Прескочи до съдържание

Минск за един ден


veseliache

Препоръчани мнения

здравейте, купихме си билети до Киев и ровейки се забелязах, че оттам можем да отидем до Минск. Намерих полети, резервирах апартамент, но все още не смея да купя билети. Тъй като, доколкото разбрах на летището за връщане се изисква някаква регистрация или печат от хотел, в който си пребивавал, дали може да се спи в апартамент или това изискване автоматично го изключва? И може ли някой, който е бил да разкаже какво си струва да се види, да се опита, да даде малко практическа информация от първо лице.

Благодаря

Връзка към мнение
преди 17 минути , veseliache каза:

здравейте, купихме си билети до Киев и ровейки се забелязах, че оттам можем да отидем до Минск

До Минск с Украински авиолинии ли планирате да пътувате?И на мен Беларус ми е интересен ,така че черпя идеи 🙂

 

Връзка към мнение
1 hour ago, iMari said:

До Минск с Украински авиолинии ли планирате да пътувате?И на мен Беларус ми е интересен ,така че черпя идеи 🙂

 

Belavia летят по няколко пъти на ден до там. Украинските авиолинии правят доста промени в разписанията си в момента и Минск отпадна засега.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

На самата граница ти дават една малка бланка която я пазиш и представяш на излизане от Беларус. В тази бланка ти поставят печат от хотела кога си пристигнал и кога си тръгнал, те в хотелите знаят като питаш. Така поне беше при нас, с условието, че ние ходихме през 2016 година, имаше визи и сме минавали сухоземна граница от и до Украйна. С Белавиа имаме само вътрешен полет от Гомел до Минск. Относно Airbnb, просто се свържи с хоста и го разпитай за това, няма начин да не знае. Минск е приятен град, ние бяхме два дни и ни бяха достатъчни да го кажем. Хубаво за разглеждане е старият град, който не е голям. Библиотеката им, сградата е интересна и има панорамен бар на последния етаж приятен е, но гледката не е нещо особено, защото самата библиотека се намира по в края на града в панелен квартал. Парка до операта и самата опера също са красиви. В близост до ж.п. гарата са и така наречените порти на града там са едни грандомански сгради тип соц. модернизъм. Като цяло не лош град, но се приготви и за доста соц. излъчване. Като стандарт се приготви за цени като в България и една идея по-скъпо от тук. В ресторантите бирата си е 5 лева, манджите са по 10, 15 до 20 лева. В магазините е евтино. Грандоманията в самата държава също е голяма, но и да не забравяме, че Беларус е единствената комунистическа държава в Европа. С няколко думи е това. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сега говорих със съпруга ми, който беше по работа там наскоро. За бг граждани няма виза само при влизане през международното летище в Минск. На всички други гранични пунктове се изисква виза за бг граждани. Попаднал е на неособено любезна служителка на летището, която не е знаела това за визите и доста е почакал, докато някой шеф й потвърди инфото. Държанието й не е било много професионално по негови думи. Не са му дали никаква бланка на влизане, нито пък са търсили някакви печати от хотели при излизане. Като цяло не му е харесал града, макар че бяха настанени на много хубава локация, а домакините са се били погрижили добре за техния комфорт.

Ако имате един ден в повече в Киев, може и в самата Украйна да попътувате - Лвов и Одеса са добър избор. Вътре в Украйна добре се пътува с техните влакове. При повече време - Райън и Уиз летят до доста полски градове, заради украинските работещи там. Рига е идеална за ден, два при добра оферта с Airbaltic.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

При тези условия и ако наистина има само ден за губене, аз  препоръчвам с две ръце Одеса. За мен е един от най-красивите градове в които съм ходил.

  • Харесвам 1
  • Шок 1
Връзка към мнение
8 minutes ago, Йосиф Милчов said:

При тези условия и ако наистина има само ден за губене, аз  препоръчвам с две ръце Одеса. За мен е един от най-красивите градове в които съм ходил.

За срамотата, втора година започнахме тук, а в Одеса не сме ходили...

 

Не знам дали имат само един ден свободен, просто разсъждавам за други възможни алтернативни дестинации.

Връзка към мнение
преди 2 часа, veseliache каза:

здравейте, купихме си билети до Киев и ровейки се забелязах, че оттам можем да отидем до Минск. Намерих полети, резервирах апартамент, но все още не смея да купя билети. Тъй като, доколкото разбрах на летището за връщане се изисква някаква регистрация или печат от хотел, в който си пребивавал, дали може да се спи в апартамент или това изискване автоматично го изключва? И може ли някой, който е бил да разкаже какво си струва да се види, да се опита, да даде малко практическа информация от първо лице.

Благодаря

Май 2018г. не са ни искали такава бележка на летището. При регистрация в хотела ги питах на рецепцията и ми казаха, че е премахнато това изискване.

 

В Минск има един много добър ресторант с национална кухня, близо е до президентството  Kuhmistr  https://www.kuhmistr.by/

Друг по-евтин ресторант с национална кухня Vasiliki http://www.vasilki.by/

 

Снимки от Минск:

https://photos.app.goo.gl/l9lPf5vqjqzWaCWQ2

https://photos.app.goo.gl/5jwUtqO1Hv0nfCba2

https://photos.app.goo.gl/xslGwWuG16vVZV1r1

https://photos.app.goo.gl/qmKTThwLwfH8GGFU2

https://photos.app.goo.gl/166YcLsUU1UW1FtP2

 

Освен в Минск, отидохме до два замъка: Njasvizj и Мир, и до Брест и крепостта там.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 32 минути , DaBo каза:

Попаднал е на неособено любезна служителка на летището, която не е знаела това за визите и доста е почакал, докато някой шеф й потвърди инфото.

Това ме подсеща да питам има ли някакъв шанс да се оправяме с английски в Беларус?От опита в Украйна знам,че в простичката комуникация с хората не е трудно да се разберем заради еднаквият корен на езиците ни.Но когато трябва да разискваш по-сериозен проблем и не ползваш руски......:blink:

Връзка към мнение

Беларус е сравнително скучна държава, но за сметка на това адски чиста, с добри пътища, подредена и безопасна. В Минск най-много ми допадна стария град - много малък  и се разглежда за минути. Грандоманско строителство - чак депресираща соц архитектура, зелени площи, готини кръчми. Нощем е красиво във времето през което пускат електриката и всички сгради и булеварди са осветени😁

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
11 minutes ago, iMari said:

Това ме подсеща да питам има ли някакъв шанс да се оправяме с английски в Беларус?От опита в Украйна знам,че в простичката комуникация с хората не е трудно да се разберем заради еднаквият корен на езиците ни.Но когато трябва да разискваш по-сериозен проблем и не ползваш руски......:blink:

Никаква идея нямам! Аз не съм ходила, а само мъжът ми, а те бяха на бизнес конференция и си имаха и местни домакини.

То аз в Украйна и в простото си ежедневие шляпам на развален руски, трудно откривам англоговорящи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

много благодаря на всички за отговорите. Решили сме с Белавия да пътуваме и цените са около 100 евро в двете посоки. Има около 4 полета на ден. Принципно нямаме 1 ден за губене, защото за мен Киев е достатъчен, за да прекараме там няколко дни, но сме си навили на пръста, че трябва да отскочим до Минск и това го виждаме като добра възможност. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 1 минута , veseliache каза:

много благодаря на всички за отговорите. Решили сме с Белавия да пътуваме и цените са около 100 евро в двете посоки. Има около 4 полета на ден. Принципно нямаме 1 ден за губене, защото за мен Киев е достатъчен, за да прекараме там няколко дни, но сме си навили на пръста, че трябва да отскочим до Минск и това го виждаме като добра възможност. 

Действайте и дано ви хареса.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Първа ръка от юни тази година- за два дена/една нощувка.

Без виза се влиза само с двупосочен билет през международното летище на Минск.

Никакъв стрес от към документи при влизането. Питаха ни само кога излизаме. Бях приготвил разпечатки от билетите (за да се вижда полет и дата за излизане) и разпечатки от резервацията в ЕрБНБ, застраховки, но не потрябваха. Има някакво изискване за парите-кеш, които трябва да имате с вас, но и тях не се наложи да показваме.

https://www.belarus.by/en/travel/travel-visas/visa-free-travel-program-belarus

Тия валутни единици бяха нещо като 40-50 лева на ден.

Минск много ми хареса, изключително жив и приятен (съветски) град.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 9 часа, veseliache каза:

Купих билети,

Не забравяй да вземеш кредитната карта, с която са купени билетите. От Белавия много държаха да я има налична (даже и на електронните билети го пишеше).

Приятно изкарване!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не знам как стои въпросът с валутата в Беларус. Един колега ходи в Минск миналата година и за храна домакините бяха дали някакви купони/ваучери, с които да се храни в някакви заведения, били му казали да не обменя пари(?!). Но става дума за квартал извън центъра, където е бил в общежитие на университета.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 15 часа, pr284 каза:

 

Не знам как стои въпросът с валутата в Беларус

 

Ползват си белоруска рубла. Намира се и по нашите чейнджове. А относно купоните - познатата система с ваучери за корпоративно хранене (например Sodexo) е разпространена и там. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.