Прескочи до съдържание

пет дни с дете в Рим


Neli_82

Препоръчани мнения

Здравейте ,

предстой ми пътуване до Рим с дете на 9 години.Моля ви за помощ относно организирането на програмата за пет дневно посещение.Ще отседнем в апартамент до Испанските стълби( въпреки , че още се чудя дали да не намеря нещо в Трастевере) .На мен не ми е първо посещение , но на другите двама - мъжа е детето да.

Имаме билети за Колизеума в 13.30 третия ден , моля ви за помощ как да организирам този ден?От това ще зависят и съответно другите дни .Другият ми въпрос е свързан с нощните посещения на Ватикана.Какво ви е мнението?

Благодаря

Връзка към мнение

Малко ти е разпокъсано питането. При положение че имаш цели 5 дни и смятате да ги отделите само за Рим, аз лично не виждам причина да се занимаваш със свръхпланиране. По-скоро го карай ден за ден, в зависимост от времето и настроението на семейството. 

 

Ако искаш, пусни грубо какво го мислиш като програма и хората ще си кажат дали има нещо за дялкане 🙂

Връзка към мнение

Мисля си , че все  има какво да се види в Рим.Преди няколко години бях за 4 дни и неща останаха не видяни.Ето така си ги представям нещата

1. ден първи ( по лежерна програма)- пристигане  и настаняване в апартамент до Испанските стълби - Треви, Испанските стълби ( разбира се ) ,  градините на Боргезе ,но с влакче, което си нямам представа от къде да хвана , Площада на народа и евентуално Пантеона

2. ден втори - 10 .00 Ватикански музей , Сант Анджело  и Трастевере

3.  ден  трети - Колизеум  в 13.30 . Е тук вече се се чудя Палатин и Форума преди това ли да ги видим  или след това  и друго кое, може би Капитолия и паметника на Виктор Емануил

4. ден четвърти - Базиликата , Навона

5. ден пети - Термите на Каракал, портокаловите градини, ключалката, устата

 

Приемам всякакви съвети.

 

 

 

Връзка към мнение
преди 17 минути , Neli_82 каза:

ден  трети - Колизеум  в 13.30 . Е тук вече се се чудя Палатин и Форума преди това ли да ги видим  или след това

Не забравяй, че комбинираният билет важи за два последователни дни, така че можете да оставите Палатинския хълм и/или Форума за ден 4. Ако не друго, това ви дава възможност за гъвкав избор при непредвидени обстоятелства, например дъждовно време.

Можеш да предвидиш и нещо специално за детето - например детския музей, който също ви спасява при лошо време, а предлага чудесно забавление.

В ден 4 коя базилика имаш предвид? Четирите папски базилики са много внушителни и интересни. Както и някои други, например Йезуитската.

Връзка към мнение
преди 2 минути , Neli_82 каза:

 

3.  ден  трети - Колизеум  в 13.30 . Е тук вече се се чудя Палатин и Форума преди това ли да ги видим  или след това  и друго кое, може би Капитолия и паметника на Виктор Емануил

 

Всички са в един район, спокойно можете да ги видите в един или друг ред, зависи колко бързо се изморява детето. Ако ставате рано, започвате с Форума и Палатин, по обяд Колизеума, хапвате , после другото. Ако под Капитолия имаш предвид влизане в Капитолийските музеи, вече си става доста ходене. Можеш да ги пропуснеш или да ги оставиш за друг ден в комбинация с Форума на Траян, паметника на Виктор Емануел (реално там няма кой знае какво да правиш) и каквото решиш. 

Пет дни са достатъчно време, няма нужда да се насилвате. А в Рим и сто пъти да отидеш, все има какво ново да се види. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не съм била в Капитолийските музеи  и Боргезе, кое според вас повече си заслужава?Много се чудя за тях , с оглед на това че съм с малкия и ме е страх да не го отегча след Ватикана.Има ли някой впечатление от Палацио Колонна, доближава ли се го галерията на Дория Памфини?

 

 

Връзка към мнение
преди 16 минути , Neli_82 каза:

Не съм била в Капитолийските музеи  и Боргезе, кое според вас повече си заслужава?Много се чудя за тях , с оглед на това че съм с малкия и ме е страх да не го отегча след Ватикана.Има ли някой впечатление от Палацио Колонна, доближава ли се го галерията на Дория Памфини?

 

 

Повечето деца се отегчават от музеи. Боргезе е прекрасна галерия, можеш да влезеш сама, а момчетата да се разхождат в парка за  час- два. 

Връзка към мнение
преди 23 минути , Neli_82 каза:

Не съм била в Капитолийските музеи  и Боргезе, кое според вас повече си заслужава?Много се чудя за тях , с оглед на това че съм с малкия и ме е страх да не го отегча след Ватикана.Има ли някой впечатление от Палацио Колонна, доближава ли се го галерията на Дория Памфини?

 

 

След Ватикана и китайските (по гъстота) манифестации вътре със сигурност ще се отегчи.

Връзка към мнение
преди 46 минути , Neli_82 каза:

Не съм била в Капитолийските музеи  и Боргезе, кое според вас повече си заслужава?Много се чудя за тях , с оглед на това че съм с малкия и ме е страх да не го отегча след Ватикана.Има ли някой впечатление от Палацио Колонна, доближава ли се го галерията на Дория Памфини?

След Ватикана, в смисъл, че искаш да посетиш едно от тия две места същия ден? Или просто такава е поредността на посещенията, в различни дни?

Въпросът е комплексен. От една страна, ако мислиш, че детето може да издържи до два часа - вкарай го в Боргезе. Там посещенията са ограничени до 120 минути. В Капитолийските музеи пък няма ограничение и ако си човек, който е в състояние да се задържи повечко време на такова място... пак опира до търпението на детето, което само ти познаваш. И на двете места има какво да се види.

Заради детето ли отивате в Рим? Искам да кажа - по специален повод ли го водите там или просто отивате заедно? Ние сме имали специални „детски“ посещения на градове в чужбина и тогава програмата е била приоритетно детска. В общите случаи обаче балансираме - да има и за възрастните, и за децата. Ама някой щял да се отегчи... ми да се отегчи! Само да не се лигави прекалено много и да не пречи на нас и на другите посетители. Ако има места за сядане - който е отегчен, да сяда и да си кротува. Ако е послушен - като свърши скучното, ще последва интересно. През половината време във Ватиканския музей бях със спящо човече в ръцете. Той решил да спи, на мен не ми пречи да го нося - всички са доволни. Моето виждане е, че децата трябва да посещават музеи и галерии и да свикват с тях - с красивото да свикват (а в Рим то е в изобилие). В „Свети Петър“ заведох момъка пред Пиетата на Микеланджело и му казах - знам, виждам, че вече ти е скучно и си изморен. Скоро ще си тръгнем оттук и ще намерим забавление за теб. Обаче сега погледни онази скулптура и се опитай да запомниш - това е „Пиета“. Ти в момента стоиш пред „Пиета“. Няма да ти обяснявам подробно какво е това, просто гледай внимателно и се опитай да запомниш колкото може повече от преживяването в този момент. А когато пораснеш и чуеш или прочетеш за „Пиета“, дано се сетиш за днешния ден и ако имаме късмет, може да решиш да дойдеш и да я видиш пак. И тогава да не ти е скучно.

Беше на 6-7 години, когато се случи това. Дали от семенцето, дето уж посяхме, ще поникне нещо - това предстои да научим 🙂

И, разбира се, винаги има възможност за изненада - на детето може да се окаже, че му е интересно! Знае ли човек? 🙂 И такива неща се случват.

 

Ето ти за Рим да четеш. Има за Боргезе. Капитолийските музеи само са споменати в този портал.

Връзка към мнение

Здравейте, не искам последователно , просто се чудя дали да ги посетим.Заради мъжа и детето отиваме.Аз съм била , но точно Боргезе и Капитолийския музей не бях.Имам въпрос с багажа какво може да се  направи .Къде мога да си оставя багажа на съхранение до настаняването в апартамента.Той се намира между Испанските стълби и Треви.Какво бихте предложили да се прави ако вали?Другата седмица заминаваме , а го дават  в петък  събота дъждовно.Ватикана отпада,защото имам билети вече за сряда.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.