Прескочи до съдържание

HomeExchange - размяна на жилища - въпроси и отговори


samuraika

Препоръчани мнения

Бързам с отговорите, а ако модератор прецени, да отдели в отделна тем (и без това не знам за кой раздел ще е най-добре).

 

В най-общи линии :

 

Сайта има годишна такса абонамент - 150$. Може да не се плати такса, а да изберете безабонаментен режим и да дължите по 10$ на нощ, ако договорите размяна, но , лично според мен, това е безсмислена опция. Ако сте узрели за идеята с размените - по-добре абонамент. Сайта поема ангажимента, ако за една година не договорите никаква размяна да прехвърли абонамента ви за следващата година.

 

Може да се договарят 3 вида размени - симултанни (по едно и също време си разменята къщите), реципрочни - раменяте гостувания, но по различно време - аз на вашата вила в Родопите през май : вие на моят апартамент на морето - през септември. Условията си ги договаряме ние, - например - в Родопите аз ще ходя с приятели и ще сме 5 човека за една седмица, а вие ще сте само двама на морето, затова пък ще отседнете 2 седмици. (разбирате, че давам произволлни примери за онагледяване).

Има и трета опция - престой с т.нар. гост точки. Още с регистрацията си в сайта печелите определен брой точки. Качвайки имота си сайта ви определя препоръчителен брой точки, които имота ви "струва" на нощ. Като приемете гости срещу точки - трупате такива. И може после с тях да "плащате" за гостувания. Моята първа размяна беше с гост точки, които бях натрупала от регистрация, плащане на годишна такса и от сорта - 4 нощувки в Пукет в прекрасен комплекс. Проблемът с гост точките е, че не всеки се съгласява, особенно на разни популярни места. Но има много места, които приемат ГТ - не толкова известни дестинации или пък курортни места, но извън сезон. В Пловдив също съм ходила с гост точки и пак беше супер, с удоволствие бих повторила.

Има и т.нар. hospitality exchange - това е , когато си ходите на гости. Не си разменяте жилищата, а си гостувате един на друг (или срещу точки) в домовете си. Това е подходящо за хора с излишна спалня или голяма къща. Все пак това не е кауч сърфинг и условията тябва да са комфортни. На такава размяна бях в Амстердам за една нощ. Пак съм много доволна, защото си говорихме с хазяите на по бира - експерти в размените с опит от 2007ма. На сутринта домакинът ни стана рано да ни направи палачинки...Има сайтове, които специализират повече в такъв тип размени, на сайта който аз ползвам не са отделени в отделна категория, спадат към реципрочните гостувания.

 

Айде до скоро, утре летя рано...много има да се разказва по темата. Това е цяла философия на живот. Но за един пътешественик е една нова вселена от възможности!

  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

@samuraika, това което пишеш е доста интересно. За постоянно заселване не село не съм мислил, но бих прекарал месец в някое италианско село лятото, а от догодина всяко лято май трябва да прекарваме поне по месец в някое ирландско село заради децата да си подобряват английския, на който аз изключително много държа. Homе exchange звучи супер като идея, но макар и да имаме къща на много приятно място в Мадрид и с дружелюбни съседи, не знам кой би се навил да дойде в Мадрид за месец юли или август. Ние самите бягаме тогава от жегата. Мислиш ли, че е реалистично да предложим размяна през юли месец, когато става въпрос за Мадрид или е по-реалистично да търсим Airbnb домове? Това и правим всъщност вече 3 години, ползваме Airbnb лятото, защото най-откровено си мислим, че ще е нахално да пратим някой на мадридска жега. Грешим ли? Дали има любители на жегата в Home Exchange?:grin:

Връзка към мнение
На 14.09.2019 г. в 6:52, Crazy Horse каза:

@samuraika, това което пишеш е доста интересно. За постоянно заселване не село не съм мислил, но бих прекарал месец в някое италианско село лятото, а от догодина всяко лято май трябва да прекарваме поне по месец в някое ирландско село заради децата да си подобряват английския, на който аз изключително много държа. Homе exchange звучи супер като идея, но макар и да имаме къща на много приятно място в Мадрид и с дружелюбни съседи, не знам кой би се навил да дойде в Мадрид за месец юли или август. Ние самите бягаме тогава от жегата. Мислиш ли, че е реалистично да предложим размяна през юли месец, когато става въпрос за Мадрид или е по-реалистично да търсим Airbnb домове? Това и правим всъщност вече 3 години, ползваме Airbnb лятото, защото най-откровено си мислим, че ще е нахално да пратим някой на мадридска жега. Грешим ли? Дали има любители на жегата в Home Exchange?:grin:

Има любители на всичко в HomeExchange. То това е идеята - всеки да получи, това, което си няма.

За Мадрид ще имаш много предложения от скандинавските страни, Америка, Канада и къде ли още не. И от испанци с вили по села и планини, които искат да поседят в големия град малко, и от европейци, които пътуват с кола, от активни пенсионери, от дигитални номади - абе всякакви хора има. Много е интересно!

Да, това не е като платформите за резервации на хотели - намираш град и район в който искаш да отседнеш, залагаш дати и си избираш според твоите критерии. По-скоро е обратното - решаваш какво горе-долу търсиш (море, планина, история) и после почваш да питаш кой би те приел теб. Ако имате тесни предочитания е трудно, но ако сте с по-обща визия е супер. На мен дори и елемента на изненадата ми харесва. Не знаеш къде ще те отведе приключението.

Аз за последния си ексчейндж исках море/басейн и история. Писах на хора в Малта, Тоскана,Кипър и Ница. Случи се, че отидох в Ница, но си имам вече и размяна за Тоскана за догодина или по-догодина, когато се наканя.

Случва се и обратното - не го бях планирала, но получих много интересна оферта за Исландия - ми веднага всех да кроя планове!

 

За България - също. Да, може би няма да имате предложения от хора с вили с басейни във Вегас или пентхаус с гледка към Айфеловата кула, но Източна Европа, скандинавието, Турция, Гърция, Израел и т.н. ще има много потенциални кандидати. В България има много малко предложения за размяна, аз дори бях изненадана. Мислех, че ще са повече.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

@samuraika, много ти благодаря за отговора, това е супер интересно. В скандинавска страна категорично отказвам да се забивам, но ако пусна по-общи критерии като нищо ще намеря англоговореща дестинация, където децата да потренират английски за месец. Ще пробвам платформата. И си права, че така е дори по-интересно, не знаеш къде точно, но знаеш, че ще се озовеш на интересно място! И това, което казваш има логика, хората в по-хладни страни искат слънце, докато ние на юг искаме да се разхладим малко.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Добре, а как стоят нещата с личните вещи? Ясно е че няма как да изпразниш/изнесеш всички шкафове за месец. :huh: Аз съм си параноичноа по принцип за всякакви неща (и май прекалено привързана към вещите си) , но това е нещото което ме спира от нещо подобно.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 16.09.2019 г. в 20:22, savagejo каза:

Добре, а как стоят нещата с личните вещи? Ясно е че няма как да изпразниш/изнесеш всички шкафове за месец. :huh: Аз съм си параноичноа по принцип за всякакви неща (и май прекалено привързана към вещите си) , но това е нещото което ме спира от нещо подобно.

 

Много уместен въпрос, който ни води към следващия раздел - за кого е подходяща подобна платформа.

 

Най-добрият случай е - хора с вили, ваканционни имоти или второ жилище. Това е не само най-добрата опция за хора, които искат да се включат в платформата, но и това са най-добрите партньори за размяна. На сайта има поле, в което се отбелязва дали жилището е основно (дали разменяте дома си) или вторично (допълнителен имот, в който не живеете постоянно). Дори когато аздавате търсене, може да изберете изрично "вторични" имоти. Аз обикновенно така правя. Първо - ще се чувствам по-комфортно и освен това е много по-лесно да се уговарят размени в дълга перспектива с такива хора. Много по-лесно ще се напаснат възможни периоди, ако хората не трябва да се изнесат специално, за да им гостувате вие.

 

Но като цяло ползващите тази платформа са хора с много опит, подходяща нагласа и пълното съзнание, че ползват нечий обичан дом. Всички чистят малко или много старателно след себе си. Условията на ползване се договарят предварително. Никой не бърника по шкафове и гардероби. Може да определите една стая за "складова" и там да заключите везаните покривки от баба ви и сребърните сервизи. Но като цяло ми се струва хамалогия да разменяте дома си и не мога да съм полезна с личен опит, аз разменям вторично жилище.

 

За собствениците на вили и ваканционни имоти, както и airbnb-та това е идеален вариянт. Иска се да сте само малко по-подредени и по-организирани. Да спретнете един PDF файл с указания за ползване според вашите изисквания, да отработите модел който ще ви е най-удобен (дали ще посрещате лично, дали ще го прави друг, дали ще оставяте ключ в кутия с код, дали гостите да си носят спално бельо и т.н.) и да се пробвате. Изисква доста смелост и малко опит.

Аз имам много дълъг опит като хост, но ми трябваше доста смелост като гост - първият път голямо шубе брах! Тръгвам аз на майната си, из някакви острови, сама с детето, с разпечатка в ръка на "резервация" гласяща "честито, Едикойси ви удобри за размяна" - телефон и мейл на въпросния. Бях записала телефоните на два хотела в близост, в случай, че се окажа на улицата. Всичко мина повече от идеално!

Оказа се, че ползващите тази платформа са от нашата кръвна група - пътешественици, които с радост посрещат себеподобни и се стараят да впечатлят. Като правило добрите маниери включват да донесете подарък за домакините си, а те - да ви оставят в къщата неща за "добре дощли" - местни деликатеси, домашни сладка, мляко, кафе, вино и от сорта.

Понякога размените включват и кола - това също се отбелязва на сайта.

Когато размяната е с гостуване (hospitality exchange) често гостите водят домакините на вечеря, а домакините развеждат гостите по забележителности (не е правило, нито е задължително, в графата "добри маниери" попада).

 

Като цяло - това е рай за млади пенсионери (основната част от потребителите), семейства с малки деца и ваканционен имот и млади двойки, които обичат да пътуват и нямат много вещи така или иначе.

  • Харесвам 13
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Много примамливо ми звучи, и отдавна заглеждам такива възможности. Но както казах съм си параноично-шизофренична.... та остава да си купя ново жилище :biggrin:

Благодаря @samuraika. Опрелено ще помисля повече по въпроса.

Връзка към мнение

@savagejo Няма как да се получи ако не можеш да преудолееш параноидната си шизофрения - майка ми е такава, за нея всичко това е немислимо невъзможно. Нея airbnb я побърква от ужас, камоли размени на жилища...Но, странно, няма нищо против и двете, ако аз я водя! Ако аз организирам всичко и аз наемам квартирите или уговарям размените - всичко е ток и жица. Самата тя си го казва - има психологически проблем и се притеснява ужасяващо, като се вкарва в какви ли не филми, ако тя е организатора.

 

Към това начинание не може да се подхожда с недоверие. Ще се изнервите безкрайно, а ще побъркате и гостите си. Помислете си дали си се представяте като домакин в airbnb. Ако отговорът е категорично "НЕ" , то размените не са за вас.

Ако някога такава идея ви е минавала през главата, или замисляйки се се виждате и в такава роля - то може да продължите да следите темата. HomeExchnage има много подобна система - оценяват се домакини и гости. Сайта следи комуникацията и действа като медиатор при спорове. За по-висока степен на защита и доверие може да станете "проверен член" - качвате снимки на ID и сметка от платени режийни на имота, който сте качили. Анализират и до ден получавате проверен статут. Много хора имат изискване да комуникират само с проверени членове (усещам как още на тази стъпка загубихме много четящи).

В календара си може да задавате периоди, в които търсите едновременна размяна, ГостТочки или отворено за всякакви предложения. Може да блокирате запитвания за периоди различни от посочените от вас. Оценява се процента и времето за отговор на всеки участник (дали е достатъчно комуникативен или е безсмислено да си губите времето да му пишете).

Средно за да си уговорите размяна се контактуват 10-15 домакина. Много често отказват. Много често - и вие ще отказвате. Има си бърз бутон за учтив отказ.

 

Размяната е не малко хамалогия, но има и своя чар. И е пристрастяваща, оказа се...

 

Едно не малко предимство на този метод е, че няма никаква монетарна размяна и съответно не се дължат данаци, такси, не се изискват разрешителни, не се нарушават ограничения и забрани - каниш гости в дома си. Говорила съм с хостове в традиционните платформи, които споделят, че им излиза по-евтино да разменят директно, отколкото да продават нощувки и да си купуват те такива с парите - данъците и таксите на платформите за резервации го правят по нерентабилно.

Освен това, ако смятате да разменяте вилата си или ваканционен апартамент за няколко седмици в годината, само на когото вие прецените, само за колкото вас ви устройва и при съответни условия - то това е единствен вариянт.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Е не, моята параноя не е чак толкова зле. Нямам проблем да организирам и да ползвам airbnb. Просто имам проблем с личното си пространство, което обаче искам да преодолея. И със сигурност ако се реша на една такава стъпка ще съм минала психологичната си бариера и няма да последва "тормоз" на гостите :biggrin:

Връзка към мнение
преди 47 минути , savagejo каза:

Е не, моята параноя не е чак толкова зле. Нямам проблем да организирам и да ползвам airbnb. :biggrin:

Няма никакъв проблем тогава. Ти го беше описала доста по-страшно. Твоят проблем е въпрос на по-добра организация. Като започнеш сериозно да мислиш в тази посока, ще видиш колко много решения и начини за преодоляване на дадени пречки има. Отначало изглежда като огромно усилие, но като го разбиеш на отделни малки проблемчета се решава относително леко. Просто трябва да си го визуализираш в главата едно по едно - точно как би го направила. Това е.

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.