Прескочи до съдържание

Еднодневна разходка с градски транспорт в Доха


Гост

Препоръчани мнения

Цитат

В Доха имахме на разположение около 8 часа, които планирахме да уплътним с лежерна разходка...

 

При напускане на летището попитахме на Информация за автобусите към града. Обясниха ни да закупим от машинките преди изхода транспортни  карти за 10 риала. Впоследствие се оказа, че са ни подвели. Качвайки се в автобус 777, шофьорът ни разясни, че не можем да пътуваме с тези карти (не разбрахме точно причината) и ни продаде двупосочни билети на същата цена от 10 риала. Автобусите се движат на 20-на минути до полунощ.

 

Шофьорът беше любезен, обясни къде да слезем, какво можем да видим. Доха ни хареса - чиста, приветлива, бляскава. Подухваше лек ветрец, което направи разходката ни по крайбрежието и Souq Waqif много приятна...

След много сериозно ровене на форума това май-беше единствената информация за автобуси в Доха от @chandni - вероятно има и друга, но не я открих, и се предадох - реших да попитам...

 

Искам да съставя програма за мотаене с автобус по най-фотогеничните места в Доха. Мислех да резервирам тура на Катарците, но единият го изпускам за малко, а после не ми се чака час и половина. 

 

Резервирала съм хотел InterContinental Doha The City, в който мисля да си оставя раничката - мисля да ползвам линия 777 (пише, че работи в събота уж) и спирка Asas twin Towers.  Дано не греша...

 

А после накъде?  Споделете, моля, кои са най-хубавите места, които препоръчвате - ако може, с автобусни спирки. Не мога да се ориентирам къде да се слезе, защото разстоянията ми изглеждат много големи.

 

@chandni Ще се радвам на твоя съвет. И още един въпрос към теб: Не може ли да си купим тази карта?

 

Unlimited Card, QR20 Card (USD 5): unlimited trips across Qatar within a 24 hour period.

 

Благодаря!

 

Връзка към мнение
преди 1 час, Mary каза:

Аз съм писала тук, а и цялата тази тема коментира различни неща при дълъг престой в Доха.

@Mary благодаря. Да разбирам, че препоръчваш само Souq Waqif - и се слиза на съответната спирка на 777. Ти имаше една много красива снимка с кораб. От коя точка е снимано? Не мога да се ориентирам къде точно са разходките около морето... 

Връзка към мнение
преди 1 минута , Гост каза:

@Mary благодаря. Да разбирам, че препоръчваш само Souq Waqif - и се слиза на съответната спирка на 777. Ти имаше една много красива снимка с кораб. От коя точка е снимано? Не мога да се ориентирам къде точно са разходките около морето... 

Аз съм се разхождала няколко пъти, но все вечерно време, та нямам представа дали през деня няма да е по-различно.

От Музея за Ислямско изкуство като завъртиш до тази точка, се минава през разни корабчета, лодки и красиви гледки, стига да е достатъчно ясно, че когато аз ги снимах имаше мараня и жега от почти 45 градуса.

 

DSC_0109.JPG

 

DSC_0221.JPG

 

DSC_0111.JPG

 

DSC_0231.JPG

 

HBSAE6953.JPG

 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 14 минути , Mary каза:

Аз съм се разхождала няколко пъти, но все вечерно време, та нямам представа дали през деня няма да е по-различно.

От Музея за Ислямско изкуство като завъртиш до тази точка, се минава през разни корабчета, лодки и красиви гледки, стига да е достатъчно ясно, че когато аз ги снимах имаше мараня и жега от почти 45 градуса.

 

HBSAE6953.JPG

Точно това имах предвид, много ти благодаря! :wub:

Връзка към мнение

Срам не срам, ама да се самоизтъкна с моята тема по въпроса . Като игнорираш началото с питанките, накрая съм разказала какво видяхме през деня.

В допълнение ще отбележа, че наистина спирките са на голямо разстояние една от друга. Най - добре е да кажеш на шофьора какво искаш да разгледаш и да го помолиш да ти покаже къде спира в обратна посока. Срещу пазара са символът на Доха - перла в мида, кеят, от който тръгват корабчетата за разходка в залива , музеят на ислямското изкуство . Зад него са огромни  правителствени сгради. 

Булевардът около Залива е много подходящ за разходка, ако не е неистова жега. Има зелена тревичка, тук - там палми и пейчици за почивка. 

Препоръчвам да си купиш билет( карта ) от водача.

Английският език не е на мода . 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@patilana Много ти благодаря! :wub: Довечера ще чета.

 

Знаех си, че трябва да попитам... Когато пусна Доха, каквито и филтри да прибавя, откривам милион теми и нито една за моите детайли. 

Връзка към мнение

@patilana Даже не ми беше хрумнало, че може да има трансфер от хотела... Много съм смотана на моменти 😳 Сега отивам да им пиша и да ги питам! 

 

А да попитам всички, които сте се разхождали там - с извинение за смотания въпрос, но на летището ли обменяхте пари и как преценявахте колко?

 

Благодаря!

Връзка към мнение
преди 19 часа, Гост каза:

И още един въпрос към теб: Не може ли да си купим тази карта?

Нямам представа, @Гост. Ние бяхме само за няколко часа, купихме от машинката някакви карти, за които си мислехме,че са именно тези 24-часови пасове, но в последствие в автобуса ни накараха да си купим билети... иначе вече са те ориентирали - аз именно от постовете на @Mary бях запомнила за автобуси 777 и 747.

 

Весело изкарване. Доха е чист и спретнат град -личи си, че са заможни. Няма да се почувстваш застрашена в никой момент, а ако имаш нужда от съдействие къде да слезеш, говори с шофьора - при нас беше изключително отзивчив. Предполагам, че и другите ще са такива. Ние се разхождахме основно по крайбрежието - там, от където тръгват лодките и има страхотна гледка към небостъргачите на downtown, както и из Souq waqif.

преди 3 минути , Гост каза:

летището ли обменяхте пари и как преценявахте колко?

Ние изтеглихме от Revolut минималната възможна сума - 50 катарски риала.

 

п.С. Попитай къде да слезеш за The Pearl.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 12 минути , chandni каза:

Ние изтеглихме от Revolut минималната възможна сума - 50 катарски риала.

Плащания с карти? Или за автобуса и пазара трябва кеш? Ако ви останат, може да ги обмените на летището предполагам? Благодаря!

 

П.П. Няма шатъл 😞 

Връзка към мнение

Имахме само 2-3 часа. Не сме пазарували нищо и не мога да отговоря. Ние излязохме буквално за една бърза  променада - разходката ни продължи не повече 2.5 - 3 часа - точно колкото да придобием някаква представа за Доха. Не съм сигурна дали може с карта в автобуса, нито за souq-a... Съжалявам, че не мога да съм по-полезна.

Връзка към мнение
преди 30 минути , Гост каза:

@patilana Даже не ми беше хрумнало, че може да има трансфер от хотела... Много съм смотана на моменти 😳 Сега отивам да им пиша и да ги питам! 

 

А да попитам всички, които сте се разхождали там - с извинение за смотания въпрос, но на летището ли обменяхте пари и как преценявахте колко?

 

Благодаря!

Този хотел няма безплатен шатъл. Описано е тук:

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@cybersimo Благодаря! Значи автобус... Избрах го заради басейна. Писах им де, но като няма - няма.  

 

П.П. Толкова много теми за Доха, а не успях да открия каквото ми трябва. Извинявам се 😞 

Връзка към мнение

Аз си бях обменила пари от тук, а остатъка си го връщам на обменното бюро. Нищо не сме пазарували. 
При една от обиколките вечеряхме в ресторант до сука. Кеш платихме, но сигурно може и с карта. 
По сергиите в сука нямам представа как се плаща освен в брой, но е възможно и там да може с карта. 
Последния път до автобусите на летището стоеше  едн човек и питаше как искаш да платиш - в брой беше при шофьора, а май с карта при него или някъде там, но не внимавах, че не ме интересуваше. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 30 минути , Mary каза:

Последния път до автобусите на летището стоеше  едн човек и питаше как искаш да платиш - в брой беше при шофьора, а май с карта при него или някъде там, но не внимавах, че не ме интересуваше. 

А дали случайно не знаеш дали такси може с карта? 🙂 

 

Връзка към мнение
  • 3 месеца по-късно ...

Здравейте, имаме около 8ч. престой в Доха, кацаме в 21.30ч. и летим отново около 05.30ч. на следващата сутрин. Изпускаме всички варианти на Discover Qatar, та се чудим има ли смисъл сами да се организираме за вечерна разходка с вечеря? Ще излезем от летището много късно и се чудим дали има какво да видим по това време в Доха. Преди сме имали стопоувър там и сме виждали нощния skyline на път към хотела, но не сме се разхождали из града... Та, струва ли си в този случай? 

Връзка към мнение

Може да се разходите из сука и да вечеряте там, но последните мнения в темите за Доха са, че без резервация за хотел не дават визи, та имайте едно наум. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Преди време пишеше за безплатните хотели и визи, че са по правителствена програма за насърчаване на туризма. Вероятно сега са я променили като са обвързали безплатната виза с дребно плащане на хотел. За нас е необосновано за няколко часа, за тях си е пак развитие на туризма.

Знае ли човек ? 

Все пак благодарности към Магеланци, решили да споделят. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, patilana каза:

Преди време пишеше за безплатните хотели и визи, че са по правителствена програма за насърчаване на туризма. Вероятно сега са я променили като са обвързали безплатната виза с дребно плащане на хотел. За нас е необосновано за няколко часа, за тях си е пак развитие на туризма.

Знае ли човек ? 

Все пак благодарности към Магеланци, решили да споделят. 

Патилана, това официално има ли го написано някъде или са просто твои мисли по въпроса? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 23 часа, patilana каза:

без резервация за хотел не дават визи, та имайте едно наум. 

Мисля, че не е точно така. Аз си резервирах евтин хотел при престой над 12 часа. Хотелът - истинската му цена, защото 5-звезден хотел не струва £23 - наистина се плаща от Катарските авиолинии. Визата, обаче, не виждам да е обвързана с хотел. Ето какво пише в официалния сайт:

 

Visa-Free Entry 
Nationals of more than 80 countries are eligible for visa-free entry into the State of Qatar, with varying allowable lengths of stay. Nationals of the eligible countries do not require any prior visa arrangements and can obtain a visa waiver upon arrival to Qatar, upon presentation of a valid passport with a minimum validity of six months and a confirmed onward or return ticket.

 

https://www.visitqatar.qa/plan/visas-requirements.html

Връзка към мнение

Тази нощ излезнах от летището за разходка из Доха, защото имах 9 часа престой. Нищо не искат и не питат. Удрят печат и готово.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

@mililia, мислите са мои въз основа на следното:

 

Теория - линка на @Rainy в това изречение - 

преди 5 часа, Гост каза:

and can obtain a visa waiver upon arrival to Qatar

... могат да получат отказ ...

След като основанието за отказ не е конкретизиранo, значи то може да е всякакво.

 

И Практика - magelanci. com  - стр 8 . - тема - Дълго прекаване в Доха - от мнението на @CarpeDiem нататък :

 

С уточнениe към последното мнение там, на стр. 9 , че Qatar airways e собственост на Правителството на Катар - Parent company: Government of Qatar.

Ако повече хора споделят опит  бихме могли да си направим ясен извод за какъв престой се дава безплатна виза, без да бъде искана резервация за хотел. До тук се налага мнение, че  пределът е 8 часа. 

 

 

 

 

 

 

Връзка към мнение
Преди 1 час, patilana каза:

... могат да получат отказ ...

 

Visa waiver не е отказ на виза, а отказ от страна на държавата от правото ѝ да изисква виза, т.е. да те допуснат в  страната без виза.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.