Прескочи до съдържание

дневник Нова година в Япония


Petenceto

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

преди  3 седмици купих билети за Япония за периода 28.12-08.01.2020г. Времето е съобразено с това, че синът ни е студент в Осака за 1 семестър и тогава му е ваканцията. Както и да бъдем заедно на Нова година.

Кацането и излитането са на летище Кансай. Първоначално мислих да пътуваме с нощен автобус за Токио. Новата година да посрещнем в Токио и да бъдем 3 дни там,  а после в Осака и региона с Кинтецу пас за 5 дни. В последствие надделя желанието ми да посетим и Никко, и ще си вземем JR пас. Мъжът ми ще вземе 2 паса, за да може синът ни да ползва единия.

Относно програмата:

Кацаме на 29.12.2019г. на летище Кансай.

1в. Като транспорт до Осака има ли по-добър вариант от Кинтецу пас за 1 ден е 1500yen?

От следващия ден ще активираме JR.

В деня на пристигане, ще разгледаме университета, квартирата..., места, които синът ни ще ни покаже-близки до него. Ще си вземем хотел на около 2км. от Университета Кансай, да сме около него.

. Или е по-добре да сме до гарата където ще ни е близко за пътуване всеки ден? Този ден няма да се претоварваме, че сме след полет.

На 30.12. ще активираме JR да отидем до Никко.

3в. Горе-долу колко е пътят до там? През Токио ли се минава? На картата на JR не виждам Никко. Защото всъщност това наклони везните за JR. Вечерта се прибираме към Осака.

На 31.12. пътуваме към Токио. Тук ще имаме 1 нощувка. Разходка и след обяд към хотела, да се освежим и подготвим за Нова година. Вечерта ще хапнем някъде навън(може би пицария, или нещо с пиле, че мъжът ми яде основно това и нищо морско освен скумрия). После ще посрещнем Новата година на Шибуя.

4в. Посещението на храм се прави веднага след настъпването на Нова година на 31-ви или сутринта на 01.01.?

На 01.01.разходка и до Одайба. Вечерта прибиране към Осака. Всички нощувки без тази на Нова година ще са в Осака.

02.01. Нара

03.01. Киото

04.01. Киото

05.01.  Последен ден на JR. Тук може да отидем до Киото или Токио, в зависимост от предпочитанията и това което ни е харесало. А може и нещо друго-приемам предложения..

06 и 07 може би вече ще сме само със съпругът ми, че ваканцията на сина е до 05. Може да разглеждаме Осака.

08.01 сутринта към летище Кансай. Отново ако най-добрия вариант е Кинтецу пас 1дневен.

. Или за 06,07,08 да си вземем 5 дневен, че има за 1,2 и 5 дни.

Това са въпросите, както ме притесняват. Ако някъде нещо бъркам, приемам съвети и предложения.

 

Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 1 час, Petenceto каза:

Здравейте,

 

преди  3 седмици купих билети за Япония за периода 28.12-08.01.2020г. Времето е съобразено с това, че синът ни е студент в Осака за 1 семестър и тогава му е ваканцията. Както и да бъдем заедно на Нова година.

Кацането и излитането са на летище Кансай. Първоначално мислих да пътуваме с нощен автобус за Токио. Новата година да посрещнем в Токио и да бъдем 3 дни там,  а после в Осака и региона с Кинтецу пас за 5 дни. В последствие надделя желанието ми да посетим и Никко, и ще си вземем JR пас. Мъжът ми ще вземе 2 паса, за да може синът ни да ползва единия.

Относно програмата:

Кацаме на 29.12.2019г. на летище Кансай.

1в. Като транспорт до Осака има ли по-добър вариант от Кинтецу пас за 1 ден е 1500yen?

От следващия ден ще активираме JR.

В деня на пристигане, ще разгледаме университета, квартирата..., места, които синът ни ще ни покаже-близки до него. Ще си вземем хотел на около 2км. от Университета Кансай, да сме около него.

. Или е по-добре да сме до гарата където ще ни е близко за пътуване всеки ден? Този ден няма да се претоварваме, че сме след полет.

На 30.12. ще активираме JR да отидем до Никко.

3в. Горе-долу колко е пътят до там? През Токио ли се минава? На картата на JR не виждам Никко. Защото всъщност това наклони везните за JR. Вечерта се прибираме към Осака.

На 31.12. пътуваме към Токио. Тук ще имаме 1 нощувка. Разходка и след обяд към хотела, да се освежим и подготвим за Нова година. Вечерта ще хапнем някъде навън(може би пицария, или нещо с пиле, че мъжът ми яде основно това и нищо морско освен скумрия). После ще посрещнем Новата година на Шибуя.

4в. Посещението на храм се прави веднага след настъпването на Нова година на 31-ви или сутринта на 01.01.?

На 01.01.разходка и до Одайба. Вечерта прибиране към Осака. Всички нощувки без тази на Нова година ще са в Осака.

02.01. Нара

03.01. Киото

04.01. Киото

05.01.  Последен ден на JR. Тук може да отидем до Киото или Токио, в зависимост от предпочитанията и това което ни е харесало. А може и нещо друго-приемам предложения..

06 и 07 може би вече ще сме само със съпругът ми, че ваканцията на сина е до 05. Може да разглеждаме Осака.

08.01 сутринта към летище Кансай. Отново ако най-добрия вариант е Кинтецу пас 1дневен.

. Или за 06,07,08 да си вземем 5 дневен, че има за 1,2 и 5 дни.

Това са въпросите, както ме притесняват. Ако някъде нещо бъркам, приемам съвети и предложения.

 

На Нова година ще бъда в Осака в района на Намба.  Хотелът го избрах, защото има скай бар на покрива и е подходящ за фойерверките. Ако останете в Осака, може да резервирам места и за вас. 

В Токио било интересно по НГ в района на Шибуя, но там нощувките бяха на тройни цени. От 2 до 9 януари ще бъда в Токио.

Връзка към мнение

Мъжът ми настоява за Нова година да сме в Токио. Сега гледам, че това което искам за Никко е абсурдно. Около 6часа е от Осака до Никко, а после на обратно още толкова. Така че или Никко би отпаднало или да променя малко нещата.

29.12 остава така, като взимам 2 дневен Кинтецу пас. Да го ползвам от летището и на другия ден до Нара.

30.12 Осака-Нара-Осака

31.12 Осака-Токио. Тук активираме JR. Взимам 3 нощувки(31,01,02) в Токио.

31 и 01 разходки в Токио

02 до Никко

03 разходка в Токио и към Осака

04 и 05 и 06 са 2дни задължително в Киото, като нощувките са в Осака. А единият е свободен...(приемам съвети). До тук ще ми важи JR.

07 взимам 2дневен Кинтецу пас, ако искаме отново Киото, а и да мога на 08 да го ползвам за летището.

Или на 07 в Осака, а 08 еднодневен пас за летището.

Връзка към мнение

Преди да подредите програмата важно е да знаете, че синът ви няма да може да ползва JR Pass. Няма да може да го активира - активира се с паспорт и се отбелязва. Синът ви има студентска виза, не може да ползва пас. Така че пак помислете за опциите до Токио.

 

Kintetsu pass не покрива летището. Няма Кинтецу линия до летището.

За Киото ще ви е удобен Кейхан паса - стига се с него до Гион, Фушими Инари, Уджи.

За всички пасове е валидно правилото, че синът ви няма да може да ги ползва.

This pass is only available for foreign tourists who have entered Japan under the Temporary Visitor status. - това го пише на всички.

Препоръчвам ви Osaka Amazing Pass - ползва се от всички.

  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Samuraika благодаря! 

Тъкмо си мислих, че горе-долу съм ги разбрала нещата с транспорта, а сега ми е тотално объркано.

Разгледах двата паса. Т.е. от и до летище Кансай само с Osaka Amazing Pass може да се стигне така ли е? Кейхан паса на първата картинка е в лилаво цялата карта и не съм много сигурна дали важи за всичко което е в лилаво или само за двете линии отгоре. 

Може би е добре да се спомене в темата, че ДДС от 01.10.2019г. се увеличава от 8% на 10%.

Това ще важи за всички пасове и не само, така че ако на някой му предстои да купува, по-добре е да го направи преди 01.10. 

Значи ще гледам пак варианта с нощен автобус или самолет до Токио. А Кинтецу пас не е ли добър вариант за Киото и Нара? 

Имаше някакъв пас, който важеше за непоследователни дни. Той включва ли летище Кансай?

Връзка към мнение

Може ли някой който е бил с JR пас скоро да каже какво записват при получаването му на гише. Дали отбелязват нещо там където е визата на паспорта? Или пък въвеждат на компютър данните, че този човек има активиран пас за този период...Пак ме човърка въпросът може ли мъжът ми да активира на две различни гишета 2 JR паса за един и същи период (един за него и един за синът ни)? 

Чела съм, че са го правили, но н.з. дали няма промяна и не са променили нещата скоро.

 

За връщането  от Токио към Осака със самолет, цената която ме устройва е с някакъв много ранен час 7:35 е полетът. Това значи, че поне 6ч. трябва да сме там. Още час  и нещо може би до летището. Значи в 4:30ч. трябва да тръгнем от хотела. Т.е. съвсем по никое време трябва да се става.

 

Ако това не става, все още има 2 варианта:

- за нас JR пас, а за сина с билети на момента

- нощен автобус.

Не мога да взема решение, а трябва  да съм наясно с транспорта, преди да резервирам хотелите, че няма много време...

Връзка към мнение

Аз лично бих ползвала нощния автобус, спящите седалки. Пестите и време, а и пестите и от хотел - нощувката ще е в автобуса. По Нова Година щените на нощувките се качват доста.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани
преди 9 часа, Petenceto каза:

Може ли някой който е бил с JR пас скоро да каже какво записват при получаването му на гише. Дали отбелязват нещо там където е визата на паспорта? Или пък въвеждат на компютър данните, че този човек има активиран пас за този период...Пак ме човърка въпросът може ли мъжът ми да активира на две различни гишета 2 JR паса за един и същи период (един за него и един за синът ни)? 

Чела съм, че са го правили, но н.з. дали няма промяна и не са променили нещата скоро.

 

За връщането  от Токио към Осака със самолет, цената която ме устройва е с някакъв много ранен час 7:35 е полетът. Това значи, че поне 6ч. трябва да сме там. Още час  и нещо може би до летището. Значи в 4:30ч. трябва да тръгнем от хотела. Т.е. съвсем по никое време трябва да се става.

 

Ако това не става, все още има 2 варианта:

- за нас JR пас, а за сина с билети на момента

- нощен автобус.

Не мога да взема решение, а трябва  да съм наясно с транспорта, преди да резервирам хотелите, че няма много време...

Мисля, че вписваха данните от паспорта - номер, срок и името.

Връзка към мнение
На 24.09.2019 г. в 9:19, samuraika каза:

Аз лично бих ползвала нощния автобус, спящите седалки. Пестите и време, а и пестите и от хотел - нощувката ще е в автобуса. По Нова Година щените на нощувките се качват доста.

Решено е, така ще бъде!

 

Резервирах хотелите, всички са с право на отмяна. Н.з. дали ще се връщам отново да търся нещо друго. Може би евентуално за Токио някое студио или апартаментче ако видя по-наблизко до Шибуя за две нощувки на 31.12 и 01.01. 

 

На 29.12 за когато пристигаме, взех  хотел на 500м. от гара Намба. Оставяме единия куфар да го изпратят към хотела в Токио. А другият куфар ще го оставим в стаята на сина ни до като се върнем от Токио. Разликата за 2-ма и 3-ма за стаята беше смешна(12лв.), и взех за 3-ма. Така ако иска, синът няма да има нужда да се връща вечерта в неговата квартира, а на 30.12 сутринта да идва към нас. Направо може да спи при нас и сутринта тръгваме на разходка. 

 

30.12 през деня разходка в Осака. Вечерта с нощния автобус със спящите седалки, надявам се и ние да можем да спим на тях 🙂 към Токио.

 

31.12 пристигаме сутринта и разходка в Токио. 16ч. настаняване в хотела - Tokyo inn. Взех една единична и една двойна стая. Може би ще си починем за 2-3 часа. Към 20ч. някъде ще ходим да вечеряме(дано да работят заведенията и да има свободни места). Около 23:00ч. ще отидем на Шибуя. Надявам се да има транспорт, че като гледам не е близко хотела...не става за пеша. Особено връщането, като се има предвид, че на другия ден ще се ходи по-рано към Нико, бих искала до към 2ч. да сме се прибрали.

 

01.01 сутринта към Нико. Тук също се надявам да работи транспорта, за да можем да отидем и да се върнем вечерта в Токио. Даваме куфара да го изпратят към хотела ни  в Осака. 

 

02.01 напускаме хотела и разходка в Токио, и Одайба. Вечерта с нощния автобус със спящите седалки и нас, посока Осака но слизаме на Киото.

 

03.01 разходка в Киото. Вечерта към Осака. Тук за 5-те нощувки съм взела хотел на 500м. от Shin Osaka.

 

04.01 Осака-Киото-Осака

 

05.01 Осака-Нара-Осака

 

06 и 07 подлежат на размисъл

 

08.01 към летище Кансай

 

Въпросите, които имам са:

 

Всъщност ме притеснява транспортът по Нова година на 31.12 вечерта и на 01.01. сутринта. След като са официални почивни дни, не би ли трябвало те също да почиват?

 

Също така дали ще си намерим заведение на 31.12 около хотела или Шибуя?

 

Иначе ще пътуваме с пасове и билети. Още н.з. кои точно дневни пас-ове ще използваме с мъжа ми и дали не е по-добре с билети от и до летището. Така и не разбрах има ли пас от летище Кансай или до някъде трябва билет, а после пас?

 

Относно двата дни, в които ще се разхождаме в Токио 31.12 и 02.01, може ли препоръки относно разходката. Н.з. автобусът сутринта къде ще ни остави(предполагам, че са няколко възможностите). Като се има предвид, че към 16ч. ще се настаним и ще излезнем после към 19-20ч. 

 

Също така за 06 и 07 препоръки, може би да сложа още един ден в Киото и един в Осака или нещо друго...

Връзка към мнение

 

Хотелът ви в Токио е доста далеч от Шибуя, с метро се стига до там, а разписанието ще излезе другата седмица на метрото. Но от Шибуя последния JR влак тръгва в 12.20...Пътвите влакове са след 4. Няма значение, че са празници, влаковете си вървят. В Hyperdia можеш да проверяваш за всички влакове и линии.

Кръстовището на Шибуя е безумна лудница и младежка тарапана. В последните години са направо безредици. Вие си преценете, аз не бих си го причинила (посрещала съм НГ там, но беше 2000та - мнооого е по-различно сега).

 

На този сайт може да си потърсите и резервирате ресторант за НГ. Много места ще са затворени, а други - букнати отпреди месеци.

 

Не се връзвайте с пасове, не са ви нужни, според мен. Вземете си по една Суйка карта и си заредете паричн в нея. Няма да се съобразявате с коя линия, от къде и докъде, важи ли ен важи ли....Нама пас, покриващ всичко, а вие няма да пътувате толкова много.

Шин Осака е удобно място, ако имате JR pass, ако не е хем неудобно, хем скъпо.

Като си купите билетите за автобуса ще разберете къде точно ще слезете (от сйта ще си видите точното място, има и снимки). Токио е огромно и самото придвижване отнеме време и сили , не планирайте кой знае какво за тогава. Може да отидете до Шинджуку и кметството.

 

За 6 и 7 - още един ден за Киото и един за Кобе препоръчвам.

Връзка към мнение

Самурайка, много благодаря!

 

За Нова година къде би препоръчала за самото посрещане? Някъде където ще се виждат фойерверките и да има все пак някакви хора 🙂 

 

Значи да преразгледам хотела в Шин Осака, въпреки, че е с 8,4 оценка в букинг и е направо без пари. Хотелът е Y"s Hotel Shin Osaka, а 5-те нощувки за двамата са 335лв. 

Иначе къде би било по-удачно да са тези 5 нощувки, да поразгледам пак...

 

От коя компания препоръчваш да си вземем нощния автобус? Аз гледах няколко, като билети навсякъде има най-много за след 1месец. 

 

Връзка към мнение

Фойерверки вече няма от Токио тауър, има в Йокохама ( Hakkeijima Station ) и Йокоска.

Край Токио тауър все пак има броене и пускане на балони (мисля). Има крузове с корабчета из залива и партита в луксозни хотели, но мисля че е излишно да казвам, че са скъпи...Одайба също е не лошо място за празнуване, но транспорта пак остава проблемен. Понеже смятате да пътувате рано на следващия ден аз бих потърсила край хотела нещо. Принципно не очаквайте големи празненства и оживление, фойерверки и партита - това е по-скорио религиозен празник в Япония.

 

Щом отела не е скъп и е с добри оценки - става.

 

Не съм ползвала автобуси скоро, но Willer имат много опции.

 

Връзка към мнение

Направих нова резервация за нощувките в Токио на адрес:

2 Chome-13-10 Asakusa, Taitō-ku, Tōkyō-to 111-0032, Japan

през airbnb. Надявам се този път изборът ми на местоположение да е по-добър и да си заслужава. Видях, че Тобу линията, която ще ми трябва за Нико е там. Също така май от Асакуса има добра видимост към фойерверките за Нова година.

Връзка към мнение
преди 23 минути , samuraika каза:

Фойерверки вече няма от Токио тауър, има в Йокохама ( Hakkeijima Station ) и Йокоска.

Край Токио тауър все пак има броене и пускане на балони (мисля). Има крузове с корабчета из залива и партита в луксозни хотели, но мисля че е излишно да казвам, че са скъпи...Одайба също е не лошо място за празнуване, но транспорта пак остава проблемен. Понеже смятате да пътувате рано на следващия ден аз бих потърсила край хотела нещо. Принципно не очаквайте големи празненства и оживление, фойерверки и партита - това е по-скорио религиозен празник в Япония.

 

Щом отела не е скъп и е с добри оценки - става.

 

Не съм ползвала автобуси скоро, но Willer имат много опции.

 

Аз докато пиша и си гледам ...найсете страници които съм отворила и виждам, че си писала. Хубава работа сега, 2020г. не мога да повярвам, че ще минат само с балони...

Връзка към мнение

Смених хотелът в Осака с 5-те нощувки. Този е без право на отмяна, но пък за същата стойност имаме закуска.

Хотелът е Hotel WBF Kitahama

Адресът е: 541-0046, Осака, Chuo Ward, Chuo-ku Hiranomachi 1-6-6 

 

Връзка към мнение
преди 3 часа, Petenceto каза:

Адресът е: 541-0046, Осака, Chuo Ward, Chuo-ku Hiranomachi 1-6-6 

 

Идеален!!! Близо до Наканошима, която е красив район за разходки, точно на линията на Кейхан - директно до най-хубавите места в Киото, както и с метрото - директно до Намба и Доттомбори.

 

И аз се чудех за какви фойерверки говориш...прави грешка, като си представяш НГ като на запад. Това е малко като да очакваш парад за 4ти юли (или свети Патрик) в София. Нова Година е като Коледа при нас - семеен религиозен празник, като на Бъдни вечер се ядат определени храни, ходи се на храм и се посреща новия изгрев. И годините не се броят от рождението на Христа. Тук-там има някое и друго парти и обратно броене преди 12, но ако си някъде в предградията може и да не разбереш кога се е сменила годината.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Здравейте, Willer изпращат ли физически билети? Питам, за да зная регистрацията на чие име да я правя. Ако ще изпращат физически билети на адрес, май е по-добре да ги получи синът ми в Япония. Ако не, ще си я направя на мое име.

 

На Willer могат да се купят билети в рамките на следващите 3 месеца. Има ли опасност да се вдигнат цените с намаляването на свободните места? В момента Осака-Токио за 30.12.2019г. е 8300yen на човек при това с автобуса с 4 седалки на ред.

Връщането е средно около 5400yen. Дава ми трите билета на различна цена, от което съдя, че са като самолетните билети, определен брой билети на една цена, друг брой на друга... 

Връзка към мнение

Не пращат билет по пощата. И да, като в самолетите е - колкото по се пълно, толкова цената расте.  А и по Нова Година навсякъде по света, с наближаването на датата нищо не става по-евтино. Само по-скъпо....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Взех билетите Осака-Токио.

Сега се зачудих нещо. За обратната посока (от Токио към Осака), видях, че автобусът продължава към Кобе след Осака. Дали да не го направя така ходенето до Кобе, или да го взема Токио-Киото?

Връзка към мнение

Вчера си взех и билети Токио-Кобе.

Сега гледам, че на 03.01 ще е затворен музеят на технологията в Кобе: Kawasaki Good Times World.

Всъщност не само той, а и всичко по-интересно е затворено.

Това се отнася и за Киото. Там даже гледах, че до 04.01 не работят.

В такъв случай заслужава ли си посещение на Кобе в този ден. 

По принцип мога да променя маршрута с Киото (Willer ми дават тази възможност), но там ще има ли какво да се види като за тях ще е почивен ден?

 

Връзка към мнение

Извинявай, отговарям късно....

Принципно Осака-Кобе е все едно градски маршрут, нито е много време, нито е много пари. Дори с шинкансен излиза 1600 йени или от сорта (по памет). Същото е и с Киото. И с Нара. Тези четири града са обединени в една урбанна територия и се сливат. Много хора живеят в Осака, мъжа работи в Кобе, жената - в Киото и от сорта.Не го мисли като 4 отделни града.

Според мен не се мъчете и си слезте в Осака, освежете се след дългия път и решете какво ви се прави (без чанти и багажи). Дните след НГ са дни за шопинг и дни за храм. Но по храмовете ще е навалица. И по магазините , де, но на магазините им отива някак си.

В Кобе има много хубав мол край морето. Mosaic , има и виенско колело, разходки с корабчета по залива - ще работят по това време. Кобе е красив нощем.

 

Сетих се още нещо - не очаквай коледни украси по НГ - на 26ти декември всички Коледни украси изчезват и се заменят от традиционните новогодишни украси.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 28.09.2019 г. в 21:21, Petenceto каза:

Може би евентуално за Токио някое студио или апартаментче ако видя по-наблизко до Шибуя за две нощувки на 31.12 и 01.01. 

Щом ще е Нова година в Япония, добре е да е подобаващо 🙂

"На Нова година мнозина стават рано (или будуват цяла нощ), за да наблюдават първия за годината изгрев" из "Малка книга за икигай "на Кен Моги.

Връзка към мнение
преди 13 минути , samuraika каза:

Извинявай, отговарям късно....

Принципно Осака-Кобе е все едно градски маршрут, нито е много време, нито е много пари. Дори с шинкансен излиза 1600 йени или от сорта (по памет). Същото е и с Киото. И с Нара. Тези четири града са обединени в една урбанна територия и се сливат. Много хора живеят в Осака, мъжа работи в Кобе, жената - в Киото и от сорта.Не го мисли като 4 отделни града.

Според мен не се мъчете и си слезте в Осака, освежете се след дългия път и решете какво ви се прави (без чанти и багажи). Дните след НГ са дни за шопинг и дни за храм. Но по храмовете ще е навалица. И по магазините , де, но на магазините им отива някак си.

В Кобе има много хубав мол край морето. Mosaic , има и виенско колело, разходки с корабчета по залива - ще работят по това време. Кобе е красив нощем.

 

Сетих се още нещо - не очаквай коледни украси по НГ - на 26ти декември всички Коледни украси изчезват и се заменят от традиционните новогодишни украси.

Аз  ти благодаря за търпението и отговорите...

Настаняването в Осака ще е възможно след 15:00ч., а багажа ще сме го изпратили към хотела. 

 

Правилно ли разбирам, че не е нужно да правя промяна на билета, а мога просто да слезна в Киото или Осака ако реша?

 

А дали е добра идея след разходката в Кобе, по някое време между 13-16ч. да отидем в някой местен Онсен и има ли такъв който препоръчваш?

А после да видим нощно Кобе. Нали ще се стъмва рано тогава.

 

Тук с Коледните и новогодишните украси вече се обърках. Има разлика ли?

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.