Прескочи до съдържание

Гмуркане (scuba diving) по света


Препоръчани мнения

преди 1 час, DimitarD каза:

Тази година направих 2 дайвинга ( първите ми такива изобщо ) на Малдивите. Първият ми беше на цена 136 долара ( без VAT ) - в тази цена имах "училище" за начинаещи, както и пробно плуване в лагуната, преди да излезем в открития океан. Понеже съм от Варна и мога да плувам, ми "преподаваха" точно 5-10 минути и преминахме към съществената част.

Второто гмуркане беше 85 долара. Не съм ходил по други места, но предполагам тук са си по-скъпички заради самата дестинация.

 

Ако имаш сертификат, обикновено е по-евтино.

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, gini каза:

Ако имаш сертификат, обикновено е по-евтино.

 

Е да де, ама то ако не се гмуркаш често цялото притежание на сертификат се обезмисля, понеже уж имали давност 6 месеца. За сметка на това получих лист с два печата с рег.номер на инструктора с когото се гмурках. Уж пак важал под някаква форма ако го представя на следващото ми гмуркане.

  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 34 минути , DimitarD каза:

Е да де, ама то ако не се гмуркаш често цялото притежание на сертификат се обезмисля, понеже уж имали давност 6 месеца. За сметка на това получих лист с два печата с рег.номер на инструктора с когото се гмурках. Уж пак важал под някаква форма ако го представя на следващото ми гмуркане.

Не в вярно това, че важи 6 несеца....ако не се гмуркаш 6 месеца, правиш рефреш дайв... може и да не ти го искат,  сертификата ти си е в сила, визирам Padi open water diver, иначе те цакат постоянно. Пример, скоро поаднах на листчето си от Филипините, аз съм платила 1400 филипинско песо, прятелката ми /без сертификат / -3900 за първото гмуркане.

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Боян Димитров

Добри бюджетни дестинации за гмуркане са Филипините, Индонезия, Малайзия, Тайланд и прочие. От другата страна добри места има в централна америка. На мене там  от каквото съм прочел личен фаворит ми е Никарагуа. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 13 часа, ivooo каза:

  След Египет Средиземно море независимо дали е Турция , Гърция , Италия и т.н.  е направо като черно бяла картичка . Освен ако не обичате wrecks примерно . За тях и у нас е супер . 

 

Ако търсите разнообразие и други възможности за гмуркане виждам че не сте били на Малдивите.  Също и Холандските Антили . Бонайре е най добре от тях за гмуркане , но не съм гледал ограниченията за него . Кюрасао обаче скоро  го поглеждах . Отвориха го за всички без карантина и само с тест .

 

За Малдивите сами или ТА ако не е само гмуркане  . Цените по ресортите обаче са сериозни . Тази година се движат 60-80$ за единично гмуркане .

За островите АБС чрез ТУИ .   На Бонайре сме постигали цени по -добри и от Египет . 

 

Ако пък е само за гмуркането на Малдивите liveaboard е най-добре и по евтино  или местен остров . На Антилите няма смисъл  от корабче . 

 

 И нека гръмките им имена не ви стряскат . И на 2-те места има възможности за сравнително евтино изкарване.  

 

Този текст ще си го запазя за по-добри времена. Не можем да отсъстваме за дълго, а за разкош пътуваме с една двегодишна терористка, която си иска своето. Тази година ще сме наблизо. Зная, че много хора трудно преглъщат за гмуркане Европа след Египет, но на мен някак не ми пречи, в последните години правя Гърция след Египет без никакви проблеми и в нашето море влизам, тъй като ми е съвсем наблизо. Просто намирам различни неща. Та Турция ще е, въпросът е къде в Турция 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На 15.04.2021 г. в 13:35, gini каза:

ако не се гмуркаш 6 месеца, правиш рефреш дайв

Ако не си се гмуркал в последните 6 месеца, е препоръчително да се направи refresher, но чак пък задължително - не мисля 🙂 Читавият дайвмастър може да прецени трябва ли ти опреснителен дайв или не преди да си влязъл във водата.

Връзка към мнение
На 14.04.2021 г. в 23:41, само Рени каза:

Преди две години бяхме юни месец до Ерикли, има няколко водолазни центъра. Водата беше хладничка, намира се и за гледане, но разбира се нищо общо с Червено море.

Благодаря за информацията. Успях да се свържа с местен център и да направим организация.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...
Боян Димитров
преди 22 часа, Arra каза:

Някой гмуркал ли се е в Йордания и бихте ли споделили впечатления  🙏

Не е от световните места, но не е лошо и е от дестинациите, които са ни най-наблизо. С други по-хубаво по-наблизо няма да намериш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Боян Димитров

 

преди 14 часа, Боян Димитров каза:

Не е от световните места, но не е лошо и е от дестинациите, които са ни най-наблизо. С други по-хубаво по-наблизо няма да намериш.

 

В този ред на мисли ми се ще да поговорим за най-достъпните места от България, където може да се видят някакви корали и някакви цветни рибки. Моят личен опит е:

- Египет, но в момента цените на хотелите са такива, че не го слагам към достъпните дестинации, особено пък за четири членно семейство. По-добре да се дадат малко повече пари за път и да се отиде към Югоизточна Азия или Централна Америка.

- Йордания е от достъпните места. Доста поочупена, но пък с лоу кост полети и сравнително евтини места за настаняване. 

- ОАЕ с уреждане на гмуркане в Мусандам. Отново лоу кост полети, морски живот на прилично ниво, но не става за шнорхелинг.

- От едно известно време ми се върти Оман и бих бил заинтересован да го направя, ако намеря самолетни билети до 500лв. За 1000 лв се лети до много по-хубави места. За да дойде на цена 500лв, единствения начин ми се струва е лоу кост до Дубай и от там с наземен транспорт. Не съм го правил, но го мисля.

 

Много ще се радвам на допълнения или корекции по темата.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 8.02.2022 г. в 11:10, Боян Димитров каза:

 

- От едно известно време ми се върти Оман и бих бил заинтересован да го направя, ако намеря самолетни билети до 500лв. За 1000 лв се лети до много по-хубави места. За да дойде на цена 500лв, единствения начин ми се струва е лоу кост до Дубай и от там с наземен транспорт. Не съм го правил, но го мисля.

 

Много ще се радвам на допълнения или корекции по темата.

 

От Дубай направихме еднодневна екскурзия до Оман и ни хареса много на всички. Ранно тръгване с микробус около 5 часа от хотела, минаване граница, лодката ни чакаше и цял ден разходка, шнорхелинг (много живот в морето), обяд и разкази. Не виждам причина да не се остане за по-дълго. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Боян Димитров
На 16.02.2022 г. в 16:37, само Рени каза:

От Дубай направихме еднодневна екскурзия до Оман и ни хареса много на всички. Ранно тръгване с микробус около 5 часа от хотела, минаване граница, лодката ни чакаше и цял ден разходка, шнорхелинг (много живот в морето), обяд и разкази. Не виждам причина да не се остане за по-дълго. 

Да, това и аз съм го правил. Предполгам сте отишли на Мусандам обаче. Официалната граница не се минава толкова лесно. Не че е невъзможно, но има известни трудности. Най-вече с автомобила под наем. Вероятно има някакви автобуси Дубай/Мускат.

Връзка към мнение
преди 4 часа, Боян Димитров каза:

Да, това и аз съм го правил. Предполгам сте отишли на Мусандам обаче. Официалната граница не се минава толкова лесно. Не че е невъзможно, но има известни трудности. Най-вече с автомобила под наем. Вероятно има някакви автобуси Дубай/Мускат.

Да, Мусандам беше местенцето, помня, че се позабавихме на границата. Решихме да не пътуваме с нашата кола и букнахме този еднодневен трип с кола и шофьор, организацията беше много добра.

Връзка към мнение
  • 9 месеца по-късно ...

Малко лаишки въпроси от мен...

 

Ще ходим в район с коралови рифове (Costa dos corais в Алагоас, Бразилия) и гледам, че има гмуркане с придружител, което ставало за деца над 5г и дори не е задължително да можеш да плуваш. Та доколко е вярно това и дали е безопасно? Децата са на 11 и могат да плуват, не нещо особено де. Аз плувам зле. Та въпроса ми е това ли е по-добре, или да видя някакъв шнорхелинг (децата не са го правили, възможно ли е да се научи бързо, или трябва да се кара курс нещо?). Или да взема от ония маски за цяло лице и като тапи във водата?

Или да си седим на плиткото и да не се бутам барабар Петко с мъжете?

Връзка към мнение
преди 36 минути , neuromancer каза:

Малко лаишки въпроси от мен...

 

Ще ходим в район с коралови рифове (Costa dos corais в Алагоас, Бразилия) и гледам, че има гмуркане с придружител, което ставало за деца над 5г и дори не е задължително да можеш да плуваш. Та доколко е вярно това и дали е безопасно? Децата са на 11 и могат да плуват, не нещо особено де. Аз плувам зле. Та въпроса ми е това ли е по-добре, или да видя някакъв шнорхелинг (децата не са го правили, възможно ли е да се научи бързо, или трябва да се кара курс нещо?). Или да взема от ония маски за цяло лице и като тапи във водата?

Или да си седим на плиткото и да не се бутам барабар Петко с мъжете?

Възможно е и да е възможно. Аз правих такова гмуркане в Египет и хич не е необходимо да можеш да плуваш, но преди гмуркането предния ден имаше инструктаж и упражнения под вода в 3м. басеин. Упраженията под вода целят да те научат да нормализираш налягането в ушите и да свикнеш да стоиш под вода с кислороден апарат.  Преди всичко това, даваха възможност  да се "гмурнеш" с придружител за около минутка /по скоро придружителя те натискаше/държеше под водата/, с оглед да прецениш, дали въобще би бил способен да направиш нещо такова и едва, ако ти хареса и искаш тогава да се запишеш за истинското гмуркане. 

За мен това беше по-добро преживяване от шнорхелинг, защото си сред морския свят, а не да го гледаш от дистанция. При шорхелинг все някой ме влачи на някъде с група хора, докато при гмуркането придружителя не се забелязва и само следи какво се случва с теб.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Отидете в сертифициран център с добри отзиви на място и там всичко ще ви обяснят. Не е нужно да може да се плува – при дайвинга задължително имаш BCD (buoyancy control device=елекът, който се надува с въздух), а при шнорхелинга винаги могат да дадат жилетка. Важното е да видите дали ще се чувствате добре при дишането под вода и няма да ви безпокои фактът, че не може да си махате маската за щяло и нещяло, както е на повърхността. Освен това при дайвинга не трябва да сте с настинка или синузит, че може да ви заболят ушите. И преди всичко – не се страхувайте от водата, а се насладете на красотата на подводния свят. Няма кой да ви остави да се давите. Инструкторите, които познавам, винаги обръщат сериозно внимание на децата и хората, които ги е страх. Такива са опитните сертифицирани инструктори, а не случайни от улицата.
Моето първо гмуркане беше в Созопол (с връзки 😃) и дори нямах огромно желание за него. Въпреки че нашето море е мътно и няма кой знае какъв богат живот (но змии има бол 🤣), първото вдишване под вода няма да го забравя никога. После дойде Египет.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ееехххх, да имаше кой да ме покани в Бразилия - веднага бих обяснил всичко за и покрай гмурканията!
1) Шнорхелингът се нарича шнорхелинг защото трябва най-вече шнорхел! А той ти трябва защото се предполага, че очите ти са потопени във водата и гледат надолу, съответно устата ти също е под вода, та ти трябва тръбата, наречена шнорхел, за да може да дишаш, а не през 20-30 секунди (или кой колкото издържа) да си вдигаш главата и да поемаш въздух. 
За шнорхелинг обикновено трябват основно 3 неща - шнорхел, маска и плавници. На по-студено място може да дават и неопрени - дебели или тънки, с крачоли и ръкави или без такива. За по-неуверени в себе си хора може да дават и спасителна жилетка, препоръчително да е от надуваемите, защото с твърдите жилетки е неудобно махането/плуването с ръце.
Шнорхелинг се прави и на плитко с дълбочина 50 сантиметра вода, а може и на дълбочина 5 километра. Стои се на повърхността, ако почнеш да си поемаш въздух и го задържиш и после се потапяш целия под вода и ходиш надолу - става free diving. Free - защото не ти трябва апаратурата за гмуркане, така нареченото SCUBA. 


2) SCUBA - Self-Contained Underwater Breathing Apparatus, познато в БеГето като акваланг, което идва от Aqualung, водолазната марка за оборудване на Жак-Ив Кусто и ко. Нещо подобно на Хилти и Канго - много хора в Беге все още не викат "Ще къртя с къртач", ами "Ще извикам един манго с Канго или Хилти да покърти малко из къщи". А знайно е, че Хилти и там другите са просто марки, не специфична техника или апарат.


Гмуркането, или познато по белия свят като scuba diving, се нарича гмуркане, а не плуване просто защото не се плува. И не се плува не защото ти дават BCD (Buoyancy Control Device),  а защото не се маха с ръце, т.е. няма разни стилове като бруст, кроул, жабешката, делфинската и от сорта. Стига човек да има крака и да може да рита с тях - става за водолаз! Ръце не се ползват по много причини, те там ще обяснят (надявам се, а ако не обяснят - чакам покана за Бразилия, аз с радост ще обясня). Така че могат да се гмуркат дори и хора, никога не влизали във вода, в случая 5 годишни дори. Въпреки това си има ограничения - за малолетни се иска съгласие от пълнолетен родител или придружител, попълват се разни форми за съгласие и от сорта. Лица под 12 години задължително трябва да имат нещо като "личен" инструктор към тях, съотношение 1 към 1 - на 1 кандидат-водолаз трябва да има 1 инструктор. Ако не се спазва - някой сериозно нарушава правила и закони, без значение дали организацията е SSI, TDI, NAUI, CMAS, отделно и държавни закони и правила (евентуално). Много хора си мислят, че като се гмурка дете трябва гмуркането му да струва стотинки или по-евтино от нормалното гмуркане, а истината е, че трябва да е точно обратното - докато при нормално гмуркане с големи хора  един инструктор може да гмурне едновременно поне 4 човека, то при гмуркане с лице под 12 години е само 1 инструктор на 1 водолаз, т.е. правят се по-малко пари, т.е. трябва да се компенсира някак се с парата.

 
Пробното гмуркане (някъде познато като try dive, другаде като discover scuba diving, може и други имена да има) се извършва с малки групи (говоря за лица над 12 години) и на малка дълбочина - 10-12-14 метра, според организацията. Условията трябва да са добри, т.е. да има видимост под вода и да няма много вълнение, за да е комфортно на вас с цел да ви хареса и да се върнете и да повторите, поне. Лица под 12 години се потапят на плитко според преценка на инструктора, ако е 5 годишно - много често го държат на 1 метър дълбочина, детето е на повърхността и се държи от инструктора, просто има водолазна апаратура и си мисли, че се гмурка, реално прави шнорхелинг. Защо? Ами защото или не може да разбере как да прави изравняването на налягането в ушите, или не иска, или някакви комбинации от двете, та никой не иска да вкара под вода (дори на 1 метър дълбочина) дете и да му се случи нещо, дори и не по вина на инструктора.


Абсолютно задължително е човекът, който ще ви гмурка, да е поне Divemaster, това е първото професионално ниво, което има право самостоятелно (без надзор на инструктор) да гмурка хора. Плащате си и имате пълно право да поискате хората да се легитимират, за да знаете на кого му падате в ръчичките. Ако е Divemaster, AI (Assistant-Instructor), OWSI (Open water Scuba Instructor), MSDT (Master Scuba Diver Trainer), Course Director - всичко е наред. Съвсем сериозно - никъде нямат право да откажат да се легитимират.
При инструкторите няма специалности и деления на какви хора могат да гмуркат, т.е. ако някой ви каже, че му е специалност да гмурка деца, или жени, или тийнеджъри - да знаете, че яко ви менти! Всички са равни, разделението е (1) възрастта - дали сте под или над 12 години, (2) дали имате сертификат или не. Ако имате сертификат - какъв точно, защото и там има разделения и условности.
Как да се ориентирате при кого да се гмуркате - ами или по препоръка на някой, на когото имате вяра, или пък по мнение на чужди хора, ама не на един човек, а на няколко поне. Аз примерно се ориентирам по мненията в Тrip Advisor, отделно има и специализирани водолазни сайтове, ама Трипа си е баш тамън за всичко, включително и гмуркане. Пробвайте и с Google Business, там мисля също можеше да се оставят мнения.
Ако нещо не е станало ясно - питайте, готов съм да обясня и на лични, ама почвам да таксувам в кашаса!

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.