Прескочи до съдържание

Говорим си за Флоренция


Spqr

Препоръчани мнения

Градът - изящество

 

Чудя се какви думи да подбера, за да не звучи банално. Като чуя Флоренция в съзнанието ми изникват: красота, изкуство, стил, дух. Банално, нали :).

 

Великата красота на Флоренция може да се усети и без да навлизаш много в детайлите. Обаче "гмурнеш ли се в дълбокото", демек Ренесанса - един от двата периода в цивилизацията, където човешкият дух достига своя апогей, започва да се прокрадват други чувства: възхита, удивление, захлас, смайване от концентрацията на човешки гении в град с такъв мащаб.

 

Пристрастен съм към Ренесанса, още повече към Микеланджело и без да си кривя душата  :rolleyes:  мисля да се изповядам виртуално. Не съм бил в по-велик град извън Италия, да не кажа някоя по-голяма дума, че ще ме обвините в абсолютизъм :biggrin:

 

Знаете ли, че ... 70% от световното изкуство (каквото и да значи това) се намира на италианска територия, а делът на Флоренция е съответно 40% в национален и 28% в световен мащаб. Не съм виждал изследването, би ми било любопитно какво се включва. Малко пресилено ми се вижда, но това са цитираните числа из интернет пространството.

 

И сега нещо по-очевидно. Съвършената катедрала екстериорно. А като прочетем и за купола на Брунелески  :blink:  :O

 

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Здравейте Магеланци и за много години! На всички пожелавам най-вече здраве, щастие и нови пътешествия :) Тъй като лятото ще посетя Firenze заедно със семейството имам няколко въпроса за Флоренция, но първо искам да благодаря на Spqr за темата. :thankyou: Въпросите ми са: Ако закупим онлайн билети за Уфици , Академията и двореца Пити по-бързо ли ще влезем или ще си се редим на стандартна опашка? Някакви предложения за неособено скъпи ( а бе направо да му кажем бюджетни)  :P  места за хапване? Знам че до лятото има много време ама вие предлагайте : :lol:

Редактирано от Костов
Връзка към мнение

Ще влезете веднага, без да чакате. На билетът са посочени точната дата и час, но излиза малко по-скъпо. Лично аз смятам, че си струва предвид спестеното време, което може да се изкара много по-приятно в град като Флоренция.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря Tedy! Именно времето ще е най- големия ни дефицит ( за пари не говоря защото те са си дефицит по презумпция) :lol:

Връзка към мнение

Можеш да ги резервираш по телефона и е същото като онлайн, но по-евтино и по-сигурно, поне това казват на trip advisor. Аз ги резервирах по телефона (мисля, че екстра таксата за това беше 4 евро на билет и се плаща на място заедно с билета) за определен час. В trip advisor пишеше, че някои хора имали проблем с получаването на билетите, които са закупили онлайн, но не знам какви точно. Лятото сигурно си заслужава най-много да ги имаш предварително, казват, че имало доста големи опашки. Октомври си беше много добре, ние с тези резервирани билети минахме бързо, но не мисля, че и другите са чакали много.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Можеш да ги резервираш по телефона и е същото като онлайн, но по-евтино и по-сигурно, поне това казват на trip advisor. Аз ги резервирах по телефона (мисля, че екстра таксата за това беше 4 евро на билет и се плаща на място заедно с билета) за определен час. В trip advisor пишеше, че някои хора имали проблем с получаването на билетите, които са закупили онлайн, но не знам какви точно. Лятото сигурно си заслужава най-много да ги имаш предварително, казват, че имало доста големи опашки. Октомври си беше много добре, ние с тези резервирани билети минахме бързо, но не мисля, че и другите са чакали много.

Някакъв телефонен номер?

Връзка към мнение

Напълно споделям написаното от Spqr за магията Флоренция.

Казват, че на всеки ъгъл в този град е роден по един гений...а не малко такива са творили там, но оставили костите си другаде. Данте пък има две гробници - в Равена, където е погребан и във Флоренция(в Санта Кроче, празна). В Равена още се страхуват флорентинците да не "откраднат" саркофага на Данте.

В тоя ред на мисли смятам, че една Firenze Card 72 часа  http://www.firenzecard.it/index.php?lang=en

би била безкрайно полезна: струва си да се видят много повече неща от набелязаните от Костов, почти всички забележителности са на пешеходно разстояние, дори двореца Пити, но в пакета е включен и транспорт, та може да се ползва примерно до Пити и до пиацале Микеланджело, от където се открива прекрасна гледка над Арно и Флоренция... Еххх, Флоренция...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ренесансът е повлиял в множество сфери на човешкото битие, дори и в парковото стрителство.

Прекрасен филм за градините в и около Флоренция.

http://www.youtube.com/watch?v=FbhrjN1uK_o

 

Градина Боболи ... не е само една прекрасна градина, а е един от най-видните образци станали обект за подражание в Европа. Как се е озовал обелискът? Оригинал е. Първоначално е бил във вила "Медичи" в Рим, но фамилията решава да го премести във Флоренция и изработва копие на обелиска разположено понастоящем във вила "Медичи".

 

Музеят "Барджело" често остава пренебрегнат. А ако беше в друг град, ехее би бил "голямата работа". Кеф ти Микеланджело с "Бакхус" http://bg.wikipedia.org/wiki/Файл:Michelangelo_Bacchus.jpg

кеф ти Донатело с "Давид"  http://bg.wikipedia.org/wiki Файл:Donatello_david_plaster_replica_front_1000px_wide.jpg

и още други кефове;

 

Та така е с Флоренция, на футболен език: титулярната единайсеторка е съставена от супер-звезди, но и на скамейката има още един цял отбор съставен от звезди :rolleyes:. А има и сериозна конкуренция от играчите, непопадащи в разширения състав.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Поздравявам Spqr за отворената от него тема за Флоренция. Той е умен мъж и знае какво прави. Всяка събота и неделя си правя едно caffe ristretto и се зачитам в блога му.

Наистина, Флоренция ни дава изкуство от най-висша класа, вярвам, че всеки от нас трябва поне няколко пъти за посети творческата столица на Европа, дала ни такива тосканци като Леонардо, Микеланджело, Пиеро дела Франческа, Данте и колко още... Не случайно църквата "Санта Кроче" е такъв пантеон, че ум да ни зайде. Както писах преди време, Рим и Флоренция са подходящи места чувствителният пътешественик да се разболее от синдрома "Стендал" - сиреч като се сблъскаш с шедьоврите, получаващ горепосочения психиатричен синдром и идва Pronto Soccorso (Бърза помощ).

Флоренция е изненадващо пешеходна, музеен град, който става за разглеждане по всяко време - предпочитам зимата, защото тълпите не са така големи и цените за настаняване са по-достъпни.

Гледах филм, в който един флорентински архитект напуска града, защото е прекалено съвършен...

 

Разбира се, оправящите се към Фиренцето (джебчийската столица на Италия) трябва да са готови и за многото калпазани там, но това са рисковете на живото предаване...

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Някакъв телефонен номер?

От tripadvisor +39 055 294883. Говорят английски и за 2мин резервирах и за Академията и за Уфици. Но ако си повечко дни и имаш време да видиш повече места може би наистина си заслужава Firenze Card, както споменава Zara ( при нас не излизаше много сметката защото бяхме само 2 дни и щяхме да луднем да обикаляме) Има и една друга карта "Приятели на Уфици", която също е опция особено за семейства. Разгледай, ако искаш, подробно на trip advisor, има доста информация точно по тази тема.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ходила съм преди няколко години. Наистина прекрасен град! Някой посетил наскоро знае ли дали Пьотр Томашевски (китарист) все още свири пред "Уфици"?

Връзка към мнение

Ходила съм преди няколко години. Наистина прекрасен град! Някой посетил наскоро знае ли дали Пьотр Томашевски (китарист) все още свири пред "Уфици"?

 

В края на ноември нямаше музиканти. Само тук-там художници.

Флоренция е прекрасна. Всичко е компактно и е удобна за разглеждане. Дори и хълмът Микеланджело е на пешеходно разстояние.

Редактирано от lesy
Връзка към мнение

Ако може и едно малко по-различно мнение...

 

За мен най-хубавото нещо на Флоренция е разположението на града, което е чудесно за обиколка на Тоскана. Иначе възприемам Флоренция по два начина. Флоренция "отвътре" - тук се мълчи, няма нужда от приказки. И Флоренция "отвън" - тук имам доста забележки и лично аз предпочитам много други италиански градове. Така е то...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Като понатрупах знания и пътувания "прогледнах" във величието й. Първият път не ме грабна много. Има такъв тип градове, с по-скрита красота и стойност, за които се изисква повече време, самоосъзнаване. Разбира се няма гаранция, че пак ще се хареса.

 

Duke, стана ми интересно, какви по-точно са ти забележките? 

Връзка към мнение

Duke, стана ми интересно, какви по-точно са ти забележките? 

 

Липсата на типичния италиански дух извън историческите места в централната част. Има нещо странно в този град, поне на мен така ми се струва. Освен всичко друго е кофти планиран и движението между двата бряга на р. Арно на практика се осъществява през няколко моста. Това предизвиква страхотен хаос и огромен трафик. Помня че след концерта на Брус Спрингстийн се придвижвахме до хотела около два часа, а разстоянието не беше никак голямо и на отиване го взех за около петнадесет минути. Естествено това са твърде груби мои наблюдения, но за мен Италия е много специално място и в почти всеки град, посетен от мен в тази страна, съм усещал някакъв специфичен дух. Явно с Фирензе не си допаднахме, но за сметка на това съм влюбен в Тоскана и нейните малки градчета, което със сигурност означава ново посещение на "спорния" град и преоценка на впечатленията... ;)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Помня че след концерта на Брус Спрингстийн се придвижвахме до хотела около два часа, а разстоянието не беше никак голямо и на отиване го взех за около петнадесет минути. 

 

Е, това не може да е сериозен аргумент за лошо устройството на град със стара историческа част.  B)

 

То в София от Военна академия до Орлов мост се пътува половин час в 5 следобед.  :lol:

 

Иначе и на мен ми стана интересно да следя тази дискусия, щото планирам тосканска обиколка лятото. За щастие си имам и местно жокерче - една карина рагаца от оня вилает  :wub:

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Е, това не може да е сериозен аргумент за лошо устройството на град със стара историческа част.  B)

 

Според ме е достатъчно сериозен аргумент, ако сравним Фирензе с други европейски градове със стара историческа част, но i далеч по-добре организирано движение. Но, не се хващайте само за този частен пример, разбира се. Става дума за изцяло субективно мнение, което не би трябвало да ангажира никого... ;)

 

 

Иначе и на мен ми стана интересно да следя тази дискусия, щото планирам тосканска обиколка лятото. За щастие си имам и местно жокерче - една карина рагаца от оня вилает  :wub:

 

Виж за една тосканска обиколка продължавам да твърдя, че най-добър хъб се явява именно Флоренция. Мога да дам и линк към чудесен хотел за хора, които са решили да пътуват с кола...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Като хора посещавали Флоренция да ви питам. Какво според вас би било интересно на деветгодишно дете?

 

За типични детски забавления аз не се сещам.

Ще ти кажа аз кък съм процедирала при посещението специално на Флоренция.

Водила съм детето когато беше на 10 години. И той като мен винаги е готов да тръгне към Флоренция отново.

 

Аз започнах отдалече, запознавайки го с историята на Медичите и творчеството на Микеланджело. Медичите не го впечатлиха особено, но Микеланджело го заинтересува много. Разказвах му подробно за началните години от живота на Микеланджело във Флоренция и т.н. Най-силно го впечатли как е правил дисекции на хора и специално ходихме до Санто Спирито за да види кръста, който е изработил Микеланджело от благодарност  за това, че е имал възможност да изучи човешкото тяло.

Стигнахме до там, че разхождайки се по уличките детето ми казваше - по тези плочки е стъпвал и Микеланджело.

Сигурно тези спомени няма да са много дълготрайни за дете на неговата възраст, но поне съм запалила интереса...

 

Може би интересен за деца ще е музея на Леонардо в който са изложени копия от негови изобретения.

Също градините Боболи.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Според ме е достатъчно сериозен аргумент, ако сравним Фирензе с други европейски градове със стара историческа част, но i далеч по-добре организирано движение. Но, не се хващайте само за този частен пример, разбира се. Става дума за изцяло субективно мнение, което не би трябвало да ангажира никого... ;)

 

 

 

Виж за една тосканска обиколка продължавам да твърдя, че най-добър хъб се явява именно Флоренция. Мога да дам и линк към чудесен хотел за хора, които са решили да пътуват с кола...

Специални багодарности на Duke i Neuromancer за тосканските  съвети това лято особено за пътя до Сиена .Пишман шофиорите като мен ги съветвам да не се бутат във флорентинския хаос.Ние взехме хотелче в съседна Signa ,приятно селце с нулев трафик .цени наполовина спрямо флорентинските и на 10 мин с влака от центъра на Флоренция.Хем усещаш нормалната атмосфера в провинциална Италия и си извън туристическия кич хем си на една ръка от центъра.

   Евтина храна бих препоръчал това

http://www.tripadvisor.co.uk/Restaurant_Review-g187895-d1102253-Reviews-All_Antico_Vinaio-Florence_Tuscany.html

На гърба на Уфици,почти няма къде да седнеш(то в Италия къде ли има),но правят невероятни огромни  панинита за 5 евро,държат цял ден,даже ако си решил да живееш на ръба,може да обърнеш една чашка винце на крак в жегата там.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сетих се за още нещо, което му беше интересно на детето - от улична чешма да тече газирана вода.

Слагам и снимки на чешмата. :)

 

6943789R.jpg

 

6943790p.jpg

 

6943791C.jpg

 

Извитете ме, че малко поразмазах снимките като ги изрязвах.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Да се похваля - отпуснах си 3 пълни дни за посещение на Тоскана и в края на другата седмица заминавам. Е, може би не е най-подходящия сезон да обикалям градчетата там, но пък затова се подсигурих да имам автентични усещания. Ще се спи във вила сред маслинови дръвчета на 10 км. от Флоренция. Собственикът на вилата управлява и малък замък,  в покрайнините на Флоренция, който замък е устроен за почивка и отдих, а не за туристически посещения. В тази връзка успях да си издействам възможност да разгледам замъка. Тръгвам без конкретен план, но целта е просто емоцията, а не тичането по забележителности.  Преди повече от 20 год съм посещавала Флоренция, но въпреки това нямам много ясни спомени, освен за внушителната катедрала, хълма и галерия Уфици. Някакви препоръки ? И ако някой знае гарата Firenze Rifredi близо ли е до централната част и има ли място за оставяне на багаж? Последния ден ще пътувам от там, но ще трябва да оставя някъде багажа до заминаването.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

И ако някой знае гарата Firenze Rifredi близо ли е до централната част и има ли място за оставяне на багаж? Последния ден ще пътувам от там, но ще трябва да оставя някъде багажа до заминаването.

 

Пише, че има място за оставяне на багаж (deposito Bagagli) и е до другата гара (Santa Maria Novella), но аз и нея не я знам къде е точно.

 

http://www.stazionidelmondo.it/firenzerifredi.htm

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Сетих се за още нещо, което му беше интересно на детето - от улична чешма да тече газирана вода.

Слагам и снимки на чешмата. :)

 

6943789R.jpg

 

6943790p.jpg

 

6943791C.jpg

 

Извитете ме, че малко поразмазах снимките като ги изрязвах.

Къде се намира тази чешма? Нещо като ориентир да дадеш? На дъщерята сигурно също ще и хареса

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.