Прескочи до съдържание

Правата ни в Свалбард (Шпицберген)


Topfly

Препоръчани мнения

Случайно попаднах на една статия за Свалбард и специалния му статут и с изненада установих, че и България е сред държавите подписали споразумението за Свалбард на 20-ти октомври 1925-та година. Общо 44 държави са част от споразумението цък В българската версия на Укипедия няма информация, че България е част от това споразумение цък 

 

В статията която четох пишеше, че в Свалбард има специален визов режим с който гражданите на всички държави в света могат да го посещават безвизово.

 

Надявам се @домосед , а и всички други които са посещавали или проучвали статута на Свалбард да могат да ми отговорят имаме ли някакви специални права като българи на тази територия? Мога ли ако искам да си заградя един парцел и да си построя къща? Ако искам да създам местна туристическа агенция, от кого трябва да искам разрешение и на кого трябва да плащам данъци? Норвегия точно какви права има и длъжен ли съм като гражданин на държава подписала договора да спазвам норвежките закони?

 

 

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 29 минути , Topfly каза:

Случайно попаднах на една статия за Свалбард и специалния му статут и с изненада установих, че и България е сред държавите подписали споразумението за Свалбард на 20-ти октомври 1925-та година. Общо 44 държави са част от споразумението цък В българската версия на Укипедия няма информация, че България е част от това споразумение цък 

 

В статията която четох пишеше, че в Свалбард има специален визов режим с който гражданите на всички държави в света могат да го посещават безвизово.

 

Надявам се @домосед , а и всички други които са посещавали или проучвали статута на Свалбард да могат да ми отговорят имаме ли някакви специални права като българи на тази територия? Мога ли ако искам да си заградя един парцел и да си построя къща? Ако искам да създам местна туристическа агенция, от кого трябва да искам разрешение и на кого трябва да плащам данъци? Норвегия точно какви права има и длъжен ли съм като гражданин на държава подписала договора да спазвам норвежките закони?

Със сигурност сме част от споразумението. Когато бях там посетих музея в Longyearbyen, в който имаше специална секция, посветена на него - България определено фигурираше, което в онзи момент доста ме изненада. Свалбард като цяло беше изключително интересно място, на което с удоволствие ще се върна някой ден, но за постоянен живот не знам дали би било много подходящо.

 

Иначе отговор на повечето ти въпроси вече има в единия линк, който си дал.

 

> имаме ли някакви специални права като българи на тази територия?

 

All citizens and all companies of every nation under the treaty are allowed to become residents and to have access to Svalbard including the right to fish, hunt or undertake any kind of maritime, industrial, mining or trade activity

 

Ако решиш - отиваш там, заселваш се и ставаш примерно рибар. Напълно легално при това.

 

> Мога ли ако искам да си заградя един парцел и да си построя къща?

 

На практика да, със съответното позволение от местните власти, разбира се.

 

> Ако искам да създам местна туристическа агенция, от кого трябва да искам разрешение и на кого трябва да плащам данъци? 

 

От местните власти, като на тях ще плащаш данъци, които са по-ниски от тези в континентална Норвегия.  This allows taxes to be collected, but only enough to support Svalbard and the Svalbard government. This results in lower taxes than mainland Norway and the exclusion of any taxes on Svalbard supporting Norway directly.

 

> Норвегия точно какви права има и длъжен ли съм като гражданин на държава подписала договора да спазвам норвежките закони?

 

The residents of Svalbard must follow Norwegian law, though Norwegian authority cannot discriminate against or favor any residents of any given nationality. Спазването на норвежкия закон важи също и за посетители от държави, които не са подписали споразумението.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
15 minutes ago, Георги Матеев said:

 

> Мога ли ако искам да си заградя един парцел и да си построя къща?

 

На практика да, със съответното позволение от местните власти, разбира се.

 

> Ако искам да създам местна туристическа агенция, от кого трябва да искам разрешение и на кого трябва да плащам данъци? 

 

От местните власти, като на тях ще плащаш данъци, които са по-ниски от тези в континентална Норвегия.  This allows taxes to be collected, but only enough to support Svalbard and the Svalbard government. This results in lower taxes than mainland Norway and the exclusion of any taxes on Svalbard supporting Norway directly.

Ако добре те разбирам има някакво демократично избрано местно правителство, което определя някакви правила, но никой не е собственик на земята и мога да си бодна едно колче, като в Дивия запад и сводно да си почна някаква дейност?

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 13 минути , Topfly каза:

Ако добре те разбирам има някакво демократично избрано местно правителство, което определя някакви правила, но никой не е собственик на земята и мога да си бодна едно колче, като в Дивия запад и сводно да си почна някаква дейност?

Точно, има си местно правителство и някои местни закони, които допълват норвежките. Баш като в Дивия запад не, все пак територията не е разграден двор и без съгласуване с местните трудно ще постигнеш нещо. Но принципно имаш легално право да се заселиш там и надали ще те спрат да извършваш някаква дейност, освен ако нямаш прекалено екстравагантна идея 🙂 Конкретно собствеността на земята не знам как е уредена. Едно обаче е 100% сигурно - в Свалбард като българин имаш значително повече права и опции, отколкото в континентална Норвегия.

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
21 minutes ago, Георги Матеев said:

Точно, има си местно правителство и някои местни закони, които допълват норвежките. Баш като в Дивия запад не, все пак територията не е разграден двор и без съгласуване с местните трудно ще постигнеш нещо. Но принципно имаш легално право да се заселиш там и надали ще те спрат да извършваш някаква дейност, освен ако нямаш прекалено екстравагантна идея 🙂 Конкретно за собствеността на земята не знам как е уредено. Едно обаче е 100% сигурно - в Свалбард като българин имаш значително повече права и опции, отколкото в континентална Норвегия.

Не знам какво разбираш под екстравагантна идея, но в България е нормално да строиш на плажа, върху дюни и т.н., а канализацията да си я прекараш директно в морето 🙂 Като оставим шегата на страна съвсем серизно ме интересува до колкото високите цени в Свалбард и евентуалната малка регулация може да направи една инвестиция в туризма рентабилна?

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 20 минути , Topfly каза:

Съвсем серизно ме интересува до колкото високите цени в Свалбард и евентуалната малка регулация може да направи една инвестиция в туризма рентабилна?

Имаш предвид географски базирана там туристическа агенция и предлагаща продукти за целия свят или туристическа агенция, фокусирана основно над самия Свалбард и активностите там? Ако е второто - конкуренцията е огромна, а пазарът ограничен и не би имало голям смисъл.

 

Иначе генерално ми е трудно да преценя, но все пак имай предвид, че е наистина много скъпо. Някои неща видимо бяха по-скъпи дори от континентална Норвегия, която както сам знаеш е една от най-скъпите държави в света. Мога да си представя, че и по-ниските данъци (по-ниски, сравнени с останалата част на Норвегия) пак ще са доста високи за нашите разбирания.

 

Разбира се, в известна степен говоря наизуст вече. Ако разучиш по-подробно нещата - драсни тук, би било интересно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това с високите цени и голямата конкуренция не ми се връзва, освен ако няма някакъв картел. За местните активности активности имах предвид. Ако направиш къмпинг с каравани и евтини екскурзии, вероятно и малкото туристи биха идвали при теб. Малкото туристи са все пак около 50 000 годишно и то главно през летния сезон. Много магеланци вероятно дори биха платили някаква сума за правото да ми закарат една стара карава до Свалбард 🙂

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 26 минути , Topfly каза:

Това с високите цени и голямата конкуренция не ми се връзва, освен ако няма някакъв картел. За местните активности активности имах предвид. Ако направиш къмпинг с каравани и евтини екскурзии, вероятно и малкото туристи биха идвали при теб. Малкото туристи са все пак около 50 000 годишно и то главно през летния сезон. Много магеланци вероятно дори биха платили някаква сума за правото да ми закарат една стара карава до Свалбард 🙂

Точно на теб ли да обяснявам, че цените са такива, каквито е готов да плати пазара? Ако един тур на теб ти излиза като себестойност 50 евро, но можеш да го продаваш за 250 евро и местата винаги са запълнени - няма да го пуснеш за 100, нали? Апропо същия филм едно към едно видях в Тромсьо миналия месец - петорни цени, но хората се избиваха да купуват и на никого не му пукаше.

 

На място в Свалбард видях офиси на поне 30 туристически агенции. Уловката е, че там активностите по принцип не са безкрайно много, а практически операторите на въпросните активности (в повечето случаи да се чете като "собствениците на корабите") са единици и дефакто те колят и бесят, определяйки цените. Въпросните агенции до една са просто посредници, продавайки срещу комисионна кажи-речи едно и също, като цените са почти идентични. Картел? Надали, просто всеки иска да изкарва повече пари. Ти от позицията на поредна 31-ва агенция, препродаваща туровете на операторите, какво по-различно ще предложиш на пазара? Единствено би имало значение, ако притежаваш собствен кораб, сам определяш цените и лъвския пай от печалбата остава за теб.

Връзка към мнение
2 minutes ago, Георги Матеев said:

На място в Свалбард видях офиси на поне 30 туристически агенции. Уловката е, че там активностите по принцип не са безкрайно много, а практически операторите на въпросните активности (да се чете като "собствениците на корабите") са единици и дефакто те колят и бесят, определяйки цените. Въпросните агенции до една са просто посредници, продавайки срещу комисионна кажи-речи едно и също, като цените са почти идентични. Ти от позицията на поредна 31-ва агенция, препродаваща туровете на операторите, какво по-различно ще предложиш на пазара? Единствено би имало значение, ако притежаваш кораб и ти сам определяш цените.

Сори, значи грешно си ме разбрал! Идеята ми е туроператор да стана, защото видимо там няма конкуренция, а не да продавам продуктите на други. Слагам 20-30 каравани в един къмпинг, отварям една лафка и кръчма и си купувам едно корабче побиращо 50 души и затварям напълно цикъла, като от всеки турист взимам по минимум 300-400 евро на ден 🙂 С 3 месеца сезон и 9 месеца отпуска доста добре би могъл да си живееш 🙂

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 13 минути , Topfly каза:

Сори, значи грешно си ме разбрал! Идеята ми е туроператор да стана, защото видимо там няма конкуренция, а не да продавам продуктите на други. Слагам 20-30 каравани в един къмпинг, отварям една лафка и кръчма и си купувам едно корабче побиращо 50 души и затварям напълно цикъла, като от всеки турист взимам по минимум 300-400 евро на ден 🙂 С 3 месеца сезон и 9 месеца отпуска доста добре би могъл да си живееш 🙂

Къмпинг и каравани - това звучи меко казано странно най-малко заради наличието и свободното движение на голям брой полярни мечки в района 🙂 Не видях да съществуват къмпинги там, явно с добра причина, но за сметка на това на всеки 100 метра има знаци за мечки и препоръка да носиш пушка.

 

Лафка, кръчма и корабче може и да проработят - стига разбира се местните власти да преценят, че има нужда от още един оператор на местна почва. Напълно възможно е да има регулации (на принципа на Антарктида), които допускат максимален брой туристи на ден от еко съображения и тази квота отдавна да е запълнена. И затова да няма повече оператори.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
18 minutes ago, Георги Матеев said:

Лафка, кръчма и корабче може и да проработят - стига разбира се местните власти да преценят, че има нужда от още един оператор на местна почва. Напълно възможно е да има регулации (на принципа на Антарктида), които допускат максимален брой туристи на ден от еко съображения и тази квота отдавна да е запълнена. И затова да няма повече оператори.

Ще направим скандал, че на нас ни се полага и българска квота 🙂 В крайна сметка или сме равноправни патньори или не сме! Ако трябва някой норвежец да се откаже от квотата си 🙂

 

  • Смея се 3
Връзка към мнение

Мисля, че е време на дипломатически стъпки от страна на България! Ако трябва може и министърът на отбраната да тропне малко с крак! Норвегия много нахално е екпроприирала цялата земя на Свалбард...

 

State ownership of land in Svalbard

The Norwegian state owns approximately 98.4 per cent of all land in Svalbard. Through its ownership in Kings Bay AS and Bjørnøen AS, the state indirectly owns a further 0.75 per cent of land in Svalbard. In 2015 the state purchased land in Svalbard from SNSK.

https://www.regjeringen.no/en/dokumenter/meld.-st.-32-20152016/id2499962/?ch=4

Връзка към мнение
преди 2 часа, Topfly каза:

отварям една лафка и кръчма

Има прецедент, български... Главен готвач в реномирана "кръчмичка" (Gruvelageret, instagram) е Филип Захариев.

Ето разказ за него:

https://m.dir.bg/life/aktsenti/filip-zahariev-ot-vidin-do-kraya-na-sveta

 

 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към мнение

Свалбард е наистина едно уникално място.Въпреки това не мисля,че много хора биха издържали там.Интересно интервю с Филип.

Възможностите за бизнес според мен са силно ограничени.Конкуренция-да,клиентела-ограничена.Ние бяхме за три дена и бях запълнил програмата на макс.Първо ни отмениха трипа до Ню Алесунд под предлог,че спийд лодката се е счупила.Нищо вярно-здрава си беше и въпреки,че бяхме платили по 440евро на човек,го отмениха.Още за първия ден имахме трип до един глетчер с изпращане на залеза.Трябваше да тръгнем в четири следобед.В три ми звъннаха,че трип няма да има,защото няма други желаещи.Питахме дали не може да ни прехвърлят на друг трип,но ни отрязаха.После разбрахме,че просто друг трип няма.Както Георги Матеев е казал корабчетата са едно или две.Ние успяхме да направим два трипа като бяхме с едно и също корабче и един и същи гид.

Иначе заради белите мечки възможностите за разходки са нулеви.Правят няколко дневни преходи в планината на големи групи,но доста от тях са въоръжени.Алкохол се продава само в един супер срещу паспорт-има месечен лимит.Не е разрешено да се продава алкохол на членове на екипажи на кораби и на военни.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
44 minutes ago, cck said:

Има прецедент, български... Главен готвач в реномирана "кръчмичка" (Gruvelageret, instagram) е Филип Захариев.

Ето разказ за него:

https://m.dir.bg/life/aktsenti/filip-zahariev-ot-vidin-do-kraya-na-sveta

 

Филип Захариев има 2 издадени книги и редовно и интересно пише във ФБ. Освен това снима. И готви. Един истински магеланец, защото и той доста обикаля... 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Фичо е легенда във Видин, а Илиян тази седмица публикува интервю с него във форума

 

http://oneticketjustgo.com/filip-zahariev-interview/

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
5 minutes ago, stanislavpp said:

Фичо е легенда във Видин, а Илиян тази седмица публикува интервю с него във форума

 

http://oneticketjustgo.com/filip-zahariev-interview/

Интервюто съм го изтървала. Мерси!

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

@Topfly, някакво развитие на идеята за туроператор в Свалбард? Стана ми любопитно. 🙂 Надявам се, че си предвидил и една скромна магеланска отстъпка, че като гледам цените на активностите там, самолетът ще бъде най-малкото перо в бюджета.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.