Прескочи до съдържание

8 дни в Пулия


pazo

Препоръчани мнения

Здравейте!

Предстои ни екскурзия из Пулия, за която се чувствам адски неподготвен, а времето наближава. За момента имаме само самолетни билети за Уиз и платен рентакар за 7 дни (пълни 168 часа), още нямаме даже резервации за нощувките. Летим на 9–ти октомври и се надявам да кацнем живи и здрави в 13:20 местно време. Планът, съвсем грубо скициран, е:

 

1–ви и 2–ри ден - нощувки в Полиняно а Маре или Монополи. 1-вият ден, който в най-добрия случай е половин ден, мисля да посветим на тези две градчета, като се чудя кое да изберем за нощувки. За втория съм набелязал Алберобело, Локоротондо, евентуално Мартина Франка и евентуално на отиване може да се отбием в Путиняно. 

3–ти ден – до обяд Остуни, после Лече, където ще нощуваме.

4–ти ден - Пак Лече и пак нощувка там. Чудя се дали има смисъл да опитаме да посетим Отранто и/или Галиполи, или целият ден да си бъде за Лече, така наречената „столица на барока“?

5–ти ден - по вътрешната част на тока на ботуша – Галиполи, Порто Чезарео, Таранто. Нощувка в Матера.

6-ти ден – Матера и нощувка пак там.

7-ми ден – Алтамура и Гравина ин Пулия, следобед в Бари и нощувка пак там.

8-ми ден – полетът ни е в 13:50, така че едва ли ще има време за нещо повече от закуска, след което връщане на колата на летището.

 

Въпроси:

1. Кое да пропусна, кое да не пропускам за нищо на света, какво да добавя?

2. За пръв път ще ползваме рентакар. Букнал съм супер изгодно VW Polo или подобна от Sicily By Car - 145 лева за 7 дни без самоучастие при щета, 200 евро самоучастие при кражба и депозит от 300 евро. Чудя се дали на място да добавя допълнително покритие за стъкла, гуми, таван и под за около 48 евро, или да рискувам 300те евро депозит? Къде да паркирам – на охраняеми паркинги или да не се притеснявам колата да нощува на улицата, при тези покрития на застраховката?

3. От форума намерих препоръка за едно приложение, с което да се избягват забранените зони в градовете в Италия – ZTL Radar. Някой ползвал ли го е и евентуално други препоръки за избягване на солени глоби?

4. Препоръки за добри ресторантчета и кръчмета из горепосочените градчета, вкусни храни, ястия, напитки?

5. Препоръки за паркинги (безплатни или платени) из градчетата, координати?

 

Връзка към мнение

А защо трябва да се местите постоянно и всеки ден да събирате багажи...? Ние бяхме за 3 нощувки, като и трите направихме в Locorotondo - в трулите на Donna Isabella на много сносна цена и обикаляхме с колата. Разстоянията не са големи и всичко става за дневен трип - включително Лече и Галиполи направихме в един ден от Локоротондо. Нощувките там са доста по-евтини от Алберобело примерно, а е само на 7-8 километра от него. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Този въпрос беше на дневен ред, но предпочитаме да видим различни градчета както през деня, така и вечерно време, да хапваме и пийваме на вечеря на различни места. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Програмата ти ми се струва ок, поне в частта преди и след Лече, където аз съм бил. 

 

За паркирането нямаш жокер за съжаление, ние навсякъде спирахме на платен - било то в зона или в охраняем. Прецених това да ни е подхода, вместо губене на време в търсене на място за паркиране, ходене по 1км, докато стигнем до интересните точки и т.н. На места изкарахме късмет, мисля че в Локоротондо бяхме събота следобед и нямаше вече зона, а имаше доста места в подножието на хълмчето. 

 

Ей това е моята тема, можеш да изчоплиш нещо полезно от нея, макар че ние бяхме с бебе: 

Споменал съм за някои от заведенията, в които хапвахме. Има и други разкази във форума от региона. 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

image.png.f146deface98745ef51c6ef949bfedd4.png

Това беше нашата програма. Бяхме миналия октомври. Препоръчвам разходката ни 3 ден -Грота дела поезия, Торе сант'Андреа,Otranto,Porto Badisco /плаж/ Кастро Марина/пещера Дзиндзулуза/Санта чезаре терма. Фермата за зехтин - на нас като любители на зехтина ни беше интересно - тура започва с обиколка сред маслиновите дървета, гида ни беше много забавен и разказваше увлекателно, показват ви много стари дървета /имаш е маслина за която се предполага, че е на 3 000 години/, след това в самата ферма се показва начина на производство през годините - от гърците до наши дни и накрая има дегустация на зехтин.

https://www.tripadvisor.com/Attraction_Review-g642178-d2390691-Reviews-Masseria_Brancati-Ostuni_Province_of_Brindisi_Puglia.html

 

Имам събрана информация и карти за отделните градчета. Мога да ти ги изпратя.

 

 

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 25.09.2019 г. в 20:41, pazo каза:

1–ви и 2–ри ден - нощувки в Полиняно а Маре или Монополи. 1-вият ден, който в най-добрия случай е половин ден, мисля да посветим на тези две градчета, като се чудя кое да изберем за нощувки. За втория съм набелязал Алберобело, Локоротондо, евентуално Мартина Франка и евентуално на отиване може да се отбием в Путиняно. 

3–ти ден – до обяд Остуни, после Лече, където ще нощуваме.

4–ти ден - Пак Лече и пак нощувка там. Чудя се дали има смисъл да опитаме да посетим Отранто и/или Галиполи, или целият ден да си бъде за Лече, така наречената „столица на барока“?

5–ти ден - по вътрешната част на тока на ботуша – Галиполи, Порто Чезарео, Таранто. Нощувка в Матера.

6-ти ден – Матера и нощувка пак там.

7-ми ден – Алтамура и Гравина ин Пулия, следобед в Бари и нощувка пак там.

8-ми ден – полетът ни е в 13:50, така че едва ли ще има време за нещо повече от закуска, след което връщане на колата на летището.

 

Въпроси:

1. Кое да пропусна, кое да не пропускам за нищо на света, какво да добавя?

5. Препоръки за паркинги (безплатни или платени) из градчетата, координати?

Градчетата не са така пленителни като Северна Италия, но пак имат свой чар. Ще нахвърлям по няколко думи за местата, които ние посетихме - кое ни допадна и кое не толкова:
Полиняно а маре - по мое мнение може да се прескочи (особено през октомври). Нищо интересно откъм архитектура, гледките към Адриатика от панорамните тераси не са кой знае колко завладяващи. 
Алберобело - много приятна атмосфера и в туристическата част - Rione Monti и в жилищния район с трули - Aia Piccola. 

Трули могат да се видят и в Locorotondo, Fasano, Cisterino, Martina Franca. 
Локоротондо - малко селище, с по-евтини настанявания.  Ако няма да се възползвате от нощувка там - в близост до Алберобело, не виждам смисъл да го посещавате.
Путиняно - посетихме го заради Carnevale di Putignano, ако не беше това събитие, вероятно щяхме да го пропуснем.
Остуни - разположен на хълм, със симпатични улички и красива архитектура.
Лече - "Флоренция на юга", тук нацелихме ремонти и не успяхме да видим зашеметяващата барокова фасада на Basilica di Santa Croce и  колоната на Sant'Oronzo на Piazza Sant'Oronzo. Но пък опитахме Pasticciotto Leccese и други разни сладкишчета в Pasticceria Alvino на Piazza Sant'Oronzo. 

Piazza Sant'Oronzo, Lecce:

IMG_2165 Panorama.jpg

Отранто - без колебания може да се пропусне.
Галиполи - "перлата на Йонийско море", приятно за разходка по крайбрежието.
Матера - пригответе се за доста катерене из старите квартали.
Бари - ако обичате да се наслаждавате на архитектурни шедьоври не пропускайте Palazzo Mincuzzi на Via Sparano da Bari 98 - магазин Бенетон. 

За всички градове бяхме набелязали паркинги, отразени в google maps. На място обаче някои от паркингите не съществуваха. Градчета като Остуни, Отранто, Полиняно а маре извън сезона предлагат много места за паркиране. Паркингите де факто са почти празни и безплатни.  В Лече спряхме на голям паркинг до някаква автогара, автоматите на който работеха само с монети, с надписи само на италиански и настана едно лутане - няма кой да ти развали монети. Паркингът се пръскаше по шевовете. В Матера спряхме на платен паркинг, сравнително отдалечен от пещерните къщи. В Алберобело в началото на селището имаше 1 паркинг, до самите квартали с трули имаше друг. 
 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Много благодаря за изчерпателната информация @hrina и @chandni

Притесненията ми относно това дали е необходимо да търся платени паркинги, особено за нощувките, е свързано с това, че рентакар компаниите определят районите на Пулия, Кампания и Сицилия като високо рискови и заради това завишават значително самоучастията за кражба с 30 до 50%. Но при положение, че нашето самоучастие го смъкнахме до само 200 евро, май ще си позволим нощувки на места, където ще паркираме направо на улицата, вместо да търсим такива в близост до охраняеми паркинги, че и да плащаме повече за тях.

Замислям се дали да не отделим още един ден и една нощувка за Лече и околностите, което ще трябва да бъде за сметка или на нощувката в Бари, или на едната в Матера?

Връзка към мнение

Според мен Бари е град, който вечер има различна от дневната атмосфера и е хубаво да се усети.Матера с една нощувка е достатъчна,все пак е доста малка.

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Някой може ли да ми каже как е градския транспорт в Бари и дали има седмични карти?Не ми отваря сайта на градския транспорт и не мога да се ориентирам,а ще бъдем за седмица през юни се чудя дали ще имаме нужда от кола под наем,

Връзка към мнение
преди 20 минути , nady_xx каза:

Някой може ли да ми каже как е градския транспорт в Бари и дали има седмични карти?Не ми отваря сайта на градския транспорт и не мога да се ориентирам,а ще бъдем за седмица през юни се чудя дали ще имаме нужда от кола под наем,

Сайтът на AMTAB блокиран за нас по някаква причина, но можеш да го отвориш през Google Translate

 

Иначе дневните карти са 2.50 евро и се продават във всяко Tabacchi, в раздел абонаменти пише, че има седмични за 12 евро, но не знам дали се продават навсякъде.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Преди 1 час, nady_xx каза:

Някой може ли да ми каже как е градския транспорт в Бари и дали има седмични карти?Не ми отваря сайта на градския транспорт и не мога да се ориентирам,а ще бъдем за седмица през юни се чудя дали ще имаме нужда от кола под наем,

За Бари кола под наем няма да трябва,градският транспорт е добре уреден като във всеки италиански град,а и града не е голям.Гише на градски транспорт има точно срещу главният вход на ЖП гарата,където е обръщалото на автобусите.От там може да си купиш всякакви билети и карти.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.