Прескочи до съдържание

Една седмица в Мароко


Djulka

Препоръчани мнения

Първо - Честита Нова Година на всички! Нека 2020 бъде още по-прекрасна и вълшебна от старата година, и донесе на всички нас още мноого незабравими спомени от близки и далечни пътешествия! 🤗

 

И така, по темата: който много е папкал и е слушкал (демек аз!) 😉😂, е получил подарък от Дядо Коледа (с помощ от половинката! 😉) едноседмично пътешествие-почивка в Мароко, а по-точно - Маракеш. Тъй като ми дойде съвсем неочаквано, си признавам, че съм малко напрегната, тъй като досега винаги АЗ съм тази с билетите, организацията и т.н.  Обичам всичко да ми е организирано поне няколко месеца преди пътуването, а сега се оказва, че след 20 и няколко дни ще съм на място, за което нищо не знам и никога не съм правила планове. Та, помагайте, моля, другарчета! 

 

1) Първата ми чуденка (да не кажа направо притеснение) е дали ще имаме проблем в хотела, тъй като нямаме сключен граждански брак и никога не сме имали де, а това, което набързо мернах в интернет, определено ме притесни. 😟 Ако се окаже, че ще имаме проблем, ако си нося актове за раждане на децата дали би ми помогнало? 🤔

(Между другото, хотелът е 4*, а прочетох, че в малките хотелчета не правели проблем, в големите можело и да направят). 

 

2) За всеки случай - ако случайно откажат да ни настанят, бихте ли ми препоръчали изпробван хотел, в който на момента бихме могли да отидем, защото кацаме вечерта и не си представям да обикаляме по нощите и да търсим хотел. 

 

3) Ако ударим на камък с хотелите, дали в риад би било по-лесно да се настаним, без да имаме горните опасения? 

 

И сега малко чисто практически въпросчета:

 

4) По това време на годината какви дрехи трябва да си носим? 

 

5) Какво не бива да пропускаме да видим (но само в Маракеш и околностите, не ми се пътува с километри и дни, а и както казах, то е повече почивка, отколкото пътешествие, предпочитам да си почина максимално, имам нужда). 

 

6) Има ли разделение между мъже и жени в някои места (както във влаковете в Индия, например)? 

 

7) Хапчета, прахчета, т.н. могат ли да се купят на място или да си нося и ако ще ги нося, да не ми ги конфискуват на летището? 

 

8.) А цигари? Пуши ли се на обществени места, а ако не - има ли места за пушачи и могат ли да се купят цигари там или да си носим? 

 

На прима виста е това, но със сигурност ще имам още въпроси. 

 

 

Връзка към мнение

Не, че сте ми отговорили на тези въпроси, ама аз имам още и продължавам да питам. 😃

 

Мога ли да съчетая в един ден водопадите Узуд и яздене на камили в Agafay или ще ми трябват два отделни дни? 🙄

 

В тая връзка, видях, че има турове, които съчетават едното или другото с обяд в традиционно селище/къща. Някой ходил ли е и заслужава ли си?  На мен ми звучи интересно, ама знам ли. 🙄

Връзка към мнение

Четох вчера,но не писах нищо,защото идеята една седмица в Маракеш не ми харесва.Просто няма какво да се прави цяла седмица там.Това не е ризорт на Малдивите.Дневни трипове също не знам дали си заслужава.

На повечето въпроси не мога да ти отговоря.Ние бяхме началото на Март и беше много топло,макар и по високото в Атлас да се виждаше снега.Не мисля,че би имало разлика между хотел и риад.Ние спахме само в риади.Алкохол нямаха,но като си поръчате ви подсигуряват.Мароканското червено вино беше добро.

Маракеш-площада Джемаал Еф на,градините,два двореца,които с нищо не ме впечатлиха.Изобщо не си го представям като място за почивка.

Узуд-интересен водопад на около два часа с кола от Маракеш.Там ви трябва още час-два,т.е. става за един ден.За язденето на камили нищо не мога да кажа.По-уникалното на водопада беше риада,в който спахме.

Не мисла,че съм ти бил много полезен,но това знам.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Въпреки (не)любезното бездействие на съфорумците, аз вече си организирах почти на 100% почивката, в това число и няколко еднодневни тура в близките и далечни околности на Маракеш. 🙂

Когато се върна, ще напиша кое как е било, в случай, че някой новобранец (като мен) има нужда от инфо, а никой няма желание да драсне нито буква. 

Приятни пътувания на всички! 🤗

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

1) Първата ми чуденка (да не кажа направо притеснение) е дали ще имаме проблем в хотела, тъй като нямаме сключен граждански брак и никога не сме имали де, а това, което набързо мернах в интернет, определено ме притесни. 😟 Ако се окаже, че ще имаме проблем, ако си нося актове за раждане на децата дали би ми помогнало? 🤔

(Между другото, хотелът е 4*, а прочетох, че в малките хотелчета не правели проблем, в големите можело и да направят). 

 

2) За всеки случай - ако случайно откажат да ни настанят, бихте ли ми препоръчали изпробван хотел, в който на момента бихме могли да отидем, защото кацаме вечерта и не си представям да обикаляме по нощите и да търсим хотел. 

 

3) Ако ударим на камък с хотелите, дали в риад би било по-лесно да се настаним, без да имаме горните опасения? 

 

Правилно е да се пита хотела. Всичко друго е хипотеза.

 

4) По това време на годината какви дрехи трябва да си носим?

 

Температури в януари за последните 10 години в Маракеш.

 

image.png

5) Какво не бива да пропускаме да видим (но само в Маракеш и околностите, не ми се пътува с километри и дни, а и както казах, то е повече почивка, отколкото пътешествие, предпочитам да си почина максимално, имам нужда). 

 

Площад Джемаа ел Фна, Мерзуга, водопадите Узуд, Уарзазат, Маракеш Сук тур, работилница по гастрономия, двудневен тур в пустинята с нощувка в палатка.

 

Всеки хотел предлага информация за местата, които "задължително" трябва да се видят.

От гидове няма да се отървете. Въпрос на лично решение е дали да ползвате такива.

 

6) Има ли разделение между мъже и жени в някои места (както във влаковете в Индия, например)?

 

На туристическите места "не" със сигурност.

 

7) Хапчета, прахчета, т.н. могат ли да се купят на място или да си нося и ако ще ги нося, да не ми ги конфискуват на летището? 

 

На летищата не конфискуват хапчета, прахчета, сиропи да не са в опаковки на 100 мл.

Купуване на непознати лекарства в непозната държава ми е непознато и непонятно.

 

8.) А цигари? Пуши ли се на обществени места, а ако не - има ли места за пушачи и могат ли да се купят цигари там или да си носим? 

 

В Мароко се пуши - и на обособени места, и на необособени. Пуши се всичко.

Купуване на цигари преди пътуване /до един стек на човек / или на място е личен избор мисля.

 

 

П.П. В тези теми безкрайно много изчерпателна информация:

https://magelanci.com/forums/forum/98-мароко/

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 2.01.2020 г. в 16:26, Djulka каза:

1) Първата ми чуденка (да не кажа направо притеснение) е дали ще имаме проблем в хотела, тъй като нямаме сключен граждански брак

Ние със съпруга ми имаме, но нито сме си носили свидетелство, нито някой някъде ни е търсил. Мароко не е Саудитска Арабия. 

 

На 2.01.2020 г. в 16:26, Djulka каза:

2) За всеки случай - ако случайно откажат да ни настанят, бихте ли ми препоръчали изпробван хотел, в който на момента бихме могли да отидем,

И без да удряте на камък, за Маракеш бих ви препоръчала риада, в който бяхме ние - Gem riad. Единственият му недостатък е, че  в "глуха" уличка - има достъп  до него само от едно място и входът към тази уличка е може би 300-400 м преди самия риад, но с GPS-а и свалена карта на Google maps го открихме без проблем. Намира се близо до Djemaa El Fna.

преди 32 минути , Doctor Who каза:

Площад Джемаа ел Фна, Мерзуга, водопадите на Узуд, Уарзазат, Маракеш Сук тур, работилница по гастрономия.

 

Към изброените от Таньо мога да добавя градините Мажорел. За нас Маракеш беше изключително скучен град, в който трудно можеш да намериш какво да правиш повече от 2 дни, но градините Мажорел определено си заслужаваха!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря ви за отговорите! 🤗

 

@VVP, букнах тур до водопадите, тур до Agafay с яздене на камили и още един в долината Ourika, с посещение на традиционен местен дом. 

 

@Таньо, благодаря за подробните отговори точка по точка. 🙂

 

@chandni, веднага погледнах препоръчаното от теб местенце, но за съжаление за нашите дати е заето. 😕 Благодаря ти, все пак. 🤗

 

20200110_094316.jpg

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Както бях обещала, пиша кратко резюме на нашето пътуване до Маракеш, Мароко. 

Всичко беше страхотно и мина по план! Не сме имали никакви проблеми нито с колите от и за летището, които бях букнала предварително онлайн, нито с хотела, нито с туровете, които си бях запазила, нито с нищо. Маракеш е изключително колоритен град, за който може много да се пише, но не това е целта на поста ми, за това го пропускам. Единственото, което за малко да ме нервира (ама само за малко! 😉😂), беше супер идиотският курс евро-дирхам на летището в Мадрид, който блейки като мен проспиват и на €200 си изгарят с едни €40. Да не съм пътувала, да не съм сменяла... Но както и да е. Като блееш, никой не ти е виновен, а и нямах желание да си развалям почивката заради някакви мизерници, които съществуват, защото щавят хората. С две думи - просто внимавайте и обменяйте пари само след като се убедите, че курсът е нормален. Ние през цялото време си обменяхме на рецепцията на хотела и нямахме никакви проблеми. В ресторантите може да се плаща и с карта (не знам дали може с българска, но защо не), така че не е проблем, ако за момент останете без кеш. На пазара пазаренето си върви с пълна сила, но аз, като една "ветеранка" от Индия, сключвах изключителни сделки, в края на които на мъжа ми му ставаше жал за продавачите и казваше, че им се реве заради мен! 😂

Това, което ми направи впечатление на летището (на връщане) беше, че не обръщат сериозно внимание на течностите, т.е. за разлика от абсолютно всички летища, през чиято система за сигурност съм минавала, в Маракеш никой не го интересуваше дали течностите ми са 100мл или повече, дали са всяка в отделно пакетче и т.н.  Притеснявах се дали ще ни пуснат с тажин и лампа в ръчния багаж, но и това мина безпроблемно. С две думи - всичко беше супер, много съм доволна. Имах както дни за тотален релакс, така и дни, изпълнени с нови емоции, места, хора, турове, обиколки из уличките, зяпане, пазаруване... Абе, от всичко по малко. Това е от мен. Ако някой го интересуват подробности около чисто практическите неща, които интересуваха и мен преди пътуването, да ми пише на ЛС. С радост ще споделя. Хубав ден! 😊

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Другата седмица ще бъдем в Маракеш та искам да ви питам с коя месна агенция ще ми препоръчате за еднодневни екскурзии? Последния ден мислим да е релайсиращ на басейн. Да препоръчате хотел който предлага само ползване на басейн. И каква е цената? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, iva 80 каза:

Другата седмица ще бъдем в Маракеш та искам да ви питам с коя месна агенция ще ми препоръчате за еднодневни екскурзии? Последния ден мислим да е релайсиращ на басейн. Да препоръчате хотел който предлага само ползване на басейн. И каква е цената? 

Писах ти на лични за агенцията. 🙂 За басейна не мога да ти помогна, съжалявам. ☹️ Нашият хотел имаше басейн, но се ползва само от гостите на хотела. 

Насреща съм, ако имаш нужда от помощ. Пожелавам страхотно изкарване. 😊

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 23 минути , Djulka каза:

Писах ти на лични за агенцията. 🙂 😊

Във форума е забранено споделянето на български агенции.

Всички други, особено от които сме доволни са добре дошли с информация за тях!  🙂

преди 2 часа, iva 80 каза:

Другата седмица ще бъдем в Маракеш та искам да ви питам с коя месна агенция ще ми препоръчате за еднодневни екскурзии? Последния ден мислим да е релайсиращ на басейн. Да препоръчате хотел който предлага само ползване на басейн. И каква е цената? 

За басейн питайте на място, защото зависи къде сте отседнали. По-добрите пък и по-нови хотели са в крайните зони на града. Винаги може да питате гид ... Многократно в Букинг съм срещал, че хотела изисква допълнително доплащане за басейна ако резервацията не e all incl. например.

 

П.П. Хотели с басейни и много приятна опция за безплатно такси, която важи даже без вписване в профил:

1606001042_.png.76d3f8df770c6ccb41f1db5cf93b2c4b.png

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
В момента, Djulka каза:

@Doctor Who, агенцията НЕ е българска. 

Точно това написах по-горе и затова може да бъде споделена тук, а не на лични, за да е от полза на други.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 3 часа, iva 80 каза:

Другата седмица ще бъдем в Маракеш та искам да ви питам с коя месна агенция ще ми препоръчате за еднодневни екскурзии? Последния ден мислим да е релайсиращ на басейн. Да препоръчате хотел който предлага само ползване на басейн. И каква е цената? 

Местни агенции колкото щеш, особено около площад   Jamaa El Fna.  Мисля че няма нужда да се заангажираш предварително, на място имаш по-голям избор и по-ниски цени, пазарлъкът също върви. В крайна сметка изборът е твой!

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.