Прескочи до съдържание

Проблем с лична карта в Братислава


Препоръчани мнения

Здравейте!

 

Не знам дали уцелих раздела, ако не, моля да бъда извинен!

 

В последният месец 2 пъти пътувам София -> Виена и след това Братислава -> София. И двата пъти на летището в Братислава ме държат между 5 и 10 минути на паспортната проверка. Първият път ме провериха и ме пуснаха за 30 секунди, след което тръгнах да слизам по ескалатора и митническия служител излезна от кабинката и ме накара да се върна. Върнах се и започна да ми гледа втренчено личната карта и монитора пред него. Пита ме къде съм роден, не знам защо, при положение, че на ЛК пише къде... След още 2-3 минути гледане и чудене ми я върна без да ми каже нищо и ме пусна. Снощи отново пътувах от там, но този път бях при друг служител. Този път не ме пуснаха толкова бързо като предишния път. Започна да сканира картата, гледа я, гледа монитора, чуди се. Започна да ми задава въпроси: "Проблеми с Дойчланд през 2016 г.?", отговорих "Не". Бил съм там за около 6 часа, заради свързващ полет за Палма де Майорка, но не съм имал никакви проблеми. Пита ме дали си нося паспорт, съответно не си носих. След това пита за ШК, показах му я. Видя, че няма MRZ код отзад, който да сканира и ми я върна. Казах му, че ЛК ми е новоиздадена (Октомври 2019) и че съм пътувал в Германия със старата си карта, ако това изобщо има значение. Почуди се още малко, върна ми я без да ми каже нищо и ме изпрати към гейтовете. Така и не получих обяснение каква точно е драмата с личната ми карта и какво му излиза на монитора. Реших, че ще питам и нашите софийски митничари като кацна. Не знам дали на нашия човек не му се занимаваше в 00:30 ч., но каза, че няма проблем и в Братислава можели да казват каквото си искат (голямо обяснение). На някой случвало ли му се е нещо подобно и знае ли към кой адекватен служител мога да се обърна, за да разбера какъв е проблема. Вече се чудя какво ще стане ако отида трети път на летището в Братислава или на някое летище в Германия... 

Да уточня, това се случва само на летището в Братислава. Не съм имал проблем с новата ЛК, нито в София, нито във Виена, нито някъде другаде преди това със старата.

  • Шок 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Христиан каза:

Здравейте!

 

Не знам дали уцелих раздела, ако не, моля да бъда извинен!

 

В последният месец 2 пъти пътувам София -> Виена и след това Братислава -> София. И двата пъти на летището в Братислава ме държат между 5 и 10 минути на паспортната проверка. Първият път ме провериха и ме пуснаха за 30 секунди, след което тръгнах да слизам по ескалатора и митническия служител излезна от кабинката и ме накара да се върна. Върнах се и започна да ми гледа втренчено личната карта и монитора пред него. Пита ме къде съм роден, не знам защо, при положение, че на ЛК пише къде... След още 2-3 минути гледане и чудене ми я върна без да ми каже нищо и ме пусна. Снощи отново пътувах от там, но този път бях при друг служител. Този път не ме пуснаха толкова бързо като предишния път. Започна да сканира картата, гледа я, гледа монитора, чуди се. Започна да ми задава въпроси: "Проблеми с Дойчланд през 2016 г.?", отговорих "Не". Бил съм там за около 6 часа, заради свързващ полет за Палма де Майорка, но не съм имал никакви проблеми. Пита ме дали си нося паспорт, съответно не си носих. След това пита за ШК, показах му я. Видя, че няма MRZ код отзад, който да сканира и ми я върна. Казах му, че ЛК ми е новоиздадена (Октомври 2019) и че съм пътувал в Германия със старата си карта, ако това изобщо има значение. Почуди се още малко, върна ми я без да ми каже нищо и ме изпрати към гейтовете. Така и не получих обяснение каква точно е драмата с личната ми карта и какво му излиза на монитора. Реших, че ще питам и нашите софийски митничари като кацна. Не знам дали на нашия човек не му се занимаваше в 00:30 ч., но каза, че няма проблем и в Братислава можели да казват каквото си искат (голямо обяснение). На някой случвало ли му се е нещо подобно и знае ли към кой адекватен служител мога да се обърна, за да разбера какъв е проблема. Вече се чудя какво ще стане ако отида трети път на летището в Братислава или на някое летище в Германия... 

Да уточня, това се случва само на летището в Братислава. Не съм имал проблем с новата ЛК, нито в София, нито във Виена, нито някъде другаде преди това със старата.

Ние също изпаднахме в подобна ситуация точно на летището в Братислава през септември тази година. На влизане в страната минахме бързо, но на връщане служителката на паспортен контрол доста време оглежда личните ни карти. Паспорта на детето бързо го прегледа но нашите карти ги гледа, та ги въртя, та пак ги гледа, та нас гледа. За първи път ни се случва такава мнителност и бяхме доста учудени.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Аз имах подобна ситуация на летището в Нюрнберг - при пристигане, на паспортен контрол, граничният полицай се опита да "сканира" MRZ на личната карта, но след няколко опита (около 5, все неуспешни) се отказа и ми заяви, че личната ми карта не се разпознава от системата. Тъй като не исках да разбера какво следва (най-вероятно мотане), веднага му предложих да пробва с паспорта ми. Там нещата станаха мигновено и само сравни дали личната карта и паспорта съдържат данни на едно и също лице и ме пусна.

 

Случвало ми се е на други летища да ми поглеждат картата на някаква лампа - последната година 2 пъти и един път да ми гледат с лупа микротекста. Явно завишени мерки за сигурност.

 

Като цяло вече винаги си нося паспорта и давам него в чужбина (дори в ЕС), защото обработката му в общия случай, по мои наблюдения, е по-бърза от тази на личните карти.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

При казане на летището в Братислава в началото на годината ме разпитваха 2-3 мин за семейството ми - как се казва баща ми, майка ми. Някакви такива работи. Аз се зачудих те от къде могат да имат подобна информация, тъй като от много години не живея с тях и имам семейство.

Връзка към мнение
преди 7 часа, Христиан каза:

На някой случвало ли му се е нещо подобно и знае ли към кой адекватен служител мога да се обърна, за да разбера какъв е проблема.

Не ми се е случвало, тоест случвало ми се е, но не в Братислава. Според мен ако изпратиш запитване по случая до словашката гранична полиция, като им опишеш историята максимално детайлно, вкл. дата и приблизителен час на преминаване, има вероятност да получиш от тях някакво обяснение защо ти се е случило това.

И разбира се, при следващо пътуване натам ползвай паспорта си, не личната карта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

На мен в Италия ми се е случвало нещо подобно с ЛК, но отдавна. Ама не нося ли паспорт? На което отговорът ми беше, че личната карта е легитимен документ за Европа и не , не си нося паспорта. 

И не смятам да го нося за страни, където ЛК е достатъчна.

Пък и туй му е работата на граничния полицай, нека си пита. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 41 минути , Goal & Boss каза:

Не ми се е случвало, тоест случвало ми се е, но не в Братислава. Според мен ако изпратиш запитване по случая до словашката гранична полиция, като им опишеш историята максимално детайлно, вкл. дата и приблизителен час на преминаване, има вероятност да получиш от тях някакво обяснение защо ти се е случило това.

И разбира се, при следващо пътуване натам ползвай паспорта си, не личната карта.

Ще пробвам, макар че силно се съмнявам, че ще ме отразят.

 

Друго, което ми е интересно, какво става при евентуално възпрепятстване за напускане на страната и изпускане на полета? Ясно е, че аз ще си платя евентуален хотел и нов билет, но ако се окаже, че е "фалшива" тревога за тях, дали мога да си търся обезщетение от някого изобщо? В случая минах проверката може би около 40 минути преди излитането на самолета - общо взето в последния момент.

Връзка към мнение
Георги Василев

И на мен ми се случи. През три месеца ходя в Атина и никога не съм имал проблем, но последния път през октомври се случи. На влизане онзи ме гледа, гледа картата, цъка нещо. Викна свой колега, гледаха монитора, гледаха мене и накрая питаха как се казва майка ми?!?! Няколко дни по-късно на излизане се повтори същото. Пак викна друг колега, пак се вторачиха в монитора, даже малко повече от колкото на влизане и накрая питаха как се казва баща ми. Обясних, че на идване се е случило нещо подобно, но нямам идея защо, а той нищо не каза. На следващата седмица летях за Испания и нямах никакъв проблем, както и в БГ. Много интересно наистина.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Христиан каза:

Ще пробвам, макар че силно се съмнявам, че ще ме отразят.

 

Друго, което ми е интересно, какво става при евентуално възпрепятстване за напускане на страната и изпускане на полета? Ясно е, че аз ще си платя евентуален хотел и нов билет, но ако се окаже, че е "фалшива" тревога за тях, дали мога да си търся обезщетение от някого изобщо? В случая минах проверката може би около 40 минути преди излитането на самолета - общо взето в последния момент.

Премаршрутират те безплатно , ако полет е изпуснат по вина на имиграционните!

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
На 15.12.2019 г. в 1:28, stanislavpp каза:

Премаршрутират те безплатно , ако полет е изпуснат по вина на имиграционните!

Това поне е успокоително донякъде! 😄 

Връзка към мнение
На 15.12.2019 г. в 1:00, Георги Василев каза:

През три месеца ходя в Атина и никога не съм имал проблем

Във връзка с допълнителните проверки в различни бази данни при влизане и излизане от шенгенското пространство е това.

 

"Please be informed that as of April 7th, 2019, the Hellenic Police has implemented EU Regulation 2017/458 which requires for all European citizens, travelling to/from Non-Schengen destinations, systematic checks against relevant databases. In view of the above, increased waiting times might be expected at passport control, thus passengers travelling to Non-Schengen destinations are kindly requested:

to timely attend the checkpoints of the Hellenic Police, allowing sufficient time to reach the Departure Gate of their flight.
to hold a passport document rather than an id card, in order to accelerate the checks."
https://www.aia.gr/traveler/
 
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.