Прескочи до съдържание

Сенегал и Гамбия за 9 дни


Йосиф Милчов

Препоръчани мнения

От няколко дни разглеждам различни опции и разучавам какво може да се види и преживее в Сенегал за седмица. Понеже плануването при нас винаги е било приоритет за по дълъг период от време, сериозно ми се загнезди в главата да продължим нашествието на континента Африка и след Мароко да се отправим отново към западна Африка. Полетите на Вуелинг от Барселона предлагат не лоши цени, а през сайтовете може да се свалят и с по 20-30 евро. Знам, че не е популярна дестинация за туризъм, което се потвърждава и от бърз преглед на картата тук, но и това донякъде е идеята да се откъснем от утъпканите туриситически пътеки за малко.  Само 19 магеланци са посещавали Сенегал. Така нека мина и на въпросите които ми изникват в главата на първо време, тагвам и част от магеланците посещавали държавата, ако могат да помогнат с нещо @Здравко Ангел @домосед @Kaloyan89

 

Това което ми грабна вниманието за посещение в Сенегал е -  Сейнт Луис, Тиес, Дакар с остров Горее, Розовото езеро, парка Бандиа това за седмица + евентуални 2 дни в Банджул и полет до Европа от Гамбия. Всичко общо за 9 пълни дни.

 

- Как седи въпроса със сигурността в Сенегал и трябва ли да се претисняваме за нещо свързано с това?

- Кои райони да се избягват за настаняване в столицата Дакар и къде е добре да търсим хотел. Кой район?
- Как стои въпроса с придвижването в самата държава с обществен транспорт?

- Описаните по-горе места о.к. ли са за едноседмично пътуване в Сенегал?
- Задължителни ли са жълтите книжки все още?
 

Ще възникнат още въпроси с течение на времето, но е това за което до момента се сещам. Приемат се всякакви предложения и препоръки от всеки. На всички отзовали се благодаря.

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здрасти,горе долу за толкова дни го направихме и ние преди 3 години.Само че летяхме с TAP за около 230Е,двупосочно от Милано.Нещата,който си отбелязал/а са и тези,който гледах и аз.На въпросите-жълта треска трябваше,тогава със сигурност.Всичко изглежда мизерно,но хората са любезни и не съм усетил никаква опасност никъде.Настаняването беше през airbnb или booking и човекът ни предостави кола със шофьор за разходките около Дакар.Иначе транспорта е ужасен.От Дакар до Ст.Луис се пътува цял ден,маршрутките закъсняват,абе въобще е кофти.Понеже хората са бедни и цените не са високи,се спазарихме(със Здравко и Ангел)от Ст.Луис да ни закарат до Банджул(е до реката,където е границата,но то като минеш реката и си там)за около 200 лв.

Надявам се да съм бил полезен

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 7 минути , Stanislav Dimitrov каза:

Здрасти,горе долу за толкова дни го направихме и ние преди 3 години.Само че летяхме с TAP за около 230Е,двупосочно от Милано.Нещата,който си отбелязал/а са и тези,който гледах и аз.На въпросите-жълта треска трябваше,тогава със сигурност.Всичко изглежда мизерно,но хората са любезни и не съм усетил никаква опасност никъде.Настаняването беше през airbnb или booking и човекът ни предостави кола със шофьор за разходките около Дакар.Иначе транспорта е ужасен.От Дакар до Ст.Луис се пътува цял ден,маршрутките закъсняват,абе въобще е кофти.Понеже хората са бедни и цените не са високи,се спазарихме(със Здравко и Ангел)от Ст.Луис да ни закарат до Банджул(е до реката,където е границата,но то като минеш реката и си там)за около 200 лв.

Надявам се да съм бил полезен

Благодаря много. В момента се зарових из нета и открих,по изгодни полети от Милано. Компанията е AIr Italy, полетите са директни и базовата цена е под 150 евро в посока. Коетое и цената на Вуелинг през Барселона, но стигането до Милано е по лесно.

Връзка към мнение

Пробвай с TAP,като се вземе със стоп в Лисабон или Порто,цената пада доста.Само полета Лисабон-Дакар-Лисабон беше над 350€,а Милано-Лисабон-Дакар-Лисабон-Болоня(аз оттам се връщах,а Здравко пак през Милано)беше 230€.

Имаш една вечер е Лисабон,но за мен това е плюс,въпреки разхода за спане...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, Йосиф Милчов каза:

Знам, че не е популярна дестинация за туризъм,

Защото форумът ни не е френски. Сред французите Сенегал е туристически мейнстрийм. За първо посещение в Африка културният шок ще ти е един и същ във всяка държава отвъд Сахара и може да не усетиш, че Сенегал е една идея по-чист и по-уреден, примерно от Нигерия. Не мога да помогна с прясна информация, защото съм бил там преди 13 години. И нищо не знам за квартали в Дакар. Но се води за един от по-спокойните откъм сигурност мегаполиси в Африка. Тогава се гордееха, че в Дакар имали европейски тип градски транспорт (едни очукани бусове без прозорци, малко по-големи от маршрутки), който ужким се движел по разписание. Ка щяло. За междуградско придвижване в Африка аз не съм от лагера на фундаменталистите, които държат непременно да преживеят местните форми на обществен транспорт.  Остров Горе ми е сред любимите места в Африка! 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение

Здравейте, мен Сенегал си ми е любим, Дакар си е уреден, чист (като изключим прахоляка). 
 

Квартали за отсядане В Дакар - лукса е на Pointe des Almadies. Аз бях в супер приятен гестхауз около болницата Фанн (piscine olympique) също приятно, макар малко неспокойно нощем по големия булевард. Или из центъра, но е доста натоварено там. Градски транспорт не съм ползвал, само таксита и то доста скъпи. Ако не искате да седите часове в задръстванията платете отгоре да мине по градската магистрала. 2 дни поне си отделете. Сигурно е, хората са мили, някои са малко лепкави. Любимата им дума е Иншаллах! Хубаво е да знаете френски. 
 

Седмица е крайно недостатъчна, особено ако искате да включите и Гамбия. Ще трябва Дакар + езеро или парк и Сен Луи и пак си е препускане. Вземете седем местна кола от Новата гара, а не минибус/маршрутка. Платете три места за да седите удобно двама. Дакар - Сен Луи беше по спомен около 5 часа. 
 

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 2
Връзка към мнение

Появи се още един въпрос. Полета който съм избрал каца в 01:20 часа през ноща местно време. Понеже видях, че летището е на 50 км. от Дакар, кое по добрия вариант да си букнем трансфер от хотела или да си хванем такси от летището? Благодаря. 

Връзка към мнение
преди 12 минути , eugene.kn каза:

Не забравяй ваксина срещу жълта треска !

Ваксина задължително ще я направим. Освен за жълта треска, мислим да си направим и за хепатит А и В.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И аз имам интереси за натам, и то благодарение на Станислав. Интерсно ми е кога и как го планирате - сам/а , с приятели , или с други магеланци....

Връзка към мнение
преди 21 минути , ruwenzogy каза:

И аз имам интереси за натам, и то благодарение на Станислав. Интерсно ми е кога и как го планирате - сам/а , с приятели , или с други магеланци....

Тази седмица взимам билети за Дакар от Милано през Лисабон от TAP. Планираме на 29 януари 2021 да тръгнем сутринта от София и да сме в Дакар в 1:20 през ноща на 30 януари. Връщането ще е пак с TAP през Лисабон до Милано и после София, но от Банджул, Гамбия. Като връщането не съм го фиксирал още, но ще е между 7 до 9 февруари максимум. Двама човека сме, аз и жената.

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 3 часа, Йосиф Милчов каза:

Появи се още един въпрос. Полета който съм избрал каца в 01:20 часа през ноща местно време. Понеже видях, че летището е на 50 км. от Дакар, кое по добрия вариант да си букнем трансфер от хотела или да си хванем такси от летището? Благодаря. 

Такси от летището. Фиксирана тарифа 15.000 XOF. Трансфер от хотел започва от поне 25.000 и нагоре.

 

Жълта треска задължително, проверяват я на кацане.

 

За Дакар повече от 3 дни не трябват, като един от тях задължително отделете за остров Горе, който наистина много си струва.

 

Аз спах в топ центъра в Plateau - повечето интересни места бяха наблизо, включително фери терминала и основната гара.

 

Местен транспорт не ползвах въобще, бях рентнал кола, която ми спести значителни усилия и средства. Препоръчвам Europcar - бяха супер про, като дори не искаха кредитна карта за взимане колата (бях с предплатена тарифа).

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Йосиф Милчов каза:

Тази седмица взимам билети за Дакар от Милано през Лисабон от TAP. Планираме на 29 януари 2021 да тръгнем сутринта от София и да сме в Дакар в 1:20 през ноща на 30 януари. Връщането ще е пак с TAP през Лисабон до Милано и после София, но от Банджул, Гамбия. Като връщането не съм го фиксирал още, но ще е между 7 до 9 февруари максимум. Двама човека сме, аз и жената.

Да разбирам ли, че взимате билети за след една година ...?

Връзка към мнение
преди 28 минути , ruwenzogy каза:

Да разбирам ли, че взимате билети за след една година ...?

Точно така разбирай. Това е нормално за нас, обичаме да планираме в такъв период от време, когато става въпрос за пътувания повече от седмица.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 13 минути , ruwenzogy каза:

Благодаря, 

То и аз съм по планирането, ама пък чак за след година за Сенагал  някак не ми се връзваа..

По принцип си много прав, но за нас това ще е първото да го кажем далечно пътуване. Искам да мога да си изгладя програмата на 100%, спокойно да можем да минем всички необходими ваксини и не на последно място да успеем да отделим нужните средства за едно такова пътуване. Не е като да реша днес, че ми се ходи в Белгия и другата седмица или месец да съм там. Европа е лесна и от към логистика и от към средства. Предполагам, ме разбираш защо правя такива планове за след година, за Сенегал.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Аз пътувам с приятел за Дакар на 16 март. Имаме само 3 дни, като връщането е през Банжул. Не съм правил още и ваксина. Освен остров Горе, какво друго да видим на втория ден, самият Дакар ли? Третият ще е за пътуване към Гамбия 

Връзка към мнение

Четох,че са расисти и подвикват на белите.За мен в Африка туристически са Египет и донякъде Мароко,но там гостите си седят в охраняемия хотел и не ходят по улиците сред местните.

Връзка към мнение
преди 2 часа, Worldismine каза:

Аз пътувам с приятел за Дакар на 16 март. Имаме само 3 дни, като връщането е през Банжул. Не съм правил още и ваксина. Освен остров Горе, какво друго да видим на втория ден, самият Дакар ли? Третият ще е за пътуване към Гамбия 

Не че нещо, ама ако искаш да имаш имунитет, е редно да отидеш още утре за ваксината 🙂 Иначе рискуваш първо да не изградиш имунитет навреме, и второ, да имаш странични реакции, докато си на път.

 

Edit: В Танзания не ти ли искаха ваксина за жълта треска?

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Здравко Ангел
преди 3 часа, Worldismine каза:

Аз пътувам с приятел за Дакар на 16 март. Имаме само 3 дни, като връщането е през Банжул. Не съм правил още и ваксина. Освен остров Горе, какво друго да видим на втория ден, самият Дакар ли? Третият ще е за пътуване към Гамбия 

Дани, наистина отиди по-бързо за ваксината, защото ние с Ангел имахме някакви странични реакции, които се появиха след седмица, въпреки че ни казаха, че се появяват от 3 до 5 дни след ваксинирането.

Иначе втория ден може да отидеш до резервата Бандиа, има доста животни.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.