Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Бележка от Пожето: Темата е отцепена от тази за кредитните карти.

 

Това като извън темата за кредитните карти, но за банките и онлайн услугите в БГ по принцип.

Като четох поста та се подсетих, че дори и да има онлайн погасяване, за да се запише човек за онлайн банкирането на банка в БГ, се налага... ами да отиде на място и да подава и подписва някакви бумаги. Е те това му викам аз онлайн услуги от 21-ви век. А, да, и като му пуснат най-накрая банкирането, се налага да има електронен подпис.В Неделя ми се наложи да помагам за инсталирането на това чудо на IT индустрията. Едвам успях да го подкарам само след 2 часа мъки, при положение, че имах всичките компоненти, които изискваше устройството, вече инсталирани. А ако бях начинаещ потребител, който не е много добре с компютрите или човек, който просто иска да си използва онлайн банкирането, НАП или някаква друга услуга изискваща електронен подпис, за да си върши работата, сигурно щях да викам неволята или най-малкото да зарежа цялата работа. Винаги съм смятал, че нещата трябва да се правят възможно най-лесно за потребителя, а не да бъдат усложнявани излишно.

 

Електронният подпис е много удобно нещо. Не знам защо ти отнело толкова дълго. Аз имам от инфонотари и на Уиндоус и на Линукс съм го инсталирал за по-малко от 30 мин.

Някои банки искат ел.подпис за банкиране, други не. Хубаво е да се знае и това, въпреки че не е пряко свързано с картите.

По принцип ако вече си имате подпис, е по-лесно. Ако нямате, прокредитбанк например не искат подпис. Имат друга система.

Редактирано от Пожето
добавяне на цитат
Връзка към мнение

Не е голям проблем електронния подпис. Аз се поизмъчих, защото драйверите, които Инфонотари ми дадоха на инсталационния диск не отговаряха на картата, та търсих из нета. Обаче не ми харесва, че трябва да се подновява всяка година.

Връзка към мнение

Не е голям проблем електронния подпис. Аз се поизмъчих, защото драйверите, които Инфонотари ми дадоха на инсталационния диск не отговаряха на картата, та търсих из нета. Обаче не ми харесва, че трябва да се подновява всяка година.

Подновяването не е проблем, че е всяка година, защото може да го направиш изцяло онлайн - плащането и получаването на новия сертификат, който се записва на смарт картата. Това обаче може да се направи само ако не е изтекъл срока на валидност на предишния. АКо е изтекъл се минава на гише с истински подпис за преиздаване, а не за удължаване 0- все пак електронният е нввалиден вече.

 

По-неприятното е че на всеки две или три години се вади нов подпис(с нов сериен номер), което е свързано с някой усложнения от сорта на това, че на някой места отново заявяваш, че ще ползваш услуги с ел. подпис - НАП например, но също някой банки, НСИ и пр.

За Инфонотари - тук има автоматичен инсталатор, който върши всичко. Като цяло трудното е именно намирането на драйвери за смарт картите, защото е платен софтуер и доставчиците на ЕП не го слагат за директно сваляне от сайтовете си. На мен са ми фаворит, дори само за това, че можеш да си свършиш работата в произволен офис на ПИБ, ЦКБ, АЛианц и Общинска - при все че ползвам или се налага да инсталирам и решавам проблеми и за 4-те фирми, издаващи ЕП в Бг.

 

Другия вариант е ползването на токен устройство - предимството е, че може освен за електронно банкиране да се ползва и за телефонно, което е удобно, ако си в движение. Недостатък - токен устройството може да се ползва само за банкиране, и само за банката, в от която си го взел

Връзка към мнение

Абе не знам, това с електронния подпис ми се струва твърде голяма занимавка. Все си мисля, че можеше електронните услуги да ползват нещо като това, което ползва моята банка. http://www.natwest.com/personal/online-banking/g1/banking-safely-online/card-reader.ashx

отне ми доста време да инсталирам подписа, защото драйверите в диска, който бяха дали от фирмата, която продава подписа, нещо не искаха да се разберат с последната JAVA, но в крайна сметка успях да  подкарам картата под IE.

Редактирано от djgeorgie
Връзка към мнение

Абе не знам, това с електронния подпис ми се струва твърде голяма занимавка. Все си мисля, че можеше електронните услуги да ползват нещо като това, което ползва моята банка. http://www.natwest.com/personal/online-banking/g1/banking-safely-online/card-reader.ashx

отне ми доста време да инсталирам подписа, защото драйверите в диска, който бяха дали от фирмата, която продава подписа, нещо не искаха да се разберат с последната JAVA, но в крайна сметка успях да  подкарам картата под IE.

Това  е подобен вариант на tokеn устройството.

Ползата на електронния подпис е, че е универсален и върши работа за десетки други неща освен за онлайн банкиране. В някой държави банковата карта се използва за същото или вместо лична, здравна и какватао и да е подобна.

Връзка към мнение

На запад се попоулярни тия card reader, ама в БГ явно им се виждат скъпи. Страдат от същите недостатъци като токените - работят само с банката, която ги е издала.

Мен електронния подпис ми трябва и за разни други неща като данъчни декларации, че спестява доста време и нерви.

Така или иначе там е бъдещето.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Въпросните карти излизат скъпо, да и съответно цената на ЕП ще нарастне :) По повод преиздаването на всеки две години - прави се с цел сигурност (има и други неща взети в предвид), но това е основното.  :)

Редактирано от Elena
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Eлектронният подпис си е живо обирджийство, ама като ти трябва... Това че било лесно си е майтап. Автоматичният инсталатор набива куп простотии които си стартират по тяхно желание и изобщо са далеч от съвместимост и удобство. В повечето случаи за пасивно банкиране не е нужен подпис. В смисъл да си следиш движението без да го управляваш, нареждаш, превеждаш и пр. Тогава банките дават такава авторизация, поне Уникредит, Райфайзен, Пиреус съм сигурен. Сайта Ипей дава на потребителите безплатен подпис, който също ползвам. Бойко Борисов се беше засилил да дава на населението безплатен подпис ама не се случи. Като и електронното правителство, десет пъти го започват, ама съпротивата е огромна.  Сега тирикатите от банк сервиз или инфонотари бръснат по 24 лв за сертификат 1+1 година и отначало. Прави с цел сигурност ?!? а дали не се прави с цел пари?  
Подновяването е проблем, защото може да се направи само веднъж. Отново със същата цел.

Като хора вършеещи онлайн би трябвало да натискаме и държава и служби да се получава като паспорта от полиция ли, от нотариус ли от всеки гражданин безплатно. Това е може да струва пари освен нещо еднократно за четец и карта.  Останалото е далавера 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Като хора вършеещи онлайн би трябвало да натискаме и държава и служби да се получава като паспорта от полиция ли, от нотариус ли от всеки гражданин безплатно. Това е може да струва пари освен нещо еднократно за четец и карта.  Останалото е далавера 

 

Щом в Естония може, значи и в България би следвало да може. Единствената причина е нежелание.

Всички знаем "Няма не може, има не искам" и "Който иска - намира начин, който не иска - търси причини". Както обикновено правят административните служби и органи у нас...  :huh:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Азсъщо при първата ми инсталация на ЕП си скъсах нервите , а се имам за технически грамотен.

Дотогава не бях срещал по-сложна инсталация на какъвто и да е софтуер.

Ползвам Банксервиз.

 

Относно банкирането - имам пасивно банкиране от ПИБ , не изисква ел. подпис.

Нарочно не искам да ползвам интернет банкиране , защото сам си нямам доверие и току виж съм направил някоя голяма глупост ;)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Подновяването не е проблем, че е всяка година, защото може да го направиш изцяло онлайн - плащането и получаването на новия сертификат, който се записва на смарт картата. Това обаче може да се направи само ако не е изтекъл срока на валидност на предишния. АКо е изтекъл се минава на гише с истински подпис за преиздаване, а не за удължаване 0- все пак електронният е нввалиден вече.

Откъде се прави подновяването онлайн? Търсих, но не намерих, а когато го правех ми казаха, че трябва да ходя лично с картата за подновяване.

Връзка към мнение

B-trust ти пращат един линк в мейла, който е към подписа, който директно го записва на картата. Инфонотари също пращат на мейл, но сертификата трябва да го качиш със софтуера към картата.

Връзка към мнение

Азсъщо при първата ми инсталация на ЕП си скъсах нервите , а се имам за технически грамотен.

Дотогава не бях срещал по-сложна инсталация на какъвто и да е софтуер.

Ползвам Банксервиз.

 

Относно банкирането - имам пасивно банкиране от ПИБ , не изисква ел. подпис.

Нарочно не искам да ползвам интернет банкиране , защото сам си нямам доверие и току виж съм направил някоя голяма глупост ;)

 

Явно не си ползвал скрития коз на „Банксервиз“ - ако имаш проблем, звъниш по телефона, един из-клю-чи-тел-но любезен и търпелив батко те хваща, образно казано, за ръчичка и те превежда през всички стъпки на инсталирането и настройването. И аз се имам за технически грамотен, ама изпаднах точно в такава ситуация. Иначе с подписа на тия от „Информационно обслужване“ (StampIT) нямах никакви проблеми и всичко оправих сам, само с единия браузър се повъртях малко.

 

За пасивното банкиране на ПИБ - I double that ;)

 

 

neuromancer, виж ей тук: http://www.b-trust.org/bg/renew/step1/5140947343

Редактирано от captain_oveur
Връзка към мнение

На запад се попоулярни тия card reader, ама в БГ явно им се виждат скъпи. Страдат от същите недостатъци като токените - работят само с банката, която ги е издала.

Мен електронния подпис ми трябва и за разни други неща като данъчни декларации, че спестява доста време и нерви.

Така или иначе там е бъдещето.

Това не е съвсем вярно, поне с частта, че само банката която ги издава, може да ги ползва. Поне в UK почти всички банки ползват едно устройство - просто алгоритъма на криптиране е еднакъв. Справка: http://en.wikipedia.org/wiki/Chip_Authentication_Program

Идеята ми е, че ако има желание, има и начин. Естония са живият пример, че с правилната политика и малко мисъл, може да се направи едно евтино и качествено електронно правителство, което да е в помощ на всички граждани. Дори не става въпрос да се ползва тази технология, технологии много, това е само пример за една от тях.А за колко са скъпи самите устройства - ами не зная, обаче на мен банката ми прати два рийдъра абсолютно безплатно, което ме навежда на мисълта, че не са никакъв разход, защото иначе банката със сигурност би ги направила платени.

За електронния подпис и данъците, надявам се, че говориш за България а не за Швейцария или бъркам? :)

Редактирано от djgeorgie
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това не е съвсем вярно, поне с частта, че само банката която ги издава, може да ги ползва. Поне в UK почти всички банки ползват едно устройство - просто алгоритъма на криптиране е еднакъв. Справка: http://en.wikipedia.org/wiki/Chip_Authentication_Program

Идеята ми е, че ако има желание, има и начин. Естония са живият пример, че с правилната политика и малко мисъл, може да се направи едно евтино и качествено електронно правителство, което да е в помощ на всички граждани. Дори не става въпрос да се ползва тази технология, технологии много, това е само пример за една от тях.А за колко са скъпи самите устройства - ами не зная, обаче на мен банката ми прати два рийдъра абсолютно безплатно, което ме навежда на мисълта, че не са никакъв разход, защото иначе банката със сигурност би ги направила платени.

За електронния подпис и данъците, надявам се, че говориш за България а не за Швейцария или бъркам? :)

 

За България говоря, да. НАП имат доста онлайн услуги, които са достъпни с електронен подпис и са читаво направени, дори за държавна агенция. На мен ми спестява доста време и пари.

За Швейцария още не знам, ама тук така или иначе почти всичко се върши по пощата и по принцип много рядко се ходи на място.

Много се влага в нови технологии и интернет услуги и като цяло са по-напред от нас, но явно ел. подписа точно не им е приоритет в момента. Не съм проучвал детайли.

Редактирано от georgiev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.