (зелените линии) не е толкова страшно, повечето кабини/витрини с каките са по малките перпендикулярни преки улички ( в червено) И през деня каките, естествено, са по-малко, отколкото вечер/през нощта. 

image.png.2e331e3e4dd20699fa19db2458c17416.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като каза, че ще летиш рано за София и си представих, че ще летите с Bulgaria Air.

Имайте психическата настройка да тичате по терминала, за да хванете полета (ако е навреме 😉 ).

Казвам го от личен опит последните няколко поредни месеца (без юли).

Системата е такава: гишетата за check-in отварят точно 2 часа преди полета. Предварително там вече се е наредила солидна опашка от всякакви, но предимно наши хора, служителите не са от най-чевръстите.

След това, на паспортен контрол обикновено (вероятно защото сме извън Шенген) има огромно струпване на хора от всякакви националности, организацията е лоша и е добре да имате е-паспорти, вероятността да се измъкнете по-бързо е голяма. Не знам как стои въпроса с децата.

Security check- често е същия хаос.

Накрая след всички процедури, обикновено остават около 40 минути преди полета, т.е. близо сте до предварително обявеното време за качване на самолета (boarding time)

Възможно е не винаги да е така, но аз, с моя късмет (че и вулкан ми изригна на път преди години 😉 ) винаги уцелвам най-шантавите дни.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 минути , Lyubina каза:

добре да имате е-паспорти, вероятността да се измъкнете по-бързо е голяма. Не знам как стои въпроса с децата

Малки деца не минават с е-паспорти. Не съм сигурен колко години точно е границата, но е към тийн някъде.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@Lyubina много реалистично го описа! Предполагам, че точно така ще стане. Благодаря, че ме предупреди, сега поне ще знам какво ме чака.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@ven62 не се кефи на безплатните ферита зад гарата, аз пък винаги ги препоръчвам 🙂 Лесни са (така и така сте там), не отнемат кой знае колко време, а са една от малкото частички автентична Холандия, която можете да видите в центъра на Амстердам. Иначе всичко около вас ще е туристи, услуги за туристи и заведения за туристи. 

 

Турове с корабчета по каналите съм правил два пъти, с две различни фирми, абсолютно никаква разлика не открих, дори май електронния гид говореше едно и също. Но ги препоръчвам за подобна експресна визита със сигурност, доста любопитни факти ще се научат. 

 

През гарата ще е най-удобният транспорт до летището, има и разни други врътки с автобуси и метро, но ще има да се прекачвате и да се лутате. Не бих препоръчал такси, трафикът може да е значителен. Такси само ако има проблеми с влаковете. 

 

По останалото мисля, че няма висящи въпроси, ако има - казвай 🙂

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

@samuraika,

Само да допълня за летището.

Летище, като летище. Истинско т.е. голямо. Възможно е, а и твърде вероятно е да се походи до гейта 10-15 минути, но това едва ли е изненада за теб

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте приятели!

Бърз доклад по краткия ни предтой в Амстердам.

 

Кацнахме навреме, доволни сме от KLM, освен храната, но тя се влошава все повече като тенденция навсякъде, та това не е критерий въобще.

На летището за пореден път се благодарихме, че сме в EU - работеха две гишета : едното за граждани на съюза и другото за всички останали, опашката за останалите стана огромна.

Изключително удобно е да се пътува към града с влак - връзката с гарата е в летището, влаковете са начесто и са много бързи. От друга страна - има доста ремонти по пътищата и трафика е затруднен, така че такситата са бавни (и скъпи).

Пристигайки на централна гара излязохме от "задната" страна - откъм фериботите и се разходихме до квартирата заобикаляйки района с червени и челени чертички, така любезно начертан ми от @Фичо. Беше приятна разходка сред красиви улички с канали и характерни къщички.

Случихме на прословутия холандски вятър и набързо разбрахме, защо вятърните мелници са им национален символ.

На следващата сутрин минахме през центъра. Каките вече бяха отишли да спят, а ние намерихме (по аромата) една пекарна и я нападнахме - гуфрети, бисквидки, ябълков сладкиш....като невидели. Забърсахме и няколко интересни сирена (с мащерка и лавандула, примерно) и се отправихме пак към летището.

Някои изводи :

Може да си купите билети за влака по интернет и да си ги изпринтите. Важат за определен ден, но нямат час - може да се качите на всеки влак в този ден. Пестите малко парички и въртяне около машинките за билети.

Освен hop-on-hop-off туровете и крузовете по каналите , които са за цял ден има и еднократни разходки, които тръгват пред централна гара - в дясно. Цените започват от 13 евро и са добър вариянт за хора с по-ограничено време.

 

Амстердам е страхотен град с много чилл атмосфера. Непременно ще се върнем там за повече.

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, samuraika каза:

така че такситата са бавни (и скъпи).

абе Тесли във всяко значение на думата :grin: 

image.png.27b5e84c13182073c5f232bb87f89b31.png
 

Цитат

гуфрети, бисквидки, ябълков сладкиш.... сирена (с мащерка и лавандула, примерно)

губи ми се една "подправка" нещо :grin:
 

  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 42 минути , Фил каза:

 

губи ми се една "подправка" нещо :grin:
 

Ти си си виновен.

Като си им нарисувал със зелено и червено - къде да ходят и къде не - ще им се губи и уханието и вкуса на тази подправка, но пък спомените им не са се загубили.

:grin:

 

преди 42 минути , Фил каза:

абе Тесли във всяко значение на думата :grin: 

image.png.27b5e84c13182073c5f232bb87f89b31.png

 

дали ще се намери някой да ми подари точно такава тесла ("във всяко значение на думата"):biggrin:

 

преди 3 часа, samuraika каза:

... Забърсахме и няколко интересни сирена (с мащерка и лавандула, примерно) и се отправихме пак към летището.

...

@samuraika , ние тука на това му викаме кашкавал. 😋

 

:wink::tongue:

 

p.s. Има един с песто - на мен ми е любимия.

  • Смея се 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.