Прескочи до съдържание

Няколко дни в Канада


Препоръчани мнения

Здравейте,

Планирали сме след няколко месеца голямо пътуване из Северна Америка, което включва и Канада. Ще бъда благодарна за всякакви коментари, критики и предложения. Програмата съм я направила на база много четене, но със сигурност съм пропуснала нещо.

Пристигаме от Бостън с рент-а-кар до Монреал. До колкото разбрах от официалната информация, нямам нужда от Ета, а само от паспорт. Някой минавал ли е така?

Не мога обективно да се ориентирам от 30 април до 4 май дали там ще има сняг и изобщо какви температури да очакваме. 

 

30 април
Пристигане в Montreal, Quebec
- 5 часа път, до 15:00 часа ще сме пристигнали
- St. Joseph's Oratory
- Mount Royal Park и Mont Royal
 

1 май
- Слизаме на Place D'Armes. На път минаваме покрай съда и общината - Vleux Montreal / Old Montreal - с метрото слизаме
- Notre-Dame Basilica - да влезем вътре - намира се в Стария Монреал
- Отиваме пеш до Square Saint-Louis and Rue Denis. Near the Sherbrooke Metro Station. Хващаме си метрото
- Atwater - пазар - слизаме на спирка Lionel-Groulx 

 

2 май
Пътуваме за Toronto, Ontario, но по пътя минаваме и през Отава
- 200 км. до Отава - 2.5 часа
- Минаваме през Sparks Street - главната пешаходна улица
- Parliament  
- House of Commons Guided Tours - 40 минути
- Senate of Canada Building - 30 минути - Château Laurier
- Library of Parliament - Centre Block is currently closed for rehabilitation
- Notre-Dame Cathedral Basilica
- Отсреща са The Three watchmen
- Да тръгнем до 14:00 часа
- Отава - Торонто - 5 часа
*Free indoor parking is available on Saturdays and Sundays at the World Exchange Plaza located at 45 O'Connor Street. Garage entrances are on Metcalfe and on Queen streets
 

3 май
Разглеждаме Toronto, Ontario
- Casa Loma - Casa Loma is open daily from 9:30am to 5:00pm. - $30 на човек - Yes there's a lot of parking. There is paid parking onsite at Casa Loma, Flat rate of $10 per vehicle. - 3 часа
- CN Tower - висока сграда, има стъклен под
- St. Lawrence Market and Old Toronto 
- Gooderham Building
- Berczy Park - градинка, през която минаваме
- Hockey Hall of Fame 
- Тръгваме по улица Yonge и после по Queen завиваме наляво към Toronto Old City Hall. Toronto City Hall е отсреща.  Площадът между двете – Nathan Phillips Square
- Yonge-Dundas Square 
- Tim Hortons -  кафе и донати на много добра цена 
 

4 май Toronto
- Тръгване към 8:00 за Ниагарския водопад - 90 мили - 2 часа
- Queen Victoria Park
- Ultimate Combo - Skylon Tower
- Journey Behind The Falls 
- HornBlower Cruise - вероятно няма да работи, но все пак имам малка надежда
- След като вземем колата - White Water Walk
- Niagara Falls Floral Clock - 40 min.

Пристигане в Детройт

 

Набелязали сме си и малко неща за опитване

Традиционно ястие - poutine (путин) Това традиционно канадско ястие се състои от пържени картофки, парчета меко сирене и сос грейви, който се приготвя от телешки бульон
“опашка на бобър” или Beaver Tail – пържено в гореща мазнина тесто за понички, но разтеглено във форма, наподобяваща опашката на малкия бозайник с големи зъби. Поръсва се със захар, канела и лимонов сок и е много много вкусна.
В Монреал – традиционна храна - smoked meat – пушено телешко месо с подправки, ръжен хляб и горчица

 

Как Ви се вижда програмата? Реалистична ли е?
 Ще тагна @Crazy Horse и  @Травеолани  с молбата ако имат минутка - две време да ми огледат списъчето и да го изкоментират

Връзка към мнение

@milenavladova Аз живея в другия край на Канада, на западното крайбрежие. Не съм запозната с районът на Монреал и Торонто и за съжаление не мога да помагам за този район. Единственото, което мога да кажа, че ми изглежда леко натоварена тази програма, но вие най-добре си знаете с какво темпо бихте искали да обикаляте 🙂

  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 1 минута , Травеолани каза:

@milenavladova Аз живея в другият край на Канада, на западното крайбрежие. Не съм запозната с районът на Монреал и Торонто и за съжаление не мога да помагам за този район. Единственото, което мога да кажа, че ми изглежда леко натоварена тази програма, но вие най-добре си знаете с какво темпо бихте искали да обикаляте 🙂

Благодаря за отделеното време 🙂

 

Връзка към мнение

@milenavladova, харесва ми програмата ви, доста си се постарала явно, но наистина е натоварена и трябва да сте доста фокусирани. Може би като историк съм пристрастен, но аз бих добавил в Отава и историческия музей на Канада.
https://www.historymuseum.ca/visit
Разглежда се бързо, за час и половина някъде, максимум два и сте готови.

 

Няма да ви включвам други обекти, че май наистина сте ограничени с времето. Сградата на данъчните, която е близо до Шато Лорие и американското посолство изглежда като средновековен замък, снимайте я поне, ще ви хареса. Наблизо е и Byward Market/Байуърд маркет, по пътя към базиликата Нотр Дам. До Нотр Дам е Националната художествена галерия, сградата ще ви хареса, цялата е стъклена.

 

Спаркс Стрийт не бих я нарекъл пешеходна улица, а по-скоро уличка, не ви трябват повече от 10 минути да я минете.

Бийвър тейлс са си общо взето мекици, ще ви харесат. Путинът не е лош също. Пробвайте и палачинки с кленов сироп.

Точно срещу парламента е туристическия информационен център ако ви трябва някаква информация допълнително. А, ако видите и количка за хотдогс срещу парламента, това сигурно е моят приятел Иво от Перник.

 

Тим Хортънс е канадският вариант на Данкин Донътс. Една канадска легенда, какво мога да кажа. Веригата е основана от хокеиста Тим Хортън. Може да пробвате поничките Бостън крийм и напитката френч ванила. Непременно опитайте и Нанаймо бар. Това е десерт типичен за Британска Колумбия, но и в Тим Хортънс го има.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 6 часа, Crazy Horse каза:

@milenavladova, харесва ми програмата ви, доста си се постарала явно, но наистина е натоварена и трябва да сте доста фокусирани. Може би като историк съм пристрастен, но аз бих добавил в Отава и историческия музей на Канада.
https://www.historymuseum.ca/visit
Разглежда се бързо, за час и половина някъде, максимум два и сте готови.

 

Няма да ви включвам други обекти, че май наистина сте ограничени с времето. Сградата на данъчните, която е близо до Шато Лорие и американското посолство изглежда като средновековен замък, снимайте я поне, ще ви хареса. Наблизо е и Byward Market/Байуърд маркет, по пътя към базиликата Нотр Дам. До Нотр Дам е Националната художествена галерия, сградата ще ви хареса, цялата е стъклена.

 

Спаркс Стрийт не бих я нарекъл пешеходна улица, а по-скоро уличка, не ви трябват повече от 10 минути да я минете.

Бийвър тейлс са си общо взето мекици, ще ви харесат. Путинът не е лош също. Пробвайте и палачинки с кленов сироп.

Точно срещу парламента е туристическия информационен център ако ви трябва някаква информация допълнително. А, ако видите и количка за хотдогс срещу парламента, това сигурно е моят приятел Иво от Перник.

 

Тим Хортънс е канадският вариант на Данкин Донътс. Една канадска легенда, какво мога да кажа. Веригата е основана от хокеиста Тим Хортън. Може да пробвате поничките Бостън крийм и напитката френч ванила. Непременно опитайте и Нанаймо бар. Това е десерт типичен за Британска Колумбия, но и в Тим Хортънс го има.

Здравей,

Веднага си отбелязвам допълненията в програмата от теб, а музеят ще го проуча по-детайлино през почивните дни. Пропуснах да попитам  House of Commons Guided Tours и Senate of Canada Building дали си заслужават? Много съжалявам, че правят реконструкция на Парламента и няма да успеем да влезем и няма да видим и библиотеката там.

Благодаря ти

Връзка към мнение

@milenavladova, здравей отново! Извинявам се, че отговарям със забавяне и основно късно вечер, но през деня е сложно и шумно при мен.
Жалко, че няма да видите библиотеката на парламента, защото тя наистина е прекрасна, но това пък е повод да се върнете пак в Канада. Ако го направите след 3-4 години, тъкмо ще мога лично да ви направя един тур в Отава, защото предвиждам да започнем да прекарваме поне месец всяко лято в Отава в бъдеще.
По принцип, канадският парламент следва и копира британския парламент като архитектура и като традиции. Затова камарата на общините е със зелен килим, като в британския парламент, а в Сената подът е червен, подобно на британската камара на лордовете. Според мен си заслужава да се види. И между другото, недалече от Нотр Дам и художествената галерия е т.нар. Нипиън пойнт, хълм с паметник на Самюел дьо Шамплен, откъдето се разкрива прекрасна гледка към парламента и мястото, където се сливат Ридо Канал и река Отава. Казват, че тук се е появил Шамплен-бащата на Канада през далечното лето 1603.
Ето малко снимки да те въодушевя.

IMG_0116.JPG

IMG_4938.JPG

IMG_4946.JPG

OttawaJan'07 007.jpg

OttawaJan'07 023.jpg

IMG_0034.JPG

IMG_0039.JPG

IMG_0042.JPG

IMG_0690.JPG

IMG_0726.JPG

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 10 часа, Crazy Horse каза:

@milenavladova, здравей отново! Извинявам се, че отговарям със забавяне и основно късно вечер, но през деня е сложно и шумно при мен.
Жалко, че няма да видите библиотеката на парламента, защото тя наистина е прекрасна, но това пък е повод да се върнете пак в Канада. Ако го направите след 3-4 години, тъкмо ще мога лично да ви направя един тур в Отава, защото предвиждам да започнем да прекарваме поне месец всяко лято в Отава в бъдеще.
По принцип, канадският парламент следва и копира британския парламент като архитектура и като традиции. Затова камарата на общините е със зелен килим, като в британския парламент, а в Сената подът е червен, подобно на британската камара на лордовете. Според мен си заслужава да се види. И между другото, недалече от Нотр Дам и художествената галерия е т.нар. Нипиън пойнт, хълм с паметник на Самюел дьо Шамплен, откъдето се разкрива прекрасна гледка към парламента и мястото, където се сливат Ридо Канал и река Отава. Казват, че тук се е появил Шамплен-бащата на Канада през далечното лето 1603.
Ето малко снимки да те въодушевя.

IMG_0116.JPG

IMG_4938.JPG

IMG_4946.JPG

OttawaJan'07 007.jpg

OttawaJan'07 023.jpg

IMG_0034.JPG

IMG_0039.JPG

IMG_0042.JPG

IMG_0690.JPG

IMG_0726.JPG

Много ти благодаря за всичката информация и за времето да влезеш и да ми пишеш. Всичките ти предложения са единодушно приети от нашето семейство и включени в списъка. Благодаря много

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

@milenavladova Не видях дали сте включили в Торонто Royal Ontario Museum - освен, че самата сграда е с интересна архитектура (стара и нова част), има няколко зали посветени на коренното население на Канада с много различни предмети - от дрехи и бижута до лодки и тотеми. Тим Хортънс определено е институция, но се подгответе за ужасно на вкус кафе и огромни дози захар във всичко, което продават, единственото което според мен става за ядене е bagel belt. Най-известното място за путин в Монреал е La Banquise, а за сандвич с пушено месо пак там е Schwartz's Deli - и двете са изпробвани и мога горещо да ги препоръчам. Както Crazy Horse е казал, може да се отбиете до Byward market в Отава, симпатичен закрит пазар (през топлите месеци има и на открито) - там продават beaver tails от оригиналните, много са вкусни. Канадските вина също не са лоши, особено известното ice wine си струва да се опита. А от другите вина са хубави на Raven Conspiracy (в магазините са на прилична цена, в заведенията алкохолът е скъп). 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 54 минути , DenitsaS каза:

@milenavladova Не видях дали сте включили в Торонто Royal Ontario Museum - освен, че самата сграда е с интересна архитектура (стара и нова част), има няколко зали посветени на коренното население на Канада с много различни предмети - от дрехи и бижута до лодки и тотеми. Тим Хортънс определено е институция, но се подгответе за ужасно на вкус кафе и огромни дози захар във всичко, което продават, единственото което според мен става за ядене е bagel belt. Най-известното място за путин в Монреал е La Banquise, а за сандвич с пушено месо пак там е Schwartz's Deli - и двете са изпробвани и мога горещо да ги препоръчам. Както Crazy Horse е казал, може да се отбиете до Byward market в Отава, симпатичен закрит пазар (през топлите месеци има и на открито) - там продават beaver tails от оригиналните, много са вкусни. Канадските вина също не са лоши, особено известното ice wine си струва да се опита. А от другите вина са хубави на Raven Conspiracy (в магазините са на прилична цена, в заведенията алкохолът е скъп). 

Напълно съм съгласна с Деница за Тим Хортънс. Храната и напитките са с много лошо качество, всичко е нездравословно и на вкус даже се усеща. Френч ванилата е ОТРОВНО сладка, bagel belt сандвича като го изядеш е “лапаш нещо, гълташ нищо” и веднага след това осверипяваш от глад. Аз лично не ходя там. Може би единствено ако искате евтино кафе...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз съм съгласен, че ice wine трябва да се пробва, скъпо е, какато е по принцип скъп алкохолът в Канада, но наистина си струва да се пробва.
Колкото до Тим Хортънс, да, сладко и нездравословно е, но един турист може да го пробва поне веднъж. Не мисля, че поничките са по-малко сладки в останалите вериги. А, и всичко е въпрос на вкус, на жена ми френската ванилия й се стори недостатъчно сладка, примерно.😀
В Мадрид вече си имаме на няколко места Тим Хортънс. Не че ходим там всеки ден, но е хубаво да има човек едно канадско кътче в града.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.