Прескочи до съдържание

Накъде в Европа през октомври


deian

Препоръчани мнения

Здравейте, Магеланци!

 

През юни осъществихме едно приятно семейно пътешествие в Кипър, сега се ослушваме за октомври тази година. Месецът вече има "р", както казват старите българи, и ни се искаше да е някое по-топло местенце. Започвам с въпросите, от вас приемам всичко!

1) Има ли шанс да поевтинеят оттук-нататък полетите за Крит или Сицилия през октомври? Искаше ми се все още нещо морско като дестинация!

2) Най-добри цени за самолетни билети в момента намирам за следните дестинации в Европа (подредени от най-ниска към най-висока цена):

(Критериите са ми 7-9 дни, отиване и връщане от същото летище, без прекачване. С дете сме и не ни се правят извращения 😉 )

Общите въпроси за всички възможни дестинации са - подходящ ли е сезона като климат, има ли какво да видим и да обикаляме за седмица или са по-скоро уикенд-дестинации?

- Брюксел - предполагам лесно можем да видим Брюж, Гент...

- Атина - бил съм, самият град не ми е любим, но какви отскоци са възможни?

- Братислава - нямам никаква идея освен града какво можем да видим в Словакия

- Бергамо (Милано) - езерата?

- Будапеща - също като за Братислава

- Лондон - бил съм, не че съм видял всичко

- Копенхаген

- Айндховен

- германските летища... ама не ме влече нещо натам

- Болоня

- Рим - класика в жанра

Вие какво бихте избрали? Благодаря!

Връзка към мнение

Започвам по ред на номерата :)

- Брюксел- през октомври си е хладничко вече, но пък може да бъде и одста приятно, Северното море е интересна дестинация за 1 ден. А с влак от Брюксел може да се стигне и до Брюж, и дож Гент, и до Антверпен , и до Льовен. Ако имоте 9 дни съвсем спокойно можете да отскочите и Люксембург. На няколко часа с влака е, а мисля,че има и автобус от там до летището в Шарлероа, където кацат нискотарифините.

- Атина- топло, но от там освен да отидите на море на остров Евия или нещо подобно...дрwго не ми хрумва

- Братислава е много симпатичен град, но се разглежда за ден. Може да се съчетае успешно с Виена- на 50 км и с Будапеща

Бергамо- да, езерата са страхотна дестинация. Била съм на Комо, Лаго ид Гарда и Лаго Маджоре. Без кола трудно ще се обиколат и трите, но пък и само Кмо стига, но 7-9 дни са много за него.

- Копенхаген- страхотен град, но с доста висок стандарт. Полетът е евтин, но след това става интересно..

- Будапеща е любим град и с удоволствие се връщам там, има какво да се види, може да се съчетае с Братислава, както писах по- горе..

 

От мен- толкова, надявам се да съм била полезна:)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Само да допълня горното мнение - езерата в Италия са напълно постижими с обществен транспорт, ако предварително си намериш разписанията, което е лесно. Идеално е 7-9 дни за Комо, Изео и Гарда или Маджоре. Лугано е също готино, но тъй като е в Швейцария е доста скъпо и аз бих го препоръчала като еднодневка от Менаджио или друго градче на езерото Комо. 

Рим и Лондон имат много да предложат и мисля, че има как да запълните 7-9 дни с разнообразна програма. В Лондон може да е вече студено, но пък ако обичате музеи, там е раят и може въобще да бе излизате навън.

 

Все има различен вкус, но аз лично от гореизброените поставям езерата в Италия на първо място, особено за такъв дълъг престой.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

От Братислава с кола под наем може да се обиколи цяла Словакия, южна Полша, както и част от Чехия. Мисля, че ще е страхотно в есенните цветове.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Йосиф Милчов

Аз бих избрал Копенхаген, със сигурност ще е красив есента, а от там за 7-9 дни може да се стигне до Малмьо, Гьотеборг и/или Оденсе. Също може да се намери и добър 2-3 дневен круиз до Осло. Проблема както ти е написала и @ABoneva  е, че ще е много скъпо като престой.

Връзка към мнение

През октомври езерата са на късмет - ако времето е кофти, цялата работа пропада, а и като цяло тогава вече са по-мъгливи. Изобщо месецът е много особен за пътуване в Европа - може да имаш късмет с времето (бяхме на 30 градуса в Португалия, на сл. година приятели умряха от студ на същите места), може да те удави дъжд.  Трябва предварително да сте подготвени за варианти, при лошо време.  От друга страна е прекрасно, защото е извън сезона, навалиците са много по-малко и човек има възможност да се наслаждава повече 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Брюксел (както много пъти съм казвала) е място, където никога не знаеш от къде духа вятъра. 🙂 

Това важи за всички месеци.

Лятото може да вали и да е студено, зимата е меко и приятно (но ветровито).

Какво ще е времето през октомври от сега никой не може да предвиди. Все пак, климатът в Белгия е мек, влажен и почти постоянно ветровит.

Възможно е температурите да са по-високи от колкото в България, да има ясни, хубави дни с прекрасни есенни картини, възможно е да вали онзи типичен брюкселски ситен дъжд, с ниски облаци и постоянен вятър.

Но това е валидно за всички сезони там.

Решавай 🙂 

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

В Сицилия съм ходил в началото на октомври, няколко дни беше облачно с по малко дъжд, със сигурност не е е сезон за плаж вече, иначе е горещо и много задушно.

Бавария не е много лош вариант, студено е, възможно е да вали..трябва да се съобразите да не сте по време на Октоберфест, защото центите на хотелите са много нагоре.

На Комо съм ходил за ден средата на месеца, беше ясно, но доста хладно..

Връзка към мнение

Испания или Португалия. Октомври е чуден период да се види Испания, а обикновено има и промоции на билети до Мадрид от София. Аз лично ще опитам да отскоча до Латвия през октомври, но се опасявам да я препоръчам, че това не се води много топла дестинация.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Хм, в Испания бяхме през пролетта и много ни хареса - Андалусия. Обаче искаме да разнообразим.

Аз влязох да питам за мнения за ПОРТУГАЛИЯ, а виждам, че сте ми я предложили.

Скъпо ли е в Португалия? Хотелските цени ги виждам, имам предвид храна, транспорт и всичко необходимо. Нищо не знам за страната, не сме я посещавали. Като гледам, може би Лисабон + Порто или Алгарве са най-честите съчетания.

Иии как е цена от близо 1000 лв за 3 двупосочни билета с wizz priority (че да имаме някакъв багаж поне)?

Връзка към мнение
преди 5 минути , deian каза:

Хм, в Испания бяхме през пролетта и много ни хареса - Андалусия. Обаче искаме да разнообразим.

Аз влязох да питам за мнения за ПОРТУГАЛИЯ, а виждам, че сте ми я предложили.

Скъпо ли е в Португалия? Хотелските цени ги виждам, имам предвид храна, транспорт и всичко необходимо. Нищо не знам за страната, не сме я посещавали. Като гледам, може би Лисабон + Порто или Алгарве са най-честите съчетания.

Иии как е цена от близо 1000 лв за 3 двупосочни билета с wizz priority (че да имаме някакъв багаж поне)?

Цените в Португалия са като при нас. Поне преди 3 години беше така.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Йосиф Милчов
преди 1 час, deian каза:

Иии как е цена от близо 1000 лв за 3 двупосочни билета с wizz priority (че да имаме някакъв багаж поне)?

Но мен лично тази цена за 3ма човека с приоритет, ми звучи перфектно.

Връзка към мнение
На 13.08.2019 г. в 18:28, Йосиф Милчов каза:

Аз бих избрал Копенхаген, със сигурност ще е красив есента, а от там за 7-9 дни може да се стигне до Малмьо, Гьотеборг и/или Оденсе. Също може да се намери и добър 2-3 дневен круиз до Осло. Проблема както ти е написала и @ABoneva  е, че ще е много скъпо като престой.

А какво би казал за Латвия и Естония? Чакам да ни напишеш пътеводител! Интересувам се и от плажовете им - не да се пека естествено, а да се разхождам между море и зеленина, както е на снимките. Кое място би ми препоръчал?

Връзка към мнение
Йосиф Милчов
преди 11 минути , Happy_Traveler каза:

А какво би казал за Латвия и Естония? Чакам да ни напишеш пътеводител! Интересувам се и от плажовете им - не да се пека естествено, а да се разхождам между море и зеленина, както е на снимките. Кое място би ми препоръчал?

За плаж там е тегаво, водата в Балтийско море не надвишава 15 градуса целогодишно. Юрмала е перфектно място за разходки по плажната ивица там я има в изобилие. В районите на Вентспилс и Лепая също има страхотни местенца. Относно Естония, Талин е прекрасен за разходки, но не и за морски въпреки, че самия град е на морето. В Естония препоръчвам остров Сарема, невероятно място е. До колкото си си спомням има летище в град Куресааре на острова. 

Относно пътеводителя, ще трябва да намеря наистина време за да го довърша. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мерси много, ти си реално единственият, който дава някаква информация извън Рига и Талин. Много обичам разходките на плажа и Юрмала съм я набелязала, става за ден, нали? 

Остров Сарема го гледам, че е малко в страни от Талин - нещо за ден от Талин да ми препоръчаш? 

Иска ми се да се позиционирам на едно място и от него да обикалям - например 4-5 дена в Рига и 3-4 в Талин. Щом има Юрмала , заслужава ли си ходене до Liepaja? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Йосиф Милчов
преди 18 минути , Happy_Traveler каза:

Мерси много, ти си реално единственият, който дава някаква информация извън Рига и Талин. Много обичам разходките на плажа и Юрмала съм я набелязала, става за ден, нали? 

Остров Сарема го гледам, че е малко в страни от Талин - нещо за ден от Талин да ми препоръчаш? 

Иска ми се да се позиционирам на едно място и от него да обикалям - например 4-5 дена в Рига и 3-4 в Талин. Щом има Юрмала , заслужава ли си ходене до Liepaja? 

Юрмала за ден е перфектно, реално и няма какво да правиш повече там, ако не си решила да почиваш в Юрмала. В самата Рига посети плажа в квартал Мангалсала, там също е хубаво на морето и за няколко часа е перфектно. Ходене до Лепая си струва да, градчето е много приятно, но препоръчвам само, ако си с кола. Пътя е около 3 часа, иначе с обществен транспорт е бая тегаво и отнема доста повече време. Никакъв проблем нямаш да стигнеш от Талин до Куресааре. Има автобус който стига за около 4 часа, същото е и времето ако пътувате с кола. Разбира се, ако не ви се пътува 4 часа, огледай близките градчета Мурасте, Табасалу и Рохунеме. Мисля, че ще останеш доволна и от тях. Естония е невероятна държава за мен и където и да решиш да отидеш няма да сбъркаш категорично. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
3 hours ago, Цвете said:

Цените в Португалия са като при нас. Поне преди 3 години беше така.

Май вече не е така😔. Ходих в Лисабон преди 2 години, април по нашия Велик ден. Догодина пак ми се ходи по същото време, но за Алгарве. Обмислям полет до Лисабон, една нощувка там и после на юг. Реших да видя как са нощувките и кой район би ми бил удобен. Гледам цени на апартаменти за трима, даже и само стая, около 200 лв., че и нагоре.  Проверих резервацията си преди 2 години. В хотел, не апартамент, цената за двама е била 123 лв., а сега същото място се предлага за 238 лв. Има поскъпване, предполагам и на другите цени.

Вярно и в България има увеличения на цените, нали според Б.Б. сме най-развиващата се европейска държава, но португалците са ни разминали. Така мисля. По-скъпо е в Лисабон и Порто, в Алгарве, извън лятото, не.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз само да се похваля, много се чудих и накрая ще ходим за 4 дена до Белгия, средата на октомври. Брюксел, Брюж, Льовен и до Делфт ще отидем. Дано да е горе-долу добро времето, че там нали е по-особен климата.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Contest каза:

Аз само да се похваля, много се чудих и накрая ще ходим за 4 дена до Белгия, средата на октомври. Брюксел, Брюж, Льовен и до Делфт ще отидем. Дано да е горе-долу добро времето, че там нали е по-особен климата.

Хубаво сте решили. Моят съвет е да не си губите много времето в Брюксел. Не знам къде ще спите, но Брюксел спокойно може да разгледате площада и да направите 2 тигела в старата част и за около 2 часа най много сте готови. И от там да отидете в Гент. Доста пообиколих Белгия последните месеци и откровенно мога да кажа, че Брюксел е най-противното място. Рискувате да получите грешна представа за тази иначе много красива и приятна държава.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Да се отчета като автор на темата. След известно чудене, се заредих с билети до Малта. Не сме ходили в Малта. Вярвам, че ще е приятно през октомври.

  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.