Прескочи до съдържание

Couchsurfing в Йордания


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

Здравейте отново!

 

Пускам отделна тема, тъй като ми е интересно дали някой от вас е бил на Couchsurfing в Йордания и как е било? В моя случай става дума за Wadi Musa (Petra) и Wadi Rum? Тези места, както знаем, са много туристически и изглежда, че CS се бърка със сайт за безплатна реклама на тур услуги. Аз всъщност не търся задължително хост, а по-скоро търся местни хора, с които да се размотаваме през деня и да пушим наргилета вечер. Към момента получавам разни покани от типа: "Ела, ще те хостна в моя кемп", а като им чета референциите, гостите споделят, че са хостнати там и се е почнало: "Ако искаш да те разведа - 30 долара за тур, вечеря - 10 долара, закуска 5." И след това хостът просто е изчезнал и оставил гостите си на персонала на къмпинга.  Какво АВТЕНТИЧНО преживяване, нали? 

  Та ще се радвам, ако може да ми препоръчате някой нормален човек, както си е CS по целия свят. 🙂

 

А ако не знаете такъв:

 

1. Какви са нормалните цени за турове в Wadi Rum? Най-популярният тур виждам, че е 4 часа. Какво правите през останалото време, ако решите да останете 2 вечери, а не една?

2. Цена за гид за Петра ( въобще има ли смисъл от гид там, какво повече може да ти покаже от това, което и сам ще видиш?)

3. Цена на трансфер Акаба-Петра след кацането?

 

Мерси!

Връзка към мнение

В най-най-най туристическите места мисля, че няма да намериш това което търсиш - не само в Йордания, а навсякъде. Или хайде, може и да намериш, но шансът е малък. В интерес на истината, тарикатите са и от двете страни - както от цитираните от теб случаи, така и от пътешествениците, чиято амбиция за досег с местната култура се изчерпва с предоставената безплатна нощувка. 

 

1. Виж в другата тема, има цитирани цени: https://magelanci.com/forums/topic/13932-за-туровете-в-пустинята-wadi-rum/. Туровете, които са два дни обикновено на втория се заравят по-дълбоко в пустинята. Кой знае колко по-различни неща няма да видиш, но със сигурност хората ще са много по-малко. 

2. Зависи до колко искаш да се заровиш в историята на мястото. Аз не съм фен на гидовете, а и обикновено за повечето места, които ме интересуват гледам да съм подготвен предварително. Петра е впечатляваща и без да си съвсем навътре в цялата фактология. 

3. Има си официални цени на една голяма табела. Ей това го взех от съседна тема за обратната посока, мисля че са същите:

FBCB8941-C338-4DC9-8E92-F6167E9E6E9E.jpeg

 

Връзка към мнение
преди 33 минути , Георги каза:

В най-най-най туристическите места мисля, че няма да намериш това което търсиш - не само в Йордания, а навсякъде. Или хайде, може и да намериш, но шансът е малък. В интерес на истината, тарикатите са и от двете страни - както от цитираните от теб случаи, така и от пътешествениците, чиято амбиция за досег с местната култура се изчерпва с предоставената безплатна нощувка. 

Мерси Георги, значи доколкото виждам и един ден с една нощ ще ми стигне за пустинята. И аз не съм фен на гидовете, чудех са само защо ми се предлагат така настоятелно. 🙂

 Аз винаги съм си намирала и хостове, и хора за разходки на абсолютно всички ТОП туристически места, особено пък в Европа и Азия. Всъщност от Магеланци разбрах, че Йордания и Египет са малко по-особени в туристическата част (и за обикновен турист) и затова действам така предпазливо. Хостовете с опит си знаят как да преценят кой, какъв е - още само като му видят профила и знаят какво да очакват.  

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Бях попаднала на пътепис, където автора беше отседнал на Couchsurfing при някакъв бедуин в пещера близо до Петра. Така че може би не е напълно изключено платформата да се ползва и по предназначение.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Така е, обаче аз като соло травелър - жена - няма как да рискувам да спя с бедуина в пещера сама. Иначе ако бяхме компания - съм първа и много отворена. 🙂  Направих най-детайлното проучване и съм си писала с дни с хората от Уади Муса - всичките са един дол дренки - или правят бизнес, или търсят секс - или и двете. Включително ми писа и едно момиче от Западна Европа , женена за бедуин там и ми разказа за всичките един по един. Хубавите ревюта са все от двойки или мъже. Някой момичета просто са се увлекли по момчетата и са си изкарали добре. Така че за Уади Муса вече съм загубила надежда. 🙂  Да видим Уади Рум...

   Проблемът се оказва много по-комплексен, отколкото предполагах. От една страна бедуините като видели чужденка и само за любов мислели, а пък от друга - чужденките идвали сами за секс туризъм. Един хост чак ми каза как не давал жилището си на сами жени, защото щяли да водят мъже вътре!!! Като сложим и фактора, че много хора използват сайта само за безплатно спане, а за местните пътешествениците не са нещо особено интересно или екзотично, а са пренаситени от тях, хората са демотивирани да хостват, освен ако нямат някаква лична облага - секс, популяризиране на бизнес или просто да се издържат от това. 

 Можеш ли да споделиш пътеписа? Аз четох този на Тери от Хасково, тя е била при известния Гассам, той е пренаситен от гости и се издържа от КС, но наистина предлага много автентично място - пещерна къща с опция за спане под звездите. Бих пробвала, ако бяхме повече хора и не е зима.

Връзка към мнение

А, тези романтични забежки към соло дамите там са специални. Има ужасно много  истории за хлътнали и прелъстени западни момичета от бедуини с перфектна очна линия, тъмен тен и изглед на Джони Деп от "Карибски пирати". То си е един от най-сериозните скамове там, ама като си запозната е много любопитно да го гледаш отстрани. Поне на няколко места видяхме местни бедуини с кърпи на главата да омайват някоя западна дама, в цялата палитра на възраст, произход и външен вид 🙂

 

Ти сигурно си ги проучила вече, но ето една връзка: https://www.thenational.ae/world/mena/the-love-pirates-of-petra-female-tourists-fall-victim-to-romance-scam-in-jordan-1.757516

Връзка към мнение
преди 1 час, Георги каза:

А, тези романтични забежки към соло дамите там са специални. Има ужасно много  истории за хлътнали и прелъстени западни момичета от бедуини с перфектна очна линия, тъмен тен и изглед на Джони Деп от "Карибски пирати". То си е един от най-сериозните скамове там, ама като си запозната е много любопитно да го гледаш отстрани. Поне на няколко места видяхме местни бедуини с кърпи на главата да омайват някоя западна дама, в цялата палитра на възраст, произход и външен вид 🙂

 

Ти сигурно си ги проучила вече, но ето една връзка: https://www.thenational.ae/world/mena/the-love-pirates-of-petra-female-tourists-fall-victim-to-romance-scam-in-jordan-1.757516

Да, чета ги всичките и цъкам недоволно с език как нямаш реално никакъв шанс за реален контакт с местните там. А и те са само мъже - жени няма...

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Такааааа!

 

 Аз се върнах от Йордания преди няколко седмици и мисля е редно да направя един кратък обзор на темата за КС там.

В крайна сметка аз не го ползвах за спане, тъй като бях за кратко време, а и през половината от маршрута си имах спътници - магеланци. 

Каучсърфингът за solo female traveler в Йордания е достигнал нови светове! 🙂  На определени локации (например Уади Муса) почти няма хост, който да не си е направил профил с цел търсене на мадами. Половината от хостовете в Уади Муса ги има репортнати в Инстаграм страницата на Shakira the donkey - https://www.instagram.com/shakira_the_donkey/.

 А аз реално бях сама само в Уади Муса, така че не се възползвах. Бях се запознала с една европейка, живееща от година там с приятеля си и всеки профил, който й пращах - имаше някаква история и сериозни възражения.

 

 Та (за съжаление) се поддадох на страха си и не приемах никакви покани за излизания след 20.00 вечерта в пустинята или навсякъде извън самото село Уади Муса. Въпреки това имах много приятни срещи с няколко човека. Единият даже беше приятел на семейството на европейката и бедуина и бях в шок, че го има и в инстаграмската група... Но всеки си казваше: "Абе, много ясно, че се пробваме!". Другият интересен факт беше, че Йордания НАИСТИНА е популярно място за секс туризъм! Всички местни разказваха как не само те преследват европейките, а и жените - тях. Когато аз показвах недоверие, те отваряха WhatsApp или Messanger и наистина можех да се нагледам на какви ли не съобщения и разкази. Момчетата на Уади Муса са нещо като нашите гларуси по морето. 🙂 Но там е и най-популярният хост-легенда Гасем (500+ референции) с розовия джип от блога на Тери от Хасково, който хоства всички с идеята да си помагат взаимно. 

 

  В Уади Рум хостовете са предимно и само бедуини, които хостват в кемповете си.  Предлагат ти и опцията да спиш в някой каньон под звездите, което според мен пак е супер, само да не си сама. Те имат по-приятни референции - вижда се, че хостват и двойки, семейства и по-възрастни пътешественици. В Акаба е подобно. 

  Но като цяло никъде из Златният йордански триъгълник не открих профил на семейство или на жена хост. Такива (мисля) може да намерите само в Амман. С което по никакъв начин не искам да ви кажа, че са лоши - напротив! Хората си мили и доброжелателни, но е препоръчително да сте поне 2 жени. Накратко - по туристическите места всеки се среща с достатъчно много туристи, че да не му е особено интересно да хоства и да ангажира време и средства. Но то това май си е валидно за навсякъде по света.

 

 Нямаше нищо общо с КС опита ми в Мароко, Катар, Дубай, Иран, Индия или Пакистан. Може би малко ми напомни на КС в Ливан, но това пак не е адекватно сравнение, защото КС в Ливан е по-скоро като КС в Турция. 

 

  Като цяло за пореден път се убедих колко различни са държавите в Близкия Изток и как в някой отношения една с една не си приличат. Въпреки изложеното, смятам да се върна отново един ден за северната част на Йордания с приятелка и да пробваме КС в Амман. От там получих много мили покани - и от семейства.  

 

 Като цяло хотелското обслужване в Йордания е много добро, всички са много мили, а едно малко подаръче от българска стана - железни врати отваря! Единствената ми забележка е, че хигиената може да е по-добра. И да слагат одеалата в торби, а не просто с чаршаф отдолу.  Така че, който не е успял да иде - да се готви наесен. 🙂  

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.