Прескочи до съдържание

Ограничения при пътувания, свързани с Covid-19


Препоръчани мнения

преди 16 минути , Eva eva каза:

Забравих да споделя нещо - април трябваше да пътуваме до САЩ. С ваучерите от LEVEL си взех полет Париж-Ню Йорк за началото на септември. Може да се промени без проблем. Букнах си и хотел в НЮ, чрез букинг. Днес ми дойде съобщение от хотела, че няма да работят септември заради вируса 😞  Май скоро няма да се оправят нещата.

Това не е гаранция, много хотели, особено големи, са преценили, че няма да им бъде изгодно за поддръжка и заплати, ако клиентите са малко, и направо обявиха, че няма да работят за половин година напред. Това е картинката в много страни, но други пък ще работят. 🙂 До септември много неща ще се променят, особено пък с тези наближаващи избори. :

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

@DaBo или някой друг ако знае - може ли да споделиш как е ситуацията в Украйна и дали се очакват международни полети от/до ЕС от 15/06 или зависят от решението на ЕС също?

Връзка към мнение

Изглежда Куба също отваря съвсем скоро може би от август. 

Ямайка и Доминикана от юли. 

Не че е сезон, но все пак е позитивна новина. 

 

https://money.bg/economics/karibskite-darzhavi-vazobnovyavat-turizma-kakvo-da-ochakvame-v-kuba.html?utm_source=news.bg&utm_medium=article&utm_campaign=sidebar

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
11 minutes ago, oli_mali said:

@DaBo или някой друг ако знае - може ли да споделиш как е ситуацията в Украйна и дали се очакват международни полети от/до ЕС от 15/06 или зависят от решението на ЕС също?

Ситуацията с болните леко се влошава тоест бройката се вдига от няколко дни. Има въведена т.нар.адаптивна карантина тоест някъде я затягат, някъде отслабват. В Киев все още няма да отслабват повече, отколкото вече направиха. Даже Кличко обяснява, че ако стигнат 24 болни на 100 хил. отново ще затварят пазари, молове и детски градини. Сега са 16 на 100 хил.

Има обявено извънредно положение до 22.06., все още не се чува нищо за продължаването му, но то и е рано, де. Въпреки че някои авиокомпании обявяват международни полети след тази дата, все още меджународните летища/терминали са затворени и нищо не се чува за отварянето им. От вчера започнаха да възстановяват вътрешните полети. Все повече сухопътни КПП-та се отварят, но чужденстранни граждани без право на пребиване тук, не могат да влизат. 

Отварянето на Украйна зависи и от решението на ЕС спрямо трети страни, а последното решение май беше, че до 1.07. няма да откриват външните граници.

Към днешна дата не бих препоръчала организиране на пътуване към Украйна с цел туризъм, дори за юли и август. Проблемът не е чак толкова с болните (700 човека на 38 милионно население), а че има страшно много неизвестни към момента - кога ще отворят и при какви условия.

 

Иначе последните новини - жената на Зеленски е с положителен тест без симптоми, той и децата са с отрицателни. Зеленски го глобиха с 1250 долара за неспазване на карантината. Беше посетил някакъв регион и пили кафе вътре в някакво заведение (има си официална снимка) по време, когато не беше разрешено. И сега глоба, хаха. 😂

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

То въпросът към Украйна явно е с инвестиционна цел. 

 

Относно ЕС -  осъществяват се нормално полети към Сърбия например, но вероятно са асоцииран член и има някакви спогодби,  които не важат за държави като Украйна ? 

Връзка към мнение
преди 17 минути , stanimir каза:

То въпросът към Украйна явно е с инвестиционна цел. 

 

Относно ЕС -  осъществяват се нормално полети към Сърбия например, но вероятно са асоцииран член и има някакви спогодби,  които не важат за държави като Украйна ? 

Нещата вече толкова са сложни, че не знаеш да планираш или не, да тръгнеш или не, и къде ще те спрат! Ако Към Сърбия придвижването вече е реалност, то от Сърбия към Босна и Херцеговина как стоят нещата????

Връзка към мнение

Мисля, че Украйна също се води асоцииран член, но засега никъде не я споменават при отварянето на границите. Сърбия е в центъра на ЕС, а Украйна на границата... 😉

 

Кирклий е техният министър на инфраструктурата и още някакви неща, та той обяснява, че отварянето на Украйна ще зависи от отварянето на другите страни към Украйна. Според неговите думи водят се преговори както с ЕС, така и с отделните държави в ЕС.

Турция щеше да отвори на 15.06 за украински туристи, но отложиха засега. Проблемът не е в Украйна, а със ситуацията в Турция. Иначе украинците много обичат почивките в Турция.

 

Знам, че Уиз се канеха да започнат да летят след 15.06., сега май казват от 01.07. Получихме мейл от Луфтханза и Австрийските авиолинии, че ще започнат полети след 22.06., но засега нещата изглеждат по-скоро не. Аз следя новините на Украинските авиолинии, те като че ли имат повече вътрешно инфо и засега при тях няма никаква индикация за скорошни международни полети. Но пак казвам, както днес няма нищо, точно утре може да отворят полетите.

Връзка към мнение

понеже за пръв път сега попаднах на него - този списък на отменени полети /актуален към вчера/ някакъв нов ли е или го е имало досега и се е ъпдейтвал редовно?

 

https://www.mtitc.government.bg/bg/category/276/aktualna-informaciya-za-otmenenite-poleti-ot-i-za-letishte-sofiya

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
На 13.06.2020 г. в 22:45, antea каза:

понеже за пръв път сега попаднах на него - този списък на отменени полети /актуален към вчера/ някакъв нов ли е или го е имало досега и се е ъпдейтвал редовно?

 

https://www.mtitc.government.bg/bg/category/276/aktualna-informaciya-za-otmenenite-poleti-ot-i-za-letishte-sofiya

Явно го актуализират редовно, защото последният ъпдейт е от днес.Мерси, @antea, много полезен линк.Вместо да ровиш по сайтовете на отделните АК и да се чудиш ще се изпълни ли даден полет, тук дават предварителна информация за заложеното разписание.За съжаление е само за летище София, не включват Бургас и Варна, което щеше да е още по-полезно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

О, чудо! От днес в Украйна отвориха 15 летища и разрешиха международните полети, ама с доста все още неясни условия:

https://112.ua/obshchestvo/v-ukraine-vozobnovlena-rabota-vseh-aeroportov-a-takzhe-razreshen-vezd-inostrancam-539464.html

 

ЕС засега не отваря границите си за Украйна, заради усложнената епидимиологична обстановка от последната седмица, а Украйна ще разрешава влизането на чужденци без карантина от т.нар. зелени държави (до 40 болни на 100 хил), а тези от червените държави (с 40 или повече болни на 100 хил) с 14 задължителна домашна карантина или наблюдение в определено от държавата място. Все още обаче няма списък коя държава към кой цвят принадлежи 😄 и как точно ги изчисляват тези болни.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 15 минути , T.E.Lawrence каза:

Официалният сайт на ЕС във връзка със ситуацията и отварянето на границите, наличен на 24 езика и обещават да го актуализират бързо. 

 

https://reopen.europa.eu/bg/

Много полезен сайт, ама, ми говори работи, дето не искам да ги слууушам!

  • Смея се 2
Връзка към мнение

Имам познати българи, които живеят в Щатите и искат да се приберат в България. Американски и български граждани са. Може ли някой накратко да обобщи какви са мерките взети от Щатите по отношение на полети към Европа и по-конкретно БГ, както и какви са рестрикциите (ако има такива ) на българската държава към идващите от Щатите българи?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 44 минути , saved_ каза:

Имам познати българи, които живеят в Щатите и искат да се приберат в България. Американски и български граждани са. Може ли някой накратко да обобщи какви са мерките взети от Щатите по отношение на полети към Европа и по-конкретно БГ, както и какви са рестрикциите (ако има такива ) на българската държава към идващите от Щатите българи?

За полетите не знам,  но за хората има 14 дневна карантина. 

Връзка към мнение

Те щом оттам идват, да гледат мерките в Европа.

Полети има, може да са малко и на кофти цени, но има. Карантината е ясна.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 54 минути , saved_ каза:

Имам познати българи, които живеят в Щатите и искат да се приберат в България. Американски и български граждани са. Може ли някой накратко да обобщи какви са мерките взети от Щатите по отношение на полети към Европа и по-конкретно БГ, както и какви са рестрикциите (ако има такива ) на българската държава към идващите от Щатите българи?

 

преди 9 минути , slujitel каза:

За полетите не знам,  но за хората има 14 дневна карантина. 

Според зависи:

Нека прочетат внимателно Заповед № РД-01-338/13.06.2020 г. на здравния министър. Особено т.6 .

Например: Ако летят до Амстердам и после с отделен билет до София...

 

Което още един път доказва дълбокия смисъл на някои мерки.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 8 минути , ven62 каза:

 

Според зависи:

Нека прочетат внимателно Заповед № РД-01-338/13.06.2020 г. на здравния министър. Особено т.6 .

Например: Ако летят до Амстердам и после с отделен билет до София...

 

Което още един път доказва дълбокия смисъл на някои мерки.

Абе, аз все още се чудя, ако идваш от щатите в декларацията ще излъжеш ли, че идваш от Холандия.

Връзка към мнение
преди 5 минути , slujitel каза:

Абе, аз все още се чудя, ако идваш от щатите в декларацията ще излъжеш ли, че идваш от Холандия.

На този въпрос всеки сам си отговаря и зависи от 100 неща.

 

Аз два пъти се връщах от Амстердам по време на епидемията.

И двата пъти бях под карантина (първия път - доброволно, втория - и по закон)

Ако продължа модераторите пак ще ми изтрият мнението... Само ще кажа, че го направих предимно заради тъщата, майка ми и баща ми, които са над 80 години и естествено имат доста заболявания.

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 3 часа, DaBo каза:

О, чудо! От днес в Украйна отвориха 15 летища и разрешиха международните полети, ама с доста все още неясни условия:

https://112.ua/obshchestvo/v-ukraine-vozobnovlena-rabota-vseh-aeroportov-a-takzhe-razreshen-vezd-inostrancam-539464.html

 

ЕС засега не отваря границите си за Украйна, заради усложнената епидимиологична обстановка от последната седмица, а Украйна ще разрешава влизането на чужденци без карантина от т.нар. зелени държави (до 40 болни на 100 хил), а тези от червените държави (с 40 или повече болни на 100 хил) с 14 задължителна домашна карантина или наблюдение в определено от държавата място. Все още обаче няма списък коя държава към кой цвят принадлежи 😄 и как точно ги изчисляват тези болни.

Т.е. явно украинците ще са както ние бяхме по едно време? Самолетите ще си излитат от Украйна, а те тъжно ще гледат без да могат да се качат на повечето от тях.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 31 минути , slujitel каза:

Абе, аз все още се чудя, ако идваш от щатите в декларацията ще излъжеш ли, че идваш от Холандия.

И да излъжеш, в паспорта си седи къде си бил, етикета на багажа, билета ако поискат... Естествено може и никой нищо да не гледа.

Ако си на отделен билет те първо ще те сложат карантина като влезеш в Холандия, а може и да решат да не се занимават и да прехвърлят белята на друга глава -  в България.

По принцип ако си сравняваме държавата с Германия например и тоя манталитет играе голяма роля за съществуващото положение, но това е съвсем извън темата.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Здравейте! Някой има ли информация за Малта? Гледам, че ще отворят границите от 1 юли, но България не е в разрешените държави за посещение без карантина.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , neuromancer каза:

И да излъжеш, в паспорта си седи къде си бил, етикета на багажа, билета ако поискат... Естествено може и никой нищо да не гледа.

Ако си на отделен билет те първо ще те сложат карантина като влезеш в Холандия, а може и да решат да не се занимават и да прехвърлят белята на друга глава -  в България.

По принцип ако си сравняваме държавата с Германия например и тоя манталитет играе голяма роля за съществуващото положение, но това е съвсем извън темата.

Лично аз не бих излъгала,  най малкото,  ако заразя някой и стигнат до мен ще стане страшно. Отделно чувството за вина, но се учудвам,  че този въпрос доста често се коментира. Не само тук, а и във фейса.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 53 минути , slujitel каза:

Абе, аз все още се чудя, ако идваш от щатите в декларацията ще излъжеш ли, че идваш от Холандия.

А всъщност какво точно се декларира в актуалната декларация, има ли някъде линк, че не ми се рови? 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 5 минути , Фил каза:

А всъщност какво точно се декларира в актуалната декларация, има ли някъде линк, че не ми се рови? 

 

https://www.mh.government.bg/media/filer_public/2020/06/13/zapoved__rd-01-338-13062020_g.pdf

 

Последната страница.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.