Прескочи до съдържание

Великден 2020


AlexandraKo

Препоръчани мнения

Този Великден ще е особен.

Всички ще сме си в къщи.

Сега се присетих

 и ми стана криво:(((

За пръв път,от много години,няма да можем да спазим семейната традиция,да си облечем Великденските дрехи,да се видим,с любими хора и да отидем на обедната Великденска литургия.

А после,да седнем на слънце в "Атлас"-а, за обяд и чаша вино.

Всъщност,както мъдро отбеляза Сър Антъни,пак ще си облечем новите дрехи,но ще си седнем у нас,на празничната трапеза.

И че,ако Бог е в сърцето и душата,какво значение,че няма да можем да отидем на църква.

Та,започнах малко от Великденската украса,за настроение.

Нека тук,покажем всичко,що ще сътворим за празника - украси,яйца,козунаци,сладки и  вкуснотийки:)))

Както се видя от другата тема,между нас има истински таланти- кулинари:)))

 

505759652_IMG_20200405_1514032.jpg.1cc33e57407cb4aa6d6a56963a193cee.jpg

  • Харесвам 31
  • Браво 1
Връзка към мнение

Днес бях на пазар и ми стана и приятно и тъжно.Украса няма,но има много шоколадови зайчета и бисквитки.

Купих боя за яйца и си помислих,че никога не съм се чувствала така преди Лазаровден,Цветница и Великден.

Да,пак ще има пъстри яйчица и ще ухае на козунаци.Но сърцата ни са свити.

Религиозна съм,без да изпадам в крайности.Навръх Великден отдавна не ходя на църква.Не ми харесва блъсканицата и фалшивото почитане на празника.

Паля свещичка за здраве,когато сърцето ми диктува.

Искрено можем да се помолим и от вкъщи.

Нека тази година молитвата ни бъде за здраве и любов по целия свят.За повече добри новини и мирно бъдеще.

 

 

 

 

  • Харесвам 16
  • Браво 2
Връзка към мнение

Тъй като у дома великденските задачи са разпределени между поколенията, тази година ще се видя в приключение: майка ми е в един град, едната дъщеря в Германия (няма шанс да се прибере), другата също живее отделно и в момента е home-based (а тя ми е майсторът на шарените яйца), ... подозирам, че Великденската ми трапеза ще мине с обикновени варени яйца, зелена салата и козунаци (които са моят специалитет).

 

Няма да се прави агнешко, нито дроб-сърма (това е на майка ми задачата от десетилетия)... та ще я караме скромно (освен ако не ми донесат яйца и на принципа на натуралното стопанство, не си ги разменим срещу козунаци 😉 )

 

На църква по Великден не ходя от миналия век, имам неприятни спомени.

За сметка на това, винаги почитам Цветница и сега се чудя, дали ще има литургия или не?

И на края - кръводаряване, по традиция.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 10 минути , Lyubina каза:

Цветница и сега се чудя, дали ще има литургия или не?

Вчера по телевизията казаха,че ще има литургия.Върбата ще се дезинфекцира.Какво доживяхме...

  • Харесвам 4
  • Смея се 2
Връзка към мнение
преди 10 минути , Lyubina каза:

 

За сметка на това, винаги почитам Цветница и сега се чудя, дали ще има литургия или не?

 

Богослуженията не са прекратени и, ако не стане нещо страшно, няма да се прекратят. Така че, Божествена литургия ще има и на Цветница, и на Великден.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

@AlexandraKo,БЛАГОДАРЯ ТИ!

Успяваш винаги да внесеш много топлота и уют във форума.

Подсети ме,че трябва да украся къщата и да се пробвам да направя козунак.

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 45 минути , jungfraujoch каза:

Вчера по телевизията казаха,че ще има литургия.Върбата ще се дезинфекцира.Какво доживяхме...

Тя върбата е най-малкия проблем. Голямото струпване на хора не е за предпочитане, ако ще е наживо литургията.

Ние ще си боядисаме яйца както винаги, ама козунаци няма да правя.  Изобщо не ми е скучно и съм доста зает. Поне ще има ваканция и няма да има толкова за учене вкъщи, че то ми е проблем.

  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Ето едно изключително предложение от Андрю Лойд Уебър - този човек е велик, за мен, по причини творчески, но великият човек намира начини да даде на хората и много повече.
На 10-ти ще бъде "премиерата" на Jesus Christ Superstar 
Вече мина една премиера и е налична. Значи и Супер Стар може да се гледа на двата Великдена. 
В официални дрехи, защото постановка от такъв клас го заслужава!

https://www.youtube.com/channel/UCdmPjhKMaXNNeCr1FjuMvag
 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

На нас ни предстои идеалният Великден. От много време не сме живеели в един и същи град с всички, които обичам. Обичайно комбинирам празниците с пътуване, в което се виждам със сестра ми. Но сега няма нужда, можем да си боядисваме яйца заедно и в четвъртък, и в събота, да мажем тестото за козуначени кифлички със сладко и да проверим дали и тази година не обичам печено агнешко. Ще се видим и с родителите на Жижо, той може да иска да ги пази още, но аз ще се уговоря с майка му 😇

Понеже очевидно всички ще сме почивка по празниците, може да поиграем бордови игри заедно, а ако времето става, да обиколим някакви гори и язовири наоколо, без заграждения и КПП. То и глобата стана доста достъпна вече 🤣

  • Харесвам 8
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Niceday каза:

Ето едно изключително предложение от Андрю Лойд Уебър - този човек е велик, за мен, по причини творчески, но великият човек намира начини да даде на хората и много повече.
На 10-ти ще бъде "премиерата" на Jesus Christ Superstar 
Вече мина една премиера и е налична. Значи и Супер Стар може да се гледа на двата Великдена. 
В официални дрехи, защото постановка от такъв клас го заслужава!

https://www.youtube.com/channel/UCdmPjhKMaXNNeCr1FjuMvag
 

Ехаааа, благодаря ти!
Тъкмо повод, да си облечем новите дрехи, дет сме си ги приготвили за празника.:)))

А някои имаме и нови бижута:)))В стил “ Ермитаж”:)))

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Последните 8 години свикнахме да сме далеч за Коледа и Великден. В началото имаше, разбира се, някаква носталгия, но сега и ние, и нашите близки сме ок. В Колумбия за католическия Великден винаги ходихме някъде, че даваха повечко почивни дни, но се връщахме за нашия и го празнувахме с българите. Боядисвахме яйца (боята се носеше от България), мъчехме се с козунаците на ръка, че за тази надморска височина казват, че тестото никога не бухва и са прави, де. 😉 После в Малайзия пак празнувахме с българи, отново боядисани яйца (боята пак от БГ 😆) и козунаци. Там вече проблеми с козунаците нямаше - и хубаво брашно имаше, и аз се сдобих с хубав миксер за месене. Но пък това беше единственият празник от всичките възможни, който там не празнуваха и нямаше почивни дни. Сега за първи път сме в православна държава. Е, Коледата ни се разминава, но Великден не. Миналата година отидохме в Санторини и беше уникално! Сега ще сме вкъщи, сами, разбираемо. Ще боядисам яйца (все още си имам от българската боя, че местната не струвала), ще направя козунак.

 

Този път със сигурност няма да е същото...

 

Великден по колумбийски вкъщи:

Spoiler

91569299_1512338662281869_7293420094326046720_n.jpg.46642a0cf7d3a84b5f6a4d0c410aec7b.jpg

 

91439570_658342224979711_8847701718603923456_n.jpg.102e2e06727219d1bf38fee08910bb22.jpg

 

И по малайзийски пак от вкъщи:

 

Spoiler

91627434_230662347987874_8491745377551122432_n.jpg.04b2894de96aae78c1d9cab5154aa092.jpg

 

91923023_1276180239234950_3515980607848972288_n.jpg.ecb5f495b8eafb765dd5fdb8af26c313.jpg

 

92573356_218781909357038_6680190595153002496_n.jpg.d4f72d3eccd25da24ffc4fbb862092d9.jpg

 

91706342_2941916645876841_5038123133584801792_n.jpg.23e69e9a0f81c56107a4ddd63893b01d.jpg

 

 

От купоните няма да качвам.😉

  • Харесвам 18
Връзка към мнение
преди 27 минути , DaBo каза:

Последните 8 години свикнахме да сме далеч за Коледа и Великден. В началото имаше, разбира се, някаква носталгия, но сега и ние, и нашите близки сме ок. В Колумбия за католическия Великден винаги ходихме някъде, че даваха повечко почивни дни, но се връщахме за нашия и го празнувахме с българите. Боядисвахме яйца (боята се носеше от България), мъчехме се с козунаците на ръка, че за тази надморска височина казват, че тестото никога не бухва и са прави, де. 😉 После в Малайзия пак празнувахме с българи, отново боядисани яйца (боята пак от БГ 😆) и козунаци. Там вече проблеми с козунаците нямаше - и хубаво брашно имаше, и аз се сдобих с хубав миксер за месене. Но пък това беше единственият празник от всичките възможни, който там не празнуваха и нямаше почивни дни. Сега за първи път сме в православна държава. Е, Коледата ни се разминава, но Великден не. Миналата година отидохме в Санторини и беше уникално! Сега ще сме вкъщи, сами, разбираемо. Ще боядисам яйца (все още си имам от българската боя, че местната не струвала), ще направя козунак.

😉

Съжаляваме много. Мислехме да ти се натресем цяла тумба магеланци в Киев да не сте сами по великден, ама ей тъй кат' стане... все тъй става 🙂  

Заплюваме си те за друг път! 🙂 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Свикнахме на Великден да се събираме с близките ни - в събота срещу Великден През деня правим козунаци (последните години само Благоверната ходи да прави) Вечерта сме с моите родители и семейството на брат ми. В неделя, на самия Великден сме с родителите на Благоверната и семейството на брат ѝ. На Великден вечерта сме на гости на кумовете. 

Ето и малко снимки

Козунаците:

P1020763.thumb.JPG.58bc32618f1871987086cb73b11f5aa2.JPG

 

Великденските яйца

 

P1020733.thumb.JPG.1fe23f5907e57411cd2b56cf3386d85f.JPG

 

За съжаление не намирам снимки от Великденската трапеза. Явно сме били по заети да си хапвам, пийваме и забавляваме отколкото да се снимаме

 

Тази година явно ще има виртуален Великден  :(  

 

 

 

 

 

  • Харесвам 16
  • Браво 9
Връзка към мнение
3 minutes ago, master_of_germs said:

Съжаляваме много. Мислехме да ти се натресем цяла тумба магеланци в Киев да не сте сами по великден, ама ей тъй кат' стане... все тъй става 🙂  

Заплюваме си те за друг път! 🙂 

С огромно удоволствие ще ви чакам! 🤗 Без значение с празник или без.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 2
Връзка към мнение
преди 5 часа, jungfraujoch каза:

Вчера по телевизията казаха,че ще има литургия.Върбата ще се дезинфекцира.Какво доживяхме...

Да, и още казаха, че ще има причастие, тъй като то е свято и от него човек не може да се зарази. С една дума, няма да предприемат нищо, за да защитят живота на хората.

Аз по принцип не ходя по празници в църква, та едва ли мнението ми има значение, но  не бих припарила до църква в тези дни. Навсякъде храмовете ги затвориха, включително Божи гроб, само ние се оказваме по католици от Папата. 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Току-що прочетох, че метрополит Павел (украински е, но не им познавам църковните хора) се разболял от вируса. С него и още 4 свещеника. Та са затворили Киевско-Печерската лавра, най-големият църковно-манастирски комплекс, пълна дезинфекция тече в момента, всички служители са в изолация и националната гвардия го охранява. И без това от две седмици литургиите им са онлайн без да са затворени църквите, та ще видим какво ще решат за тук...

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
преди 9 часа, mililia каза:

Да, и още казаха, че ще има причастие

Причастие има на всяка неделна литургия и се дава само след пост и изповед. Накратко свещеникът трябва да те познава, иначе ще ти откаже да те причасти. 

 Не е някаква масовка или ритуал и много малко хора се причастяват. 

 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

На който не му се стои зазидан вкъщи още един месец, може да се пробва за Великден в някой близък до София малък манастир. Аз реших къде ще отида- в Черепишкия, до Лакатник. Не мисля, че точно в тези времена ще има голямо струпване на хора!

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 40 минути , muchachote каза:

На който не му се стои зазидан вкъщи още един месец, може да се пробва за Великден в някой близък до София малък манастир. Аз реших къде ще отида- в Черепишкия, до Лакатник. Не мисля, че точно в тези времена ще има голямо струпване на хора!

И все пак трябва да се внимава,защото много хора точно така разсъждаваме.:wink:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 20 минути , traveler каза:

И все пак трябва да се внимава

Според мен нищо няма да ни стане,ако една година пропуснем ходенето на църква по Великденските празници.Ако Бог е в сърцето ти и се молиш искрено,няма никакво значение дали си у дома-спокоен и защитен,или си в която и да е църква или манастир.Където изобщо не може да бъде спазвана дистанция от два метра между хората и да има възможност за нормална литургия.Нека не забравяме,че точно сега е важно да се пазим повече от всякога.

  • Харесвам 15
  • Браво 2
Връзка към мнение

Абсолютно вярно!
При вземането на  Благодатния огън, няма да слизат от самолета.

Затворен е и Божи гроб, ние тука, сме  друга работа:))

Но вероятно, ще има указания и за това.

Ние няма да отидем, ще гледаме по телевизията.

  • Харесвам 13
Връзка към мнение
преди 2 часа, muchachote каза:

Аз реших къде ще отида- в Черепишкия, до Лакатник. Не мисля, че точно в тези времена ще има голямо струпване на хора!

Въпросът е, дали ще те пуснат да излезеш от София (ако си в София де).

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 12 часа, DaBo каза:

Току-що прочетох, че метрополит Павел (украински е, но не им познавам църковните хора) се разболял от вируса. С него и още 4 свещеника.

image.png.61ce264da226cbc697f63c38a934dfed.png

  • Харесвам 4
  • Замислям се 2
Връзка към мнение

Хаха, за същия става въпрос! Макар и с фотошоп, явно има причина така да го издокарат “бедния” човек, мда! Че то метрополит без мерцедес, метрополит ли е?! 😜

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Нова църква - същите попове! 

И на Великден няма да ми липсват. 

 

 

Агнешкото е в хладилника, кокошките на линия.Ще си облека хубави дрехи и това е.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.